PDA

Zobacz pełną wersję : Ile kosztuje rekuperacja???



evien
15-10-2008, 09:55
Witam!

Temat pewnie był i to nie jeden raz ale potrzebne mi aktualniejsze dane,
Drodzy forumowicze, kto z Was instalował rekuperator? Opiszcie koszta jakie ponieśliście na zakup i instalacje tego systemu, kiedy i na jaką kubaturę??

Pozdrawiam
Łukasz :wink:

Piczman
15-10-2008, 10:05
Łukaszu !

Odnośnie użytkowania :

Rekuperacja nic nie kosztuje ,,, kosztuje prąd do wentylatorów, które napędzają wentylację mechaniczną ( nie mylić z rekuperacją) .Mniej więcej od 60 W do nawet 350 W ! Zależy jak dużą centralę potrzebujesz!

A zakup?
Jeśli przemyślisz to na etapie projektowania domu to może się zrównać z kosztem wykonania wentylacji grawitacyjnej.
Mnie wychodzi ok. 1 tyś drożej went. mech z reku i stwierdziłem ze warto !

Niestety najoszczędniej wychodzi to w domu parterowym ,,, jak inne rzeczy z resztą też ,,,
Jak bym miał poddasze to troche gorzej wychodzi zestawienie kosztów budowy :roll:

josephine
15-10-2008, 10:08
U mnie będzie za kilka dni wykonywana went. mechaniczne z rekuperacją. Niestety szczegółów nie pamiętam, sprzęt Bartosza z automatyka i bypassem. Wszystko z robocizną 14 tys.

Piczman
15-10-2008, 10:14
Dla porównania mój kosztorys :

4,5 tyś ze starszym modelem Dospela 120 Economic

6,5 tyś z nową Daytoną 250

Są to tylko materiały, montaż wykonam we własnym zakresie ale jak bym komuś zlecił to wiele więcej by nie wyszło !

Za 14 tyś bym się zastanowił ! Ale i tak bym pewnie kupił :lol:

Pozdr.

josephine
15-10-2008, 10:30
Te 14 to i tak mi się wydawało tanio w porównaniu do innych ofert. Sama niestety nie umiem i nie mam czasu robić.

evien
15-10-2008, 11:14
Rzeczywiście te 14 tys to dużo i też się zastanawiam natomiast wersja 4500 zł czy nawet 6500 zł + koszta montażu myślę że w 10 by się zmieścił.

josephine
15-10-2008, 11:21
Kurcze, nie załamujcie mnie! Nie pamiętam, ale sam jednostka kosztuje bodaj 6000 tys. (chyba będzie to VENA 3), a gdzie rury, anemostaty, i nie wiem co tam jeszcze wchodzi... no i człowiek tez musi zarobić.

frykow
15-10-2008, 11:23
Dla porównania mój kosztorys :
4,5 tyś ze starszym modelem Dospela 120 Economic
6,5 tyś z nową Daytoną 250
Są to tylko materiały
Jakie dokładnie materiały są ujęte w kosztorysie?

evien
15-10-2008, 11:24
Nie no ok!
Tylko ja max moge dać 10 tys. jak nie to nie:)
Na pewno te 14 tys jest na coś wydane skoro sama centrala kosztuje 6 tys to pewnie też i większą powierzchnię masz do wentylacji.

Łukasz

pblochu
15-10-2008, 11:27
domek parterowy 142,5m2 pod wentylacją - graty ponad 6k + reku 8 z &

josephine
15-10-2008, 11:30
graty ponad 6k + reku 8 z &
A jakby to rozszyfrować?
:o

Też miałam nadzieję na 10 tys., ale facet rzucił 15, to i tak stargowałam.

Piczman
15-10-2008, 11:31
Rury kosztują niewiele, anemostaty grosze, ale przepustnice,tłumiki,bajpasy,sterowanie to już się nazbiera!
Jeśli dom jest prosty to i prosta instalacja,koszty mniejsze ,,,

U mnie reku to koszt 4,5 tyś w wycenie 6,5 tyś

Ten tańszy rekuperator 3 tyś niecałe więc całość 4,5 tys

Ceny podaje w dużym przybliżeniu, a montaż?
Pewnie znalazł bym kogoś kto by mi to za 500 zł zrobił, 1 dzień roboty :lol:

Ale sytuacja zmienia się diametralnie jeśli jest poddasze użytkowe, a tak puszczam sobie po strychu przewody,nie muszę ich zabudowywać !

A więc ! Chcecie tanio???

To budujcie Parterówki :D

josephine
15-10-2008, 11:36
Piczman niestety (albo i stety) rodzina większa to i parterówka za tanio by nie wyszła, ale rzeczywiście następny dom na starość to będzie raczej parterówka.

Piczman
15-10-2008, 11:38
Jakie dokładnie materiały są ujęte w kosztorysie?

Zestawienie i dane techniczne mam w PDF :(

Ale jak chcesz to na Mail prześle plik, nie chce mi się wszystkiego przepisywać, trochę tego jest!
Pamiętam tylko że przewody już ocieplone,tłumiki,redukcje,trójniki,czerpnia,wyr zutnia itd.
No i reku oczywiście :lol:

Projekt można zobaczyć w Dzienniku,oparty jest na trujnikach ale zastanawiam się czy nie zmienić na skrzynki rozdzielcze bo wychodzą dość długie przewody ze względu na oddaloną łazienkę!
Jak zmienię to i koszt się zmieni, pewnie trochę drożej, a może nie :roll:

evien
15-10-2008, 12:18
Jakie dokładnie materiały są ujęte w kosztorysie?

Zestawienie i dane techniczne mam w PDF :(

Ale jak chcesz to na Mail prześle plik, nie chce mi się wszystkiego przepisywać,

Prześlij mi jak możesz

evien
15-10-2008, 13:04
A gdzie zamawialiście swoje rkuperatorki? Jaka firma?
Ktoś może zamawiał z serwisu rekuperatory.pl? Może macie ich wyceny? Jak wypadli w stosunku do inncyh??

Uff... dużo tego:)

Piczman
15-10-2008, 13:33
Trochę kiepska jakość ale udało się w jpg zrobić!

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/4a7aa0c12cec4480.html

Całość wyniosła 4591 zł :D

lee28
15-10-2008, 14:44
Witam!

Temat pewnie był i to nie jeden raz ale potrzebne mi aktualniejsze dane,
Drodzy forumowicze, kto z Was instalował rekuperator? Opiszcie koszta jakie ponieśliście na zakup i instalacje tego systemu, kiedy i na jaką kubaturę??

Pozdrawiam
Łukasz :wink:

Powiem tak, najwięcej firmy kroją na robociźnie, więc jak mozesz to kładź kanały samemu. Ja tak zrobiłem i zaoszczędziłem prawie 4 tyś. Robi się to naprawdę prosto i przyjemnie, mnie to zajęło około tygodnia robiąc to popołudniami 3-5 godzin dziennie. A mam domek piętrowy więc trochę tych kanałów poszło.

kruszon11
15-10-2008, 14:58
A gdzie zamawialiście swoje rkuperatorki? Jaka firma?
Ktoś może zamawiał z serwisu rekuperatory.pl? Może macie ich wyceny? Jak wypadli w stosunku do inncyh??

Uff... dużo tego:)

Ja dostałem wycenę z rekuperatory.pl..... chyba się ..... ehh nie będę źle mówił o nieobecnych....

Rekuperator wraz z niezbędnym osprzętem - 1 szt.
Kształtki wentylacyjne (trójniki, przepustnice regulacyjne oraz inne elementy połączeniowe przystosowane do wykorzystania
w systemach rekuperacyjnych) - 1 kpl.
Łączna ilość przewodów wentylacyjnych izolowanych sztywnych - 100 mb
Łączna ilość anemostatów oraz czerpnia ścienne i wyrzutnia - 14 szt.
Komplet materiałów połączeniowych i uszczelniających (złączki, taśmy, opaski zaciskowe) - 1 kpl.
Projekt instalacji wentylacyjnej - 1 szt.

i ceny:

Opcja 1: Centrala wentylacyjna ComfoAir 350 LUXE wraz z osprzętem
7950 PLN

Opcja 2: Centrala wentylacyjna ComfoAir 350 VV wraz z osprzętem i nagrzewnicą elektryczna wstępną wbudowaną w rekuperator.
8750 PLN

Opcja 3: Centrala wentylacyjna ComfoAir 350 ERV (z wymiennikiem entalpicznym umożliwiającym utrzymanie wilgotności wewnątrz budynku) wraz z osprzętem
9990 PLN

Komplet niezbędnych materiałów instalacyjnych systemu według zestawienia powyżej
7650 PLN
Wykonanie instalacji wentylacyjnej w budynku Klienta.
Cena zawiera dojazd ekipy oraz transport materiałów do Klienta.
3500 PLN

OPCJA 1: WARTOŚĆ ŁĄCZNA WRAZ Z MONTAŻEM : 19 100 PLN netto + VAT 7%
OPCJA 2: WARTOŚĆ ŁĄCZNA WRAZ Z MONTAŻEM : 19 900 PLN netto + VAT 7%
OPCJA 3: WARTOŚĆ ŁĄCZNA WRAZ Z MONTAŻEM : 21 140 PLN netto + VAT 7%


tym Panom podziękuje raczej. Dom ma 111m2 użytkowych, parter + poddasze.

bartus01
15-10-2008, 15:05
Zmieniony
Pozdrawiam

Arek-L
15-10-2008, 15:53
Ja mam wyceny od ok 15000 w górę (góra zazwyczaj ok. 20 000). Wykonanie ze sprzętem. Wyceny na Bartosza, StorkAir i Brinka. Dom 190mkw, parter + poddasze. Bez żadnych udziwnień w stylu wyświetlacze ciekłokrystaliczne.
Jak na razie Bartosz i StorkAir.
A przy tym wykonywaniu samemu trzeba jeszcze o projekcie pamiętać - zazwyczaj jest tak, że projekt gratis jak robisz w danej firmie montaż. W przeciwnym razie projekt kosztuje ok. 1000 pln.
Ale może jednak warto?
Powiedzmy najtaniej Bartosz: ok 15000 pln
Z wycen pamiętam, że:
centrala ok. 7500 pln (model CNWB 350) (centrala z podstawką i panelem).
rury z trójnikami itp, z montażem ok 8000pln.

No i teraz: ile można urwać na centrali: 10%? to zostaje ok. 6500 pln.
Materiał (rury, trujniki, nyple, opaski itp) - ile to może kosztować "na rynku".
Projekt: średnio 1000 pln. Razem jak na razie mamy 7000 pln.
Czyli zostaje ok. 6000-6500 pln na rury.
Wie ktoś/liczył ile mogą takie rury, nyple itp. kosztować?

RadekO
15-10-2008, 16:30
A ja pytanie z innej beczki, ale też dotyczące rekuperacji. Jakiej szerokości powinna być rura do podejścia do GWC. Mam jutro zalewaną ławę fundamentową. GWC nie zamierzamy zrobić od razu, ale podejście warto mieć przygotowane, by później nic nie kuć w fundamentach.

lee28
15-10-2008, 16:49
A ja pytanie z innej beczki, ale też dotyczące rekuperacji. Jakiej szerokości powinna być rura do podejścia do GWC. Mam jutro zalewaną ławę fundamentową. GWC nie zamierzamy zrobić od razu, ale podejście warto mieć przygotowane, by później nic nie kuć w fundamentach.

Minimum 20cm średnicy.

evien
16-10-2008, 06:35
Hej

I masz do nich jakieś namiary??:)

Jeszcze około 10 tys mogę wydać ale nie więcej.
Boję się że braknie mi na wykończenie a wtedy to na co mi ta rekuperacja, hehehe.

Pozdrawiam

bartus01
16-10-2008, 08:27
poszło na priva

us
16-10-2008, 11:24
renovent HR large z bypassem (silnik na prąd stały 16W/40W/200W), 18 anemostatów, przewód wdechowy i wydechowy 160, do pomieszczeń 100, zasuwy- 6 szt. rozbudowany sterownik - montaż i regulacja 16.000 zł Brutto.

Wgregor
16-10-2008, 11:52
A gdzie zamawialiście swoje rkuperatorki? Jaka firma?
Ktoś może zamawiał z serwisu rekuperatory.pl? Może macie ich wyceny? Jak wypadli w stosunku do inncyh??

Uff... dużo tego:)

Ja dostałem wycenę z rekuperatory.pl..... chyba się ..... ehh nie będę źle mówił o nieobecnych....

Rekuperator wraz z niezbędnym osprzętem - 1 szt.
Kształtki wentylacyjne (trójniki, przepustnice regulacyjne oraz inne elementy połączeniowe przystosowane do wykorzystania
w systemach rekuperacyjnych) - 1 kpl.
Łączna ilość przewodów wentylacyjnych izolowanych sztywnych - 100 mb
Łączna ilość anemostatów oraz czerpnia ścienne i wyrzutnia - 14 szt.
Komplet materiałów połączeniowych i uszczelniających (złączki, taśmy, opaski zaciskowe) - 1 kpl.
Projekt instalacji wentylacyjnej - 1 szt.

i ceny:

Opcja 1: Centrala wentylacyjna ComfoAir 350 LUXE wraz z osprzętem
7950 PLN

Opcja 2: Centrala wentylacyjna ComfoAir 350 VV wraz z osprzętem i nagrzewnicą elektryczna wstępną wbudowaną w rekuperator.
8750 PLN

Opcja 3: Centrala wentylacyjna ComfoAir 350 ERV (z wymiennikiem entalpicznym umożliwiającym utrzymanie wilgotności wewnątrz budynku) wraz z osprzętem
9990 PLN

Komplet niezbędnych materiałów instalacyjnych systemu według zestawienia powyżej
7650 PLN
Wykonanie instalacji wentylacyjnej w budynku Klienta.
Cena zawiera dojazd ekipy oraz transport materiałów do Klienta.
3500 PLN

OPCJA 1: WARTOŚĆ ŁĄCZNA WRAZ Z MONTAŻEM : 19 100 PLN netto + VAT 7%
OPCJA 2: WARTOŚĆ ŁĄCZNA WRAZ Z MONTAŻEM : 19 900 PLN netto + VAT 7%
OPCJA 3: WARTOŚĆ ŁĄCZNA WRAZ Z MONTAŻEM : 21 140 PLN netto + VAT 7%


tym Panom podziękuje raczej. Dom ma 111m2 użytkowych, parter + poddasze.

Koledze us kazał z odsetkami wyrównać VAT do 22 % ( firmie kóra mu robiła też) . Podali, że przed zmianą VAT-tu z 7 na 22 centrale i kanały izolowane były zawsze 22% więc nie "wchodzą" w 7% usługi . Bezpieczniej mieć pismo us.

pluszku
16-10-2008, 12:48
Łukaszu !

Odnośnie użytkowania :

Rekuperacja nic nie kosztuje ,,, kosztuje prąd do wentylatorów, które napędzają wentylację mechaniczną ( nie mylić z rekuperacją) .Mniej więcej od 60 W do nawet 350 W ! Zależy jak dużą centralę potrzebujesz!

A zakup?
Jeśli przemyślisz to na etapie projektowania domu to może się zrównać z kosztem wykonania wentylacji grawitacyjnej.
Mnie wychodzi ok. 1 tyś drożej went. mech z reku i stwierdziłem ze warto !

Niestety najoszczędniej wychodzi to w domu parterowym ,,, jak inne rzeczy z resztą też ,,,
Jak bym miał poddasze to troche gorzej wychodzi zestawienie kosztów budowy :roll:
Dziwnie te koszty liczysz. U mnie kształtki wentylacyjne Schiedla na cały dom kosztowały 300 zl. Czyzby za taka kase mozna bylo miec materialy rekuperator?
A koszt pradu ..... Liczac srednio 200 Watt masz roczne zuzycie 1750 kWh czyli ok 700 zl. Wszystko wiec zalezy kto i jak liczy .......
Kanał wentylacyjny stawiasza raz na całe zycie (tak jak sciany) a rekuperator czasami moze sie zepsuc - chocby wspomniane wentylatory.

Piczman
16-10-2008, 13:20
Kosztorys wykonania kominów wentylacyjnych wyniósł u mnie 6 tyś, murowane z pustaków wentylacyjnych ,obmurowane klinkierem ponad dach.

Tylko takie kominy mają dla mnie sens i wygląd a to kosztuje!

A wentylatory można wymienić, chociaż podobno wytrzymują bardzooo długo, tak przynajmniej podają producenci,poza tym nie są chyba drogie.

Nikogo nie namawiam, niektórzy nie lubią nowinek i choćby dlatego wybiorą wentylacje grawitacyjna!
Ja wybrałem mechaniczną ale z zupełnie z innego powodu :lol:

Jeśli chodzi o zużycie prądu to w moim reku będzie to 120 W( 2x60) na najwyższym biegu, najczęściej będzie ciągną 80 W!

pablitoo
16-10-2008, 14:30
Łukaszu !

Odnośnie użytkowania :

Rekuperacja nic nie kosztuje ,,, kosztuje prąd do wentylatorów, które napędzają wentylację mechaniczną ( nie mylić z rekuperacją) .Mniej więcej od 60 W do nawet 350 W ! Zależy jak dużą centralę potrzebujesz!

A zakup?
Jeśli przemyślisz to na etapie projektowania domu to może się zrównać z kosztem wykonania wentylacji grawitacyjnej.
Mnie wychodzi ok. 1 tyś drożej went. mech z reku i stwierdziłem ze warto !

Niestety najoszczędniej wychodzi to w domu parterowym ,,, jak inne rzeczy z resztą też ,,,
Jak bym miał poddasze to troche gorzej wychodzi zestawienie kosztów budowy :roll:
Dziwnie te koszty liczysz. U mnie kształtki wentylacyjne Schiedla na cały dom kosztowały 300 zl. Czyzby za taka kase mozna bylo miec materialy rekuperator?
A koszt pradu ..... Liczac srednio 200 Watt masz roczne zuzycie 1750 kWh czyli ok 700 zl. Wszystko wiec zalezy kto i jak liczy .......
Kanał wentylacyjny stawiasza raz na całe zycie (tak jak sciany) a rekuperator czasami moze sie zepsuc - chocby wspomniane wentylatory.

pluszku - dziwisz się ?? - następny dorabiający ideologię na siłę ...

