PDA

Zobacz pełną wersję : Szybkość działania elektrycznej podłogówki



wrk
14-10-2008, 19:38
Witam!
Zamierzam zrobić elektryczne ogrzewanie podłogowe w całym domu. Zależy mi na tym, aby było ono dynamiczne - szybko się ogrzewało, szybko schładzało.

Na intuicję podejrzewam, że lepiej dla mnie położyć maty grzejne w kleju pod płytkami, ale z drugiej strony prostsze i tańsze byłyby kable w betonie. Stąd pytanie:

Jak szybko nagrzewa się podłoga z kablami tuż pod płytkami? A jak szybko z kablami pod 6cm warstwą betonu? Byłbym wdzięczny za podanie jakiejś konkretnej ilości minut... (a może i stopni?)

Cpt_Q
14-10-2008, 19:45
U mnie maty grzewcze w kuchni i w łazience - wyczuwalny wzrost temperatury podłogi po ok.1.5 godziny.


...zależy mi na tym, aby było ono dynamiczne - szybko się ogrzewało, szybko schładzało...
z podłogówką to chyba se ne da.

wrk
14-10-2008, 20:48
>U mnie maty grzewcze w kuchni i w łazience - wyczuwalny wzrost temperatury podłogi po ok.1.5 godziny.

No ale gdzie masz kable? W kleju pod płytkami czy pod betonem???

Edit: Ups... "maty" no to tuż pod płytkami...

To może wypowie się teraz ktoś z kablami grzejnymi zatopionymi w betonie? Ile czasu czeka na "ciepłą podłogę" ?

Mymyk_KSK
14-10-2008, 20:57
U mnie maty grzewcze w kuchni i w łazience - wyczuwalny wzrost temperatury podłogi po ok.1.5 godziny

No i dobrze że przeczytałam - bo już miałam wzywac elektryka że mi podłogówka nie działa, bo grzeję godzinę i praktycznie nic ;-)

Cpt_Q
14-10-2008, 21:50
...już miałam wzywac elektryka że mi podłogówka nie działa, bo grzeję godzinę i praktycznie nic ;-)
Zawsze można zerknąć na licznik jak się kręci :roll:

zk140t
14-10-2008, 22:25
Witam!
Zamierzam zrobić elektryczne ogrzewanie podłogowe w całym domu. Zależy mi na tym, aby było ono dynamiczne - szybko się ogrzewało, szybko schładzało.

Na intuicję podejrzewam, że lepiej dla mnie położyć maty grzejne w kleju pod płytkami, ale z drugiej strony prostsze i tańsze byłyby kable w betonie. Stąd pytanie:

Jak szybko nagrzewa się podłoga z kablami tuż pod płytkami? A jak szybko z kablami pod 6cm warstwą betonu? Byłbym wdzięczny za podanie jakiejś konkretnej ilości minut... (a może i stopni?)

W domu letniskowym mam elektryczne ogrzewanie podłodowe.
Kable zalane w 10-sięcio centymetrowej warstwie betonu, na której są przyklejone kafle.
Dom jest ocieplony styropianem 15-ką.

Po załączeniu podłogówki temperatura zaczyna rosnąć po dwóch godzinach (na zewnątrz -15 stopni, wewnątrz +7 stopni). Od tego momentu wzrasta z prędkością 3 stopnie na godzinę. Po pięciu godzinach uzyskuję ok. 22 stopnie i sterownik wyłącza zasilanie.
Po okresie 48-miu godzin od wyłączenia zasilania temperatura spada do ok. 19 stopni.

jareko
14-10-2008, 23:36
u mnie w łazience były kable położone tuz pod terakota - wtedy mat jeszcze nie było :(. Od załączenia w ciągu pól godziny, stając bosa stopa, czuło sie już ciepła podłogę - ale z założenia nie było to przewidziane do ogrzewania tylko komfortu. Jak szybko nagrzałoby pomieszczenie - nie wiem. Oprócz maty był normalny kaloryfer.

Podłogówka jakby z założenia nie jest przystosowana do dynamicznych zmian temperatury

retrofood
15-10-2008, 04:34
Podłogówka jakby z założenia nie jest przystosowana do dynamicznych zmian temperatury

no własnie. ale zawsze znajdzie się amator kwadratowych jaj

wrk
15-10-2008, 15:50
Dzięki wszystkim za odpowiedzi!

Pół godziny na ciepłą podłogę uznałbym już za dynamiczne (takie kwadratowe jajo) - tyle, że podajecie czasy od 0,5 - 1,5h no i trochę jestm zakręcony...

Czy wypowie się ktoś jeszcze, kto ma maty pod terakotą?

(piszę "dynamiczne" aby odróżnić moje wymagania od ludzi, którzy chcieli robić "akumulacyjne" ogrzewanie podłogowe. Po prostu chcę mieć ciepłą podłogę możliwie szybko - a nie tanio, w taryfie nocnej - a jak szybko - to właśnie próbuję ustalić...)

madd
15-10-2008, 16:27
Szybko nie będzie. Za to drogo :roll:

wrk
15-10-2008, 19:02
madd, czy mógłbym prosić o doprecyzowanie? W który miejscu masz kable grzejne i ile czekasz na ciepłą podłogę?

I czy ja sam mógłbym określić, czy na moje potrzeby jest to szybko, czy wolno? :wink:

zk140t
15-10-2008, 21:52
Witam.

Mój domek letniskowy to ok. 85 m2 (45 dół, 40 poddasze). Wszystko ogrzewane kablem grzejnym w posadzce. W łazienkach i kuchni zastosowałem zagęszczenie kabla (15 m2 x moc 150 W/m2). W pozostałych zaś pomieszczeniach kabel został ułożony tak, aby uzyskać 80 W/m2.
Razem daje to 7.850 W. Przez siedem godzin moje ogrzewanie zużywa zatem 7,85 kW x 7 h = 55 kWh= 28 zł. Na rozruch oczywiście.
Jeśli zechcę odtąd utrzymywać temperaturę 22 stopnie przez cały miesiąc, to instalacja potrzebuje ok. 5 kWh na dobę = 2,60 zł x 30 dni = 78 zł na miesiąc.

Pozdrawiam.

madd
16-10-2008, 08:38
wrk
Mam maty pod płytkami i żeby podłoga zrobiła się jako taka to muszę czekać przynajniej godzinę.
I efekt jest taki, że przez 3 lata mieszkania podłogówkę włączyłam może z 20 razy.
Wile kominek z nawiewem ciepłego powietrza. 20 minut i jest ciepełko.
Podłogówki drugi raz nie robiłabym.
Ale twoja sprawa

ZW
16-10-2008, 15:23
Witam.

Mój domek letniskowy to ok. 85 m2 (45 dół, 40 poddasze). Wszystko ogrzewane kablem grzejnym w posadzce. W łazienkach i kuchni zastosowałem zagęszczenie kabla (15 m2 x moc 150 W/m2). W pozostałych zaś pomieszczeniach kabel został ułożony tak, aby uzyskać 80 W/m2.
Razem daje to 7.850 W. Przez siedem godzin moje ogrzewanie zużywa zatem 7,85 kW x 7 h = 55 kWh= 28 zł. Na rozruch oczywiście.
Jeśli zechcę odtąd utrzymywać temperaturę 22 stopnie przez cały miesiąc, to instalacja potrzebuje ok. 5 kWh na dobę = 2,60 zł x 30 dni = 78 zł na miesiąc.

Pozdrawiam.

5kWh/dobę ? Przy jakiej temperaturze na zewnątrz ?

Tak normalnie w zimie, to trzeba liczyć z 10x więcej.

pozdrawiam