PDA

Zobacz pełną wersję : czy podłogówka jest szkodliwa np w biurze?



Rafal111
19-10-2008, 08:28
Ze względu na prace w nowym domu budujemy jedno pomieszczenie biurowe. Będziemy w nim siedzięc około 8h i teraz pytanie: robić tam podłogówke czy grzejnik?
Czytałem że np w sypialnie nie jest to zdrowe ale chodzi o niskie umieszczenie głowy przy spaniu do podłogi. Ale jak sie ma oddziaływanie niskotemperaturowej podłogówki na nagi siedzacego pracownika?

Sasha
19-10-2008, 11:34
ja zrobiłbym podłogówkę - przy czym wszystko zależy jaki system ogrzewania będziesz miał w domu

sSiwy12
19-10-2008, 12:02
Obowiązujące przepisy, niestety, nie ograniczają temperatury podłogi w budynkach mieszkalnych. Inaczej jest w przypadku pomieszczeń „roboczych”. Tu są obowiązujące przepisy regulujące różne parametry pomieszczeń w których pracują zatrudnieni pracownicy. Wartości podane, są tak dobrane, ze nie powodują, a w zasadzie eliminują ryzyko szkodliwości, dla zdecydowanej większościowej populacji.

Jako przykład norma PN-EN ISO 7730 - Ergonomia środowiska termicznego.
Powyższa norma określa również warunki optymalne dla uzyskania komfortu cieplnego danego pracownika, wykonującego pracę w pozycji siedzącej, jest to możliwe poprzez:
- utrzymanie temperatury pomieszczenia w granicach 23 – 26 stopni C,
- nieprzekraczalnie pionowego gradientu temperatury w pomieszczeniu na wysokości człowieka o więcej niż 3K,
- nieprzekraczalnie asymetrii temperatury promieniowania (od okien) równiej 10K a od sufitu równiej 5K,
- utrzymywanie temperatury powierzchni podłogi miedzy 19 a 29 stopni C,
- utrzymywanie wilgotności powietrza pomiędzy 30 a 70%.

Pozdrawiam

piterazim
19-10-2008, 16:26
Kiedyś pracowałem w hotelu - w recepcji mieliśmy podłogówkę. Bardzo nie fajnie - dyżury 12 godzinne, pełne obuwie skórzane :-? nogi się gotowały, a skóra się łuszczyła

Nefer
19-10-2008, 16:44
Wybrałam klimę zamiast podłogówki.

HenoK
20-10-2008, 10:04
Jako przykład norma PN-EN ISO 7730 - Ergonomia środowiska termicznego.
Powyższa norma określa również warunki optymalne dla uzyskania komfortu cieplnego danego pracownika, wykonującego pracę w pozycji siedzącej, jest to możliwe poprzez:
....
- utrzymywanie temperatury powierzchni podłogi miedzy 19 a 29 stopni C,

Podsumowując - jeżeli zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania w tym pomieszczeniu nie jest zbyt duże (w nowych domach ten warunek jest zazwyczaj spełniony), prawidłowo zaprojektowane i wykonane ogrzewanie podłogowe spełnia ten warunek bez problemu.