PDA

Zobacz pełną wersję : Zabrakło dachówki pod kalenicą - fuszerka czy tak ma być



odaro
20-10-2008, 19:42
Tak to wygląda na zdjęciach

http://images25.fotosik.pl/285/729d4819d7febb78.jpg (www.fotosik.pl)

http://images36.fotosik.pl/22/14154658b4e93ca9.jpg (www.fotosik.pl)

http://images30.fotosik.pl/286/4a1dbc3bf026fce0.jpg (www.fotosik.pl)

http://images34.fotosik.pl/384/baba51b1120fe12f.jpg (www.fotosik.pl)

http://images34.fotosik.pl/384/353f5178f30c65c5.jpg (www.fotosik.pl)

http://images44.fotosik.pl/22/f5e6215ac26a834d.jpg (www.fotosik.pl)

http://images34.fotosik.pl/384/adcf825217cc9483.jpg (www.fotosik.pl)


Nie wiem jak to widać za zdjęciach ale jest tak że ostatnia dachówka skończyła się przed gąsiorem na kalenicy poziomej tzn nie podchodzi pod gąsior.
Jest tam naklejona taśma kalenicowa i tego tak nie widać ale dolna cześć zamka ostatniej dachówki jest całkowicie poza gąsiorem.

Tylko jakieś 2-3 cm podchodzi pod gąsiora ale gąsior został też jakoś dziwnie podniesiony do góry bo podobno inaczej nie można znowu ustawić trójnika.

Co ciekawe na takiej samej połaci ale po stronie przeciwnej dachówka podchodzi znacznie wyżej pod gąsior.

Potrzebuje szybkiej porady czy takie ułożenie dachówki jest prawidłowe i zapewnia szczelność dachu w kalenicy.

Dekarz twierdzi że tak musi być bo nie da się idealni utrafić z dachówką a mię się wydaję że źle zostały rozmierzone łaty i wyszła taka kiszka.

Kris2222
20-10-2008, 20:02
dokładnie tak , źle policzyli rozstaw łat i masz kiszkę
a czy tak ma być , to nie wiem
u siebie tak nie mam , gąsior przykrywa zamki na dachówkach , a taśma przyklejona jest do dachówki , choć z dołu i tak nie stwierdzisz czy jest dobrze czy źle ,

Bigbeat
20-10-2008, 22:09
Przecież widać, że będzie Ci woda leciała pod dachówki.
Nie może tak być moim zdaniem - utopisz poddasze przy pierwszym większym deszczu.

pablitoo
21-10-2008, 06:18
Dekarz twierdzi że tak musi być bo nie da się idealni utrafić z dachówką a mię się wydaję że źle zostały rozmierzone łaty i wyszła taka kiszka.

Co ten dekarz Ci opowiada :o - nie da sie utrafić :o

Łaty zostały źle rozmierzone - dekarz spaprał robotę - ja bym sie na coś takiego kategorycznie nie zgadzał - kupa jest ogromna i tyle ...

odaro
21-10-2008, 06:21
No to czeka mnie przeprawa z dekarzami ...jasna cholera dlaczego panuje takie niechlujstwo wśród wykonawców

ila66
21-10-2008, 06:58
proponuje zapoznac sie z prawidlową wartoscią LAF i FLA dla Twojej dachowki , typu gąsiora i kąta nachylenia polaci

LAF - Lattenabstand First oraz FLA - Firstlattenabstand dadzą Ci odpowiedz
na pytranie czy zostal popelniony bląd i jaki jest duzy

odaro
21-10-2008, 07:50
proponuje zapoznac sie z prawidlową wartoscią LAF i FLA dla Twojej dachowki , typu gąsiora i kąta nachylenia polaci

LAF - Lattenabstand First oraz FLA - Firstlattenabstand dadzą Ci odpowiedz
na pytranie czy zostal popelniony bląd i jaki jest duzy

Jezu ila66 nie dobijaj mnie napisz chociaż czy jest to do przyjęcia czy nie

Dachówka to Creaton Kera Phane, gąsior podstawowy jaki jest w Creatonie. kąt nachylenia dachu 40st.

Jak wyliczyć w/w współczynniki to może będę miał argumenty do dyskusji z dekarzami.

mario1976
21-10-2008, 08:10
Nie wiem czy tak może jak u CIebie ale zerkałem przed chwilą na zdjęcia swojego dachu i u mnie dachówka chowa się pod kalenicą nie mam takiej szpary jak Twoja.