U mnie dom dwukondygnacyjny - posiadam dwa kominy - jeden do kominka , drugi do kotła c.o - i niezależnie od tego czy miałbym went mech. z reku czy nie, te kominy i tak musiałbym zbudować - kominy oczywiście z cegieł wykończone ponad połacią dachu klinkierem - czyli takie jak powinny być :D
Koszt wybudowania przy istniejacych już kominach dodatkowych kanałów wentylacyjnych do went grawitacyjnej jest śmieszny - u mnie zamknął się sporo w kwocie poniżej 1 kpln / z wykończeniem klinkierem / - dla domu z poddaszem użytkowym dodam - gdzie koszt wykonania went mech z reku spoko zamyka się w kwocie ponad 15 kpln ...
Także doskonale widać to "zrównanie cen" went mech z reku z budowa went grawitacyjnej ... :roll:

dgasek
16-10-2008, 14:51
Witam

U mnie będzie wentylacja z rekuperatory.pl.
Centrala ComfoAir 500 , panel dotykowy i inne bajery.
Razem z instalacją 24k.

Budynek 170m2 parter + poddasze użytkowe , cały podpiwniczony.

Może jakbym robił sam było by trochę taniej , ale nie mam na to czasu - tu czterech ludzi robi 3 dni.
Wszystko ładnie i schludnie :)

Pozdr

Piczman
16-10-2008, 15:45
Także doskonale widać to "zrównanie cen" went mech z reku z budowa went grawitacyjnej

Mnie się zrównało i przedstawiłem cały spis elementów wraz z kwotami ,,,

Przepraszam was za to ,,, :(

Wgregor
16-10-2008, 16:12
Ile kosztuje rekuperacja?

700 - 800 zł !!!! koszt wymiennika ciepła
Reszta to wentylacja a ta jest bezcenna!

pablitoo
16-10-2008, 16:14
Mnie się zrównało i przedstawiłem cały spis elementów wraz z kwotami ,,,

Przepraszam was za to ,,, :(

Ależ nie masz za co przepraszać - jak Ci się zrównało to tylko się cieszyć - choć ciężko mi pojąć jak w domu parterowym budowa kominów wentylacyjnych może kosztować 6 kpln ... - nie będziesz miał kominka ?? - przecie do tego musi być komin, a kocioł c.o - do tego też musi być komin ?? - no chyba że PC , a wentylacja pionów kanalizacyjnych ?? - no w sumie też można wentylować pion wywietrzakami , napowietrzaczami lub kominkami wentylacyjnymi ...

No chyba że ja już z aktualnymi cenami cegieł czy pustaków wentylacyjnych na bakier jestem - w końcu budowałem dom 2 lata temu ...

Depi
16-10-2008, 18:29
pablitoo -> A co jest Tobie łatwo pojąć?

We wszystkich pomieszczeniach masz wentylację? Zrobić 1 kanał czy 2 dodatkowe do istniejącego komina to faktycznie pryszcz, ale czasem się tak nie da i trzeba budowac cały komin, od fundamentu.

Dalej nie jesteś w stanie pojąć, że może to kosztować 6 tys. złotych?

Przestań dorabiać ideologie do Twojego przestarzałego w chwili wybudowania domu.

am76
16-10-2008, 18:44
Przestań dorabiać ideologie do Twojego przestarzałego w chwili wybudowania domu.
Wielu moich znajomych obecnie buduje domy, duże, drogie, nowoczesne. Nie znam nikogo kto planowlaby robić w swoim domu went. mechaniczną. Istnieje dużo fachowych opinii, że went. mechaniczna z rekuperacją nie jest potrzebna i nie jest ekonomicznie uzasadniona w domach jednorodzinny.

Zazwyczaj pomieszczenia tzw. brudne skupione są wokół 1bądź 2 kominów więc nie ma dodatkowych kosztów związanych z tymi sławnymi obróbkami blacharskimi.

Piczman
16-10-2008, 19:15
Wielu moich znajomych obecnie buduje domy, duże, drogie, nowoczesne. Nie znam nikogo kto planowlaby robić w swoim domu went. mechaniczną

Tylko że wentylacja nie jest rzeczą gustu ,,,
Nie wszyscy o tym pamiętają, a szkoda :roll:

pablitoo
16-10-2008, 19:19
pablitoo -> A co jest Tobie łatwo pojąć?

We wszystkich pomieszczeniach masz wentylację? Zrobić 1 kanał czy 2 dodatkowe do istniejącego komina to faktycznie pryszcz, ale czasem się tak nie da i trzeba budowac cały komin, od fundamentu.

Dalej nie jesteś w stanie pojąć, że może to kosztować 6 tys. złotych?

Przestań dorabiać ideologie do Twojego przestarzałego w chwili wybudowania domu.

:D witaj kolego .

Mówisz o dorabianiu ideologii przeze mnie ?? eeee - chyba coś ci się pomyliło i masz problem ze zrozumieniem słowa pisanego - nie dorabiam ideologii tylko piszę jak jest w zdecydowanej większości Polskich domów - czyli dwa kominy - od kominka i od kotła c.o - wiec dostawienie kilku kanałów wentylacyjnych to kosztowy pryszcz ... - i nic tego nie zmieni - nawet twoje nowoczesne ideolo :lol:
Oczywiście budowa extra kominów tylko do wentylacji jest kosztowniejsza - ale jak napisałem skoro w domu i tak maja być dwa kominy to nie ma o czym dyskutować - nawet w kontekście mojej przestarzałej ideologii :D

Pozdrawiam serdecznie z mojego pięknego, przestarzałego w chwili wybudowania domu :D

PS. Dla wyjaśnienia - w wypadku went grawitacyjnej potrzebne są kanały wentylacyjne w pomieszczeniach tzw brudnych - w moim przestarzałym przypadku dwie łazienki , pralnio/kotłownia, garaż , kuchnia - czyli 5 kanałów went w jednym kominie - wybudowanym przede wszystkim jako komin do c.o , dodatkowo jeden kanał went w salonie - mam tam kominek otwarty / to jest dopiro archaizm :D / - ten kanał jest dobudowany do komina dymowego od kominka - i to wszystko .
Jakbym zdecydował się na nowoczesną went mech z reku i tak te kominy musiałbym wybudować . Koszt dobudowania kanałów went do nich jest pryszczem w stosunku do zakupu i montażu wszystkich tych bajerów rekuperacyjno/mechanicznych .To w kwestii różnicy tysiąca złotych w cenie moich kanałów went w stosunku do reku/mech za cirka 20kpln - bo o tym w tej dyskusji od początku jest mowa .

pablitoo
16-10-2008, 19:32
Tylko że wentylacja nie jest rzeczą gustu ,,,
Nie wszyscy o tym pamiętają, a szkoda :roll:

Ależ oczywiście - nie jest to kwestia gustu - tylko czasami może jednak ktoś nie jest zainteresowany takim typem mech/rekuperacyjnym ?? - może kolega Depi to wreszcie zrozumie że są i ludzie którzy po prostu nie chcą tych bajerów bez względu na to czy jest to tańsze , lub droższe , bądź tożsame kosztowo rozwiązanie - i wcale nie oznacza to że są uwstecznieni czy przestarzali ...

Ale mam do Ciebie Piczman pytanie - będziesz miał w domu kominek ?? - czym będziesz grzał c.o i c.w.u ?? - PC czy prąd ?? - bo jak widzę Twoje nowoczesne rozwiązania / nie mówię tego złośliwie / to pewnie nie gazio czy wungiel ...

Piczman
16-10-2008, 19:55
Będę grzał kotłem na paliwo stałe, takim przestarzałym "piecem na wszystko" :lol:

Kominka nie będzie!
Czyli jeden komin przy ścianie między kotłownią a pokojem ( czystym) .
Musiał bym wybudować 2 oddzielne kominy co by wszystko grało!
Mnie się opłaciło, Tobie nie :roll:

Ot cała filozofija ,,,

Gdybyś miał wybierać jedną z dwóch omawianych rodzajów wentylacji i miał wydać tą samą kasę to co byś wybrał?

evien
16-10-2008, 20:12
Koledzy i Koleżanki
Wszystko fajnie, ładnie się na.....dalacie, atu temat czegoś innego dotyczł.
Nie masz rekupeatora czy wentylacji mechanicznej to do widzenia, po co dupę komuś zawracać.

Chciałem się tylko dowiedzieć ile zapłacili ludzie za swoje reku a nie czy jest sens instalowania tego systemu.
Także wiecie jak jest, chcecie się udzielać to w temacie.

Natomiast dla waszej informacji ja mam jeden komin ale szeroki i już wybudowany także jest jeden i do kominka i do CO.

I nie prierdzielcie mi bzdur, proszę na temat:)

Pozdrawiam

frykow
16-10-2008, 20:20
Zapłaciłem 4 tys z hakiem (hak dokładnie nie znany, ale mniejszy od 1000zł). Instalacja na 300m3, 4 nawiewy i 4 wywiewy.

pablitoo
16-10-2008, 20:26
Będę grzał kotłem na paliwo stałe, takim przestarzałym "piecem na wszystko" :lol:

Zaskoczyłeś mnie - czyli jednak oszczędności przeważyły na szali nowoczesności ... - oczywiście to Twój wybór - jak on jest dla ciebie najlepszy to dobrze .


Kominka nie będzie!
Czyli jeden komin przy ścianie między kotłownią a pokojem ( czystym) .
Musiał bym wybudować 2 oddzielne kominy co by wszystko grało!
Mnie się opłaciło, Tobie nie :roll:

A to szkoda - kominek to jest piękna sprawa - niestety wymuszająca budowę następnego komina ...


Ot cała filozofija ,,,

Gdybyś miał wybierać jedną z dwóch omawianych rodzajów wentylacji i miał wydać tą samą kasę to co byś wybrał?

Napiszę Ci tak kolego - kasa nie stanowi dla mnie większego problemu , takoż czy to oszczędzać i budować kominy wentylacyjne i korzystać z went grawitacyjnej, czy robić went mech z reku - odnośnie kosztów to dla mnie było wsio ryba .
Może trochę historii - budowałem dom 3 lata temu ,wprowadziłem się ponad rok temu i obecnie mieszkam na pięknej polskiej wsi położonej w parku krajobrazowym Orlich Gniazd w okolicach Krakowa .
Uwielbiam ten klimat ,ten zapach lasu ten aromat wiochy który mam zaraz za oknami . Nigdy nie brałem pod uwagę wentylacji mech czy z reku czy bez - bo po co mi ona ?? Nie chce oszczędzać na odzysku ciepła z wentylacji ,nie chcę wentylacji napędzanej wentylatorami ,nie chcę central , filtrów ,rur wentylacyjnych w ścianach ,chcę czystego aromatu lasu zza okna , chcę świeżego przewiewu rześkiego powietrza itp ... - takie miałem i mam wymagania - więc zbudowałem dom z wentylacja grawitacyjną i tak samo zrobiłbym i teraz i za sto lat :D

Więcej na ten temat może Ci opowiedzieć kolega DEPI - jakiś czas temu ciekawie z nim na ten temat rozmawiałem - wówczas uświadomił mnie jaki to ze mnie wsteczniak ...

:D

pablitoo
16-10-2008, 20:36
Koledzy i Koleżanki
Wszystko fajnie, ładnie się na.....dalacie, atu temat czegoś innego dotyczł.
Nie masz rekupeatora czy wentylacji mechanicznej to do widzenia, po co dupę komuś zawracać.

Kolego - nikt się tu nie na.....dala - stosując Twoja semantykę - my po prostu dyskutujemy :D

Ale rzeczywiście - poniosło mnie trochę - już nie będę ...
Nie mam rekuperacji - i nie wiem ile kosztuje - więc nie pomogę Ci niestety .

Adamol
16-10-2008, 21:44
Kilka spostrzeżeń, jeśli można:
- wentylację mechaniczną instaluję przede wszystkim, że zapewnić stały dopływ świeżego powietrza (atut sterowalności instalacji w porównaniu z went. graw.) - ile jest to warte - dla mnie bezcenne...
- odzysk ciepła jest bardzo ważny, a dodatkowo budując dom energooszczędny, nie mogę zastosować wentylacji grawitacyjnej
- wybieram Bartosza Vena 4 - bo to znakomita maszyna, nie wierzę w te holenderskie skrzyneczki z odzyskiem 95,99% od panów z ....pl.... (kto widział Bartosza na żywo wie o co chodzi....)
- zimą nie będę wąchał zapachów przyrody, a latem otworzę superszczelne okna o 15 szybach, bo wtedy nie muszę oszczędzać na ogrzewaniu... a jak będzie za gorąco, to wentylacja z gwc pomoże mi przetrwać upały....
- reszta, to kwestia wtórna lub/i trzeciorzędna
Pozdrawiam

Depi
16-10-2008, 23:04
Nie mam rekuperacji - i nie wiem ile kosztuje - więc nie pomogę Ci niestety .

I wreszcie powiedziałeś coś sensownego.

Gwoli komentarza do Twoich poprzednich wywodów, to zastanów się, czy to ja zaśmiecam każdy wątek traktujący o instalacji grawitacyjnej, czy raczej Ty uznałeś za swój święty obowiązek wykorzystywać każdą okazję, do udowodnienia wszystkim, że WM jest bez sensu? Wrzuć se na luz i rozkoszuj się swoją wentylacją grawitacyjną, swoimi zapachami wiochy i ogólnie nurzaj się do woli w różnych oparach (np. absurdu), a nam pozwól rozkoszowac się brakiem Twojej obecności w każdym nowym wątku na ten temat. Szczególnie, że robisz chyba copy-paste. EOT.

A wracając do tematu, to słuchajcie Piczmana i Adamola :) Ja tam klecę sobie wszystko sam i dla 230m2 z pełnym piętrem mam nadzieję sie zmieścić w 10kzł. A ma być full wypass. :)

evien
17-10-2008, 06:19
Koledzy i Koleżanki
Wszystko fajnie, ładnie się na.....dalacie, atu temat czegoś innego dotyczł.
Nie masz rekupeatora czy wentylacji mechanicznej to do widzenia, po co dupę komuś zawracać.

Kolego - nikt się tu nie na.....dala - stosując Twoja semantykę - my po prostu dyskutujemy :D

Ale rzeczywiście - poniosło mnie trochę - już nie będę ...
Nie mam rekuperacji - i nie wiem ile kosztuje - więc nie pomogę Ci niestety .

Fajnie, Kolego
Podpalacie sie nawzajem a nie o to tu chodzi, rozumiem że moja "semantyka" cię troszkę irytuje ale właśnie tak miało być dobrze ze przejrzałeś na oczy,

pozdrawiam

j-j
17-10-2008, 06:39
Za reku przystosowanym do współpracy z GWC i wyborem czerpni z całą automatyką itp., wersja full wypas zapłaciłem ok 7500 zł. (reku Ekozefir 400 EKE)
Za kanały SPIRO i resztę osprzętu Alnora i Lindaba (tłumiki, anemostaty, kratki na czerpnię i wyrzutnię) ok. 5000-5500 zł
Razem ok 12500-13000 zł.
Wszystko zrobiłem sam więc kosztowało mnie to tyle właśnie.

pzdr

pablitoo
17-10-2008, 06:44
Gwoli komentarza do Twoich poprzednich wywodów, to zastanów się, czy to ja zaśmiecam każdy wątek traktujący o instalacji grawitacyjnej, czy raczej Ty uznałeś za swój święty obowiązek wykorzystywać każdą okazję, do udowodnienia wszystkim, że WM jest bez sensu? Wrzuć se na luz i rozkoszuj się swoją wentylacją grawitacyjną, swoimi zapachami wiochy i ogólnie nurzaj się do woli w różnych oparach (np. absurdu), a nam pozwól rozkoszowac się brakiem Twojej obecności w każdym nowym wątku na ten temat. Szczególnie, że robisz chyba copy-paste. EOT.


Szkoda mi takich ludzi jak Ty - dla których tylko ich własna linia myślenia jest dobra - wszyscy inni którzy robią inaczej to przestarzali wsteczniacy - zastanów się czasmi , choć tylko czasami co wypisujesz - myślenie naprawdę nie boli , a czasami warto się zastanowić nad innymi alternatywami danych rozwiązań .

Poza tym nigdzie w moich wywodach nie napisałem że went mech z reku jest zła , czy gorsza od went grawitacyjnej , nigdzie - tylko Ty to wszędzie widzisz .
W moich wypowiedziach w tym wątku odniosłem się tylko do prawie równoważnej ceny went mech z reku z budową kominów went grawitacyjnej

Odnośnie zaśmiecania przeze mnie watków - tak bardzo dużo ich nie zaśmiecam - nie przesadzajmy - czasami owszem zdarzy mi się - ale niezbyt często - prawie zawsze natomiast gdy spotykam ciebie w wątkach traktujacych o reku i went mechanicznej ...

pablitoo
17-10-2008, 07:00
Fajnie, Kolego
Podpalacie sie nawzajem a nie o to tu chodzi, rozumiem że moja "semantyka" cię troszkę irytuje ale właśnie tak miało być dobrze ze przejrzałeś na oczy,

pozdrawiam

Posłuchaj kolego - nic mnie w Twoich wypowiedziach nie irytuje - nie wiem skąd taki wniosek - no ale dobra - nie zaśmiecam wątku :D

Depi
17-10-2008, 07:38
Uo matko... Już miałem przez chwilę nadzieję, że jednak tli się w Tobie jakaś iskierka zdrowego rozsądku, ale niestety to była pomyłka. Powiedz - co mam zrobić, abyś swoje impertynenckie wpisy przeniósł do wątków o instalacji grawitacyjnej? Mam Cie prosić ze łzami w oczach, jak Sikorski Kaczora? C z e g o T y t u c h c e s z? Sio!

pblochu
17-10-2008, 17:39
A jakby to rozszyfrować?



Sorki że tak długo ale rozumiesz
Graty to kanały anemostaty przepustnice etc 6700zł
Rekuperator ComfoAir350 LUX z osprzętem do GWC 7950zł
Niestety musiałem wziąć firemkę (rekuperatory.pl) bo jakiś dowcipniś namazał w projekcie „ ..w budynku nie można zastosować wentylacji mechanicznej lub należy to poprzeć stosownym projektem…” no i oczywiście pla pla pla o uprawnieniach – kierownik się doczytał i stwierdził że będą problemy przy odbiorze – wiadomo powiat pruszkowski
:evil: :evil: :evil:

adam_mk
17-10-2008, 18:13
"Niestety musiałem wziąć firemkę ..."

:roll:
Jesteś tego absolutnie pewny?

