PDA

Zobacz pełną wersję : Strop - ujemna strzałka ugięcia ?



szczukot
19-10-2008, 12:58
Witam
Czesto spotyka sie przy stropach typue Teriva pojecie ujemnej strzalki ugiecia rzedu 1/300 dlugosci belki Czyli np dla stropu o rozpietosci 6 m bedzie to 2 cm w jego srodkowej czesci. Ale mam kilka pytanek do tego :
1) czemu w oryginalnych instrukcjach montazu do Terivy (np solbet) nie ma o tym zadnej wzmianki ?
2) Kiedy to ugiecie sie wyrownuje do poziomu sufitu po bokach Przeciez podpory zdejmuje sie juz po calkowitym zwiazaniu betonu., Czy wyrownanie tego ugiecia nastepuje podczas lania betonu ?? Ale gdzie te przykladowe 2 cm wtedy sa gubione - podpory przeciez sie nie ugna ani nie wbija w posadzke.

Fantom

Aedifico
19-10-2008, 12:59
Przeciwstrzałka powoduje mniejsze ugięcie stropu po rozszalowaniu.

jajmar
19-10-2008, 13:26
2) Kiedy to ugiecie sie wyrownuje do poziomu sufitu po bokach Przeciez podpory zdejmuje sie juz po calkowitym zwiazaniu betonu., Czy wyrownanie tego ugiecia nastepuje podczas lania betonu ?? Ale gdzie te przykladowe 2 cm wtedy sa gubione - podpory przeciez sie nie ugna ani nie wbija w posadzke.


Strop w czasie swej normalnej pracy ugina sie, wygięcie go w czasie zalewnia w drugą stronę powoduje iż te ugięcia związane z pracą sa mniejsze.

szczukot
19-10-2008, 16:32
Dwie odpowiedzi i dwie rozne :)
Ale z obu mi wynika, ze ten strop od razu musi popekac po rozszalowaniu lub podczas pracy :)

Fantom

edde
19-10-2008, 16:36
no co ty
przeciez to dwie odpowiedzi mówiące dokładnie o tym samym, uzupełniające się i wcale nie wynika z nich ze strop musi pękać...

bst
19-10-2008, 16:37
Zawsze sie strop nieco ugnie, czy to teriva czy monolit, strop z ujemna strzalka ugnie sie mniej, bo wieksza powierzchnia pracuje na sciskanie (cos a'la sklepienie) i bedzie mocniejszy. Kiedy sie wyrowna? Roznie, czasami od razu po rozszalowaniu, czasami po wylewkach. Dobry wykonawca na 'oko' potrafi dobrac taka strzalke aby bylo dobrze. Dla przykladu, u mnie zrobili plyte balkonowa ze spadkiem w kierunku domu, Po roku jak mierzylem byl idealny poziom.

szczukot
19-10-2008, 17:48
no co ty
przeciez to dwie odpowiedzi mówiące dokładnie o tym samym, uzupełniające się i wcale nie wynika z nich ze strop musi pękać...

Czyli z obu wynika, ze strop po prostu zawsze bedzie lekkim lukiem ?

Fantom

Kris2222
19-10-2008, 17:54
u siebie ma strop teriva o rozpiętości 6 x 10 m , oczywiście strzałkę zrobiłem właśnie 2cm ,po paru tygodniach od rozszalowania gdy tynkowałem sufit był jak idealnie równy , zero u gięć , po prostu pod swoim ciężarem się ugiął ,
gdyby strzałki nie było też by sie ugiął , ale wtedy miałbym krzywy sufit

przemyśl to

Aedifico
19-10-2008, 18:03
Dwie odpowiedzi i dwie rozne :)
Ale z obu mi wynika, ze ten strop od razu musi popekac po rozszalowaniu lub podczas pracy :)

Fantom

? :o

szczukot
19-10-2008, 18:10
Dwie odpowiedzi i dwie rozne :)
Ale z obu mi wynika, ze ten strop od razu musi popekac po rozszalowaniu lub podczas pracy :)

Fantom

? :o

Bo obie odpowiedzi mowia, ze strop po rozszalowanie sie ugnie - beton to nie plastelina wiec popeka ?

