PDA

Zobacz pełną wersję : nawiew w kotłowni ZETKA



pierwek
17-10-2008, 08:42
w projekcie mam nawiew kotłowni jako ZETKA. pytanie jak wysoki ma być ten "peryskop" tzn ile musi być oddalony w pionie otwór zewnętrzny od wewnętrznego?

otwór na zewnątrz domu ma być powyżej tego w kotłowni?

czy można wykonać nawiew kotłowni korzystając z wolnego kanału wentylacyjnego w kominie? - czyli dojście do tego kanału wentylacyjnego wyciąłbym przy podłodze - ale nie wiem czy i tak taki kanał nie działałby normalnie (czyli zabierał powietrze z kotłowni zamiast je tam wpuszczać)

17-10-2008, 09:23
w projekcie mam nawiew kotłowni jako ZETKA. pytanie jak wysoki ma być ten "peryskop" tzn ile musi być oddalony w pionie otwór zewnętrzny od wewnętrznego? ...
to zależy ile masz na to miejsca ...
wlot robisz tak nisko jak sie da /aby Ci snieg wlotu nie zasypywał/
a wylot mniej wiecej na wysokosci paleniska kotła

... otwór na zewnątrz domu ma być powyżej tego w kotłowni?
odwrotnie

theodolit
17-10-2008, 09:24
teoretycznie spod otworu na zewnątrz powinien byc +2,0 nad terenem

w pomieszczeniu spod kanału ~30cm nad podłoga

taka jest generalna "tełorja" w przypadku domu jednorodzinnego mysle ze jak otwor na zewnatrz bedzie nizej to tez nic sie nei stanie ;)

co do wykorzystania kanału wentylacji grawitacyjnej - w jakichs warunkach by to działało - ale chyba nie jest to szczesliwe rozwiazanie... nie kierował bym sie w tą strone ;)


pozdrawiam
Piotrek

pierwek
17-10-2008, 09:35
dzięki za pomoc

pierwek
17-10-2008, 09:40
teoretycznie spod otworu na zewnątrz powinien byc +2,0 nad terenem


rozumiem że to jest +2,0 cm?

theodolit
17-10-2008, 09:51
nie troche nieskonsekwentny w jednostkach byłem 2,0m znaczy 200cm ;)

pozdrawiam
Piotrek

pierwek
17-10-2008, 09:58
no to mam 2 sprzeczne propozycje -

brzoza radzi mi żeby wlot (na zewnątrz) był niżej niż wylot w kotłowni a Ty odwrotnie....

jak powinno zatem być ? szukałem tego w necie i w archiwum i jakoś nikt tego nie porusza - domyślam się, że jest to oczywista oczywistość :o

andre59
17-10-2008, 10:02
... otwór na zewnątrz domu ma być powyżej tego w kotłowni?
odwrotnie
:o , jesteś pewien?
a co w przypadku Zetki w domu podpiwniczonym gdy kotłownia jest poniżej poziomu terenu?

17-10-2008, 10:13
... otwór na zewnątrz domu ma być powyżej tego w kotłowni?
odwrotnie
:o , jesteś pewien?
a co w przypadku Zetki w domu podpiwniczonym gdy kotłownia jest poniżej poziomu terenu?
wtedy odwrotnie :)

andre59
17-10-2008, 10:18
no to mam 2 sprzeczne propozycje -

brzoza radzi mi żeby wlot (na zewnątrz) był niżej niż wylot w kotłowni a Ty odwrotnie....

jak powinno zatem być ? szukałem tego w necie i w archiwum i jakoś nikt tego nie porusza - domyślam się, że jest to oczywista oczywistość :o
Wlot Zetki - to ten otwór na zewnątrz budynku ma być wyżej niż jej wylot czyli ten otwór wewnątrz budynku inaczej gubi się istota działania Zetki jako kanału nawiewnego. Gdy palisz w piecu w kotłowni wytwarza się podciśnienie. Kanałem Z dopływa wtedy powietze z zewnątrz dostarczając jednocześnie tlen niezbędny w procesie spalania paliwa. Gdy nie palisz w piecu wymiana gazowa między kotłownią a otoczeniem nie zachodzi, "stojące" powietrze w Zetce tworzy rodzaj korka nie dopuszczając do wychładzania kotłowni. Aby cały układ działał Zetka musi mieć wysokość kilku metrów.

theodolit
17-10-2008, 10:24
no to mam 2 sprzeczne propozycje -

brzoza radzi mi żeby wlot (na zewnątrz) był niżej niż wylot w kotłowni a Ty odwrotnie....

jak powinno zatem być ? szukałem tego w necie i w archiwum i jakoś nikt tego nie porusza - domyślam się, że jest to oczywista oczywistość :o

ja wcale nie mowie co ma byc wyzej co nizej ;)

1. w przepisach jest informacja, ze czerpnia powinna byc na wysokosci > 2,0m nad terenem - pewnie kurz etc + utrudnienie do wrzucienia czegos do srorka ..