Wiem, że bardzo wielu "to" buduje. Wiem też, że wielu umie to robić dobrze!
Czuję tu bardzo mało szacunku dla tych, którzy rozumieją o co chodzi w sprawach wentylacji....
A jak z prądem? murami?... tynkami?... wodą?.. ogrzewaniem?...
Też jakieś firemki? :cry:
Adam M.

adam_mk
17-10-2008, 18:14
"Niestety musiałem wziąć firemkę ..."

:roll:
Jesteś tego absolutnie pewny?

Wiem, że bardzo wielu "to" buduje. Wiem też, że wielu umie to robić dobrze!
Czuję tu bardzo mało szacunku dla tych, którzy rozumieją o co chodzi w sprawach wentylacji....
A jak z prądem? murami?... tynkami?... wodą?.. ogrzewaniem?...
Też jakieś firemki? :cry:
Adam M.

pblochu
17-10-2008, 20:31
Jesteś tego absolutnie pewny?

Wiem, że bardzo wielu "to" buduje. Wiem też, że wielu umie to robić dobrze!
Czuję tu bardzo mało szacunku dla tych, którzy rozumieją o co chodzi w sprawach wentylacji....
A jak z prądem? murami?... tynkami?... wodą?.. ogrzewaniem?...
Też jakieś firemki?
Adam M.
Widzę że Pan mnie nie docenia
Ale trudno lecz odpowiem Panu że tak wszystko poza więźbą dachową (duże przekroje –znaczny ciężar),tynkami wewnętrznymi (brak czasu związany z pracą zarobkową) i wstawieniem okien (VAT – nie kalkulowało się) wykonałem sam. Co do tej firmy – i pracownika który wykonywał instalację a który był ponoć inżynierem – musiałem niestety udzielić obszernego wykładu dotyczącego zasad kładzenia instalacji (tu chylę przed Panem czoło gdyż wiele cennych wskazówek otrzymałem od Pana w licznych postach na tym forum) Reasumując podsumowałem tą firmę dosyć zgryźliwie gdyż jakość usług i zakres wiedzy reprezentowany przez pracowników był w moich oczach niewystarczający
Jednak jeżeli mój post wydał się komuś obraźliwy to przepraszam i niech zatrudnia nadal Fachowców co to np. przebijają się młotkiem przez strop Teriva – efekt wypadło kilka bloczków ewentualnie mają inne pomysły przy którym ten opisany powyżej to nieładnie napiszę PIKUś
Ach dodam że z budownictwem łączy mnie tylko Tunel Wisłostrada i niewielka poprawka pewnej hali ale o tym sza – gustuje raczej w projektowaniu narzędzi
Pozdrawiam i przepraszam za wykład

Depi
17-10-2008, 20:45
Ach dodam że z budownictwem łączy mnie tylko Tunel Wisłostrada [...]

Tzn. Przekręt?

:lol:

P,NMSP

pblochu
17-10-2008, 20:59
nie przekręt a WIELKI PRZEKRĘT
stare czasy dobre czasy :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Depi
17-10-2008, 21:21
Hehehe :lol: Powiedz jeszcze, że za zabezpieczenie ppoż odpowiadałeś to Cie normalnie pokocham! :lol:

adam_mk
17-10-2008, 21:48
:oops: :oops:
Opisujesz horror!
Już Ci się nie dziwię. Sorki.
Dysk mi zeżarły wiruchole, ledwo wróciłem i nie doczytałem chyba o co idzie....

Nie miałem złych zamiarów!
Wiem, że partaczy jest sporo, ale nie każdy , kto buduje dla innych to partacz...

Ale i to częsta prawda - że jak chcesz mieć DOBRZE - to zrób sobie sam!
:cry:
Adam M.

pblochu
19-10-2008, 10:22
Hehehe Powiedz jeszcze, że za zabezpieczenie ppoż odpowiadałeś to Cie normalnie pokocham

Na szczęście to już po mojej części chodź znam gościa
Ja instalowałem (i współprojektowałem) system zapobiegania gołoledzi BOSCHUNG-a (takie talerzyki obsikujące chlorkiem wapnia podwozia samochodów)
Ale co tam się działo pamiętam jak w tą szczelną wannę nie można było wkręcić kotwy - bo wanna - a przyjechali ci od wodociągu i po prostu przecięli izolacje, zbrojenie, metr betonu i włożyli to swoje paskudztwo (wyjazd w stronę gdańska)
a to i tak jeden z najmniejszych dowcipów
:D

pblochu
19-10-2008, 10:32
Hehehe Powiedz jeszcze, że za zabezpieczenie ppoż odpowiadałeś to Cie normalnie pokocham

Na szczęście to już po mojej części chodź znam gościa
Ja instalowałem (i współprojektowałem) system zapobiegania gołoledzi BOSCHUNG-a (takie talerzyki obsikujące chlorkiem wapnia podwozia samochodów)
Ale co tam się działo pamiętam jak w tą szczelną wannę nie można było wkręcić kotwy - bo wanna - a przyjechali ci od wodociągu i po prostu przecięli izolacje, zbrojenie, metr betonu i włożyli to swoje paskudztwo (wyjazd w stronę Gdańska)
a to i tak jeden z najmniejszych dowcipów
:D

Depi
19-10-2008, 17:16
Hmm... Czy ja sobie przypominam dobrze, że swego czasu tam łanie woda stała?

Anyway - ogólnie tunel bardzo lubię. Jeszcze jeden na odcinku Bartycka-Gagarina i dałoby sie nawet tą trasą jeździć. Ale koniec może tego offtopa :)

HenoK
20-10-2008, 09:57
Rekuperacja nic nie kosztuje ,,, kosztuje prąd do wentylatorów, które napędzają wentylację mechaniczną ( nie mylić z rekuperacją) .Mniej więcej od 60 W do nawet 350 W ! Zależy jak dużą centralę potrzebujesz!
Nie do końca tak jest. W przypadku wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (o samej wywiewnej już nie wspominam) można prościej poprowadzić kanały i dać trochę słabsze wentylatory, tak więc wyjdzie ona nieco taniej, niż wentylacja z odzyskiem ciepła. Dodatkowo kosztuje oczywiście wymiennik ciepła (to w zakresie inwestycji), oraz pokonanie w nim dodatkowych oporów powietrza.
Jednak odzysk ciepła jest na tyle duży, że rekompensuje te dodatkowe koszty.
Dodatkowym atutem stosowania rekuperacji jest wyższy komfort użytkowania (nie "ciagnie" od nawiewników), oraz ogólne zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło (mniejsza instalacja grzewcza).

adam_mk
20-10-2008, 23:38
"oraz pokonanie w nim dodatkowych oporów powietrza."

Dobrze wykonany wymiennik NIE MUSI mieć wielkich oporów.
To jednak oznacza jego przewymiarowanie.
Podniesienie sprawności (znaczne) i kosztu wykonania...
Adam M.

RekuGregor
16-12-2008, 12:03
Witam wszystkich Rekuperujących.

Rozumiem tych ,którzy chcą zaoszczędzić, ale może być to trochę złudne.

Mam pytanie do osób co montują sami system....
przeliczacie średnice i projektujecie wydajnosci poszczególnych anemostatów?
stosujecie przepustnice ,albo stopniujecie instalację średnicami przewodów tak aby dopłyneło tyle powietrza ile trzeba?
bierzecie pod uwagę prędkosc powietrza w kanale ...tak aby ..było cicho ?
ile powietrza nadmuchyjecie anemostatem fi125 a ile fi80 ?
regulujecie i ustawiacie system po uruchomieniu reku ?

bierzecie pod uwagę to ,że dopłacicie do całości 2 tyś i będzie 1 wymiana na godzinę zamiast 0,5 ? 2 tyś. w skali budowy całego domu to umówmy się...niewiele

no i wreszcie.... czy oszczędzając 3-4 tyś na montazu fachowców będziemy DO PRZODU czy STRATNI w przypadku błędu montazowego który potem będzie w wykończonym domu BARDZO MĘCZĄCY, bardziej niż te 4 tysiące....

Panie i Panowie... podawajcie wiecej szczegolow wykonania instalacji, jakie przewody...czy izolowane elastyczne, czy sztywne izolowane wełną przy montażu.... to bardzo duża różnica CZASU MONTAŻU i ceny MATERIAŁÓW

Licząc roczne zużycie prądu..pamiętajcie aby policzyć ile kasy zaoszczędził rekuperator :)...czesto wychodzi że jego praca zżera 10-20% oszczędności na wydatkach na ogrzewanie....wiec chyba warto.
.....
Pozdrawiam
:)

Piczman
16-12-2008, 13:48
RekuGregor w sumie to nie wiem co miał wnieść Twój post ale jeśli myślisz że o tym że nie wiemy o takich rzeczach to ZOBACZ TU (http://forum.muratordom.pl/wentylacja-mechaniczna-czy-ktos-sam-policzyl,t90622.htm)

A jeśli chodzi o awatar to źle się tu kojarzy ten "gregor" :roll:

Wgregor
16-12-2008, 14:15
RekuGregor w sumie to nie wiem co miał wnieść Twój post ale jeśli myślisz że o tym że nie wiemy o takich rzeczach to
A jeśli chodzi o awatar to źle się tu kojarzy ten "gregor" :roll:

Tak jak to ZOBACZ TU (http://forum.muratordom.pl/wentylacja-mechaniczna-czy-ktos-sam-policzyl,t90622.htm)
to liczenie. Do niczego.

sSiwy12
16-12-2008, 15:19
to liczenie. Do niczego.

Jedni potrafią dobrze liczyć, innym lepiej wychodzi pisanie wierszy. :lol:

am76
16-12-2008, 15:35
RekuGregor w sumie to nie wiem co miał wnieść Twój post ale jeśli myślisz że o tym że nie wiemy o takich rzeczach to
A jeśli chodzi o awatar to źle się tu kojarzy ten "gregor" :roll:

Tak jak to ZOBACZ TU (http://forum.muratordom.pl/wentylacja-mechaniczna-czy-ktos-sam-policzyl,t90622.htm)
to liczenie. Do niczego.
To pokaż jak jest dobrze.

Wgregor
16-12-2008, 16:02
Już było
1 skrzynka rozdzielcza - by jednakowe ciśnienie na pokoje
2 kanały miękkie by było cicho.
3 suma przekrojów kanałów skrzynka - pomieszczania, powinna być równa lub do 10% większa niż kanału głównego \
- zbyt duże przekroje to dłuższy czas przebywania powietrza w kanałach i większa powierzchnia wymiany ciepła - zimą studzenia. latem (jak jest GWC) grzania.
-powietrze w przewymiarowanych kanałach płynie turbulentnie - co w nocy słychać.
- najniższy bieg wentylacji dobrany by nie przesuszać (poza nowymi rotorami) 15m3/h na osobę.

Wgregor
16-12-2008, 16:12
Ile kosztuje rekuperacja?
Jakieś 700 zł reszta to wentylacja.

am76
16-12-2008, 16:18
Już było
1 skrzynka rozdzielcza - by jednakowe ciśnienie na pokoje
2 kanały miękkie by było cicho.
3 suma przekrojów kanałów skrzynka - pomieszczania, powinna być równa lub do 10% większa niż kanału głównego \
- zbyt duże przekroje to dłuższy czas przebywania powietrza w kanałach i większa powierzchnia wymiany ciepła - zimą studzenia. latem (jak jest GWC) grzania.
-powietrze w przewymiarowanych kanałach płynie turbulentnie - co w nocy słychać.
- najniższy bieg wentylacji dobrany by nie przesuszać (poza nowymi rotorami) 15m3/h na osobę.
Acha to wiem. Faktycznie już było. Mówisz o tej instalacji w domku parterowym z nieużywany poddaszem. Zwróć uwagę, że pod wskazanym linikem forumowicze pokazują instalacje dla domu z użytkowym poddaszem. Gdzie w takiej sytuacji miałaby się niby ta skrzynka znajdować? Jak od niej rozprowadzić kanały po całym domu? Co zrobić z duzymi różnicamy w długości kanałów do różnych pomieszczeń?

Wgregor
16-12-2008, 16:26
Gdzie napisałem
Mówisz o tej instalacji w domku parterowym z nieużywany poddaszem. Zwróć uwagę, że pod wskazanym linikem forumowicze pokazują instalacje dla domu z użytkowym poddaszem. Gdzie w takiej sytuacji miałaby się niby ta skrzynka znajdować?

W każdym domu

am76
16-12-2008, 17:24
Gdzie napisałem
Mówisz o tej instalacji w domku parterowym z nieużywany poddaszem. Zwróć uwagę, że pod wskazanym linikem forumowicze pokazują instalacje dla domu z użytkowym poddaszem. Gdzie w takiej sytuacji miałaby się niby ta skrzynka znajdować?

W każdym domu

To pokaż szkic albo opisz jak by to można zrobić. Ale szkic będzie najlepszy.

RekuGregor
16-12-2008, 17:30
Mój post miał wnieść to ,że upraszczanie systemu wentylacji do kilku rur i trójników i centrali z wymiennikiem ... może mieć zgubny skutek.
Okazuje się nagle ,że montuje sobie Pan X coś o 4 tys taniej...a potem traci 2X...bo chytry.

Wentylacja jest pewnym działem wiedzy niedocenianym w polsce...bo skutki jej nieprawidłowego działania są trudno namacalne...z wyjątkiem grzyba i wody na szybach ..... wentylacja jest dziedziną nauki i nawet strorzono taki kierunek studiów na politechnice.... laboratoria...równanie Bernouliego... warunki ruchu laminarnego i turbulentnego.... ect.

stwierdzenie na forum ,że w duzym kanale to jest turbulentny i słychać szum... miekki przewod chocby nie wiem jak naciagniety bedzie mial tendencje do turbulencji bo jest nierówny..... turbulencje tez zależą od prędkości w kanale.......

brrr jak czytam te niektóre uproszczenia...... jest wiele niuansów które sa pomijane ,a potrafia czasem wiele zmienic w systemie.

po co skrzynka rozprezna w duzym domu? zeby byly kilometry rur? miekkich? jakie to są straty? potem wielkie wentylatory?

aleście mojego awatara zjechali w moim 1 poście.... nie uprzedzajcie się...to tylko NICK.

Pozdrawiam

:)

adam_mk
16-12-2008, 18:04
Witaj
Aleś sobie tego nicka dobrał.... :roll:
Podobno nie szata zdobi człowieka, ale... no, poczytasz - zrozumiesz...
Miejmy nadzieję, że kumata jednostka jesteś, co Twoje wypowiedzi zapowiadają i co cieszy! :lol:
Witamy w klubie wtajemniczonych!

Tu jest taki kątek entuzjastów i dociekliwych, którzy dodatkowo i zazwyczaj mają dwie prawe łapy.
Czasem zaglądają tu "normalni" i o coś pytają.
Zwykle da im się jakoś wytłumaczyć w przystępny sposób o co biega.
Są także i tacy, co "jako te chabry, maki i kąkole w zbożu..."
Upiększają... powiedzmy... ten temat.

Generalnie - masz rację!
Nie powinien brać się do tematu ten, kto go dostatecznie nie zgłębił.
Ale...
Nie święci garnki lepią, strzelać się z tego nie będzie, a ta wiedza dla ludzi jest!
No, to my się nią tu dzielimy.

Wielokrotnie osiągany jest stan, gdzie ktoś stwierdza :" acha! to teraz wiem o co pytać, dlaczego i jak wykonawcy na łapy patrzeć.."
I to też osiągnięcie.
Są też i takie wpisy:" Zadziałało jak powinno. Pomierzone, poważone, policzone - tymi ręcami robione!"

Temat wentylacji jest tak stary jak... historia budowania domów!
Tak samo stare są też popełniane przy tym błędy! :lol: :lol: :lol:

Co by nie było - witaj. Tu każdy kumaty się przyda!
Adam M.

am76
16-12-2008, 18:26
Licząc roczne zużycie prądu..pamiętajcie aby policzyć ile kasy zaoszczędził rekuperator :)...czesto wychodzi że jego praca zżera 10-20% oszczędności na wydatkach na ogrzewanie....wiec chyba warto.
10-20% to na pewno ale 20% z 2000zł to 400zł /rok? ...to też warto?

adam_mk
16-12-2008, 19:15
Powiedzmy, że dobrze zrobiony system wentylacji z rekuperatorem "kosztuje nas" po około 15zł/miesięcznie, co się przekłada na 180zł rocznie.

Jeżeli ma to być 10% kosztu ogrzewania to to ogrzewanie ma kosztować około 1800zł?
Dla 6 miesięcy sezonu grzewczego byłoby to po 300złotych.
Czyli 500kg ekogroszku miesięcznie...a 16,66666 kg dziennie...

Bo gdyby to miało być 20% to wynik trzeba by podzielić przez dwa i wyszłoby 8,3 kg ekogroszku dziennie...

Prawda to?
Adam M.

RekuGregor
17-12-2008, 10:07
Eko Groszek - na miesiąc 300zł - 10 zł/dzień
Rekuperator - 15 zł/m - 0,5 zł/dzień

Rekuperujemy to oszczedzamy pwoiedzmy 40% na kosztach...więc wydamy.... 6 zł dziennnie... oszczędziliśmy 4 zł.....ale odejmijmy te 0,5..co nam pracuje na tą oszczędność 4zł....ale pomnózmy X2 bo reku pracuje ROK,a grzejemy pół. i mamy 1 zł....

to reku..zżarł 25 % zysków... prawda to?

chyba że się zapętliłem i bajki napisałem...

:)

PS. Dziekuję za miłe powitanie, z innymi gregorami nie mam nic wspólnego..nicka nie zmienię bo i po co... nie szata.....

Pozdrawiam

Wgregor
17-12-2008, 10:10
Rekuperujemy to oszczedzamy pwoiedzmy 40% Pozdrawiam

Nawet myśleć takimi kategoriami nie wolno!

Przykład :Dwa domy (200 m2) z identycznym rekuperatorem i strumieniem wentylacji. jeden izolowany na poziomie 15kWh/m2 rocznie na ogrzewanie a drugi 150kWh/m2 rocznie na ogrzewanie.!
Czyli bez reku pierwszy by zużywał 25 kWh x 200m2 = 5000kWh a drugi 250kWhx 200 = 50000kWh . Czyli im gorzej dom izolowany tym większe zyski z identycznego strumienia wentylacji?

MCB
17-12-2008, 10:16
Reku nie pracuje ROK.

Wentylacja Mechaniczna pracuje ROK (i to nie koniecznie bez przerwy i na najwyższym biegu :).

Koszt pracy reku to tylko ułamek kosztów pracy całej instalacji WM+reku.