ZŁoty Róg
21-10-2008, 09:10
!!! Katastrofa !!! :x
Ale partacze z tych dekarzy, jakaś masakra, absolutnie niedposzczalne..
Oprocz przekładania całego dachu i przebijania łat jedyne co Cię ratuje to poszukać w tym samym kolorze ale innego rodzaju gąsiorów (bardziej rozłorzystych) albo gorsze rozwiązanie:o zrobić obróbkę blacharską wchodzącą pod gąsior i zachodzącą na dachówkę(Pomijam wykonanie we własnym zakresie szpetnych gąsiorów z blachy) . Oczywiście wszytsko na koszt tych meneli-partaczy którzy na dodatek wciskają Ci żenujący kit.Czegoś takiego jeszcze nie widziałem.Trzymaj się.

odaro
21-10-2008, 09:18
!!! Katastrofa !!! :x
Ale partacze z tych dekarzy, jakaś masakra, absolutnie niedposzczalne..
Oprocz przekładania całego dachu i przebijania łat jedyne co Cię ratuje to poszukać w tym samym kolorze ale innego rodzaju gąsiorów (bardziej rozłorzystych) albo gorsze rozwiązanie:o zrobić obróbkę blacharską wchodzącą pod gasiąr i zachodzącą na dachówkę . Oczywiście na koszt tych meneli-partaczy którzy na dodatek wciskają Ci żenujący kit.Czegoś takiego jeszcze nie widziałem.Trzymaj się.

O szersze gąsiory już pytałem nie ma.

Obróbka blacharska jest pewnym wyjściem ale mało estetycznym no jak zapewnić wentylację przez kalenicę.

A może przebić łaty na ostatnich kilku rzędach i delikatnie jest rozsunąć kosztem rozjechania się przekątnych.

Kalenica ma ok.2m długości bo jest to dach kopertowy czterospadowy to może nie będzie tego tak widać.

Wowka
21-10-2008, 09:23
.... Dekarz twierdzi że tak musi być bo nie da się idealni utrafić z dachówką a mię się wydaję że źle zostały rozmierzone łaty i wyszła taka kiszka.

Dekarz (o ile można tak tego wykonawcę nazwać) traktuje Ciebie jak Łosia któremu chce wmówić, że czarne jest białym.
Niech nie wciska głupot. Jeśli ma kłopoty z matematycznym policzeniem rozkładu dachówek to powinien po nabiciu łat ułożyć po jednym jeden pionowym szeregu dachówek na skrajach piołaci dachu i wszystko było by jasne. Nie chciało mu się tego zrobić to teraz musi zebrać wszystkie dachówki z dachu i ponownie rozmierzyć rozstaw łat.

Dobrze, że zauważyłaś błąd przed rozliczeniem finansowym.
Nie odpuszczaj.

Wowka
21-10-2008, 09:28
!!! Katastrofa !!! :x
Ale partacze z tych dekarzy, jakaś masakra, absolutnie niedposzczalne..
Oprocz przekładania całego dachu i przebijania łat jedyne co Cię ratuje to poszukać w tym samym kolorze ale innego rodzaju gąsiorów (bardziej rozłorzystych) albo gorsze rozwiązanie:o zrobić obróbkę blacharską wchodzącą pod gasiąr i zachodzącą na dachówkę . Oczywiście na koszt tych meneli-partaczy którzy na dodatek wciskają Ci żenujący kit.Czegoś takiego jeszcze nie widziałem.Trzymaj się.

O szersze gąsiory już pytałem nie ma.

Obróbka blacharska jest pewnym wyjściem ale mało estetycznym no jak zapewnić wentylację przez kalenicę.

A może przebić łaty na ostatnich kilku rzędach i delikatnie jest rozsunąć kosztem rozjechania się przekątnych.

Kalenica ma ok.2m długości bo jest to dach kopertowy czterospadowy to może nie będzie tego tak widać.

Nie daj się wrobić w dodatkowe koszty.
Twój dom ma mieć estetycznie wykonany dach.
To, że dach jest kopertowy może (nie musi) przy ewentualnej przekładce dachówek skutkować koniecznością ponownego docinania dachówek pod skrajnymi gąsiorami. Być może zajdzie konieczność użycia małej ilości nowych dachówek.