2. w wytycznyc hd la kotłowni jest informacja o sprowadzeniu nawiewu na dół w okolice 0,3m nad podłoga ...

co wyjdzie z połączenia tych danych - zalezy od budynku

a) kotłownia w piwnicy - wlot wyzej niz wylot
b) kotłownia na parterze wlot wyzej niz wylot
c) kotłownia na piętrze - mozna i wlot równo jak wylot ;)

finalnie mysle ze dla takich małych kotłowni i zwłaszcza domków jednorodzinnych nie trzeba by sie trzymac np aptekarskiego 2,0m na zewnatrz - lub sprowadzenia nad posadzke ..

pozdrawiam
Piotrek

pierwek
17-10-2008, 10:27
kotłownia będzie na parterze (piwnicy brak)

rozumiem że mógłbym zrobić tak:

w kotłowni rura na zewnątrz 30cm nad podłogą tam daję kolanko 90 stopni i jednocześnie przechodzę w kanał prostokątny (20cm/8cm) i po ścianie idę w górę 1,5m (czy lepiej jednak 2m?) i tam daję kolano 90 stopni i kończę to kratką

kanał ukrywam w ociepleniu domu

a czy nie mógłbym zasysać powietrza ze strychu który jest nad kotłownią? z tym że strych będzie ocieplony więc wiatr nie będzie tam sobie swobodnie hulał

andre59
17-10-2008, 10:31
Jak strych nieużytkowy i wentylowany to możesz wlot Zetki umieścić na strychu.
Zadbaj tylko o odpowiedni przekrój kanału, min 200cm2.

majki
17-10-2008, 12:31
a czy nie mógłbym zasysać powietrza ze strychu który jest nad kotłownią? z tym że strych będzie ocieplony więc wiatr nie będzie tam sobie swobodnie hulał

Nawet jakiś czas temu była dyskusja na identyczny temat ...
Ja będe robił z poddasza nieużytkowego. Tam sobie powietrze spokojnie dochodzi, dam rurę fi 200 przez sufit i rozgałęzienie na dwie strony na dole trójnikiem : do pieca gazowego i drzewnego.

pozdrawiam, majki

Piczman
17-10-2008, 13:52
Ja też dam z poddasza nieużytkowego, będzie dobrze wentylowane i nie trzeba dziury w ścianie robić!

Puszczę sobie przewód wentylacyjny prostokątny przy ścianie,taki z PCV biały :D

Trociu
13-05-2009, 11:01
Ja też dam z poddasza nieużytkowego, będzie dobrze wentylowane i nie trzeba dziury w ścianie robić!

Puszczę sobie przewód wentylacyjny prostokątny przy ścianie,taki z PCV biały :DCzyli jeżeli mam przelot z kotłowni na strych to zetki nie potrzebuję? bo jak będzie powietrze potrzebne to sie zaciągnie ze strychu?

Piczman
13-05-2009, 11:30
Nie no to będzie zetka tylko na strych a nie na zewnątrz :wink:

Trociu
13-05-2009, 12:05
Nie no to będzie zetka tylko na strych a nie na zewnątrz :wink:To mi się podoba. Nie będę szpecił ściany z zewnątrz ;) A dziura i tak zostanie bo musi być przelot, jakbym chciał za jakiś czas może solary dorzucić

skrol
15-05-2009, 19:26
Jak ja kocham teoretyków....:)
Prawo mówi jednoznacznie:
W pomieszczeniach w których jest kocioł gazowy, powinien znajdować się niezamykalny otwór wentylacji nawiewnej, o powierzchni przekroju nie mniejszej niż 200 cm˛, którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi lub - dla kotłowni zasilanych gazem płynnym - na poziomie posadzki.

hydraulik.net.pl

Trociu
18-05-2009, 10:39
Jak ja kocham teoretyków....:)
Prawo mówi jednoznacznie:A co prawo mówi dla kotłów na paliwo stałę typu ekogroszek ;)

No i dlaczego ten nawiew musi być w ścianie zewnętrznej?

mirma
18-05-2009, 14:42
Podepnę się do wątku z pytaniem > Jaki lepiej zrobić nawiew do kotłowni:
a) zetką
b) doprowadzenie powietrza pod chudziakiem jak np doprowadza się do kominka.

