PDA

Zobacz pełną wersję : podłogówka+kaloryfery+sterowanie=mętlik w głowie :-)



michalsiak
15-10-2008, 22:38
Witajcie

Przeczytałem dużo postów na powyższy temat ale mam wątpliwości ponieważ jestem lajkonikiem w tych sprawach. Niedługo będę wybierał wykonawcę co więc chciałbym conieco wiedzieć żeby ewentualnie nie wkopać się w jakieś dziwne systemy.
Może ktoś z Was będzie mógł mi nakreślić jak to powinno być zrobione.
Ale do rzeczy.

Założenia

1. Dom parterowy z użytkowym poddaszem ok 180 m2 + podwójny garaż na którego tyle jest małe studio nagrań
2. W części mieszkalnej na parterze podłogówka - chyba na całym parterze choć zastanawiałem się czy do pralni z małą łazienką nie dać zwykłych grzejników
3. Na poddaszu grzejniki (sypialnie, garderoba, łazienka)
4. W studiu grzejniki
5. Solary do ciepłej wody użytkowej
6. Kominek z płaszczem wodnym

Pobożne życzenia dotyczące sterowania

1. Osobne sterowanie dla parteru / podłogówki
2. Osobne sterowanie dla poddasza / sypialni
3. Studio używane popopłudniami podpięte pod sterowanie poddaszem , głowice termostatyczne w tych pomieszczeniach studyjnych

Czy można to tak zrobić że te dwa sterowania będą działały niezależnie tzn.
Jesli podłogówka mi się nagrzeje i osiągnie zadaną temperaturę to sterownik odetnie jej zasilanie , podczas gdy na poddaszu będzie chłodniej to sterownik z poddasza podtrzyma pracę kotła tak żeby dogrzać pomieszczenia na poddaszu. Czyli kocioł będzie pracował z pominięciem podłogówki dogrzewając tylko poddasze.

Studio będzie się grzało przy okazji grzania poddasza ewentualnie temp. będę regulował głowicami w grzejnikach.

Rozumiem że gdy będę palił w kominku z płaszczem wodnym to kocioł odłącza się po przekroczeniu jakiejś temperatury wody i wtedy jak za mocno napalę to mam za gorąco :-)

A może można tak zrobić że póki kominek nie dogrzeje to będzie też działał kocioł który będzie np. dogrzewał poddasze?

No i jak to wszystko zrobić na rozdzielaczach czy na zaworach trójdrogowych .

Przepraszam z góry za nieprecyzyjne wyrażenia ale jak wspominałem dopiero się wdrażam w temat.

Pozdrawiam

michalsiak

Darek Rz
16-10-2008, 11:20
Witam

Przede wszystkim musisz mieć w kazdym pomieszczeniu na dole tam gdzie podłogówka termostaty na scianach . Termostaty te będę podłączone do siłownikow umieszczonych na rozdzielaczu .Będzie ich tyle ile termostatow . Silowniki będe sie zamykały ,zamykając jednoczesnie dopływ wody do konkretnej gałęzi podłogówki wtedy kiedy w danym pomieszczeniu zostanie osiągnieta ustawiona przez ciebie temperatura . Reasumując w kazdym pomieszczeniu na dole bedziesz mógł ustawić sobie inną temperaturę . Będzie to działalo niezaleznie od tego czy palisz w kominku czy pracuje piec . Elektroniczny regulator pokojowy od pieca umiesć w najzimnieszym pomieszczeniu w domu ,najczęsciej jest ono na górze. Piec będzie dążył do osiągnięcia zadanej temperatury grzejąc jednoczesnie górę i dół .W miarę nagrzewania sie pomieszczeń poszczególne termostaty w podłogówce i przy grzejnikach będą sie po kolei zamykały aż w ostatnim najzimnieszym pokoju nie zostanie osiągnieta zadana temperatura . Wtedy piec sie wyłączy . Niestety nie rozwiązuje to problemu kominka z plaszczem .Jak za duzo napalisz to będziesz miał za gorąco i nic na to nie poradzisz _ciepło wyprodukowane przez kominek musi gdzies zostać oddane . Ja jak pale w kominku i jest za gorąco to ................przestaje w nim palić :lol: .

pozdrawiam

cieszynianka
16-10-2008, 20:19
Można dołożyć bufor, który będzie odbierał i magazynował nadprodukcję ciepła :wink:

Sasha
17-10-2008, 23:51
Czy przez moment wpadło ci do głowy, że taki system jest bez sensu?
solary, kominek z płaszczem, podłogówka, grzejniki...

co jest podstawowym źródłem ciepła? gaz? pompa ciepła? Czy może piec na eko groszek.

Te pieniądze co masz zamiar wydać na bezsensowne systemy wydaj na lepsze podłogi czy łazienkę.

PS
co będziesz robił z ciepłem z solarów latem? A już wiem - założysz bufor, no tak

policzyłeś ile całość będzie kosztować?

sorki za szczerość ale bez sensu ta twoja instalacja

michalsiak
18-10-2008, 09:12
Czy przez moment wpadło ci do głowy, że taki system jest bez sensu?
solary, kominek z płaszczem, podłogówka, grzejniki...

co jest podstawowym źródłem ciepła? gaz? pompa ciepła? Czy może piec na eko groszek.


takie systemy działają całkiem sprawnie w mojej okolicy i nie tylko, uważam że takie rozwiązania się sprawdzają. W salonie nie mam miejsca na grzejniki i mam duże przeszklenia więc podłogówka jest dobrym wyborem, w sypialniach na poddaszu mam miejsce w ściance kolankowej więc wieszam kaloryfery.
Kominek będzie - więc jak już ma być to niech przy okazji też i trochę zaoszczędzi gazu w zimowe czy jesienne dni. Podstawowym źródłem ciepła jest kondensacyjny kocioł na gaz ziemny.


co będziesz robił z ciepłem z solarów latem? A już wiem - założysz bufor, no tak

policzyłeś ile całość będzie kosztować?


solary zaoszczędzą gazu na podgrzewaniu wody dla mojej 4 osobowej rodziny.
Rzeczywiście latem pewnie część ciepła pójdzie w gwizdek ale może w przyszłości wybuduje basen :-)


Moje pytanie dotyczyło jak najbardziej sensownego sterowania ogrzewaniem. Nie chę robić eksperymentów na budowie tylko mieć gotowy pomysł który mogę przedyskutować z instalatorem.

michalsiak

Sasha
18-10-2008, 12:04
no i własnie problem - masz 3 źródla ciepła i musisz założyć bufor a z bufora to już sobie poradzisz.
Na podłogówkę załóż RTL na każde pomieszczenie a na grzejniki termostaty.

Aby działało musisz utrzymywać odpowiednią temp w buforze. Pytanie tylko czy nie szkoda ci tych 15-20 tys zł jakie wydasz na solary, płaszcz do kominka i sterowniki.

PS
Jasne że taka instalacja się sprawdzi tylko po ci to? Po 2 latach z kominka będziesz korzystał sporadycznie i tak wszystko będzie działało na gazie a temp w buforze bedziesz musiał utrzymywać.