PDA

Zobacz pełną wersję : Sterowanie ogrzewaniem raz jeszcze



Kanclerz
19-10-2008, 16:06
Stoję przed nieuchronnym wyborem rozwiązania ogrzewania w domu.

Opis domu: 145 m.kw użytkowej, prosta bryła, dach dwuspadowy, poddasze użytkowe, ocieplenie 20 cm styro ściany, 10 cm styrodur podłoga, 30 cm dach wełna + rolety zewnętrzne na parterze, zimne pomieszczenia od północy (mało okien z tej strony)

Jak na razie postanowienia są takie:
- ogrzewanie podłogowe cały dom
- piec na ekogroszek + miał z podajnikiem + sterownik PID, moc 17-21 KW z ogrzewaniem CWU dla 4 osób (150 litrów zbiornik)

Proszę o pomoc w kwestiach sterowania (opinie okolicznych fachowców są różne i mam mętlik w głowie).

Zależy mi na ustawieniu temperatury zadanej niezależnie dla 3 stref (parter, pokoje na górze + łazienka na górze) niezależnie od temperatur zewnętrznych.

Nie zależy mi tak bardzo na możliwości częstej zmiany temp w pomieszczeniu, a jedynie na tym jak ustawie np. 21 stopni na parterze na początku sezonu to zapominam o temacie do kwietnia :lol: .

Proszę o podpowiedź najekonomiczniejszego rozwiązania spełniającego powyższe warunki (i ile to będzie kosztowało :wink: ).

pozdrawiam

NJerzy
19-10-2008, 19:19
Twój domek będzie potrzebował ze 4kW w największe mrozy, a dużą częśc sezonu ogolisz mocą 1-2 kW. Czy kociołek zechce poprawnie pracować na tak niskiej mocy? Jeśli nie to pomyśl o buforze.
Co do sterowania, to możesz dać zawór trójdrożny sterowany termostatem pogodowym i rozdzielacze z przepływomierzami - powinno dać się ustawić taki układ, ale nie ma gwarancji stabilności. Trzeba by więc zamontować na rozdzielaczu siłowniki, a te sterować termostatami poszczególnych pomieszczeń (lub grup pomieszczeń). U siebie właśnie takie sterowanie montuję.

HenoK
20-10-2008, 09:46
Twój domek będzie potrzebował ze 4kW w największe mrozy, a dużą częśc sezonu ogolisz mocą 1-2 kW. Czy kociołek zechce poprawnie pracować na tak niskiej mocy? Jeśli nie to pomyśl o buforze. Pod jednym warunkiem - zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Jej brak to w przypadku takiego domu zapotrzebowanie na moc min. 8kW :(.