ZŁoty Róg
21-10-2008, 10:13
Słuchajcie, a moze dołożyć jeszcze jeden rząd przyciętej dachówki, chyba wystarczyłoby około 8-12 cm . Ściagnąć taśme, nabić nową łatę trochę poniżej łaty kalenicowej (podgąsiorowej)każdą taką obciętą mini dachówkę nawiercić i przykręcić, wtedy nie rucałoby się tak w oczy. Sam nie wiem. Strata okolo 100 dachówek ale wizualnie chyba byłoby najllepiej. A boczne grzbiety są zrobione poprawnie czy też ze szczelinami?.

jasto3
21-10-2008, 10:28
czy to aby na pewno robił dekarz???

Wowka
21-10-2008, 10:36
Słuchajcie, a moze dołożyć jeszcze jeden rząd przyciętej dachówki, chyba wystarczyłoby około 8-12 cm . Ściagnąć taśme, nabić nową łatę trochę poniżej łaty kalenicowej (podgąsiorowej)każdą taką obciętą mini dachówkę nawiercić i przykręcić, wtedy nie rucałoby się tak w oczy. Sam nie wiem. Strata okolo 100 dachówek ale wizualnie chyba byłoby najllepiej. A boczne grzbiety są zrobione poprawnie czy też ze szczelinami?.

Wynikiem takiego działania będzie nieestetyczny rząd dachówek z wyraźnie widocznymi cięciami kątówką. Taki „obrzyn” wygląda fatalnie.
O ile takie coś w ogóle jest możliwe ze względu na usytuowanie górnego i ewentualnie dolnego rygla dachówki.

Powtarzam. Inwestor zawarł umowę na wykonanie pokrycia dachu zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. W tym pojęciu mieści się także estetyka.

Graczyk
21-10-2008, 11:32
Na 100% nie może tak zostać ale aby nie zrywać wszystkiego możnaby zdjąć gąsiory i deskę do której są przymocowane. Dalej zdjąć mocowania deski w krztałcie litery Y i dobić jedną łatę po każdej strony i dołożyć rząd dachówek. Obcinać dachówki nie od czoła ale od strony zamka i łądnie je przyśróbować. Następnie założyć wszystko co zostało zdjęte.
Jeśli natomiast jest umowa pisemna z dekarzem to zrobić dokumentację techniczną i postraszyć i nech przekłada na swój koszt. Co zniszczy odkupi to jego robota i jego strata.

Wowka
21-10-2008, 12:19
Na 100% nie może tak zostać ale aby nie zrywać wszystkiego możnaby zdjąć gąsiory i deskę do której są przymocowane. Dalej zdjąć mocowania deski w krztałcie litery Y i dobić jedną łatę po każdej strony i dołożyć rząd dachówek. Obcinać dachówki nie od czoła ale od strony zamka i łądnie je przyśróbować. Następnie założyć wszystko co zostało zdjęte.
Jeśli natomiast jest umowa pisemna z dekarzem to zrobić dokumentację techniczną i postraszyć i nech przekłada na swój koszt. Co zniszczy odkupi to jego robota i jego strata.

Na 100% zgodzę się tylko z tym, że tak nie może zostać.
Między gąsiorami a pierwsym rzędem dachówek powstał dół w którym wciąż zalegać będzie woda, śnieg i następnie lód. Efekt końcowy do przewidzenia.

Pomysł z podwyższeniem kalenicy (bo na to wychodzi) jest zły. Dlaczego?

a) kąt nachylenia najwyższego rzędu dachówek będzie ostrzejszy od całej połaci dachu.
b) Ten kąt będzie najbardziej widoczny, gdy spojrzy się na linie gąsiorów leżących na krokwiach skrajnych
c) spod gąsiora będzie wystawał, nie przypiął ni przyłatał, rząd kawałków dachówek o nieproporcjonalnej w stosunku do pozostałych dachówek długości.
d) ten rząd kawałków dachówek będzie ponadto w części przykryty taśmą z pod gąsiora. – koszmarny efekt końcowy

Ps. Na wszystkich fotografiach widoczny jest zawinięty pod gąsiorami „skrajnymi” kawałek folii paroizolacyjnej. Co ona tam robi? Dlaczego jest widoczna?