Pozdrawiam,
MCB

am76
17-12-2008, 10:56
Było już liczone kiedyś chyba w innym wątku:


Jak chcesz sie pobawić sprawdź : http://www.klimatyzacja.pl/index.php?akt_cms=268&cms=87

Ale można prościej :lol:
Średnio ilość energi potrzebnej do ogrzania 1m3 powietrza "wentylacyjnego", w ciągu całego sezonu grzewczego wynosi około 6Wh/m3 (dla różnicy temperatur 17 stopni).
Średni sezon grzewczy około 5.000h (wg. Norm)
Miłej zabawy
Przyjmijmy strumień 200 m3/h co daje nam 6000kWh na ogrzanie powietrza wentylacyjnego. Rekuperator o średniej sprawności 80% odzyska 4800kWh, a wentylatory 60W łącznie zjedzą w ciągu roku około 500kWh czyli mamy odzysku 4300kWh / sezon grzewczy.

Licząc w zł. to grzejąc prądem to dużo, grzejąc PC albo węglem to mało. A więc wracając do pytania czy warto... odpowiedź jest - to zależy czym grzejemy.

A licząc w % to tak jak WGregor sugerował - jednym odzyska 50% a innym 10%.

ZW
17-12-2008, 11:03
Było już liczone kiedyś chyba w innym wątku:
...
Przyjmijmy strumień 200 m3/h co daje nam 6000kWh na ogrzanie powietrza wentylacyjnego. Rekuperator o średniej sprawności 80% odzyska 4800kWh, a wentylatory 60W łącznie zjedzą w ciągu roku około 500kWh czyli mamy odzysku 4300kWh / sezon grzewczy. ...

Rekuperator ma szansę osiągać laboratoryjną sprawność 80% jedynie przez kilka dni w roku kiedy temp spada do -20. Przy wyższej temperaturze a (średnia w sezonie to ok 0st) sprawność wymiany ciepła spada.

Dlatego spokojnie podziel te 80% przez 2 i tak samo wynikowe oszczędności.

pozdrawiam

RekuGregor
17-12-2008, 11:04
No ok. Może moje założenie jest zbyt odważne.
Kazdy dom ma inną izolację, inne też ilości ciepła usuwane ze strumieniem grawitacyjnym. Zgoda.

Ale, podpierając się opiniami osób ,którzy zamontowali rekuperator w domu już użytkowanym zimą na grawitacji....koszty na ogrzewanie zredukowały się o 30-40% w domach ze scianą 18-24cm porotermu,ytonga + 10-12 cm styropianu wełny....pewnie z izolacją taką "PolskoNormową"...

A system pracuje ROK, racja... to skrót myslowy...sam wymiennik bez wentylatorów to może tylko ozdabiać poddasze :)

Pozdrawiam
:)

am76
17-12-2008, 11:12
Ale, podpierając się opiniami osób ,którzy zamontowali rekuperator w domu już użytkowanym zimą na grawitacji....koszty na ogrzewanie zredukowały się o 30-40% w domach ze scianą 18-24cm porotermu,ytonga + 10-12 cm styropianu wełny....pewnie z izolacją taką "PolskoNormową"...
Wniosek z tego taki, że muisieli mieć bardzo intensywną wentylację grawitacyjną. Kiedyś, gdzieś wspominał o tym adam_mk, że w zimie kotły ludziom nie wyfdalają właśnie przez dużo bardziej intensywną wentylację niż by to wynikało z norm czy zdrowego rozsądku. Ale przecież są sposoby na regulowanie went. grawitacyjnej - higrosterowanie, nasady kominowe, wykorzystanie pow. wentylacyjnego do grzania CWU.

adam_mk
17-12-2008, 11:16
Ścianę garażu, kotłowni... też! :lol:
A słyszałeś, że luksus kosztuje?
Wentylacja całoroczna w pełni kontrolowana i sterowalna to jakby nie było > luksus!
Adam M.

am76
17-12-2008, 11:22
A słyszałeś, że luksus kosztuje?
Wentylacja całoroczna w pełni kontrolowana i sterowalna to jakby nie było > luksus!
To skutecznie załatwia sprawę:
- nasady kominowe,
- wykorzystanie pow. wentylacyjnego do grzania CWU,
- higrosterowanie

(moja opinia jest czysto teoretyczna)

adam_mk
17-12-2008, 11:24
I zawiera czysto teoretyczne niedomówienia, milcząco przyjmowane założenia oraz błędy! :lol: :lol:
Adam M.

POKAZAĆ JE?

am76
17-12-2008, 11:29
I zawiera czysto teoretyczne niedomówienia, milcząco przyjmowane założenia oraz błędy! :lol: :lol:
Adam M.
Proszę o uchylenie rąbka tajemnicy bo jestem cały czas przed wyborem i wolę uniknąć złych rozwiązań. Z wiedzy którą na chwilę obecną posiadam głównie z tego forum wynika, że went naw. wyw. z rekuperatorem w moim przypadku jest mało uzasadniona. A dodatkowo, z opinii które mam od doświadczonych tzw. budowlańców wynika, że cała ta went z reku. jest g..... Tak więc tym bardziej będę wdzięczny za konkrety.

sSiwy12
17-12-2008, 11:39
Rekuperator ma szansę osiągać laboratoryjną sprawność 80% jedynie przez kilka dni w roku kiedy temp spada do -20. Przy wyższej temperaturze a (średnia w sezonie to ok 0st) sprawność wymiany ciepła spada.

Dlatego spokojnie podziel te 80% przez 2 i tak samo wynikowe oszczędności.

pozdrawiam

No chyba nie do końca tak, bo na sprawność, największy wpływ ma wilgotność powietrza, a przy -20 to powietrze jest raczej „bardziej suche” – to po pierwsze.
Po drugie – podane wartości przyjęto z założeniem, że średnioroczna temperatura powietrza (w okresie grzewczym) do ogrzania to 17 stopni (dla średniorocznych wartości powietrza zewnętrznego 3 stopnie i wewnętrznego 20 stopni).
Współczesne centrale i prawidłowo wykonane instalacje, pozwalają na uzyskanie sprawności śródrocznej 80% (w okresie grzewczym) - to po trzecie.

Ps. Bez względu na sposób ocieplenia domu, koszty podgrzania identycznej ilosci powietrza będą dokładnie takie same, jedyna różnica, to udział tych kosztów wentylacji w kosztach ogrzewania budynku - im budynek bardziej ocieplony, tym udział większy.

adam_mk
17-12-2008, 11:46
"
To skutecznie załatwia sprawę:
- nasady kominowe,
- wykorzystanie pow. wentylacyjnego do grzania CWU,
- higrosterowanie
"

Zastosowanie skutecznej nasady kominowej (po jaką cholerę zabudowywać nieskuteczną - to ja nie wiem!) MUSI po jej uruchomieniu spowodować podciśnienie w domu.
Ergo - będzie dążność do uzupełnienia niedoboru, ale okna szczelne, drzwi szczelne (bo jakby nie - to REKLAMACJA!!!) więc jedyną drogą uzupełnienia pozostaje podciągnięcie braków powietrza wentylacyjnymi kanałami wywiewnymi (wtedy nawiewaja!!!) lub kanałem kominowym pieca gazowego (piec pada na pysk z powodu automatyki lub zatruwa spalinami).
Zastosowanie nasad sprzężonych na wszystkich kanałach wywiewnych i kominie pieca gazowego i kominka to już poza wydatkiem katastrofa!
Wejść do domu się nie da (jak drzwi otwierane na zewnątrz) lub człowiek wrzucany jest do wnętrza a drzwi zamknąć się daje w trzy sapiące osoby (jak otwierane do wewnątrz).
Potem szum w uszach, winda i jesteśmy na wysokości około 1km!!!
To wynika z ciśnienia atmosferycznego!
Jednocześnie WSZELKIMI nieplanowanymi szparkami zaczyna z dużą siłą pchać się powietrze rujnując szczelność pomieszczeń i założenia budowlańców!

Byłem w takim domu OSOBIŚCIE!!!

" wykorzystanie pow. wentylacyjnego do grzania CWU, "
Wymaga co najmniej pompy ciepła i naprawdę bardzo dużej wydajności.
Powietrze ma małą gęstość i małą pojemność cieplną.
Grzenie nim wody, która te parametry ma nieomalże największe w przyrodzie, jest możliwe, ale ani tanie ani proste!!!
JA to umiem! Kilka innych osób też! Nie wszyscy i nie zawsze się da a już tylko w nielicznych miejscach o bardzo specyficznych właściwościach ma to sens ekonomiczny!

" higrosterowanie"
Termin "bajkowy" podobny do "eko"
Bez dowiązania do konkretnej sytuacji to bajki dla naiwnych słuchaczy.
Jakie?
O TAKIM: http://www.ibis.krakow.pl/regulator_wilgotnosci_ht4.html
myślałeś?
Wymaga tego co negujesz - aparatury, którą się hygrosteruje!!!
:lol:
Adam M.

RekuGregor
17-12-2008, 11:47
am76.... to z tym G.... to istna PROWOKACJA...tylko nie wiem czyja...:)

Proponuję porozmawiać z Twoimi budowlańcami jeśli masz ochotę i siłę , bo stwierdzenie że to i owo to G...jest łatwe i proste do wypowiedzenia....zwłaszcza jak jest trudne do ogarnięcia ....
....jak jest coś trudniejsze niż budowa kielni..albo CEPA co jest nawet złożonym narzędziem...:)

....o kielniach i cepach juz wystarczy....

:)

am76
17-12-2008, 11:59
"
To skutecznie załatwia sprawę:
- nasady kominowe,
- wykorzystanie pow. wentylacyjnego do grzania CWU,
- higrosterowanie
"

Zastosowanie skutecznej nasady kominowej (po jaką cholerę zabudowywać nieskuteczną - to ja nie wiem!) MUSI po jej uruchomieniu spowodować podciśnienie w domu.
Ergo - będzie dążność do uzupełnienia niedoboru, ale okna szczelne, drzwi szczelne (bo jakby nie - to REKLAMACJA!!!) więc jedyną drogą uzupełnienia pozostaje podciągnięcie braków powietrza wentylacyjnymi kanałami wywiewnymi (wtedy nawiewaja!!!) lub kanałem kominowym pieca gazowego (piec pada na pysk z powodu automatyki lub zatruwa spalinami).
Zastosowanie nasad sprzężonych na wszystkich kanałach wywiewnych i kominie pieca gazowego i kominka to już poza wydatkiem katastrofa!
Wejść do domu się nie da (jak drzwi otwierane na zewnątrz) lub człowiek wrzucany jest do wnętrza a drzwi zamknąć się daje w trzy sapiące osoby (jak otwierane do wewnątrz).
Potem szum w uszach, winda i jesteśmy na wysokości około 1km!!!
To wynika z ciśnienia atmosferycznego!
Jednocześnie WSZELKIMI nieplanowanymi szparkami zaczyna z dużą siłą pchać się powietrze rujnując szczelność pomieszczeń i założenia budowlańców!

Byłem w takim domu OSOBIŚCIE!!!

Nie, nie, nie. Mowa o poprawnie wykonanej wentylacji podciśnieniowej - muszą być otwory w oknach albo ścianach. Firmy mają całe systemy. Teraz już prawie nikt nie robi nawet went. grawitacyjnej bez tzw. nawiewników. Czyli raz jeszcze - nasada zapewnia stały strumień wywiewny a powietrze do pomieszczeń czystych wpada przez odpowiednio wykonane dziury w oknach/lub ścianach.




" wykorzystanie pow. wentylacyjnego do grzania CWU, "
Wymaga co najmniej pompy ciepła i naprawdę bardzo dużej wydajności.
Powietrze ma małą gęstość i małą pojemność cieplną.
Grzenie nim wody, która te parametry ma nieomalże największe w przyrodzie, jest możliwe, ale ani tanie ani proste!!!
JA to umiem! Kilka innych osób też! Nie wszyscy i nie zawsze się da a już tylko w nielicznych miejscach o bardzo specyficznych właściwościach ma to sens ekonomiczny!

NIBE FIGHTER 100P - moc sprężarki 350W, minimalny strumień powietrza 75m3/h, cena netto 9,5tyś.
Dokumentacja techniczna:
http://www.nibe.eu/Domestic-heatingcooling/Exhaust-air-heat-pumps/Product-range/FIGHTER-100P/

ZW
17-12-2008, 12:03
...
Współczesne centrale i prawidłowo wykonane instalacje, pozwalają na uzyskanie sprawności śródrocznej 80% (w okresie grzewczym) - to po trzecie.
....

80% sprawność całoroczna ? Nieźle to, niech będzie.

Oszczędność 4,3MWh minus wentylator = ok 1100 zł rocznie dla grzejących prądem.

pozdr

adam_mk
17-12-2008, 12:04
Ilość ogrzewanej tym sposobem wody 1l/1godz lub wspomaganie zabudowanymi grzałkami?! :lol: :lol: :lol:
Wentylacja podciśnieniowa to kompletne nieporozumienie i 'pudrowanie trupa" w sytuacjach, kiedy inaczej się już nie da!
Są całe, spójne i tanie systemy "pudrowania trupa"
To jest prawda, i tu masz rację, że są dostępne!
Adam M.

MCB
17-12-2008, 12:06
A system pracuje ROK, racja... to skrót myslowy...sam wymiennik bez wentylatorów to może tylko ozdabiać poddasze :)


W okresie kiedy reku nie jest wymagane stosuje się by-pas.
Jednym z efektów tego rozwiązania jest zmniejszenie oporów przepływu a co za tym idzie zmniejszenie poboru energii elektrycznej.
Energia w całości używana jest na potrzeby wentylacji mechanicznej, która to nie musi pracować na full. Można zaprogramować pracę z przerwami, lub regulować przepływ w zależności od wilgotności powietrza wywiewanego.

MCB

am76
17-12-2008, 12:42
Ilość ogrzewanej tym sposobem wody 1l/1godz lub wspomaganie zabudowanymi grzałkami?! :lol: :lol: :lol:

Hmmm, no nie wiem . Producenci piszą coś innego. Piszą o tym minimalnym strumieniu 75m3/h i piszą o czasie podgrzania całego zasobnika, np 12h. Nie wiem czy w dokumentacji technicznej mogą tak oszukiwać. Ale policzmy - sSiwy pisał, że zagrzanie 1m3 powietrza o 17st to 6W. Jeśli więc weźmiemy z każdego m3 3W obniżając go o te 8,5st to ze 100m3 mamy 300W na godzinę. Na 24h dostajemy więc 7,2kW - to sporo. Być może pompy takie są w stanie wyciągnąć więcej ze strumienia niż te 8,5st, być może jednak strumień powinien być na poziomie 150m3/h.

Są też pompy które wymagają np 400m3/h. Pełno tego na allegro - już od 6,9 tyś zł netto.




Wentylacja podciśnieniowa to kompletne nieporozumienie i 'pudrowanie trupa" w sytuacjach, kiedy inaczej się już nie da!


Ale dlaczego? Bardzo proszę o konkrety.

adam_mk
17-12-2008, 12:45
:o :o :o :roll: :cry:

Poczytaj...
Tak będzie łatwiej...
http://forum.muratordom.pl/o-wentylacji-co-i-po-co-wzdluz-i-w-poprzek,t134659.htm
Adam M.

W dokumentacji napisali "co to może"
Tobie zostawiają wybór > czy sobie chcesz zrobić krzywdę, jak puścisz tak, jak to może...
A.M.

am76
17-12-2008, 12:50
am76.... to z tym G.... to istna PROWOKACJA...tylko nie wiem czyja...:)

Proponuję porozmawiać z Twoimi budowlańcami jeśli masz ochotę i siłę , bo stwierdzenie że to i owo to G...jest łatwe i proste do wypowiedzenia....zwłaszcza jak jest trudne do ogarnięcia ....
....jak jest coś trudniejsze niż budowa kielni..albo CEPA co jest nawet złożonym narzędziem...:)

....o kielniach i cepach juz wystarczy....

Rozmawiałem na ten temat z 4-rema osobami - w tym 1 x architekt, 2 x mgr inż. budownictwa, 1x wykonawca własnoręczny wszystkiego co popadnie - i byli negatywnie nastawieni. Tutaj na forum wydawało by się, że nie ma alternatywy dla went naw. wyw. ale już poza forum sprawy się mają całkiem inaczej.

adam_mk
17-12-2008, 13:02
To rób tak, jak poza forum!
Osiągniesz cele "pozaforumowe"
Zanim napiszesz post : "POMOCY!!! NIE DZIAŁA!!! MIAŁO BYĆ FAJNIE A JEST KAPOTA!!! , CHAŁA!!, KICHA!! - CO ROBIĆ?!"
Poszukaj w szukaczce... bo z pewnością już było...

Zaproś wtedy te mądre głowy i niech Ci pokażą czemu nie działa tak, jak mówili, że będzie działało...

Nie namawiamy do złego! Nigdy!
Jak się ktoś głupio wychyli to zaraz go z pięciu tu "ostruga", co chyba już zauważyłeś.
A myślenie nie boli! Załączyć i nie wyłączać! Czasem odkurzyć jaki podręcznik.
Fizykę, matematykę czy tablice matematyczno-fizyczne...
Przy budowaniu to podstawa.
Adam M.

CHOLERA!!!
Jeszcze coś!!!
JAK MASZ CZAS I OCHOTĘ TO DAJ ZNAĆ!
Przyjedź a ja ci dam "pomacać i pokręcić" te klocki, o których tu się tyle gada.
Żadnego kota w worku! Można popróbować zanim się w to ubierzesz!
Oni Ci to oferują?
Ty podejmujesz decyzje! Ty dokonujesz wyboru! Ty płacisz! Ty i Twoi będziecie z tym żyć jakiś czas... (oby jak najdłużej, czego szczerze życzę! :lol: )
A.M.

RekuGregor
17-12-2008, 13:06
Z całym szacunkiem dla osób z którymi współpracujesz, pomimo doświadczenia oraz wykształcenia mogą nie znać TEGO tematu i gadać bzdury bo....
znasz wielu co powiedzą Ci " przepraszam ,ale nie wypowiadam się na tematy których nie znam" ?
....najczęściej mają opinie o wszystkim, na wszystkim się znają....no bo jak tu przyznać się do niewiedzy.... jaaa..mgr inż. nie wiem?


