PDA

Zobacz pełną wersję : Kosztorys budowlany - dom jednorodzinny



tuszman
15-10-2008, 19:00
Witam,

czy ktoś z Was przed budową domu zlecił wykonanie kosztorysu firmie w tym specjalizującej sie? Jeśli tak to czy mógłbym otrzymać namiary do takiej firmy? Z góry baaaaardzo dziękuję. Dodam że mam zamiar budowac dom w okolicach Warszawy, chociaż to nie powinno miec znaczenia dla kosztorysanta.

Jeszcze raz bardzo dziekuje za pomoc

p/s rozmawiam właśnie z wykonawcami i kwoty jakie żądają za prace budowlane są absurdalne w porównaniu do tego co Wy forumowicze piszecie.

Dzięki

labas1
15-10-2008, 19:28
Wykonanie kosztorysu to 0,5-1% wartości inwestycji.
Gdy jest ,,ślepy kosztorys" - 0,3% inwestycji.
Każdy inżynier z wykonawstwa (nie z biura) wykona dobrze kosztorys.

Leesou
15-10-2008, 19:58
Taaa. Tylko co ten kosztorys da? Jak chcesz wywalić kasę to ja ją chętnie przyjmę. Za połowę kupię browarka, za drugą kiełbaskę na grilla i zapraszam na działkę. Pogadamy to się więcej dowiesz niż z kosztorysu :lol: . Jak chcesz się dowiedzieć ile bedzie kosztował Twój dom to policz z grubsza, pomnóż przez półtora a i tak w połowie albo 3/4 zrobisz :o bo kasa się kończy a zachcianki ciągle są. A i zmiany wraz z postepem prac się pojawiają :) .
Co tym kosztorysem chcesz osiągnąć? Odszkodowanie od firmy która Ci go zrobi w przypadku przekroczenia, czy pewność że się w tej kasie zmieścisz? Żaden z tych celów jest nieosiągalny. To tak jakbyś poprosił o kosztorys wyjazdu nad morze. Jak staniesz w korku to spalanie wzrośnie i cała podróż wyjdzie o 5 zł drożej. A jak korek bedzie długi to o 20 zł :wink: . I tak jest z budową domu. Nastawisz się na 300kzł, a za 3 miesiące te same materiały albo robota wzrośnie o 20% i co? Kosztorys tego nie uwzględni. Ja jestem na etapie przeglądania projektów pod mój drugi dom i ceny kosztorysowe z jesieni 2008 w stosunku do lata 2008 są o 25% wyższe. A to tylko 3 miesiące. Dom powstaje trochę dłuzej.

EZS
15-10-2008, 20:17
kosztorys robi sie zwykle dla celów kredytowych.
Dla siebie - zrób sobie własny, sam. Masz projekt, masz tam ilość materiałów, możesz pojechać do pierwszej dużej hurtowni i spisać ceny. Do stanu zamkniętego można dość dobrze przweidzeć wydatki. Przyłącza też. A reszta, czyli wykończenie - nie zna granic, studnia bez dna.

Aedifico
15-10-2008, 21:32
Taaa. Tylko co ten kosztorys da? Jak chcesz wywalić kasę to ja ją chętnie przyjmę. Za połowę kupię browarka, za drugą kiełbaskę na grilla i zapraszam na działkę. Pogadamy to się więcej dowiesz niż z kosztorysu :lol: . Jak chcesz się dowiedzieć ile bedzie kosztował Twój dom to policz z grubsza, pomnóż przez półtora a i tak w połowie albo 3/4 zrobisz :o bo kasa się kończy a zachcianki ciągle są. A i zmiany wraz z postepem prac się pojawiają :) .
Co tym kosztorysem chcesz osiągnąć? Odszkodowanie od firmy która Ci go zrobi w przypadku przekroczenia, czy pewność że się w tej kasie zmieścisz? Żaden z tych celów jest nieosiągalny. To tak jakbyś poprosił o kosztorys wyjazdu nad morze. Jak staniesz w korku to spalanie wzrośnie i cała podróż wyjdzie o 5 zł drożej. A jak korek bedzie długi to o 20 zł :wink: . I tak jest z budową domu. Nastawisz się na 300kzł, a za 3 miesiące te same materiały albo robota wzrośnie o 20% i co? Kosztorys tego nie uwzględni. Ja jestem na etapie przeglądania projektów pod mój drugi dom i ceny kosztorysowe z jesieni 2008 w stosunku do lata 2008 są o 25% wyższe. A to tylko 3 miesiące. Dom powstaje trochę dłuzej.
Każdy po skończeniu podstawówki jest w stanie na bierząco aktualizować wartość kosztorysu.

Leesou
15-10-2008, 21:55
Każdy po skończeniu podstawówki jest w stanie na bierząco aktualizować wartość kosztorysu.