majki
21-10-2008, 12:49
Tak sobie tylko gdybam : wziąść kawałki blachy jak na obróbki np. pasów nad rynnowych, wygiąć w kształt : \_/ tylko oczywiście dwrotnie, przykręcić między gąsiorem a łatą ...
Wystawałby tylko taki kawałek blach, nachodziłby kawałek dalej za te "przykrótkie" dachówki i nic by tam sie nie lało.
W kolorze dachówki pewno da się dobrać ... Może nawet w miarę estetycznie by to wyglądało ... :wink:
Oczywiście wszystko na koszt wykonawcy :evil:

pozdrawiam, majki

Wowka
21-10-2008, 13:00
Tak sobie tylko gdybam : wziąść kawałki blachy jak na obróbki np. pasów nad rynnowych, wygiąć w kształt : \_/ tylko oczywiście dwrotnie, przykręcić między gąsiorem a łatą ...
Wystawałby tylko taki kawałek blach, nachodziłby kawałek dalej za te "przykrótkie" dachówki i nic by tam sie nie lało.
W kolorze dachówki pewno da się dobrać ... Może nawet w miarę estetycznie by to wyglądało ... :wink:
Oczywiście wszystko na koszt wykonawcy :evil:

pozdrawiam, majki

Czyli wizualnie wyglądało by to tak:
- gąsior w kolorze dacchówki
- taśma spod gąsiora w kolorze jakimś tam brązowym
- sztywna blacha w kolorze jakimś tam zbliżonym do koloru dachówki
- dachówka o kolorze takim samym jak gąsior

Kiepsko.

Kochani - odaro najprawdopodobniej nie rozliczył się z wykonawcą za wykonanie pracy. Ma go jeszcze pod ręką i zarazem w ręku gdyż mu jeszcze nie zapłacił.
Dlaczego odaro ma coś kombinować by się przymilić wykonawcy.
Dach ma być wykonany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i miec estetyczny wygląd. Wykonanie takiego dachu odaro zamówił. Za to odaro zapłaci.

Jeśli w ten sposób "rozpuści" się wykonawcę to będzie odstawiał fuszerkę na kolejnych robotach.

Czy ktoś by wyraził zgodę na zamianę w samochodzie paska klinowego na pończochę? Jaka to różnica? Przecież da się jechać.

majki
21-10-2008, 13:20
Tak sobie tylko gdybam : wziąść kawałki blachy jak na obróbki np. pasów nad rynnowych, wygiąć w kształt : \_/ tylko oczywiście dwrotnie, przykręcić między gąsiorem a łatą ...
Wystawałby tylko taki kawałek blach, nachodziłby kawałek dalej za te "przykrótkie" dachówki i nic by tam sie nie lało.
W kolorze dachówki pewno da się dobrać ... Może nawet w miarę estetycznie by to wyglądało ... :wink:
Oczywiście wszystko na koszt wykonawcy :evil:

pozdrawiam, majki

Czyli wizualnie wyglądało by to tak:
- gąsior w kolorze dacchówki
- taśma spod gąsiora w kolorze jakimś tam brązowym
- sztywna blacha w kolorze jakimś tam zbliżonym do koloru dachówki
- dachówka o kolorze takim samym jak gąsior

Kiepsko.

Kochani - odaro najprawdopodobniej nie rozliczył się z wykonawcą za wykonanie pracy. Ma go jeszcze pod ręką i zarazem w ręku gdyż mu jeszcze nie zapłacił.
Dlaczego odaro ma coś kombinować by się przymilić wykonawcy.
Dach ma być wykonany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i miec estetyczny wygląd. Wykonanie takiego dachu odaro zamówił. Za to odaro zapłaci.

Jeśli w ten sposób "rozpuści" się wykonawcę to będzie odstawiał fuszerkę na kolejnych robotach.

Czy ktoś by wyraził zgodę na zamianę w samochodzie paska klinowego na pończochę? Jaka to różnica? Przecież da się jechać.

Myślałem, że ta blacha na tyle by wystawała, że nie widac byłoby tej taśmy perforowanej brązowej...
Ale wiem, że to tylko szukanie "jakiegoś" tam rozwiązania ... Na pewno masz rację - wykonawca powinien to poprawić.
Pisze "powinien", bo my wiemy co musi, a wiemy jak jest w życiu ...

pozdrawiam, majki

revalidon
21-10-2008, 14:24
proponuje zapoznac sie z prawidlową wartoscią LAF i FLA dla Twojej dachowki , typu gąsiora i kąta nachylenia polaci

LAF - Lattenabstand First oraz FLA - Firstlattenabstand dadzą Ci odpowiedz
na pytranie czy zostal popelniony bląd i jaki jest duzy

Jezu ila66 nie dobijaj mnie napisz chociaż czy jest to do przyjęcia czy nie

Dachówka to Creaton Kera Phane, gąsior podstawowy jaki jest w Creatonie. kąt nachylenia dachu 40st.

