PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie poddasza



Iro
19-10-2003, 15:05
Zamierzam wkrótce ocieplać poddasze nieużytkowe. Grubość krokwi 12 cm. Mam wełnę rockwool 10 cm. Podobno musi zostać między deskowaniem a wełną przestrzeń wentylacyjna. Czy wystarczy wciskać wełnę między krokwie, czy należy wcześniej rozciągnąć żyłkę (sznurek) żeby chronił przed stykaniem wełny z deskami? Wełna jest niby 2 centymetry cieńsza od przestrzeni w jakiej będzie. Ale czy z czasem nie "spuchnie" i nie wypełni całej przestrzeni?

inż. Baranina
20-10-2003, 08:36
Wszystko zależy od układu warst w dachu. Jeżeli jest to starsze budownictwo-dom ma jakies 15 lat i dopiero teraz padł pomysł docieplenia poddasza w celu zaadoptowania go do celów mieszkalnych, to zalecałbym pozostawienie wolnej przestrzeni, mimo, że wełna jest cieńsza o 2 cm. Podejrzewam, że w takim przypadku, dach ma pełne deskowanie i pewnie pokryty jest papą z zewnątrz i dopiero dachówką, blachą, czy innym materiałem. W przypadku, gdy do pokrycia zastosowano folię wstępnego krycia-wysokoparoprzepuszczalną, to nie trzeba się martwić o szczelinę. W żadnym wypadku wełna nie spęcznieje-przeciwnie, po nasiąknięciu wodą spłaszczy się, zbije w objętości.

Iro
20-10-2003, 08:44
Dom jest nowy, ale układ z papą i deskami. Nie znałem się na tym, a ekipa przekonywała, że tal jest najlepiej. Rok temu robili dach, a jeszcze wtedy nie zaglądałem na forum :D
Szczelinę chcę zostawić. Chodzi mi tylko o to, czy muszę ją jakoś zabezbieczać (żyłką?) czy też wełna - skoro jest cieńsza - i bez tego nie dotknie desek z czasem.

20-10-2003, 08:45
Zamierzam wkrótce ocieplać poddasze nieużytkowe. Grubość krokwi 12 cm. Mam wełnę rockwool 10 cm. Podobno musi zostać między deskowaniem a wełną przestrzeń wentylacyjna. Czy wystarczy wciskać wełnę między krokwie, czy należy wcześniej rozciągnąć żyłkę (sznurek) żeby chronił przed stykaniem wełny z deskami? Wełna jest niby 2 centymetry cieńsza od przestrzeni w jakiej będzie. Ale czy z czasem nie "spuchnie" i nie wypełni całej przestrzeni?

Hm. Poddasze nieużytkowe - to po co docieplać dach. Chyba lepiej docieplić strop nad kondygnacją użytkową. Ocieplając sam dach będziesz poprzez strop ogrzewał powietrze (nieużytkowe). Chyba, że masz już strop docieplony i chcesz jeszcze docieplić także dach. Tylko wtedy po co to robić?

Iro
20-10-2003, 11:31
Mam ocieplony strop. Chcę niewielką grubością ocieplić też dach z kilku powodów. Po pierwsze i najważniejsze - chcę tam zrobić pralnio-suszarnię.
Poza tym trudno mi będzie całkowicie odizolować klatkę schodową. No i te różnice temperatur lato/zima.
Ciągle nie wiem czy muszę "żyłkować" przestrzeń między krokwiami czy nie.

inż. Baranina
20-10-2003, 12:08
Nie musisz żyłkować. Poddasze jest nieogrzewane, mniejsza dyfuzja pary wodnej, a tym samym zawilgocenie. Wystarczy,ze poukladasz welne pomiedzy krokwiami, jezeli tak postanowiles i wszystko gra.

jurg
20-10-2003, 13:26
Jak będziesz miał docieplony dach i strop to i tak będziesz miał zimno jak cholera. Samo docieplenie nie ogrzeje Ci powietrza na tym poddaszu. Mój szwagier własnie tak ma, bo docelowo poddasze będzie użytkowe. Zimą na poddaszu jest parę stopni mrozu. Chyba, że jednak zamierzasz tam chociaż trochę grzać - ciepłe powietrze z kominka, otwarta klatka schodowa (lub właz na poddasze) itp?

Iro
20-10-2003, 14:44
Pociągnąłem tam jeden kaloryfer. Chodzi o to, żeby pralka nie zamarzła :P
A i tak wszystko wyjdzie z czasem. Mam nadzieję, że temperatura nie spadnie zbyt nisko i pralka nie padnie.
Zobaczymy

tom soyer
20-10-2003, 16:06
Dom jest nowy, ale układ z papą i deskami. Nie znałem się na tym, a ekipa przekonywała, że tal jest najlepiej. Rok temu robili dach, a jeszcze wtedy nie zaglądałem na forum :D
Szczelinę chcę zostawić. Chodzi mi tylko o to, czy muszę ją jakoś zabezbieczać (żyłką?) czy też wełna - skoro jest cieńsza - i bez tego nie dotknie desek z czasem.
ja zastosowalbym zylke - to koszt tylko kilkudziesieciu zlotych razem z papiakami. 2cm przerwa to wg mnie i tak najmniejsza z mozliwych (ja bede mial 4cm) a welny raczej nie uda ci sie wcisnac tak aby byla rownolegla do polaci dachu.

Iro
20-10-2003, 22:04
Właśmie tego nieco się obawiam. A tak przy okazji - na jakiej zasadzie działa ta wentylacja? 2cm niby mało, ale jest. Ale jak powietrze ma przechodzić między krokwiami? Wywietrzników jest tylko kilka na dachu. Gdyby miały być we wszystkich miejscach między krokwiami, to dach byłby nieźle upstrzony. Może powinien być jakiś długi kalenicowy wywietrznik? Ani wykonawca pokrycia ani kierownik budowy nie potrafili logicznie wytłumaczyć tematu. Obaj mówili, że wystarczy jak jest. Na dachu mam gont.

tom soyer
21-10-2003, 08:08
oczywiscie w kalenicy musi byc wywietrznnik. jesli polacie dachu sa dluzsze niz 5m zaleca sie dawac wywietrzniki takze w polaci. mysle ze dach z gontem nie jest jakims szczegolnym wyjatkiem. jesli masz dach kopertowy to wentylacja powinna odbywac sie gasiorami w kierunku kalenicy. oczywiscie w tym miejscu musi byc rozcieta papa.
zajrzyj na strone:
http://www.ursa.pl/