Zapewniam Cię ,że problem WENTYLACJI jest ZANIEDBYWANY w budownictwie ,ale mniej niż np. 5 lat temu....
architekt nadal zajmuje się bryłą i wizualną stroną projektu....
budowlaniec....konstrukcją i więźbą....
wentylacja....to dziura w ścianie

mam rację?

po co architekt ma mowić klientowi o złej wentylacji...to nie jego broszka
budowlaniec powinien....ale na szczescie jest grawitacja...i ma "z bani" problem... :) a po co się męczyć i poznawać takie tam nowe systemy,jakieś rury na strychu....

Panie a gdzie biegówki schowasz jak tam rury, prezenty niepotrzebne gdzie, jak tam jakaś skrzynka co....prąd żreee... bzdura

:)

Pozdrawiam

adam_mk
17-12-2008, 13:09
Stale to mam!
Sama prawda!
Adam M.

RekuGregor
17-12-2008, 13:15
Ja to rozumiem,że posiłkowanie się KAŻDYM FORUM niesie ryzyko zawierzenia w niewłaściwą teorię.....

rozumiem też , że architekt i budowlaniec powinni mieć takie informacje, podążać z nowymi rozwiązaniami....a tak...

Wierzysz im z uwagi na wykształcenie , a oni nieuczciwie gadają CI bzdury bo nie mają honoru powiedzieć ,że czytają SKANDALE, zamiast pojechać na TARGI 3 dni w roku, i choć trochę liznąć nowości....

Nie mają razaz polecać DOBRZE reklamującej się firmy , ale poznać technologie i zastanowić się SWOIM UMYSŁEM czy to dobre i złe, i dlaczego... mają umysł skoro takie stopnie naukowe dooobre....

:)

Rekuperatory są na rynku od kilku lat, pod 10 lat już prawie podchodzi....

:)

am76
17-12-2008, 13:17
:o :o :o :roll: :cry:

Poczytaj...
Tak będzie łatwiej...
http://forum.muratordom.pl/o-wentylacji-co-i-po-co-wzdluz-i-w-poprzek,t134659.htm
Adam M.

W dokumentacji napisali "co to może"
Tobie zostawiają wybór > czy sobie chcesz zrobić krzywdę, jak puścisz tak, jak to może...
A.M.
adam_mk - czytałem to już kiedyś od A do Z. Dzięki za to bo systematyzuje całą sprawę wentylacji. Wadą tego co napisałeś jest bardzo duża tendencyjność, generalnie sprowadza się do krytyki wentylacji grawitacyjnej i wychwalania went mechanicznej naw-wyw.

Temat wentylacji mechanicznej wywiewnej (o której tutaj w kilku ostatnich postach sobie dyskutujemy) całkowicie zmarginalizowany a niesłusznie bo jest to obecnie najpopularniejsza wentylacja po grawitacyjnej. Obecnie bardzo powszechna w biurowcach, nowych blokach, w modernizacji wentylacji w starych blokach, w domach jednorodzinnych, coraz więcej tego widzę we wszelakich szkołach, przedszkolach, przychodniach zdrowia.... Wszystko co o niej piszesz to:


Dla odmiany, system tylko wywiewny, bezsprzecznie łatwiejszy technicznie do zbudowania przez proste umieszczenie w „starych kanałach” wentylacyjnych jakichś wentylatorów, jest systemem podciśnieniowym!
Jego uruchomienie powoduje, że w szczelnym domu wytwarzane jest subtelne podciśnienie względem zewnętrza, a to z kolei generuje efekt „zasysania” z zewnątrz niedoborów powietrza KAŻDĄ istniejącą szczelinką!
Raczej dosusza niż nawadnia wszelkie termoizolacje nałożone na ściany, ale…
Nie pozwala na filtrację powietrza nawiewanego.
Zaciąga stale wszelki pył, co obrazują brudne smugi przy oknach i wszelkich szczelinkach.
Eliminuje z naszego domu takie pomysły jak kominek czy gazowa kuchenka.
Eliminuje WSZELKIE urządzenia korzystające z powietrza wnętrz i uwalniające efekty swego działania (spaliny), które zwykle usuwa się grawitacyjnie.
Skazuje nas na prąd lub ciepło centralne (miejskie).
Zaleta?
Wada?
Jak zwykle! Jak- gdzie i jak – kiedy!
Nie ma reguły! Nie ma dwóch takich samych domów! Są tylko podobne!


Przy czym wady które podałeś są albo nieprawdziwe, albo są powtórzone albo występują też w went. zrównoważonej:
- Nie pozwala na filtrację powietrza nawiewanego. - nie prawda, są nawiewniki ścienne z filtrami (ale czy to faktycznie potrzebne?)
- Zaciąga stale wszelki pył, co obrazują brudne smugi przy oknach i wszelkich szczelinkach. -to samo co poprzednia wada
- Eliminuje z naszego domu takie pomysły jak kominek czy gazowa kuchenka. - połowiczna prawda/nieprawda (zamknięta komora spalania)
- Eliminuje WSZELKIE urządzenia korzystające z powietrza wnętrz i uwalniające - efekty swego działania (spaliny), które zwykle usuwa się grawitacyjnie. - to samo
- Skazuje nas na prąd lub ciepło centralne (miejskie). - ale o co chodzi? Są pompy ciepła, są zamknięte komory spalania.

Tak więc jak nie miałem tych wad tak nie mam. A bardzo bym je chciał poznać. Nie mam zamiaru się awanturować a jedynie dokonać wyboru popartego jakimiś faktami. W moim przypadku na chwilę obecną fakty są takie, że wentylacja z rekuperatorem nie jest uzasadniona ekonomicznie. I teraz pozostaje jeszcze kwestia skuteczności i komfortu. Jeśli inna wentylacja będzie skuteczna i komfortowa to po co mi ten rekuperator? Zawsze to jakiś stres że się ma kolejne urządzenie które zjada prąd, może się zepsuć, trzeba zmienić filtry, ...

am76
17-12-2008, 13:26
Przyjedź a ja ci dam "pomacać i pokręcić" te klocki, o których tu się tyle gada.
Żadnego kota w worku! Można popróbować zanim się w to ubierzesz!
Oni Ci to oferują?
Ty podejmujesz decyzje! Ty dokonujesz wyboru! Ty płacisz! Ty i Twoi będziecie z tym żyć jakiś czas... (oby jak najdłużej, czego szczerze życzę! :lol: )
A.M.

Wierzę, że wentylacja zrównoważona z rekuperatorem jest dobra, jest najlepsza. Ale mam wątpliwości co do tego czy jest potrzeba w zwykłym domu.

adam_mk
17-12-2008, 13:46
A pokażesz mi piec z hermetycznie, ciśnieniowo zamkniętą komorą spalania?
Ja takiego NIE ZNAM!
Opisujesz, że bajki opowiadam i komunały sadzę!

Załóżmy, że to prawda!
Wtedy zdanie przeciwne do mojego nie byłoby bajką lub komunałem, powtarzaniem biernym po innych ewidentnych nie-prawd.
Byłoby samą prawdą!

Jeżeli Twoja wiedza, zdolność przewidywania i logika na to wskazuje - to dobrze!
Zrób jak Ci rozum każe i będzie tak jak będzie!
Czy będzie tak, jak oczekiwałeś to zobaczysz! Sam zobaczysz!
Jak będzie inaczej to nie wrócisz tu i nie napiszesz " Pomyliłem się!, Burzę tę budę i stawiam jeszcze raz!" To się tu nie zdarza.
My tego nie zobaczymy chyba. Powody powyżej.

Wentylacja we wnętrzach gdzie przebywają ludzie naprawdę jest potrzebna.
Negowanie tego faktu podważa wiarę w zdrowy rozsądek, fizykę i kilka jeszcze dziedzin nauki.
Wentylacja służy do panowania nad wilgotnością wnętrz.
To jest jej JEDYNE zastosowanie!
Najdoskonalej robi to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna zrównoważona.
W zwykłym domu też jest potrzebna!

Osobną sprawą jest czy jej budowa jest ekonomicznie uzasadniona!
Jeżeli jesteś właścicielem tartaku. Jeżeli odpad, którego i tak MUSISZ się pozbywać jest/może być źródłem ciepła w Twoim domu - to stać Cię na "rozrzutność cieplną" i wstawianie szczelnych okien czy ocieplanie ścian też jest ekonomicznie NIEUZASADNIONE!!!
O wentylacji mechanicznej, pompie ciepła czy piecu gazowym nie wspominając!
Masz tak? (Bo jeden taki, tu na forum, ma! Nawet z nim dyskutowałem!)
Adam M.

adam_mk
17-12-2008, 14:02
"Wadą tego co napisałeś jest bardzo duża tendencyjność, generalnie sprowadza się do krytyki wentylacji grawitacyjnej i wychwalania went mechanicznej naw-wyw. "

Nieprawda!
Dlatego nieprawda, że odnoszę się do tego "co tu i teraz" się dzieje!

Nie ma już nieszczelnych okien w handlu! Są sztucznie rozszczelniane, a to nie to samo!
Nie ma technologii "dziurawych ścian", jakie kiedyś istniały. Technologii rozproszonej stróżki powietrza wpływającego do wnętrz.
To jest dokładnie to, co się tępi jak tylko się da!

Zajrzyj do byle skansenu i obejrzyj sobie drzwi wejściowe do chałupy!
(to już skrajność, ale jak inaczej Ci to pokazać?)

Z racji tego jak teraz jest budowany przeciętny dom, to uzupełnianie w nim powietrza w miejsce wywianego/wyciągniętego wentylacją realizowane jest nawietrzakami lub podobnymi zabiegami kumulującymi tę strugę, bez której wentylacja NIE DZIAŁA!
W efekcie - pizga lodem z konkretnych szpar/nawietrzaków/kratek no i się je zatyka a potem pisze o grzybach po katach ślicznie się rozwijających.
Adam M.

am76
17-12-2008, 14:07
A pokażesz mi piec z hermetycznie, ciśnieniowo zamkniętą komorą spalania?
Ja takiego NIE ZNAM!
Opisujesz, że bajki opowiadam i komunały sadzę!

To jest dla mnie konkret. Wydawało mi się, że jeśli piec ma odpowiednie doprowadzenie powietrza rurą do komory spalania i odpowiedni komin to mu wentylacja podciśnieniowa nie będzie przeszkadzać.

Jeśli mam być szczery to znam tylko piec kaflowy z domu od rodziców, znam kocioł wielki jak smok wawelski, 0,5 tony z domu od moich rodziców w którym palą trocinami prawie za darmo.



Zrób jak Ci rozum każe i będzie tak jak będzie!

Nie chcę. Chcę żeby było ekonomicznie i dobrze. Dlatego zbieram konkretne opinie.



Czy będzie tak, jak oczekiwałeś to zobaczysz! Sam zobaczysz!

Wtedy będzie za późno. Od razu musi być wiadomo jak jest dobrze.



Wentylacja we wnętrzach gdzie przebywają ludzie naprawdę jest potrzebna.
Negowanie tego faktu podważa wiarę w zdrowy rozsądek, fizykę i kilka jeszcze dziedzin nauki.
Wentylacja służy do panowania nad wilgotnością wnętrz.
To jest jej JEDYNE zastosowanie!
Najdoskonalej robi to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna zrównoważona.
W zwykłym domu też jest potrzebna!

To jest oczywista oczywistość jak niektórzy mawiają. Nie mam wątpliwości że wentylacja zrównoważona jest najlepsza, że jest najdoskonalsza.

Ale ja raczej szukam odpowiedzi na pytanie czy inna wentylacja będzie wystarczająco dobra? Nie muszę mieć wentylacji doskonałej. Z zaczytanej wiedzy i własnych przemyśleń wynika że dobrze zrobiona wentylacja podciśnieniowa będzie dobra, wystarczająco dobra. Teraz przydało by się jakieś fachowe potwioerdzenie albo zaprzeczenie tego.

Poadałeś jedną konkretną wadę:
- A pokażesz mi piec z hermetycznie, ciśnieniowo zamkniętą komorą spalania?
Faktycznie planuje wstawić jakąś kozę do domu i z tym może być problem jesli jest tak jak sugerujesz.

RekuGregor
17-12-2008, 14:07
am76...

JA cię nie będę przekonywał jak handlowiec abyś kupił mój produkt :)

ale....

Takie systemy , właśnie dla domów zwykłych produkowane są ,montowane są, testowane są na całym świecie. Z GWC ...ciepło geotermalne, albo rozbudowywane o inne bayery.... widać ma to sens ekonomiczno-praktyczny...bo nie wierzę że 100% klientów to efekt MEGA reklamy,że bez tego umrą nocą z braku tlenu,lub grzyb ze ściany zagryzie ich w łóżkach... :)

Całość to pewien komfort,luksus przy okazji, regulacja intensywności wymiany,filtracja....i wiele innych....

ale pewnie to już było tak rozwałkowane....że nie będę kontynuował.

:)

sSiwy12
17-12-2008, 14:21
Każdy system wentylacji jest dobry pod warunkiem, że został dobrze zaprojektowany i wykonany. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety – można wybrać co nam najbardziej odpowiada.
Jednak tylko wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma szansę na „normalne” działanie podczas siarczystych mrozów, bo nie „pizga po nogach”. W pozostałych systemach tylko Eskimosi nie ograniczają działania wentylacji.
Również nie podlega dyskusji fakt, że zakładanie wentylatorów do istniejących kominów wentylacyjnych ma za zadanie usprawnienie wentylacji w lecie (zwłaszcza w domach parterowych). Zimą wentylatory w takim przypadku są zbędne, bo „cug” i tak jest zbyt duży, jak na bieżące potrzeby wentylacyjne.
Inną zaletą wentylacji mechanicznej zrównoważonej jest fakt posiadania jednej czerpni powietrza, co daje duże możliwości w zakresie filtracji – jeśli zachodzi taka potrzeba.

adam_mk
17-12-2008, 14:30
"adam_mk napisał:

Czy będzie tak, jak oczekiwałeś to zobaczysz! Sam zobaczysz!

Wtedy będzie za późno. Od razu musi być wiadomo jak jest dobrze. "

No, to masz PROBLEM!

Proponuję znalezienie kogoś, kto zobowiąże się do zbudowania Ci systemu wentylacji działającego tak, jak Ty każesz.
Spisz umowę, ustal cenę i WARUNKI ODBIORU SYSTEMU.
Potem poczekaj aż to powstanie.
Jak zadziała - to dobrze!
Jak nie - to ciągaj wykonawcę po sądach!

W każdym wypadku będziesz wygrany!!!

Pozdrawiam Adam M.

RekuGregor
17-12-2008, 14:42
Jakie macie doświadczenia z odbiorami budynków? przy uzuskaniu pozwolenia na użytkowanie itp....

Ja mam takie : Inspektor " A jaka jest wentylacja? " ODP. "Rekuperator"
Inspektor " Aaaaaaa......"

I po sprawie......

adam_mk
17-12-2008, 14:54
Miejsce dość specyficzne.
Ja (jako ten twórca wentylacji) inwestor i dwóch kominiarzy...

No, to odbieramy...
-Podobno jest mechaniczna...
- Tak...
- To załączmy...
- Ale ona .. już .. chodzi.....
- Ale nic nie słychać!
- A to źle?!....
Cisza...
- Nie.
Jeden wlazł do kanału gdzie był nawiewnik, przystawił "wiertolota" i poczytał pomiar.
- Jest w zupełności dobrze.
Ogłosił.
Tu jest regulator - powiedział inwestor.
- Ty, on jest na "4"
Jeden kominiarz do drugiego.
- Daj na max - Drugi do pierwszego.
Obudził się i szmer wentylacji i odgłos wentylatora pracującego w oddali.
- Teraz zmierz!
Ponowny pomiar.
- I co?
- Koniec skali!!!

Więcej pytań nie było!

Dawno było...
Adam M.

Emer
17-12-2008, 22:02
@ am76. Co do tego, że wentylacja zrównoważona najlepszą jest, to już widzę pełna zgoda. Oki, to dlaczego w ogóle rozpatrujemy wyciągową? Bo... tańsza? Może, ale jeżeli pominiesz kwestię rekuperacji, której w wyciągowej i tak nie będzie, to koszty obu systemów masz porównywalne. No chyba, że kominy JUŻ stoją.
WM bez rekuperatora spokojnie się obejdzie.
Pełne sterowanie gratis, no i kwiatki do parapetu przymarzać nie będą :lol:

am76
17-12-2008, 22:39
@ am76. Co do tego, że wentylacja zrównoważona najlepszą jest, to już widzę pełna zgoda. Oki, to dlaczego w ogóle rozpatrujemy wyciągową? Bo... tańsza? Może, ale jeżeli pominiesz kwestię rekuperacji, której w wyciągowej i tak nie będzie, to koszty obu systemów masz porównywalne. No chyba, że kominy JUŻ stoją.
WM bez rekuperatora spokojnie się obejdzie.
Pełne sterowanie gratis, no i kwiatki do parapetu przymarzać nie będą :lol:
Komin jest zaprojektowany i potrzebny. Wyciągowa nie ma złożonych i kosztownych kanałów nawiewnych. Nie bardzo rozumie z tą ceną bo skoro wynosi ona minimum 15 tyś to jesli wyciągniemy ze skrzynki wymiennik to może zmniejszymy tą kwotę o 2tyś.

Jakie sterowanie? Przecież chodzi tylko o wielkość strumienia - mechaniczna jest po to żeby ustawiać strumień, każda sensowna musi mieć ustawianie strumienia. Jeśli masz na myśli takie białe pudełeczko z guzikami to dla samego jego braku warto nie instalować wentylacji z reku.

A z tymi kwiatkami? Czy chodzi o to że wentylator w kanale nawiewnym ogrzeje nam powietrze?

adam_mk
17-12-2008, 22:45
Coś bredzisz!
Wentylacja dobrej jakości, kompletna to około 10 tysięcy.
Z kanałami i robotą.

Policz koszt 3 kominów wentylacyjnych z materiałem i robotą!
Umiesz?
Adam M.

am76
17-12-2008, 23:02
Coś bredzisz!
Wentylacja dobrej jakości, kompletna to około 10 tysięcy.
Z kanałami i robotą.

Nie tak dawno napisałeś:

"Razem: od 14 900zł do 20 100zł.
Zazwyczaj mieści się w 16000 do 18000zł. (zależnie od wybranych opcji).

Pozdrawiam Adam M."

Wniosek - nie należy pisać że ktoś bredzi.



Policz koszt 3 kominów wentylacyjnych z materiałem i robotą!
Umiesz?
Adam M.
Nie trzech kominów tylko jednego komina z trzema kanałami wentylacyjnymi.

