PDA

Zobacz pełną wersję : Kanalizacja i rów melioracyjny na działce.



majjo
15-10-2008, 11:24
Witam wszystkich!
Za 2 tygodnie (termin u notariusza) stanę się właścicielem pięknej działki budowlanej. Z racji tego, że nie wszystkie kamienie graniczne można było odnaleźć na działce, umówiłem się ze sprzedającym, że wznowi on granice i wkopie kamienie graniczne. Co też uczynił przy pomocy firmy geodezyjnej. Wczoraj zakończyły się prace. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że na w/w działce znajduje się rurociąg kanalizacyjny i 2 studzienki. Gmina wykonała to 2 miesiące temu. Nie poinformowała właściciela o jakichkolwiek pracach, nie mówiąc już o naruszeniu własności prywatnej. Okazało się również, że część rowu melioracyjnego znajduje się na mojej działce. W związku z tym pytam jakie kroku powinienem w tej sytuacji przedsięwziąść? Być może ktoś z Was miał doczynienia z podobna sytuacją.
Z góry dziękuję za jakiekolwiek informacje.

Łukasz_K
15-10-2008, 12:47
Za 2 tygodnie (termin u notariusza) stanę się właścicielem pięknej działki budowlanej.

W związku z tym pytam jakie kroku powinienem w tej sytuacji przedsięwziąść?
To ta działka jest już twoja czy będzie Twoja?? Jak bedzie, to Ty na razie nic nie zrobisz.



okazało się, że na w/w działce znajduje się rurociąg kanalizacyjny i 2 studzienki. Gmina wykonała to 2 miesiące temu. Nie poinformowała właściciela o jakichkolwiek pracach, nie mówiąc już o naruszeniu własności prywatnej.
Tak twierdzi sprzedający czy potwierdziła to tez gmina?? Sprzedający na pewno nic nie podpisywał?? (do sprawdzenia w budownictwie)



Okazało się również, że część rowu melioracyjnego znajduje się na mojej działce.
Ale co w związku z tym rowem?? Też pojawił się z nienacka, czy był tam a Ty go nie chcesz??

Pisz więcej szczegółow, to MOŻE coś się zaradzi.

majjo
15-10-2008, 18:45
Działka będzie moja za 2 tygodnie. Wiem, że teraz nic nie zrobię, ale chcę już dziś zasięgnąć informacji i się przygotować.

To, że kanalizacja jest na mojej działce stwierdziłem ja razem z geodetami. Jest ewidentnie na działce, nawet nie w granicy. Sprzedający na pewno niczego nie podpisywał. Jak pisałem nawet nie został o tym poinformowany.

Rów oczywiście był tam wcześniej, ale dopiero po wznowieniu granic okazało się, że jest na działce. Jak pisałem na działce nie było kamieni granicznych i nie można było ustalić dokładnie jej granic. Sprzedający również w tym wypadku niczego nie podpisywał.

marcin714
15-10-2008, 23:01
Co do rowu to masz więcej niż się spodziewałeś. Poprostu ta sama działka , którą sobie wybrałeś będzie twoja i za to zaplaciłeś a teraz jeszcze row ci wpadł gratis. Podobnie z kanalizacja. Myślałeś ,że kupujesz tylko kawałek ziemi do studzienek a tu za te same pieniądze wpadł ci jeszcze dodatkowy kawałek ziemi za studzienkami. Mówia, że od nadmiaru głowa nie boli.

Łukasz_K
16-10-2008, 12:47
To, że kanalizacja jest na mojej działce stwierdziłem ja razem z geodetami. Jest ewidentnie na działce, nawet nie w granicy. Sprzedający na pewno niczego nie podpisywał. Jak pisałem nawet nie został o tym poinformowany.

Sprawdzić w gminie na jakiej zasadzie zrobiła tą kanalizację (niech wystąpi właściciel, najlepiej na piśmie jeżeli "na twarz" nic nie powiedzą).


Rów oczywiście był tam wcześniej, ale dopiero po wznowieniu granic okazało się, że jest na działce. Jak pisałem na działce nie było kamieni granicznych i nie można było ustalić dokładnie jej granic. Sprzedający również w tym wypadku niczego nie podpisywał.

No sorki, ale w tym wypadku to już mi się wierzyć nie chce, szczególnie że za wykonaną meliorację własciciel powinien płacić przez pewien czas oplaty melioracyjne - nikt nikomu darmo melioracji nie robił. Czy masz rów, i masz obowiązki z tym związane (utrzymanie i konserwacja).