Jak wyliczyć w/w współczynniki to może będę miał argumenty do dyskusji z dekarzami.

Creaton ma dla każdego rodzaju dachówki takie foldery, gdzie są rysunki pokazujące własnie LAF i FLA i nawet największy głąb dekarski powinien to zrozumieć...
Można też to znalerźć tutaj...

http://www.creaton.de/jcat-images/Dateien/CMP_LAF-FLA_03.07.pdf

odaro
21-10-2008, 19:34
Dziękuje wszystkim za dotychczasową pomoc.

Niestety dopiero teraz wróciłem do domu nie wiem jak sytuacja wygląda na budowie ale dekarze mieli poprawić tak że rozsuną kilka rzędów dachówek przez co ostatnia pójdzie do góry i dodatkowo obniżą gąsior do dołu.

Zrobię jutro zdjęcia i wrzucę na forum.

odaro
21-10-2008, 19:43
Z hurtowni gdzie kupowałem dachówkę dostałem wzór pisemnej gwarancji, którą zamierzam wyegzekwować od wykonawcy.

GWARANCJA
do umowy na wykonane roboty budowlane




Firma ........................................... z siedzibą w ................................, NIP ....................................., udziela gwarancji na okres trzech lat (licząc od dnia odbioru przedmiotu umowy) na prace zlecone w umowie i wykonane na budynku w .........................................




GWARANCJA NIE OBEJMUJE WAD MATERIAŁOWYCH, USZKODZEŃ MECHANICZNYCH WYNIKAJĄCYCH Z NIEWŁAŚCIWEGO UŻYTKOWANIA POKRYCIA DACHOWEGO, ZNISZCZEŃ SPOWODOWANYCH WARUNKAMI ATMOSFERYCZNYMI.

Nie wiem tylko czy prawdą jest że zgodnie z prawem na robociznę przysługuje
3 lata gwarancji

Andrzej Wilhelmi
21-10-2008, 21:01
Nie jest tak tragicznie jest tylko trochę źle. Żadnych przecieków nie będzie ale zastosowana taśma kalenicowa będzie porastać. Dach został źle rozmierzony a dzieje się tak gdy wykonawca zaczyna krycie od drugiego rzędu a nie od okapu. Na przedstawionych zdjęciach widać, że dachówki wyższego rzędu opierają się o dachówki niższego rzędu. Jest to efekt złego rozmieszczenia łat i może skutkować pękaniem dachówek i odpryskami. Jest to znacznie gorsze zjawisko niż te drobne braki w kalenicy. W przypadku zastosowania takiego rozstawu łat na całym dachu należałoby cały dach przełożyć bo inaczej stracisz gwarancję producenta. Ostateczną decyzję powinien podjąć kierownik budowy po oględzinach dachu. Pozdrawiam.

odaro
21-10-2008, 21:27
. Na przedstawionych zdjęciach widać, że dachówki wyższego rzędu opierają się o dachówki niższego rzędu. Jest to efekt złego rozmieszczenia łat i może skutkować pękaniem dachówek i odpryskami.

Panie Andrzeju co to znaczy że wyższe dachówki sie opierają na niższych tzn że są zsunięte na najmniejszy rozstaw

Andrzej Wilhelmi
21-10-2008, 21:50
Dokładnie tak. A powinny być mocowane na średnim rozstawie. Podaje go producent lub wyznacza się samemu. 10 dachówek maksymalnie się zsuwa i rozsuwa. Uzyskane wymiary dodaje się i dzieli przez 20. Pozdrawiam.

odaro
22-10-2008, 21:07
Sytuacja została naprawiona przez rozsunięcie 3 ostatnich rzędów dachówek.

Jest lepiej pokaże jak wrzucę fotki.

Rozstał łat jest 365mm z dokładnością do 2mm.

Jeżeli dobrze odczytałem niemieckie strony Creatona to minimalny rozstaw jest 355 a maksymalny 373mm. Jeżeli to prawda to dachówki są na średnim rozstawie
czyli przynajmniej to jest dobrze zrobione.

odaro
26-10-2008, 19:35
Tak wygląda kalenica po wykonaniu poprawki czyli rozsunięciu 3 ostatnich rzędów dachówek i opuszczeniu gąsiorów.