Emer
17-12-2008, 23:14
Komin jest zaprojektowany i potrzebny. Wyciągowa nie ma złożonych i kosztownych kanałów nawiewnych. Nie bardzo rozumie z tą ceną bo skoro wynosi ona minimum 15 tyś to jesli wyciągniemy ze skrzynki wymiennik to może zmniejszymy tą kwotę o 2tyś.
Jakie sterowanie? Przecież chodzi tylko o wielkość strumienia - mechaniczna jest po to żeby ustawiać strumień, każda sensowna musi mieć ustawianie strumienia. Jeśli masz na myśli takie białe pudełeczko z guzikami to dla samego jego braku warto nie instalować wentylacji z reku.
A z tymi kwiatkami? Czy chodzi o to że wentylator w kanale nawiewnym ogrzeje nam powietrze?
Jednym kominem załatwisz wentylację każdego pomieszczenia?
Cena 15k to już chyba z reku, a sam rekuperator to przynajmniej 5kpln. Zostawmy na chwilę temat rekuperacji - jak zrobić tanio i skutecznie kanały to już Adam wiele razy pokazywał. Są fotki na forum. Kilku forumowiczów tak zrobiło, cena nie zabiła.
Z tym sterowaniem, to miałem na myśli szerszy sens. Jak sobie ustawisz dajmy na to 0,5 wymiany/h? Jakiś wentylator - tylko że wtedy potrzebujesz już pudełeczka. Chyba, że myślisz o tych nasadkach kominowych - ale tym to sobie nie posterujesz...
A kwiatek? No, z reguły nawietrzaki to się w oknach montuje... U mnie, w obecnym mieszkaniu, przy uchylonych mikroszczelinach w oknie nieźle wieje, a nie mam wymuszonego wyciągu powietrza.

Emer
17-12-2008, 23:23
To jest dla mnie konkret. Wydawało mi się, że jeśli piec ma odpowiednie doprowadzenie powietrza rurą do komory spalania i odpowiedni komin to mu wentylacja podciśnieniowa nie będzie przeszkadzać.

Nawet, gdybyś znalazł taki superszczelny kominek/piec - to jak dołożysz do paleniska? Przy wentylacji wyciągowej będziesz miał niezłą zadymę w salonie. TEGO nie połączysz i o ile pamiętam jest na to paragraf w PB.

adam_mk
17-12-2008, 23:44
Piszesz o wentylacji czy o wentylacji z rekuperatorem? :o

Czepiasz się jakichś strzępków niesprawdzonych informacji i szukasz sensacji!

GDZIE napisałem o cenie WENTYLACJI rzędu nastu tysięcy?
Potrafisz rozróżnić chleb od chleba z masłem?
A wentylacji od wentylacji z odzyskiem ciepła, jak widać - nie!

Może zacznij czytać od nowa, ale ze zrozumieniem!

Piepszy Ci się ta skrzynka po butach co zawiera wszystko i jeszcze trochę, ma powierzchnię Sahary i sprawność rzędu 1000% z wielu opisów marketingowych z tym, co ja opisuję!

Ciekawy dom, co ma sraczyk, łazienkę i kuchnię oddzielone jedną ścianką i przyklejone do jednego komina wentylacyjnego z trzema kanałami...
A do tego ma też tam salon z kanałem dymowym kominka... i też przylepionym do tego samego komina...
Adam M.

Daj linkę do projektu, bo może się tak da, a ja nie wiem - to se popatrzę...

phans
18-12-2008, 08:56
Wierzę, że wentylacja zrównoważona z rekuperatorem jest dobra, jest najlepsza. Ale mam wątpliwości co do tego czy jest potrzeba w zwykłym domu.
Ogólnie w zwykłym domu nie jest potrzebna - ja jak na razie nie znalazłem uzasadnienia dla którego miałbym ją zastosować w swoim przyszłym domu a analizowałem ten temat jakiś czas temu. Oczywiście osoby, które są związane zawodowo z budowlanką(rekuperatorami) co innego Ci powiedzą - poczytaj sobie prasę budowlaną (murator, budujemy dom ...) - aż się niedobrze robi od artykułów sponsorowanych na temat wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem + ew. z GWC.
Musisz odpowiedzieć sobie na wiele pytań, na czym ci zależy? Super dobrej wentylacji, mniejszych kosztów ogrzewania domu, czym będzie grzał w domu itd... W niektórych przypadkach może się okazać, że wentylacja mechan. nawiewno-wywiewna powinna być zastosowana w zwykłym domu ale uważam, że jest to mały procent.
Bardzo dobrą alternatywą do rekuperatora jest zastosowanie w domu wentylacji mechanicznej wywiewnej (tylko wywiewnej!). Jak sobie przejrzysz niektóre projekty domów to aż prosi się w nich zastosowanie takiej wentylacji w kuchni. Jeżeli w kuchni to dlaczego nie w całym domu... Wentylacja grawitacyjna jest już trochę przestarzała na dzisiejsze warunki i nie dziwię się, że z konfrontacji z rekuperatorem tak przegrywa, chociaż to nie znaczy, że jestem jej zagorzałym przeciwnikiem (went. grawitacyjnej).

am76
18-12-2008, 09:28
Komin jest zaprojektowany i potrzebny. Wyciągowa nie ma złożonych i kosztownych kanałów nawiewnych. Nie bardzo rozumie z tą ceną bo skoro wynosi ona minimum 15 tyś to jesli wyciągniemy ze skrzynki wymiennik to może zmniejszymy tą kwotę o 2tyś.
Jakie sterowanie? Przecież chodzi tylko o wielkość strumienia - mechaniczna jest po to żeby ustawiać strumień, każda sensowna musi mieć ustawianie strumienia. Jeśli masz na myśli takie białe pudełeczko z guzikami to dla samego jego braku warto nie instalować wentylacji z reku.
A z tymi kwiatkami? Czy chodzi o to że wentylator w kanale nawiewnym ogrzeje nam powietrze?

Jednym kominem załatwisz wentylację każdego pomieszczenia?

Jak najbardziej jest to możliwe. Jeśli pomieszczenia tzw. brudne skupione są wokół takiego komina to czemu nie? Ale my tu chyba nie o wentylacji grawitacyjnej a raczej o wentylacja zrównoważona vs wentylacja podciśnieniowa.



Cena 15k to już chyba z reku, a sam rekuperator to przynajmniej 5kpln. Zostawmy na chwilę temat rekuperacji - jak zrobić tanio i skutecznie kanały to już Adam wiele razy pokazywał. Są fotki na forum. Kilku forumowiczów tak zrobiło, cena nie zabiła.
Ale tak jak nie będę sam murował komina tak też nie będę sam robił kanałów. Ceny zaczynają się od 15tyś za całość ze wskazaniem na 20tyś.




Z tym sterowaniem, to miałem na myśli szerszy sens. Jak sobie ustawisz dajmy na to 0,5 wymiany/h? Jakiś wentylator - tylko że wtedy potrzebujesz już pudełeczka. Chyba, że myślisz o tych nasadkach kominowych - ale tym to sobie nie posterujesz...

Dlaczego nie posteruję? Właśnie taka jest ich rola - żeby zapewnić stały strumień w kominie niezależnie od warunków. Już za 1tyś jest nasada której się ustawia strumień na sterowniku. Nie chodzi tylko o nasadę ale również o dowolną inną wentylację mechaniczną wywiewną. Tak samo posteruję jednym wentylatorem jak posteruję dwoma.



A kwiatek? No, z reguły nawietrzaki to się w oknach montuje... U mnie, w obecnym mieszkaniu, przy uchylonych mikroszczelinach w oknie nieźle wieje, a nie mam wymuszonego wyciągu powietrza.

Tutaj różne są opinie. Np adam_mk pisał że kotły nie wydalają bo wentylacja jest zbyt intensywna, inni piszą że wentylacji nie ma bo jest pozatykana. Ale faktycznie pewno problem istnieje. Są takie nawiewniki, które puszczają powietrze trzema strumieniami na sufit na boki po ścianie. Może to jest dobre rozwiązanie. adam_mk pisal o tym, że dawniej w domach było dużo dziur - to trochę w tym stylu rozwiązanie. Zapewne w kilka najmroźniejszych dni w roku trzebaby ograniczyć wentylację i tyle.

Tak jak pisałem wczesniej - nie mam wątpiwości że wentylacja zrównoważona z reku jest najlepsza. W moim przypadku nie mam też wątpliwości że jest ekonomicznie nieuzasadniona. Mam jedynie wątpliwości czy jest potrzebna?

adam_mk
18-12-2008, 09:31
Każdy ma prawo do "własnej prawdy" w tym zakresie.
Każdy ma wolną wolę wyboru najlepszego dla siebie sposobu rozwiązania tego problemu, obiektywnie - istniejącego.

Jeżeli jednak już został dokonany wybór, zastała wykonana realizacja jakiegoś rozwiązania....
To nikt NIE MA PRAWA post faktum narzekać na to, że pizga lodem (jak sobie takie rozwiązanie wybiera), że mu wata gnije czy że smugi się na ścianach robią. Że latem duszno a zimą drogo itp.

Wiedza o systemie wentylacyjnym nie jest wiedzą tajemną. To tylko zwykła fizyka. Albo mamy wolę dogłębnego rozeznania NASZEGO przypadku i podjęcia jednoznacznej WŁASNEJ decyzji - albo nie!
Taką możliwość mamy ZAWSZE.
TO MY z niej korzystamy lub nie!


Pokazujemy tu konsekwencje zastosowania takiego czy innego rozwiązania technicznego, materiałowego, systemowego czy układowego oraz skutki takich zabiegów. Dyskutujemy ich sensowność, koszty, zamienniki...
Wyboru każdy dokonuje SAM.

Pisanie, że "Ogólnie w zwykłym domu nie jest potrzebna" uważam za poważne nieporozumienie!
Można stwierdzić , że MNIE W MOIM DOMU NIE JEST POTRZEBNA taka czy inna lub wogóle!
A potem się cieszyć lub płakać! Jak kto woli!

Bo:
Jeżeli wentylacja w domu jest niepotrzebna - to jej nie budujmy wcale!
Jeżeli jest potrzebna - to JA starałbym się zbudować możliwie doskonałą...

Adam M.

am76
18-12-2008, 09:47
adam_mk - widzę że zmieniłeś poziom dyskusji. Szkoda. Czyżby brak argumentów? Nie ma pomysłów na wady wentylacji wywiewnej?


GDZIE napisałem o cenie WENTYLACJI rzędu nastu tysięcy?

W emailu wysłanym do mnie. To jest zakończenie oferty wraz z twoimi pozdrowieniami i podpisem:



"Razem: od 14 900zł do 20 100zł.
Zazwyczaj mieści się w 16000 do 18000zł. (zależnie od wybranych opcji).

Pozdrawiam Adam M."





Potrafisz rozróżnić chleb od chleba z masłem?
A wentylacji od wentylacji z odzyskiem ciepła, jak widać - nie!
Może zacznij czytać od nowa, ale ze zrozumieniem!

A po co mam robić te kanały nawiewne skoro mi one nie usuną przymarzania kwiatków do parapetu? Przeczytałem wszystko kilka razy ze zrozumieniem. I cały czas widzę - brak argumentów, brak konkretów.



Daj linkę do projektu, bo może się tak da, a ja nie wiem - to se popatrzę...
Prawa autorskie mi nie pozwalają publikować. Ale zapewniam że się da. Dom ponad 200m2. To nie sztuka na dwch poziomach ustawić łazienki i kuchnię przy jednym kominie. Ale tak jak pisałem - my tu nie o grawitacyjnej tylk oo podciśnieniowej gadamy.

ZW
18-12-2008, 10:03
...
To nikt NIE MA PRAWA post faktum narzekać na to, że pizga lodem (jak sobie takie rozwiązanie wybiera), że mu wata gnije czy że smugi się na ścianach robią. Że latem duszno a zimą drogo itp.
...

No widzisz. A ja mam grawitacyjną, z którą żyję od 1,5 roku. I moje subiektywne odczucia to:

Nie pizga
Nie gnije
Nie robią się smugi na ścianach (tzn, jest parę ale to z powodu aktywności nieletnich)
Nie jest duszno latem
Nie jest drogo w zimie

Nie narzekam bo nie mam powodu a nie dlatego, że nie mam prawa.

uważam jak am76:
- mechaniczna jest oczywiście de best
- ekonomicznie w domku jednorodzinnym to porażka
- w domku jednorodzinnym nie jest potrzebna

pozdr

Wgregor
18-12-2008, 10:13
Dr Jerzy Sowa PW IWiO Konferencja " Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce"
"Nie ma problemu wentylacji grawitacyjnej bo nie ma takiej wentylacji."

Zarodniki grzybów strzępkowych w stężeniu powyżej 100jtk/3 pustoszą organizm bez objawowo, do czasu

adam_mk
18-12-2008, 10:32
Widzę, że trzeba tu wyłożyć problem tak jasno, jak tylko jest to możliwe!!!

Wentylacja to sposób na panowanie nad wilgotnością w domu.
Brak wentylacji w miejscu zamieszkania ludzi to pogorszenie komfortu i warunków zdrowotnych przez stwarzanie dobrych warunków dla rozwoju grzybów i pleśni!

Wentylacja polega na wpuszczaniu zimnego powietrza o wilgotności i 70%, grzaniu go we wnętrzach (wtedy jego wilgotność WZGLĘDNA znacznie spada) mieszaniu z powietrzem wnętrz , znacznie zawilgoconym i wyrzucaniu go wraz z nadmiarem wilgoci na zewnątrz. To proces ciągły.

Usuwanie powietrza zawilgoconego polega na wyrzucaniu go wraz zawartą w nim parą wodną, czyli zawartym w nim ciepłem parowania wody (zawieszonej w powietrzu), które MY dostarczamy i opłacamy.

Można zbudować taki system dystrybucji i obiegu powietrza, gdzie TO MY decydujemy gdzie ono popłynie, a naszą wolę realizujemy SIŁĄ!!!
Wymuszamy żądany stan załączając wentylator i płacąc za energię dla niego (elektryczną).

Można zbudować taki system, który nie zaburza układu ciśnień - tyle nawiewamy ile wyrzucamy. Wtedy jest to system zrównoważony.

Wola budowania TAKIEGO systemu narzuca konieczność budowy układu kanałów (lutni) prowadzących strugi powietrza TAM GDZIE MY KAŻEMY.

WIĘC: Da się tak wpuszczać zimne powietrze i wyrzucać ciepłe, ale zawilgocone jak MY chcemy, a nie tak, jak zrobiłaby to konwekcja w danym pomieszczeniu/obiekcie. Zaburzamy ją ŚWIADOMIE I CELOWO

Jest tu jakiekolwiek słowo o kosztach czy koniecznościach?

Czysta wentylacja - czyli dogrzewanie okolicy za nasze pieniądze w sposób mniej lub bardziej zależny od NASZEJ woli!!!

Twierdzę, że TEN cel da się DOBRZE zrealizować za około 10 000zł.
Można gorzej, ale taniej lub świetnie ale drożej.
Ta suma wynika z kosztu materiałów i pracy TU I TERAZ!

A teraz zacytuj tu emilka, gdzie napisałem COKOLWIEK innego na TEN temat!!!

Dla każdego w miarę kumatego człowieka jest jasne, że skoro mamy rurę zbiorczą, którą płynie CAŁA struga wentylacyjna, to MOŻNA ją przesłonić (przegrodzić) filtrem (np.EU3). W efekcie zatrzymujemy sporo alergenów (choćby co większe pyłki roślin i kurz). CZY TO ŹLE? CZY TO REALNE?

Jak widać, już dla niewielu jest jasne, że można też w taki system włączyć wymiennik ciepła powietrze (ciepłe, wywiewane)- powietrze (zimne, nawiewane, filtrowane) uzyskując nową jakośc w postaci nawiewanej strugi o lepszych dla nas parametrach. TO SIĘ NAZYWA REKUPERACJA A WYMIENNIK TO REKUPERATOR!

System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, zrównoważonej z rekuperacją ciepła to koszt budowy (obecnie) około 14 do 20 tysięcy złotych.
W zależności od wkładu własnego w jego budowę, stopnia automatyzacji jego działania i kosztu (i jakości!) zastosowanych komponentów.

W zależności od narzucanej marży, kosztów własnych, kosztów marketingu i innych nie wymienionych - różne firmy oferują porównywalne urządzenia działające w porównywalny sposób i mające porównywalne osiągi za różne ceny.


Jeżeli pytasz o wentylację z odzyskiem, koszt budowy i otrzymujesz jakieś wyjaśnienia, to czytaj je ze zrozumieniem.
Dlaczego tu mylisz to co napisałem z tym , co chcesz wykazać?
Wentylacja to około 10 tysięcy a automatyka z odzyskiem je podwaja! To zasada ogólna.

BARDZO PROSZĘ nie pytaj mnie PO CO CI system do przymrażania kwiatków do parapetu, który świetnie kontroluje wilgotność w domu!
Powiedz mi , że TAKI Ci jest potrzebny a ja się zastanowię JAK i ZA ILE będę w stanie Ci go zaoferować!

Powtarzam do znudzenia... To inwestor ocenia i decyduje co mu potrzebne.
Potem albo to kupuje, albo robi , albo zleca - ale zawsze powinien zapłacić, jeżeli najmuje pracę obcą lub zapotrzebowuje komponenty.
Taki układ uważany jest za uczciwy.


Podsumowując:
MOGĘ stwierdzić co da się tu czy tam zbudować i jak to będzie działało oraz ile musi to kosztować w budowie.
Tej wiedzy mi wystarcza, aby ten krok wykonać. Nawet wielowariantowo.
NIE MOGĘ stwierdzić, co jest komu potrzebne!

Jedni lubią pieniądze a inni jak ich pchły gryzą! To sprawy indywidualne!

Pozdrawiam Adam M.

adam_mk
18-12-2008, 10:41
"adam_mk napisał:
Daj linkę do projektu, bo może się tak da, a ja nie wiem - to se popatrzę...

Prawa autorskie mi nie pozwalają publikować. "

Jesteś tego pewny? :o :o :o

Żeby wykorzystać taki projekt to trzeba nabyć prawa do takiego kroku potwierdzone odpowiednim dokumentem!

Żeby ocenić przydatność takiego czy innego rozwiązania należy się z nim zapoznać!

Stawiasz tezę:
MAM TAKI TAJNY PROJEKT, KTÓRY MI ROBI ALE NIE POKAŻĘ - BO JEST TAJNY!!!
:o :o :o

Nic nie kumam, a zwykle nie mam problemu z oceną tego co czytam czy co słyszę... :roll:
Adam M.