No to po co kosztorys :o . Jeśli na bierząco zmieniasz wartości to tak jakbyś nie miał kosztorysu. A czy każdy po skończeniu podstawówki jest w stanie zaktualizować błedy wykonawców. Podaję przyklad: majster miał stawiać ścianę ze zwykłej cegły ale równo i z fugami. Tak abym nie musiał jej tynkować. Jak już postaiwł ściankę to się okazało że wszystko robił zgodnie z moimi poleceniami tylko ... co drugą cegłe ułozył napisem: CEGIELNIA CHYNÓW w stronę licową. Przyszło mi więc kupić płytki klinkierowe i przykryć tę piękną ściankę. Wydatek: prawie 3kzł. To jeden z wielu kwiatków przy budowie. Kosztorys tego nie przewidzi :cry: . Budowa to ruleta z szansą na wygranie ładnego domu tylko jesli nie będziesz oszczędzać i wydawać z głową. A i tak przekroczysz załozenia

Nefer
15-10-2008, 21:58
Mój kosztorys ma jakieś 150 stron. No nie wiem czy każdy po 8 klasach jestw stanie to zrobić. Mam policzonego każdego gwożdzia. Ale chyba nie o tym mówicie...

Leesou
15-10-2008, 22:14
Mój kosztorys ma jakieś 150 stron. No nie wiem czy każdy po 8 klasach jestw stanie to zrobić. Mam policzonego każdego gwożdzia. Ale chyba nie o tym mówicie...
Właśnie o tym. Przynajmniej ja. Ciekaw jestem czy juz się budujesz i zapisujesz wydatki. Jeśli tak to porównaj je z wartościami kosztorysowaymi. Ciekaw jestem o ile juz przekraczasz kosztorys. Ja uważam że kosztorys nie ma zadnego sensu a wierzą w niego tylko ludzie ufający słupkom w excelu. Wydawanie kasy firmie która zrobi kosztorys to jak wydawanie kasy na adwokatów: ich odpowiedź nie da nic oprócz wydanych pieniędzy. I jakichś wartości w tabelce które będa przystawały do rzeczywistości tylko w momencie ich wydawania i tylko w teorii.

Nefer
15-10-2008, 22:19
Dom stoi. Płytki ceramiczne już jadą.
Kosztorysu nie przekraczam - jest dokładanie tak jak zostało to oszacowane.
Zadziwiające ? Nie wiem. Może po prostu dobrze wykonane.

marcin714
15-10-2008, 22:44
Wydawanie kasy firmie która zrobi kosztorys to jak wydawanie kasy na adwokatów: ich odpowiedź nie da nic oprócz wydanych pieniędzy. I jakichś wartości w tabelce które będa przystawały do rzeczywistości tylko w momencie ich wydawania i tylko w teorii.

Całkiem trafnie to ująłeś. Tak jak nie trzeba nikomu tłumaczyć,że bez adwokata daleko nie zajdziesz tak samo i bez kosztorysu nie zaoszczedzisz. W tym i w drugim przypadku inwestujesz jakiś % w adwokata czy kosztorysanta kapitału który odzyskujesz.
A jeśli kogoś nie interesuje ile wyda na dom to nie musi robić kosztorysu. Może grzecznie płacić tyle ile powie druga strona biznesu. Tylko aby kasy nie zabrakło przy 1/3 inwestycji.

Aedifico
17-10-2008, 07:45
Każdy po skończeniu podstawówki jest w stanie na bierząco aktualizować wartość kosztorysu.

No to po co kosztorys :o . Jeśli na bierząco zmieniasz wartości to tak jakbyś nie miał kosztorysu. A czy każdy po skończeniu podstawówki jest w stanie zaktualizować błedy wykonawców. Podaję przyklad: majster miał stawiać ścianę ze zwykłej cegły ale równo i z fugami. Tak abym nie musiał jej tynkować. Jak już postaiwł ściankę to się okazało że wszystko robił zgodnie z moimi poleceniami tylko ... co drugą cegłe ułozył napisem: CEGIELNIA CHYNÓW w stronę licową. Przyszło mi więc kupić płytki klinkierowe i przykryć tę piękną ściankę. Wydatek: prawie 3kzł. To jeden z wielu kwiatków przy budowie. Kosztorys tego nie przewidzi :cry: . Budowa to ruleta z szansą na wygranie ładnego domu tylko jesli nie będziesz oszczędzać i wydawać z głową. A i tak przekroczysz załozenia

Bzdura. W kosztorysie masz podane zarówno stałe jak i zmienne. Ty oczekujesz aby kosztorys poprawaiał Twoje błędy. Cudów to jednak nie ma.

Jak jedziesz na urlop i zaplanujesz sobie ,że wydasz 5000 PLN a na miejscu będziesz hulać i wydasz 10000 PLN to kogo obwiniasz? Biuro podróży czy siebie,że nie trzymasz się budżetu?

Trzeba było majstrowi kazać rozebrać i wykonac od nowa jak nie potrafi. Zmian w kosztorysie by nie było. Chyba,że płacisz za źlw wykonaną robotę.

Aedifico
17-10-2008, 07:48
Mój kosztorys ma jakieś 150 stron. No nie wiem czy każdy po 8 klasach jestw stanie to zrobić. Mam policzonego każdego gwożdzia. Ale chyba nie o tym mówicie...
Mówie,że nie każdy po 8 klasacj jest w stanie zrobić kosztorys tylko,że każdy po 8 klasach może zmieniać jego wartość jeśli chodzi np. o wartości materiałów i robocizny.

Mówią kosztorys jest bez sensu.

Ja mam pytanie w takim razie?

Skąd pytania tego typu?

20 tys. za fundamenty czy to dużo?

121 tys. za SSZ czy to dużo?

I inne.