Zastanawiam się z jednej strony czy przy np. poprowadzonych 7m rury pod chudziakiem czy nie będzie więcej strat niż zysku z racji ochładzania podłogi w pokoju

skrol
18-05-2009, 14:44
Jak ja kocham teoretyków....:)
Prawo mówi jednoznacznie:A co prawo mówi dla kotłów na paliwo stałę typu ekogroszek ;)

No i dlaczego ten nawiew musi być w ścianie zewnętrznej?

Kocioł na ekogroszek=paliwo stałe..... ta sama zasada dla obu.
A dlaczego w zewnętrznej....?.... a skąd chcesz?... z garażu? czy z za salonu?

skrol
18-05-2009, 14:48
Podepnę się do wątku z pytaniem > Jaki lepiej zrobić nawiew do kotłowni:
a) zetką
b) doprowadzenie powietrza pod chudziakiem jak np doprowadza się do kominka.

Zastanawiam się z jednej strony czy przy np. poprowadzonych 7m rury pod chudziakiem czy nie będzie więcej strat niż zysku z racji ochładzania podłogi w pokoju

MOżesz i tak i tak... tylko jak puścisz pod chudziakiem to musisz przewidzieć czyszczenie tej rury

Trociu
19-05-2009, 13:10
Jak ja kocham teoretyków....:)
Prawo mówi jednoznacznie:A co prawo mówi dla kotłów na paliwo stałę typu ekogroszek ;)

No i dlaczego ten nawiew musi być w ścianie zewnętrznej?

A dlaczego w zewnętrznej....?.... a skąd chcesz?... z garażu? czy z za salonu?Chcę z wentylowanego strychu ;)

Trociu
19-05-2009, 13:11
Jak ja kocham teoretyków....:)
Prawo mówi jednoznacznie:A co prawo mówi dla kotłów na paliwo stałę typu ekogroszek ;)

No i dlaczego ten nawiew musi być w ścianie zewnętrznej?

Kocioł na ekogroszek=paliwo stałe..... ta sama zasada dla obu.Tylko, że zacytowany przez Ciebie fragment odnosi się do kotłów gazowych a gaz to raczej nie paliwo stałe...

Wojtek33
19-05-2009, 21:51
Jak ja kocham teoretyków....:)
Prawo mówi jednoznacznie:
W pomieszczeniach w których jest kocioł gazowy, powinien znajdować się niezamykalny otwór wentylacji nawiewnej, o powierzchni przekroju nie mniejszej niż 200 cm², którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi lub - dla kotłowni zasilanych gazem płynnym - na poziomie posadzki.

hydraulik.net.pl
i tak ma byc , bo gaz płynny jako cięższy od powietrza ma wydostawac sie przez ta zetke na zewnatrz budynku.

Vafel
19-05-2009, 22:13
Jak ja kocham teoretyków....:)
Prawo mówi jednoznacznie:
W pomieszczeniach w których jest kocioł gazowy, powinien znajdować się niezamykalny otwór wentylacji nawiewnej, o powierzchni przekroju nie mniejszej niż 200 cm², którego dolna krawędź powinna być umieszczona nie wyżej niż 30 cm ponad poziomem podłogi lub - dla kotłowni zasilanych gazem płynnym - na poziomie posadzki.

hydraulik.net.pl
i tak ma byc , bo gaz płynny jako cięższy od powietrza ma wydostawac sie przez ta zetke na zewnatrz budynku.

:o :o :o :o :o :o :o

Możesz rozwinąć?

W jaki sposób gaz może wydostać się przez zetkę? :o

Wojtek33
20-05-2009, 09:52
niema jednej uniwersalnej odpowiedzi w sprawie tzw zetki. wszystko uzaleznione jest czym bedziemy ogrzewac dom. zetka jest częścia systemu wentylacji kotłowni i.......