Połać po drugiej stronie nie została zmieniona została tak jak była

Wygląda to lepiej ale wątpliwości cały czas zostają

http://images29.fotosik.pl/288/3831aa41af5c4622.jpg (www.fotosik.pl)

http://images26.fotosik.pl/288/a3603bf55f995755.jpg (www.fotosik.pl)

http://images27.fotosik.pl/287/b04b82bf89b2e290.jpg (www.fotosik.pl)

http://images46.fotosik.pl/24/07ce4c8a998b6c1f.jpg (www.fotosik.pl)

http://images31.fotosik.pl/388/ec9ccdff27478d8c.jpg (www.fotosik.pl)

http://images35.fotosik.pl/24/dbe73e4d0ef07817.jpg (www.fotosik.pl)

http://images26.fotosik.pl/288/d735f0ca1ad31887.jpg (www.fotosik.pl)

http://images34.fotosik.pl/388/af524b13027b849e.jpg (www.fotosik.pl)

ila66
28-10-2008, 16:32
Wygląda to lepiej ale wątpliwości cały czas zostają


jakie ?

odaro
28-10-2008, 17:27
Wygląda to lepiej ale wątpliwości cały czas zostają


jakie ?

Szczelności dachu w kalenicy, porastania taśmy kalenicowej i czy naprawdę nie można było tego zrobić od razu dobrze.

Andrzej Wilhelmi
28-10-2008, 18:12
Szczelność dachu nie zależy od pokrycia tylko od prawidłowo wykonanego krycia wstępnego. Gdyby była zastosowana aluminiowa taśma pod gąsiory to by nie porastała. Pozdrawiam.

odaro
28-10-2008, 18:34
Szczelność dachu nie zależy od pokrycia tylko od prawidłowo wykonanego krycia wstępnego. Gdyby była zastosowana aluminiowa taśma pod gąsiory to by nie porastała. Pozdrawiam.

Tak z ciekawości zapytam o konkretnego producenta taśmy aluminiowej.

Andrzej Wilhelmi
28-10-2008, 18:35
Np. IVT. Pozdrawiam.

keruk_r
17-08-2011, 22:04
Witam, chciałem odświeżyć temat ponieważ mam podobny problem z dachem. Wydaje mi się że dachówki są źle położone przez co nie chowają się pod gąsiorami tylko same ich zamki chowają się. Dołączam zdjęcia jakość taka sobie bo z telefonu.
Co radzicie?


keruk_r

ps. na pierwszym zdjęciu gąsiory są jeszcze nie przymocowane a na drugim tym gorszej jakości próbowałem uchwycić skończony daszek nad wyjściem na balkon.

ps.2 Dorzuciłem jeszcze dwa zdjęcia.

tom_ext
09-01-2012, 08:30
to jest fuszerka, połac jest do ponownej przekładki i dokładnego rozmierzenia łat, zamki dachowki powinny byc schowane pod gasiorem, powinny byc niewidoczne, ja mam tak samo :( z tym ze zatuszowali sprawe tasma kalenicową,
Czy spece tutaj na forum moga sie wypowiedziec? wg mnie na zdjeciach ktore załączyłem estetyka żadna :(

Piotr Zaborniak
29-09-2016, 22:07
mam podobny problem - dach do przekładki?

awieuro
30-09-2016, 16:04
mam podobny problem - dach do przekładki?

Przełacenie gotowego dachu wiąże się ze sporymi kosztami. Szersza, dobra taśma aluminiowa, przyklejona perfekto do dachówki byłaby jakąś alternatywą...

Piotr Zaborniak
01-10-2016, 14:44
Raczej nie interesują mnie półśrodki....

jarekpolak
01-10-2016, 15:30
na płaskiej dachówce pod kątem nie widać bardzo kolejnych dachówek, tak jak na falistych, więc może udałoby się rozciągnąć kilka ostatnich dachówek? ale widzę, że to ze 4 cm więc będzie ciężko. Wydaje mi się czy na zdj widać, że masz wiatrownice z blachy założone? wtedy możesz dołożyć dodatkową linię brakujących dachówek. Często tak jest przy kalenicach o różnej wysokości na jednej połaci i nie jest to błąd, lub przy remoncie dachu kiedy nie można zmienić długości krokwi a ich długość jest za małą żeby rozmierzyć dachówki bez cięcia ostatniej.