Emer
18-12-2008, 10:42
Jak najbardziej jest to możliwe. Jeśli pomieszczenia tzw. brudne skupione są wokół takiego komina to czemu nie? Ale my tu chyba nie o wentylacji grawitacyjnej a raczej o wentylacja zrównoważona vs wentylacja podciśnieniowa.
A co zrobisz, jeżeli w pokoju zechcesz mieć 0,5 wymiany powietrza na godzinę, a w łazience, wc, czy suszarni 1 wymianę? Gimnastyka.

Dlaczego nie posteruję? Właśnie taka jest ich rola - żeby zapewnić stały strumień w kominie niezależnie od warunków. Już za 1tyś jest nasada której się ustawia strumień na sterowniku. Nie chodzi tylko o nasadę ale również o dowolną inną wentylację mechaniczną wywiewną. Tak samo posteruję jednym wentylatorem jak posteruję dwoma.
Dokładnie tak napisałem. Jeżeli dasz turbowent z wentylatorem - to trochę posterujesz. Bez wentylatora nie posterujesz, a są takie nasadki kominowe.

Tak jak pisałem wczesniej - nie mam wątpiwości że wentylacja zrównoważona z reku jest najlepsza. W moim przypadku nie mam też wątpliwości że jest ekonomicznie nieuzasadniona. Mam jedynie wątpliwości czy jest potrzebna?
Czyli jedyna przewaga wentylacji wywiewnej to cena. I tu pełna zgoda. Ale poza tym, czego WW mi nie daje, to dodatkowo uniemożliwia mi instalację kominka, który chcę mieć.
Każdy z nas swój rozum ma i zrobi jak uważa. Ja żadnego interesu w przekonywaniu Ciebie nie mam, więc pozostańmy przy swoich zdaniach. Wentylacja inna niż mechaniczna zrównoważona kłóci się z całą koncepcją mojego domu, więc wolę odpuścić np. wannę z bąbelkami a zrobić WM.

sSiwy12
18-12-2008, 11:05
Ale poza tym, czego WW mi nie daje, to dodatkowo uniemożliwia mi instalację kominka, który chcę mieć.


Skąd takie przekonanie? Nie ma takiego przepisu, ktory to uniemożliwia, ale jest warunek - kominek musi czerpać powietrze z zewnatrz pomieszczenia, co jest w zasadzie standardem (rura, pod kominkiem).

am76
18-12-2008, 11:14
Jak najbardziej jest to możliwe. Jeśli pomieszczenia tzw. brudne skupione są wokół takiego komina to czemu nie? Ale my tu chyba nie o wentylacji grawitacyjnej a raczej o wentylacja zrównoważona vs wentylacja podciśnieniowa.
A co zrobisz, jeżeli w pokoju zechcesz mieć 0,5 wymiany powietrza na godzinę, a w łazience, wc, czy suszarni 1 wymianę? Gimnastyka.

Ale po co? Potrzebuję po prostu działającą zawsze wentylację.

am76
18-12-2008, 11:18
Ale poza tym, czego WW mi nie daje, to dodatkowo uniemożliwia mi instalację kominka, który chcę mieć.


Skąd takie przekonanie? Nie ma takiego przepisu, ktory to uniemożliwia, ale jest warunek - kominek musi czerpać powietrze z zewnatrz pomieszczenia, co jest w zasadzie standardem (rura, pod kominkiem).

sSiwy - masz w tej materii jakieś doświadczenie? Jak się ma szczelność komory pieca do wentylacji mechanicznej wywiewnej. Oczywiście mowa o rozwiązaniu z odpowiednią rurą doprowadzającą powietrze i odpowiednim kominem.

Czyżby pozostał jedynie argument z kwiatkiem przymarzającym do parapetu?

ZW
18-12-2008, 11:42
...
System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, zrównoważonej z rekuperacją ciepła to koszt budowy (obecnie) około 14 do 20 tysięcy złotych.
... Adam M.

potwierdzam, miałem oferty w tych granicach, gdy system jeszcze mnie interesował.

pozdr

sSiwy12
18-12-2008, 12:34
Wentylacja wywiewna w oparciu o istniejące kanały (kominy) wentylacyjne różni się tylko tym od wentylacji grawitacyjnej, że działa w lecie. Jest tak samo „regulowalna” jak każda wentylacja grawitacyjna, a nawet powiem, że moim zdaniem jest trudniejsza do opanowania.
I nie ma możliwości, aby nie „pizgało” bo przy różnicy temperatur już od 10 stopni zarówno prawa fizyki jak i fizjologia człowieka tak „prawią”. Nie „pizga” jak szczelnie zamknie się wszystkie dopływy powietrza z zewnątrz – zwłaszcza gdy jest mróz -20 stopni.
I dla przypomnienia – wentylacja to jest takie ustrojstwo, które musi usuwać, co najmniej, powietrze z pomieszczeń „brudnych” (WC, łazienka, kuchnia, pomieszczenia bez okien) i dostarcza powietrza wszędzie tam gdzie przebywają ludzie – w ilościach minimalnych ściśle określonych.. Ruch powietrza jest też ściśle określony; z pomieszczeń czystych do pomieszczeń brudnych. Powinna być tak zaprojektowana, aby w każdym pomieszczeniu następowała wymiana powietrza.
Jeśli spełnia te wymagania, to jest dobra, bez względu czy grawitacyjna czy mechaniczna.
Uważam jednak, że stosowanie tak pojętej (jak opisany przykład) wentylacji wymuszonej wywiewnej (podciśnieniowej) jest uzasadnione tylko i wyłącznie w okresie, kiedy grawitacyjna nie „pracuje” (np. w lecie). Przypisywanie innych, rzekomych zalet jest, moim zdaniem, niczym nie uzasadnione.

Depi
18-12-2008, 12:54
...
System wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej, zrównoważonej z rekuperacją ciepła to koszt budowy (obecnie) około 14 do 20 tysięcy złotych.
... Adam M.

potwierdzam, miałem oferty w tych granicach, gdy system jeszcze mnie interesował.


E tam.

Emer
18-12-2008, 13:49
Skąd takie przekonanie? Nie ma takiego przepisu, ktory to uniemożliwia, ale jest warunek - kominek musi czerpać powietrze z zewnatrz pomieszczenia, co jest w zasadzie standardem (rura, pod kominkiem).
Zabić się chcecie? Jak chcesz dołożyć do kominka przy działającej wentylacji wywiewnej? Tak jesteś pewien jakości kominka, że zaryzykujesz życie rodziny?
Poza tym, bijemy pianę. Norma PN-83/B-03430 wyraźnie precyzuje tą kwestię. Poczytajcie, pogadajcie z kumatym kominiarzem.

sSiwy12
18-12-2008, 14:31
......Poza tym, bijemy pianę. Norma PN-83/B-03430 wyraźnie precyzuje tą kwestię. Poczytajcie, pogadajcie z kumatym kominiarzem.
Całkowicie chybiony przykład przepisu. Nie tego ta norma dotyczy.
Tą sprawę reguluje tylko i wyłącznie: Rozporządzenie…..: § 150. 9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

Zapis jest logiczny, bo w przypadku poboru powietrza do spalania z pomieszczenia, przy wentylacji wyciągowej może go (powietrza) być za mało – mówiąc trywialnie.

A „kumaci” kominiarze w tym zakresie, jeżdżą na niekumatym inwestorze, „przymykając” oko za odpowiednia gratyfikacją. :lol:


Zabić się chcecie? Jak chcesz dołożyć do kominka przy działającej wentylacji wywiewnej? Tak jesteś pewien jakości kominka, że zaryzykujesz życie rodziny? Zabić się chcecie? Jak chcesz dołożyć do kominka przy działającej wentylacji wywiewnej? Tak jesteś pewien jakości kominka, że zaryzykujesz życie rodziny? .
Dokładnie takie samo niebezpieczeństwo istnieje (też baaaaardzo znikome) przy instalacji grawitacyjnej lub wywiewnej podciśnieniowej w sytuacji kiedy „wywiew” jest w innym pomieszczeniu, a powietrze jest „zasysane” z salonu z kominkiem, a wszystkie „rozszczelnienia” są „zamknięte” – czego dotyczą dość liczne przypadki „cofki” podczas rozpalania kominka, i to, o zgrozo, przy wentylacji grawitacyjnej.

phans
18-12-2008, 14:56
cytat:
"...W pomieszczeniu zamkniętym o kubaturze 20m3, pozbawionym wentylacji już po godzinie może występować niedotlenienie naszego organizmu, a po 4 godzinach przebywania w nim zaczynają obumierać nasze komórki mózgowe oraz pojawiają się objawy zmęczenia i bóle głowy. Po 8 godzinach stężenie dwutlenku węgla przekroczy poziom 1%, co skutkuje zaburzeniami w myśleniu..."

Jak myślicie kto tak pisze? Producent rekuperatora aby klientowi uzmysłowić, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z rekuperatorem :-)
Pozdrawiam :-))

am76
18-12-2008, 15:22
Uważam jednak, że stosowanie tak pojętej (jak opisany przykład) wentylacji wymuszonej wywiewnej (podciśnieniowej) jest uzasadnione tylko i wyłącznie w okresie, kiedy grawitacyjna nie „pracuje” (np. w lecie). Przypisywanie innych, rzekomych zalet jest, moim zdaniem, niczym nie uzasadnione.
Tak właśnie działają nasady kominowe (no przynajmniej te o których czytałem) - one regulują gdy to jest potrzebne.

Inna jest sprawa gdy np. nie robimy wentylacji w oparciu o komin z nasadą tylko np. wykorzystujemy zużyte powietrze do grzania CWU za pomocą pompy ciepła. Wtedy cały czas wiatrak chodzi. Instalacja taka w komplecie wyniesie tyle co instalacja z rekuperatorem ale za to mamy w tym już tanie grzanie CWU. Jeśli w mocy ogrzewania budynku uwzględnimy grzanie tych 150m3/h powietrza w najzimniejsze dni to powinno to działać.

ZW
18-12-2008, 15:33
A jak zebrać ciepło ze wszystkich kanałów ?
Minimum 5: 2 x łazienka, kuchnia, kotłownia/spiżarnia, kominek

Przy odzysku z wentylacji za 800-1100 zł rocznie rzeczywiście większość ciepłej wody można dostać "za darmo"

pozdr

am76
18-12-2008, 15:38
A jak zebrać ciepło ze wszystkich kanałów ?
Minimum 5: 2 x łazienka, kuchnia, kotłownia/spiżarnia, kominek

Przy odzysku z wentylacji za 800-1100 zł rocznie rzeczywiście większość ciepłej wody można dostać "za darmo"


Nie za darmo tylko za około 1/3 ceny - bo COP = 3. Do mnie to przemawia. Mam świadomość jednak tego, że w te 10 najzimniejszych dni trzeba ograniczyć wentylację i załączyć grzałkę. Tak by przynajmniej wynikało z tego co tu powiedziano.

ZW
18-12-2008, 15:41
Zgadza się, za 1/3 ceny.

Jednak warunkiem jest w prosty i tani sposób zebrać ciepło z minimum 5 kanałów wentylacyjnych. Jak ?

Można łatwo odzyskać z "wywiewnej" połowy wentylacji mechanicznej. Wtedy jednak trzeba ją zbudować a to już skórka za wyprawkę.

pozdr

sSiwy12
18-12-2008, 16:37
Nie za darmo tylko za około 1/3 ceny - bo COP = 3. Do mnie to przemawia. Mam świadomość jednak tego, że w te 10 najzimniejszych dni trzeba ograniczyć wentylację i załączyć grzałkę. Tak by przynajmniej wynikało z tego co tu powiedziano.
Średnioroczny COP=3, bardzo optymistyczne założenie - no chyba, że pod warunkiem, że temperatura CWU nie będzie wyższa niż 40 stopni.
Kazda pompa ciepła ma zależność: im wyższa temperatura "poboru", tym niższy COP.

am76
18-12-2008, 16:42
Nie za darmo tylko za około 1/3 ceny - bo COP = 3. Do mnie to przemawia. Mam świadomość jednak tego, że w te 10 najzimniejszych dni trzeba ograniczyć wentylację i załączyć grzałkę. Tak by przynajmniej wynikało z tego co tu powiedziano.
Średnioroczny COP=3, bardzo optymistyczne założenie - no chyba, że pod warunkiem, że temperatura CWU nie będzie wyższa niż 40 stopni.
Kazda pompa ciepła ma zależność: im wyższa temperatura "poboru", tym niższy COP.
Tak ale za to temperatura powietrza wynosi 20stC. Pewno zależy to też od ilości tego powietrza.

adam_mk
18-12-2008, 20:18
Wymyślactwo uprawiacie!
Zbilansujcie sobie te strumienie energii!
Zobaczcie co Wam wyjdzie z tych rachunków...

Chyba, że nie umiecie a po prostu "wiecie lepiej, bo tak - i już!"

Poza tym - było! Kilka razy i z obliczeniami!
Adam M.

Emer
18-12-2008, 22:54
Całkowicie chybiony przykład przepisu. Nie tego ta norma dotyczy.
Tą sprawę reguluje tylko i wyłącznie: Rozporządzenie…..: § 150. 9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

Zapis jest logiczny, bo w przypadku poboru powietrza do spalania z pomieszczenia, przy wentylacji wyciągowej może go (powietrza) być za mało – mówiąc trywialnie.

A „kumaci” kominiarze w tym zakresie, jeżdżą na niekumatym inwestorze, „przymykając” oko za odpowiednia gratyfikacją. :lol:

Dokładnie piszesz o Dz.U. nr 75, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. rozdział 6.
Przywołana norma jest jego uszczegółowieniem.
Sam je zacytowałeś, więc się odniosę:
"W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione."
To "lub" Ci zamieszało. Kominek przy wentylacji wywiewnej nie ma prawa bytu. O ile się nie mylę, to An-bud kiedyś napisał, że zna JEDEN szczelny model kominka.
Poza tym, w nawiewno wywiewnej z reguły daje się wyciąg bezpośrednio nad kominkiem i w razie czego, spaliny są usuwane. W wywiewnej przelecą przez cały dom.
Co do "przymykania oka" przez kominiarza to sorry, ale nie skorzystam.

am76
18-12-2008, 23:36
Całkowicie chybiony przykład przepisu. Nie tego ta norma dotyczy.
Tą sprawę reguluje tylko i wyłącznie: Rozporządzenie…..: § 150. 9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

Zapis jest logiczny, bo w przypadku poboru powietrza do spalania z pomieszczenia, przy wentylacji wyciągowej może go (powietrza) być za mało – mówiąc trywialnie.

A „kumaci” kominiarze w tym zakresie, jeżdżą na niekumatym inwestorze, „przymykając” oko za odpowiednia gratyfikacją. :lol:

Dokładnie piszesz o Dz.U. nr 75, Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. rozdział 6.
Przywołana norma jest jego uszczegółowieniem.
Sam je zacytowałeś, więc się odniosę:
"W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione."
To "lub" Ci zamieszało. Kominek przy wentylacji wywiewnej nie ma prawa bytu. O ile się nie mylę, to An-bud kiedyś napisał, że zna JEDEN szczelny model kominka.
Poza tym, w nawiewno wywiewnej z reguły daje się wyciąg bezpośrednio nad kominkiem i w razie czego, spaliny są usuwane. W wywiewnej przelecą przez cały dom.
Co do "przymykania oka" przez kominiarza to sorry, ale nie skorzystam.
W wywiewnej też tak można zrobić.

adam_mk
19-12-2008, 07:49
am76
Można zrobić.
Można nawet uruchomić.
Nie można wymagać, żeby zadziałało inaczej, jak fizyka pozwala!

Twój dom, Twoja decyzja!
Nie wymagaj akceptacji forumowiczów dla swoich wszelkich pomysłów, zwłaszcza sprzecznych z obowiązującymi zasadami lub znanymi mechanizmami działania.
Sam akceptuj i ciesz się efektami, jakie osiągniesz.

Wentylacja tylko wyciągowa, pompa ciepła w wentylacji do grzania wody itp układy są znane i mogą nawet poprawnie działać!
Ale nie wszędzie i nie zawsze! To sposoby na bardzo szczególne sytuacje.
W przeciętnym domu raczej się nie sprawdzą.
Ale, oczywiście, można je zbudować! Można nawet załączyć!...

Adam M.

am76
19-12-2008, 08:59
Wentylacja tylko wyciągowa, pompa ciepła w wentylacji do grzania wody itp układy są znane i mogą nawet poprawnie działać!
Ale nie wszędzie i nie zawsze! To sposoby na bardzo szczególne sytuacje.
W przeciętnym domu raczej się nie sprawdzą.

Ale dlaczego raczej nie? Kiedy się sprawdzą a kiedy nie? Jeśli masz taką wiedzę/doświadczenie to napisz proszę.

Mamy 2 znane problemy:
- piec (nawet z zamkniętą komorą spalania)
- kwiatek przymarzający do parapetu.
Czy są jeszcze jakieś inne?

Sama wentylacja mechaniczna wywiewna jest obecnie bardzo popularna i powszechnie stosowana. Mój kolega niedawno kupił mieszkanie na nowym, dużym osiedlu apartamentowców. Wszystko jest na wentylacji mechanicznej. Ma nad oknami nawiewniki które może przymykać/otwierać wedle uznania. Strumień z nich skierowany jest na sufit. Działa mu to dobrze - nie śmierdzi, nie ma wilgoci, nie pizga.

DeeM
19-12-2008, 09:22
...nie pizga.
A czy kolega "apartamentowiec" włożył aby wtyczkę od wentylatora do gniazka? ;)
Ja mam obecnie wentylacje nawiew-wywiew (bez wymiennika) i aby nie pizgało (w okolicach anemostatu) to albo muszę wyłączyć albo ustawić na minimum-minimum of minimum.
Fakt faktem że śpi się przy tym super...coś jest w tym zimnym powietrzu.
Poza tym pojęcie pizgania jest względne, u mnie też nie pizga, ale jeżeli posiedzi się w okolicach anemostatu dłuższą chwilę to czuć taki lekko wyczuwalny delikatny chłodek. Pytanie tylko czy taka minimalna wentylacja wystarczy?

adam_mk
19-12-2008, 09:46
"Ale dlaczego raczej nie? "

Pełną wiedzę na ten temat zawiera każdy podręcznik fizyki!
Dom nie jest miejscem świętym i prawa fizyki w nim też obowiązują, czego jakoś zrozumieć nie możesz!
Wielokrotnie na tym forum tłumaczono te zjawiska w odniesieniu do konkretnych sytuacji a także co do zasad ogólnych.
Było , było, było...
Poczytaj i Ty nam powiedz "dlaczego tak a nie inaczej"
Adam M.

sSiwy12
19-12-2008, 10:03
Sama wentylacja mechaniczna wywiewna jest obecnie bardzo popularna i powszechnie stosowana.

