PDA

Zobacz pełną wersję : Czy przy gazie LPG musi być dziura w ścianie przy podłodze?



revalidon
20-10-2008, 18:56
Chodzi mi oczywiscie o kotłownię... Co na to mówią przepisy..? Jaka powinna być powierzchniaa dziury..? Ktoś wie..?
Często gaz płynny to przejściowe rozwiązanie i czy warto wobec tego niszczyć elewację..? Czy nie mozna tego zastąpić np. czujką gazu podłączoną do centrali alarmowej..?

Bigbeat
20-10-2008, 21:55
Mam taką samą sytuację.
1. Dziura być musi - gaz LPG jest cięższy od powietrza i w razie wycieku taka dziura zapobiega nagromadzeniu się go przy podłodze.
2. Przepisy nie zezwalają na zastąpienie tej dziury np. czujką gazu - jest to logiczne, bo nie chodzi o sygnalizację wycieku - jeśli nawet czujka zawyje, to co zrobisz z tym gazem przy podłodze? Zbierzesz mopem?
3. Powierzchni nie pamiętam - u mnie dawali w ścianie odcinek rury kanalizacyjnej fi=75mm i to bodaj wystarcza. Poszukaj, to jest w necie.
4. Co do dziurawienia elewacji - są ładne okrągłe kratki plastikowe, które pasują w fi=75 i dają się estetycznie obsadzić. Ja dałem takie kratki na elewacji i w kotłowni.
5. Nie ma znaczenia, że to przejściowe. Nie dostaniesz odbioru domu, jeśli tego nie będzie. Dodatkowo, w podłodze nie może być żadnej kratki ściekowej (ryzyko zbierania się gazu). Co więcej, jak przejdziesz na gaz ziemny, to taka kratka może już być, a dziury przy podłodze nie musi już być - po prostu ją zamkniesz od środka, żeby nie wiało, i już.