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,879/Itemid,39/

moze to troche przyblizy problem

Barbossa
20-05-2009, 10:13
8. Instalacje gazowe zasilane gazem o gęstości większej od gęstości powietrza nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, których poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu oraz w których znajdują się studzienki lub kanały instalacyjne i rewizyjne poniżej podłogi.
a wtedy dziura na poziomie podłogi, a nie zetka z wylotem na poziomie podłogi

fenix2
20-05-2009, 10:38
w projekcie mam nawiew kotłowni jako ZETKA. pytanie jak wysoki ma być ten "peryskop" tzn ile musi być oddalony w pionie otwór zewnętrzny od wewnętrznego?

otwór na zewnątrz domu ma być powyżej tego w kotłowni?

czy można wykonać nawiew kotłowni korzystając z wolnego kanału wentylacyjnego w kominie? - czyli dojście do tego kanału wentylacyjnego wyciąłbym przy podłodze - ale nie wiem czy i tak taki kanał nie działałby normalnie (czyli zabierał powietrze z kotłowni zamiast je tam wpuszczać)

Nie jest to dobre rozwiązanie ponieważ taki kanał mógł by zaciągać spaliny wylatujące z komina.

Elena76
19-08-2009, 05:14
8. Instalacje gazowe zasilane gazem o gęstości większej od gęstości powietrza nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, których poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu oraz w których znajdują się studzienki lub kanały instalacyjne i rewizyjne poniżej podłogi.
a wtedy dziura na poziomie podłogi, a nie zetka z wylotem na poziomie podłogi

W przyszłym tygodniu będę miała wykonywaną instalację gazową w kotłowni (na zewnątrz butla z gazem płynnym) i zastanawialiśmy się właśnie, jak ta wentylacja ma wyglądać. Jeśli dam dziurę na wylot dam przy podłodze to zimą kotłownia będzie lodowata...

fenix2
19-08-2009, 08:48
8. Instalacje gazowe zasilane gazem o gęstości większej od gęstości powietrza nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, których poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu oraz w których znajdują się studzienki lub kanały instalacyjne i rewizyjne poniżej podłogi.
a wtedy dziura na poziomie podłogi, a nie zetka z wylotem na poziomie podłogi

W przyszłym tygodniu będę miała wykonywaną instalację gazową w kotłowni (na zewnątrz butla z gazem płynnym) i zastanawialiśmy się właśnie, jak ta wentylacja ma wyglądać. Jeśli dam dziurę na wylot dam przy podłodze to zimą kotłownia będzie lodowata...

A jaki piec bo te z zamknięta komora spalania nie potrzebują zewnętrznego powietrza. Tak mi się wydaje.

Barbossa
19-08-2009, 09:00
A jaki piec bo te z zamknięta komora spalania nie potrzebują zawietrznego powietrza. Tak mi się wydaje.

a co to jest zawietrzne powietrze?

Elena76
19-08-2009, 09:03
A jaki piec bo te z zamknięta komora spalania nie potrzebują zawietrznego powietrza. Tak mi się wydaje.

Vitodens 200-W Viessmanna. Kotły z zamkniętą komorą spalania faktycznie nie potrzebują otworu wentylacji nawiewnej, ale instalacja na gaz płynny wymaga. Jak za kilka lat doprowadzą nam gaz ziemny to dziurę po prostu zamurujemy...

monika.KIELCE
19-08-2009, 09:04
http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view/id,879/Itemid,39/

moze to troche przyblizy problem

Piszą tam że:

Przewody wentylacyjne muszą być wykonane z materiałów niepalnych

jak zatem ma się to do:


Puszczę sobie przewód wentylacyjny prostokątny przy ścianie,taki z PCV biały :D

Można to uznać za niepalne?

fenix2
19-08-2009, 09:14
A jaki piec bo te z zamknięta komora spalania nie potrzebują zawietrznego powietrza. Tak mi się wydaje.

a co to jest zawietrzne powietrze?

Ha ha boki zrywać. :)
A posty lecą.

Zewnętrzne powietrze.
Przeglądarka źle poprawiła.





A jaki piec bo te z zamknięta komora spalania nie potrzebują zewnętrznego powietrza. Tak mi się wydaje.

Vitodens 200-W Viessmanna. Kotły z zamkniętą komorą spalania faktycznie nie potrzebują otworu wentylacji nawiewnej, ale instalacja na gaz płynny wymaga. Jak za kilka lat doprowadzą nam gaz ziemny to dziurę po prostu zamurujemy...

To załóż "Zetkę" i po problemie.

Vafel
24-02-2010, 09:17
Piczman: i jak ostatecznie zrobiłeś tą zetkę? Tak jak planowałeś? Biały prostokątny przewód z PCV z poddasza? Nie przyczepił się do tego kominiarz?

Dzięki,

sewerynslowi
12-08-2011, 14:06
PICZMAN !! i jak zrobiłem zetkę? z pcv?