PDA

Zobacz pełną wersję : Zbyt cienkie łaty pod dachówkę?



btx
15-10-2008, 18:35
Witam,
na dachu mamy zastosowana dachówkę ceramiczną. Łaty o przekroju 3x5cm.
Aktualnie mamy już zakończony stan surowy zamknięty, czyli dach skończony.
Niestety dopiero teraz doczytałem w projekcie, że mam zastosować łaty o wymiarach 4x6cm. Jako że sam organizuję materiały na budowę kupiłem to co mi dali, nie zastanawiając się czy dają właściwe. Majstry i kierownik budowy tez nic nie krzyczeli... :(
I teraz pytanie do fachowców: czy jest to duży problem, czy mogę z tym żyć? Jakie ryzyko? Dach wielospadowy, rozstaw krokwii 90cm +/-10, w zależności od miejsca, rozstaw łat chyba 32cm.

Kris2222
15-10-2008, 19:35
ja mam 4x6 , rozstaw krokwi 90 cm w osi

trochę słabe te łaty masz , u mnie kontr łaty miały 2,5x5 cm wiec trochę cieńsze

ila66
15-10-2008, 19:51
jaki masz kąt dachu i jaką dachówkę ?

btx
15-10-2008, 20:07
jaki masz kąt dachu i jaką dachówkę ?

kąt nachylenia 45st. dachówka koramic L15

btx
17-10-2008, 19:56
czy nikt nie jest w stanie pomóc?
Nie ma na forum żadnego budowlańca?

Kris2222
17-10-2008, 21:20
co ci teraz forum pomoże , masz w projekcie jasno napisane 4x 6 cm wiec takie powinny być ,
teraz nie szukaj odpowiedzi " mogą być" albo " spij spokojnie"
dzisiaj inwestor musi wszystkie go dopilnować , nie można liczyć na majstrów i kierownika budowy ,
wiesz jak to jest , "niemów mi do ucha mów do kieszeni" czesto tak bywa na budowie w relacjach wykonawca - kierownik

Kris2222
17-10-2008, 21:20
co ci teraz forum pomoże , masz w projekcie jasno napisane 4x 6 cm wiec takie powinny być ,
teraz nie szukaj odpowiedzi " mogą być" albo " spij spokojnie"
dzisiaj inwestor musi wszystkie go dopilnować , nie można liczyć na majstrów i kierownika budowy ,
wiesz jak to jest , "niemów mi do ucha mów do kieszeni" czesto tak bywa na budowie w relacjach wykonawca - kierownik

jajmar
17-10-2008, 21:53
czy nikt nie jest w stanie pomóc?
Nie ma na forum żadnego budowlańca?

jest, a jak Ci pomóc? dokleić brakujące cm czy jak? oczekujesz cudu z tym to do premiera :-)

coulignon
18-10-2008, 04:43
Idż do wątku "dach w dobrych rękach" w dziale ogłoszenia. Tam siedzi forumowy Yoda od dachów i on prawdę Ci powie.

btx
18-10-2008, 07:59
akurat nie takiej pomocy oczekiwałem. Wydawało mi się że pytanie zadałem jasno: jakie ryzyko?

coulignon
dzięki za skierowanie do znawcy tematu

ila66
18-10-2008, 17:02
akurat nie takiej pomocy oczekiwałem. Wydawało mi się że pytanie zadałem jasno: jakie ryzyko?



na polaci moze sie pojawic efekt fali ,
ze wzgledu na nadmierne ugiecia ,

mysle , ze o ile bedzie ,
to bedzie delikatny

Andrzej Wilhelmi
19-10-2008, 00:57
Dokładnie tak jak napisał szanowny przedmówca. Rozstaw krokwi 90 cm to maksymalny rozstaw ja takiego praktycznie nie stosuję. Od fali dach się nie zawali! W przypadku jednak gdyby dachówki były układane na pełnym rozsunięciu zamka może nastąpić pękanie dachówek (wyszczypywanie zamków). Wymiar 3x5 to typowy wymiar kotrłaty. A czy aby o kontrłatach nie zapomniałeś? Wyciągam tylko jeden wniosek: chciałeś taniej. Tańsze łaty, tani wykonawca, kierownik tani i wszystko do bani. Pozdrawiam.

btx
19-10-2008, 09:57
bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Kontrłaty oczywiście mam, też o wymiarach 3x5.
Jeżeli chodzi o taniość, to jak chyba każdy inwestor próbuję oczywiście jak najtaniej. Jednak tu różnica biorąc łaty grubsze wyniosłaby 200, może 300zł, a to moim zdaniem, przy koszcie calego dachu na poziomie 65tyś zł, nie jest warte ryzyka nierówności na dachu. Gdybym wiedzieł wcześniej to z pewnością bym tego błędu nie popełnił :oops:
Kierownik tani nie jest, bo 2 tyś zł to z tego co słyszę i czytam na forum to raczej górna granica. Ale jak widać drogo nie zawsze znaczy dobrze........

Andrzej Wilhelmi
21-10-2008, 19:59
Więc zapytaj kierownika co o tym sądzi i czy wie za co bierze pieniądze? Czy odebrał dach i potwierdził to odpowiednim wpisem w dzienniku budowy? Pozdrawiam.