Fantom

coulignon
19-10-2008, 18:29
nie popęka. Ugnie się 3 cm w dół i w ten sposób będziesz miał prosty sufit. Patrz, jakie te inżyniery budowlańce są sprytne i dbają o inwestora :lol:

edde
19-10-2008, 18:34
Zawsze sie strop nieco ugnie, czy to teriva czy monolit, strop z ujemna strzalka ugnie sie mniej, bo wieksza powierzchnia pracuje na sciskanie (cos a'la sklepienie) i bedzie mocniejszy. Kiedy sie wyrowna? Roznie, czasami od razu po rozszalowaniu, czasami po wylewkach. Dobry wykonawca na 'oko' potrafi dobrac taka strzalke aby bylo dobrze. Dla przykladu, u mnie zrobili plyte balkonowa ze spadkiem w kierunku domu, Po roku jak mierzylem byl idealny poziom.

dobry wykonawca zrobiłby ci płytę tak aby byla ze spadkiem od domu (albo w poziomie żeby "strzałka" zrobiła spadek) ;)

Aedifico
19-10-2008, 18:51
Dwie odpowiedzi i dwie rozne :)
Ale z obu mi wynika, ze ten strop od razu musi popekac po rozszalowaniu lub podczas pracy :)

Fantom

? :o


Bo obie odpowiedzi mowia, ze strop po rozszalowanie sie ugnie - beton to nie plastelina wiec popeka ?

Fantom

Nie popęka, mam ugięte na 3 cm i nie popękane chyba,że liczyć naturalne rysy w żelbecie.

Kris2222
19-10-2008, 19:10
widziałem już monolit ugięty środkiem 15 cm , przy rozpiętości 4x4m i nie popękał

Aedifico
19-10-2008, 19:13
widziałem już monolit ugięty środkiem 15 cm , przy rozpiętości 4x4m i nie popękał

To już akurat jest nie do przyjęcia.

Kris2222
19-10-2008, 19:37
dlaczego nie do przyjęcia ?

częściowo siadło przy zalewaniu a reszta ugięła sie po rozszalowaniu
jak będę przejeżdżał koło tej budowy to wejdę i zrobię zdjęcie
pisze co widziałem , tynkowaliśmy ten dom i gościu chciał byśmy mu to wypościli
tynkiem :lol: :lol: , na szczęście było to w piwnicy

Kris2222
19-10-2008, 19:38
dlaczego nie do przyjęcia ?

częściowo siadło przy zalewaniu a reszta ugięła sie po rozszalowaniu
jak będę przejeżdżał koło tej budowy to wejdę i zrobię zdjęcie
pisze co widziałem , tynkowaliśmy ten dom i gościu chciał byśmy mu to wypościli
tynkiem :lol: :lol: , na szczęście było to w piwnicy

Aedifico
19-10-2008, 20:08
dlaczego nie do przyjęcia ?

częściowo siadło przy zalewaniu a reszta ugięła sie po rozszalowaniu
jak będę przejeżdżał koło tej budowy to wejdę i zrobię zdjęcie
pisze co widziałem , tynkowaliśmy ten dom i gościu chciał byśmy mu to wypościli
tynkiem :lol: :lol: , na szczęście było to w piwnicy

Dlatego,że w tym momencie na ugięcie ma wpływ na nośność a dokładnie to ją redukuje.

Andriu
20-10-2008, 09:38
zaciekawił mnie temat tego bardzo ugiętego stropu. Zastanawiam się jak to jest teraz z jego wytrzymałością? czy można spokojnie pod niego wchodzić bo ja bym sie obawiał

Aedifico
20-10-2008, 09:41
zaciekawił mnie temat tego bardzo ugiętego stropu. Zastanawiam się jak to jest teraz z jego wytrzymałością? czy można spokojnie pod niego wchodzić bo ja bym sie obawiał

Wytrzymałość a właściwie nośność j.w. pisałem jest zredukowana.

Andriu
20-10-2008, 09:47
ale nie wiec co to zredukowanie oznacza? jakby troszkę jaśniej dla laika?

Andriu
20-10-2008, 09:47
ale nie wiec co to zredukowanie oznacza? jakby troszkę jaśniej dla laika?

Andriu
20-10-2008, 09:47
ale nie wiec co to zredukowanie oznacza? jakby troszkę jaśniej dla laika?

Aedifico
20-10-2008, 10:06
ale nie wiec co to zredukowanie oznacza? jakby troszkę jaśniej dla laika?

To znaczy,że nie ma takiej nośności jaką zakładano może mieć np. 60% nośności co może się skończyć awarią albo nawet katastrofą.

Na ile ta nośność jest zredukowana to nie wiem, można sprawdzić stosując teorię II rzędu gdzie się takie rzeczy uwzględnia.

barteks31
21-10-2008, 06:46
Witam wszystkich
W sobote będe zalewał strop monolityczny, największe z pomieszczeń ma niecałe 6m/5m. Zostało ono zaszalowane bez uwzględnienia ujemnej strzałki ugięcia czyli na płasko. Napiszcie czy tak może zostac czy jednak podkładać coś pod środkowe stemple.