Piotr Zaborniak
01-10-2016, 16:52
Na dachu nie ma wiatrownic, To jest dach wielospadowy (budynek w kształcie litery T) z sześcioma krawężnicami i dwoma koszami.
Rozciągnięcie dachówek nie wchodzi w grę, bo już są rozciągnięte na maksymalny wymiar producenta 354 mm a nawet czasem więcej.... ich ściśnięcie i dołożenie jednego rzędu też nie wychodzi...
Wykonawca nie spojrzał wcześniej w instrukcję i zrobił tak jak mu się wydawało - zupełnie na oko - pomimo, że zanim zaczęli rozmierzać dachówki to zwracałem uwagę i sugerowałem, że w razie problemów należy skrócić krokwie (żeby nie było wątpliwości - wszystko robi jedna firma więźbę i pokrycie). Wtedy byłby to jeden - dwa dni roboty. W instrukcji Creatona wszystko jest tak rozrysowane, że mając wiedzę z matematyki na poziomie podstawówki każdy potrafiłby rozmierzyć tę dachówkę... U mnie natomiast wychodzi na to, że należałoby skrócić krokwie o 10 cm.
Teraz nie widzę innego wyjścia jak rozebranie całości (z oknami dachowymi) i ułożenie od nowa. Mam tylko pytanie, czy membrana na płytach OSB też powinna być wymieniona, bo nie dość, że łażąc po niej już ją mocno zmęczyli, a jak teraz jeszcze ponabijają łaty w nowych miejscach to to będzie sito...

jarekpolak
01-10-2016, 17:03
wbij koniecznie gwoździe w otwory po starych gwoździach jeśli papa zostanie.

awieuro
01-10-2016, 17:07
Raczej nie interesują mnie półśrodki....

To może montaż blachy wychodzącej spod gąsiora i zachadzącej na dachówkę. Z dołu tego nie zobaczysz jak podszlifują zamki. Może być też blacha miedziana, wtedy masz przyjemne z pożytecznym.

jarekpolak
01-10-2016, 19:50
i podłącz od razu pod instalacje odgromową :yes:

Piotr Zaborniak
02-10-2016, 00:20
:D
Tak, pomysł z blachą jest godny uwagi... moich wykonawców.
Ja mam jeden pomysł - położyć dach od nowa. Wszystkie inne rozwiązania to półśrodki, którymi nie jestem zainteresowany. Howgh.

Gorzal4
02-10-2016, 03:34
Dach nadaje sie do przekładki. W tym stanie będzie przeciekał na 100%.
Można bawić się w zastosowanie szerszej taśmy kalenicowej bądź nawet tasmy kominowej (aluflex). Poprawi to wygląd i nie będzie zaciekać lecz nadal nie będzie to tak jak powinno być.

awieuro
02-10-2016, 07:06
Rozumiem. To musisz znaleźć inną ekipę bo to nie jest w stanie wykonać dachu. Nawet jak go zdejmiesz i położysz nowe krycie wstępne i ekipa prawidłowo go rozmierzy to ten super wykonany dach nadal będzie ,,półśrodkiem,, , bo to przecież membrana i domino z jednym zamkiem������

Piotr Zaborniak
02-10-2016, 13:01
Z pierwszym zdaniem zgadzam się w pełni, a drugiego nie rozumiem - dlaczego nazywasz półśrodkiem "super wykonany dach" z pełnym deskowaniem płytą osb, membraną 170 g i dachówką ceramiczną domino z jednym zamkiem? Możesz rozwinąć myśl?

awieuro
02-10-2016, 13:56
Z pierwszym zdaniem zgadzam się w pełni, a drugiego nie rozumiem - dlaczego nazywasz półśrodkiem "super wykonany dach" z pełnym deskowaniem płytą osb, membraną 170 g i dachówką ceramiczną domino z jednym zamkiem? Możesz rozwinąć myśl?
Deskowanie i papa SBS na włókninie i np dachówka Piano nie byłyby półśrodkiem...

Piotr Zaborniak
02-10-2016, 15:42
Byś może, nie będę dyskutował, bo się na tym nie znam. Jestem prawnikiem a nie dekarzem, ale od dekarzy oczekiwałem, że znają się na tym, co robią i że również mogą coś doradzić. Niestety trafiłem na dyletantów.

awieuro
02-10-2016, 15:59
To kiepsko chłopaki trafili...;)