Tak prostując. Najpopularniejsza w budynkach mieszkalnych jest wentylacja grawitacyjna.
Natomiast wentylacja mechaniczna wywiewna (podciśnieniowa) jest powszechnie stosowana w halach przemysłowych, a praktycznie w 100% w oborach, chlewniach i kurnikach - ciekawe dlaczego :lol:

Faktem natomiast jest również to, że w nowych projektach domów mieszkalnych, ustawodawca wprowadził obligatoryjny wymóg zaprojektowania min. wentylacji o ściśle określonych parametrach (zgodnych z obowiązującą w tym zakresie normą). Najprostszą formą spełnienia tego wymogu – zwłaszcza w budynkach „wielomieszkaniowych” jest zastosowanie wentylatorów wywiewnych o odpowiedniej wydajności, zgodnej z obowiązującymi przepisami dotyczącymi usuwania powietrza z pomieszczeń „brudnych”.
Kwestie wentylacji zawsze były najsłabsza stroną projektu i nic nie zmieniło się w tym zakresie.

To co jest wygodne dla projektanta, wcale nie musi być najlepsze dla przyszłego mieszkańca.

Ps. Wszystkie tzw. luksusowe mieszkania (apartamenty) posiadają wentylację mechaniczną zrównoważoną. Jesli jest to centralna wentylacja dla budynku o wydajnosci wiekszej niż 2.000m3/h to z obowiazku ustawowego musi posiadać rekuperację, o sprawności nie niższej niz 50%

adam_mk
19-12-2008, 13:45
"...a praktycznie w 100% w oborach, chlewniach i kurnikach - ciekawe dlaczego "

Bo te zwierzątka nie mają tak porąbanych pomysłów jak kominek?.. :roll:
Adam M.

sSiwy12
19-12-2008, 14:43
"...a praktycznie w 100% w oborach, chlewniach i kurnikach - ciekawe dlaczego "

Bo te zwierzątka nie mają tak porąbanych pomysłów jak kominek?.. :roll:
Adam M.

Moim zdaniem przyczyna bardziej prozaiczna, a w odniesieniu do lokali mieszkalnych, była by, raczej wstydliwa.

Do dyskusji.
Mam taki dylemat związany właśnie z kominkiem. Ustawodawca napisał: "W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, ……..stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.".
No właśnie „w pomieszczeniu”, ale najbliższy „wyciąg” jest usytuowany np. w łazience, a salon z kominkiem nie posiada „wylotu” wentylacji mechanicznej, czyli niczym się nie różni od takiego samego rozwiązania, ale z wentylacja grawitacyjną – a ta też potrafi nieźle „zassać”.
Biorąc pod uwagę:
§ 148. 2. W pomieszczeniu, w którym jest zastosowana wentylacja mechaniczna lub klimatyzacja, nie można stosować wentylacji grawitacyjnej. (i inne)
W obu przypadkach użyto sformułowania „pomieszczenie”, a nie „obiekt” czy też „dom” lub „mieszkanie”.

Moim zdaniem poszczególne, rzeczone zapisy, obligują do poszczególnych pomieszczeń (co też wynika z dalszych zapisów rozporządzenia) a nie całości obiektu (mieszkania, domu) wentylowanego.
Przemawia również za tym fakt, że interpretując, te zapisy jako całości, to ogrzewanie takiego obiektu (mieszkania. domu) wyposażonego w wentylacje mechaniczna podcisnieniową jest możliwe tylko jako elektryczne biorąc pod uwagę wymagania stawiane kotłowniom (drzwi nie musza spełniać żadnych wymagań „szczelności”)
No chyba, ze kotłownia nie jest częścią danego budynku.

adam_mk
19-12-2008, 14:49
Istnieją różne przegrody budowlane.
W tym solidne, szczelne.
Jak należy nazwać kuchnię połączoną z salonem?
Częścią salonu?
A salon częścią kuchni?
A może (z powodu braku wyraźnie określonych przegród budowlanych) - pomieszczenie?

No, to ilość i kształt ścianek PRZEGRADZAJĄCYCH (a nie dzielących) jest bez znaczenia!
Adam M.

sSiwy12
19-12-2008, 15:01
Mieszkanie, dom składa się z pomieszczeń, które sa zdefiniowane - tak wynika min. z Rozporzadzenia ............

Ps. Co do kuchni, to zgodnie z GUS :
1) izby kuchenne, tj. pomieszczenia spełniające kryteria zawarte w definicji izby: bezpośrednie oświetlenie dzienne i powierzchnia podłogi nie mniejsza niż 4 m kw.,

2) pomieszczenia kuchenne nie będące izbami, tj. pomieszczenia bez okna (tzw. ciemne kuchnie) lub też nie spełniające kryterium powierzchni, czyli o powierzchni podłogi mniejszej niż 4 m kw.,

3) kuchnie stanowiące część pokoju wielofunkcyjnego, powstałego z połączenia pomieszczenia kuchennego z pokojem dziennym.

Mice
19-12-2008, 15:13
3) kuchnie stanowiące część pokoju wielofunkcyjnego, powstałego z połączenia pomieszczenia kuchennego z pokojem dziennym.
I w ten sposób zamotamy się do końca bo padnie pytanie kiedy kuchnia jest połączona a kiedy nie ... musi być ta przegroda ? a jak jest przejście ale bez możliwości zamknięcia ?

sSiwy12
19-12-2008, 15:21
Też wg. GUS
Izba
Pomieszczenie w mieszkaniu, oddzielone od innych pomieszczeń stałymi ścianami sięgającymi od podłogi do sufitu, o powierzchni nie mniejszej niż 4 m kw., z bezpośrednim oświetleniem dziennym, tj. oknem lub oszklonymi drzwiami w ścianie zewnętrznej budynku; za izbę uważa się nie tylko pokoje, ale również kuchnie spełniające powyższe kryteria. Nie uznaje się za izby - bez względu na wielkość powierzchni i sposób oświetlenia - przedpokojów, holi, łazienek, ubikacji, spiżarni, werand, ganków, schowków itp.

Mice
19-12-2008, 15:24
Też wg. GUS
Izba
Pomieszczenie w mieszkaniu, oddzielone od innych pomieszczeń stałymi ścianami sięgającymi od podłogi do sufitu, o powierzchni nie mniejszej niż 4 m kw., z bezpośrednim oświetleniem dziennym, tj. oknem lub oszklonymi drzwiami w ścianie zewnętrznej budynku; za izbę uważa się nie tylko pokoje, ale również kuchnie spełniające powyższe kryteria. Nie uznaje się za izby - bez względu na wielkość powierzchni i sposób oświetlenia - przedpokojów, holi, łazienek, ubikacji, spiżarni, werand, ganków, schowków itp.
sSiwy12, ale gdzie tu coś o drzwiach czy przejściach ? bo w tym jest dla mnie problem interpretacyjny ... do kuchni z salonu mam przejście 1,4m z salonu oraz 0,9m z holu (oba bez drzwi) - jest to oddzielne czy połączone pomieszczenie ?

sSiwy12
19-12-2008, 16:00
Logicznie, to spełnia się pojęcie „izba”. Przegrody mogą być ażurowe i też stałe.
W tym przypadku istnieje co prawda pojęcie „ściana”, ale nie napisano, że pełna.
Dla potrzeb podatkowych, statystycznych , oraz z definicji budowlanych tak „wygrodzone” pomieszczenie spełnia się jako „samodzielne”.
W pewnych sytuacjach, brak drzwi może spowodować „zaognienia” np. z kominiarzem, ale przepisy dotyczące wentylacji nie wprowadziły pojęcia „szczelności” pomieszczeń, a wręcz przeciwnie, narzucają (ich „dziurawienie) minimalny przekrój w przegrodzie między wentylowanymi pomieszczeniami. A skoro wymagają nie mniej niż 200 cm2, to w zgodzie będzie „dziura” o powierzchni większej.
Takie jest moje zdanie.

ZW
19-12-2008, 16:36
"Pomieszczeniem" w sensie zasysania czadu nie może być pojedyncza "izba". Nawet jeśli tak wynika z przepisów, to brak w tym logiki.

Jeśli wentylator w łazience zassie mi czad z kominka, to jest OK bo inna izba ?

pozdr

sSiwy12
19-12-2008, 17:21
"Pomieszczeniem" w sensie zasysania czadu nie może być pojedyncza "izba". Nawet jeśli tak wynika z przepisów, to brak w tym logiki.

Jeśli wentylator w łazience zassie mi czad z kominka, to jest OK bo inna izba ?

pozdr

Właśnie o ten brak logiki chodzi w przypadku każdego innego ogrzewania niż elektryczne i wentylacji mechanicznej wywiewnej (podciśnieniowej).
A tak na marginesie, skoro "zassie" czad, to go szybko usunie, czego nie można powiedzieć o wentylacji grawitacyjnej, bo jest "nieobliczalna"

adam_mk
19-12-2008, 20:49
Już świętujecie?!!! :o :o :o
Zostawcie te napoje!
Mleko do łapy i kłusem po domu!
Oglądać gdzie się gazy mogą mieszać, a gdzie nie!

Mało wyobraźni?
Świeca dymna pomaga!
Tam, gdzie nadymione - to pomieszczenie! Nawet jak w całym domu!
Wtedy dom ma 1 pomieszczenie!
W sensie wentylacji a nie przepisów statystycznych!

Generalnie, to sobie wyobrażam, że sraczyk będzie innym pomieszczeniem niż salon...
No, ja bym to tak zbudował! I mam to w... no tam właśnie mam, że GUS uważa inaczej!
Byłby sraczyk, łazienka, wiatrołap i... reszta! No, conajmniej tak!
Garaż, jak kto lubi, to też osobny...

Adam M.

rozaliafashion
16-12-2012, 19:41
Witam wszystkich
Jestem początkującym forumowiczem...Mam wybudowany dom w stanie surowym ( dom piętrowy z garażem i z płaskim dachem, całość 190 metrów).
Na wiosnę chciałam zrobić dach tzn. papa rynny i te sprawy....ale zanim przyjdzie dekarz i założy warstwy papy muszę mieć zrobione otwory wentylacyjne w dachu więc chciałam, żeby jakaś firma przygotowała rury pod rekuperację a samo urządzenie chciałabym kupić za 2 lata przed samym wprowadzeniem do domu.
Dodam ,że nie mam pojęcia o rekuperacji...wiem tylko, że zapewnia świeże powietrze i daje też oszczędności w ogrzewaniu. 9moi architekci mają je w swoich domach i bardzo polecali więc zgodziłam się żeby u mnie też ją uwzględnili).
Sama zajmuję się budową domu___mąż cały czas pracuje___i teraz nie wiem jaką decyzję mam podjąć odnośnie przygotowania rur. Dostałam 2 różne wyceny __robocizna + materiał (bez samego rekuperatora). Pierwsza 6 tyś netto (pan mi wytłumaczył że jest to standardowe rozłożenie) oraz druga wycena z innej firmy lokalnej ok 12 tyś ( gdy zapytałam dlaczego tak drogo to Pan tłumaczył że on nie pracuje już na "samodukach" czy coś takiego i że tą rekuperację co on robi można wyczyścić i jest dojście do rur gdyby np. kuna weszła....Ja mieszkam w centrum miasta więc kup raczej się nie spodziewam ale sama nie wiem kogo posłuchać
Potem ten pierwszy Pan powiedział że rekuperacji tak naprawdę się nie czyści fizycznie tylko ewentualnie coś wpuszcza w rury wiec dostępu do nich nie muszę mieć.
Wiadomo wolałabym zapłacić mniej ale nie chcę potem żałować . Bardzo proszę WAS o pomoc i radę

desmear
16-12-2012, 19:53
Witam wszystkich
.... mieć zrobione otwory wentylacyjne w dachu więc chciałam, żeby jakaś firma przygotowała rury pod rekuperację


daj spokój z dachem - zostaw go w spokoju. rury od rekuperacji (czerpnia i wyrzutnia) zrób w ścianie. zawsze o dwa miejsca mniej, gdzie coś w dachu można spiep... i będzie ciekło. po co Ci to ?

misiupl
16-12-2012, 20:07
Witam,
mamy domek w stanie SSO, na dole 160m^2, góra ok 100m^2 - na razie wyłączona z użytkowania. Dom wybudowany został z kanałami wentylacji grawitacyjnej w pomieszczeniach brudnych.
Między ścianką kolankową wysokości 0.5m, a płytą GK będzie ponad 0.6m wolnej przestrzeni dookoła domu. Tą wolną przestrzeń chciałbym wykorzystać do poprowadzenia rur od wentylacji mechanicznej, jednak nie od razu. Jako, że poddasze na razie wyłączone z użytkowania, dostęp do tej przestrzeni na rury będzie możliwy też później.
Teraz chciałbym wyciąć dziury w stropie monolitycznym gr 17cm i zamontować 'kratki'. Ile kosztuje projekt takiej instalacji? Czy dobrze kombinuję, aby zmniejszyć teraz koszty?

pozdrawiam Michał

rozaliafashion
16-12-2012, 20:55
Bo podpatrzyłam u koleżanki, że ma takie grzybki na dachu i powiedziała, że od rekuperacji i dlatego pomyślałam ,że tak chyba musi być więc zanim przyjdzie dekarz muszę mieć te grzybki wentylacyjne zrobione....i Panom od rekuperacji powiedziałam,że chcę mieć teraz rury od rekuperacji zrobione, żeby dekarz dobrze dach papą zaizolował...

desmear
17-12-2012, 19:56
daj spokój dachowi.

ChłopZmazur
30-12-2012, 22:08
Przeczytałem cały wątek i nie mogę się powstrzymać Adam_mk chamski frustrat z ciebie.

stef4n
01-06-2017, 09:19
Witam, dostałem ofertę na rekuperację koszt to 17 000 na Thessla Green AirPack 300 i 18 800 na Aeris Next 350 vv tr, czy warto dopłacać do tego aerisa? I jak wygląda cena samej rekuperacji? 17 000 to dużo na 100m2 parterowy dom?

Busters
01-06-2017, 10:19
Robiac samemu zmiescisz sie w 10tys, a to 2-3dni roboty. Za taki maly dom jak dla mnie to sporo. Powinno byc max 14-15tys. Choc wycena pewnie miesci sie w sredniej. Thessli niczego nie brakuje i serwis jest bardzo chwalony. Ja bym nie doplacal.

stef4n
01-06-2017, 10:48
Wiem, ze wszystko można samemu, ale ja się na tym totalnie nie znam. Jeżeli 14/15 to średnia w Twoim rejonie to u nas może to być dobra oferta :)

Aeris ma moduł sterowania przez telefon/internet i mi dość mocno na tym zależy, nie wiem czy Thesla to posiada, nie mogę znaleźć żadnych informacji

maly7
01-06-2017, 11:20
Witaj stef4n, pozdrowienia z sąsiedniej miejscowości:)



Aeris ma moduł sterowania przez telefon/internet i mi dość mocno na tym zależy, nie wiem czy Thesla to posiada, nie mogę znaleźć żadnych informacji

Pytanie zasadnicze, czy warto dopłacać do tej opcji?
W praktyce ustawienia nawiewów zmienia się zazwyczaj tylko na imprezy lub losowe wypadki:)

Odnośnie "zrobienia" sobie samemu instalacji według projektu... W jakimś dzienniku czytałem, że taka samoróbka według planów musi być na sam koniec odebrana przez firmy specjalistyczne (potrzebne do odbioru budynku?). Czy to prawda i ile taka usługa kosztuje? (póki co znalazłem informację, że do 70zł za punkt, a gdzie indziej za całość 200zł - tylko podpis bez fizycznych pomiarów.

stef4n
01-06-2017, 12:24
To jeszcze tylko dopytam o specyfikację, czy przy tej cenie dostaję "standard" czy gdzieś jest cięci


Centrala rekuperacyjna umiejscowiona w pom. technicznym na parterze lub
poddaszu nieużytkowym.
Regulacja ilości powietrza odbywać się będzie poprzez regulatory
obrotów silników centrali, przy pomocy przepustnic oraz przez wkręcanie lub
wykręcanie główek anemostatów.
Rozprowadzenie powietrza odbywać się będzie przy pomocy systemu
rozdzielaczowego TQD INVENT (załącznik).- przewody wzmacniane.
Przewody TQD zawierają dodatki ograniczające wzrost bakterii oraz grzybów
(zawiera polietylen, szkło srebrno-magnezowo-aluminiowo-fosforanowe).
Ponadto posiadają:
-bardzo dobre właściwości akustyczne i izolacyjne
-bardzo wysoką odpornośc mechaniczną
-jest zewnętrznie karbowany, dwuwarstwowy,elastyczny
-atest higieniczny PZH
Zastosowanie tego systemu zminimalizuje również ilośc koniecznych zabudów
kanałów wentylacyjnych.
Anemostaty o przekroju 125 mm stalowe malowane proszkowo na kolor
biały. Czerpnia oraz wyrzutnia 200 mm.
Dodatkowo wszystkie przewody TQD poza warstwą stropu w specjalnych
kauczukowych otulinach.
Podłączenia od skrzynek rozdzielaczowych do centrali za pomocą rur sztywnych
typu SPIRO izolowanych wełną ekranowaną Rockwool oraz krótkich odcinków
kanałów elastycznych izolowanych.
Dodatkowo na nawiewie oraz wywiewie zamontowane będą tłumiki akustyczne.

Konsultant marki Buderus
22-06-2017, 13:04
Witam,

Nawiązując do tematu kosztów wykonania instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, kwota ta składa się z kosztów wykonania instalacji oraz zakupu samego rekuperatora. Ceny zakupu centrali wentylacyjnej Logavent marki Buderus znajdują się w przejrzystym cenniku, który jest dostępny na stronie http://www.buderus.pl/o-nas/aktualnosci/nowy-cennik.html.
W celu uzyskania informacji o kosztach montażu zachęcam Państwa do kontaktu z jednym z autoryzowanych instalatorów marki Buderus, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie www.buderus.pl. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod infolinią o numerze: 801 777 008. Ceny usługi montażu są zmienne w zależności od lokalizacji budynku oraz siedziby autoryzowanego instalatora.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Buderus