Aedifico
21-10-2008, 07:24
Witam wszystkich
W sobote będe zalewał strop monolityczny, największe z pomieszczeń ma niecałe 6m/5m. Zostało ono zaszalowane bez uwzględnienia ujemnej strzałki ugięcia czyli na płasko. Napiszcie czy tak może zostac czy jednak podkładać coś pod środkowe stemple.
Ma prawo ugiąć się do 2 cm. Kolega musi ocenić czy mu to przeszkadza.

barteks31
21-10-2008, 11:18
No to jeszcze jedno pytanko w związku z tym zalewaniem stropu w najbliższą sobote. Poradźcie czy kupowac beton z domieszkami dodawanymi kiedy temp. spada poniżej iluś tam stopniC czy spokojnie mogę zalewać niczym nie zmąconym B20.

Aedifico
21-10-2008, 11:23
No to jeszcze jedno pytanko w związku z tym zalewaniem stropu w najbliższą sobote. Poradźcie czy kupowac beton z domieszkami dodawanymi kiedy temp. spada poniżej iluś tam stopniC czy spokojnie mogę zalewać niczym nie zmąconym B20.

Nie wiem skąd jesteś i czy u Ciebie przewidują temperatury ujemne.

Generalnie jednak -10 w nocy nie będzie więc dodatki nie potrzebne.

barteks31
21-10-2008, 11:42
dziękować Ci Aedifico

szczukot
21-10-2008, 11:57
Mi sie cos kiedys obilo ze ta temp graniczna to +5st. A ona jest na -10 ?

Fantom

Aedifico
21-10-2008, 12:38
Mi sie cos kiedys obilo ze ta temp graniczna to +5st. A ona jest na -10 ?

Fantom

To była taka przenośnia.

Powinno się osłaniać beton przy temp. poniżej 0 panujących w przez większą część doby.

szczukot
27-10-2008, 07:50
To jak sie prawidlowo kladzie ten strop ? Zakladajac ze nie mam tych gotowych takich podporek betonowych. Jak wykonuje sie ten wieniec opuszczony ?
Wg instrukcji jest po prostu napisane aby walnac zaprawy cementowej pod belki okolo 2 cm. ale wtedy wieniec nie bedzie zalewal od dolu belek przeciez. I co z miejscami gdzie maja byc pustaki ? Tez warstwa zaprawy ma lezec na murze czy odeskowanie od wewnatrz w pionie i zalac betonem ?

Fantom

arturromarr
27-10-2008, 08:41
Są dwie szkoły i obydwie dopuszczone przez producentów (można znaleźć instrukcje z ich opisem w necie)
Pierwsza to na opuszczonym wieńcu czyli belki wiszą w "powietrzu", przy ścianie robimy deskowanie i zbrojenie wieńca wchodzi pod belki.
Rozwiązanie solidniejsze ale bardziej praco i betono chłonne.
Drugie to ułożenie belek na mocnym materiale np. warstwa cegieł, ale koniecznie na zaprawie dla rozłożenia nacisku. Zbrojenie wieńca jest wtedy trapezowe lub wręcz trójkątne i nie wchodzi pod belki. Ja mam taki strop i jest dobrze więc nie ma się co martwić.

Co do strzałki ugięcia to warto zrobić tak jak zalecają instrukcje bo strop podlega tym samym siłą fizycznym co inne materiały i pod swoim olbrzymim ciężarem zawsze się ugina (wcale nie pękając), więc jeśli zrobi to od poziomu ujemnego to może wyjść na zero.

PS:
Od zewnątrz obłożyłem wieniec bloczkami gazobetonowymi 6 cm na zaprawę do cienkich spoi i trochę miałem pierta bo wcześniej nie widziałem takiego rozwiązania ale wszystko wytrzymało, wystarczy ostrożnie lać przy wieńcach.

maro608
14-07-2015, 17:26
Witam
Jak fizycznie wykonuje się odwrotną strzałkę ugięcia? Rozumiem, że trzeba ustawić wyżej podpory w środku rozpiętości, co jednak ze zjawiskiem odrywania końców belek od murów? Zrobiłem u siebie próbę i przy podniesieniu środkowej podpory o 1 cm belka 'huśta się' na niej spoczywając tylko na jednym murze. Czy może trzeba wszystko podeprzeć w poziomie i dźwignąć dopiero gdy będą poukładane pustaki? Jakie macie doświadczenia?