PDA

Zobacz pełną wersję : Komin wentylacyjny - zagwozdka



tomeki1
21-10-2008, 17:25
Murarze wymurowali mi komin z klinkieru. Dla kanałów wentylacyjnych po obu stronach są kratki wentylacyjne, czyli wloty z boku, na górze jest czapka, w środku kanały wentylacyjne są rozdzielone, jest miedzy nimi ścianka. No i przyszedł kominiarz na odbiór, kazał rozbić sciankę miedzy kanałami wentylacyjnymi, aby był otwór na przestrzał. Powiedział, że jeśli zostanie tak jak jest, to zimny wiatr przy podmuchu będzie wpadał do kanału i wychładzał pomieszczenie. Jak będzie wybita scianka i otwor na przestrzał, to wtedy wiatr sobie zawieje, wpadnie przez jedną kratkę, podcisnieniem wyciagnie powietrze z obu kanałów i drugą kratką wyleci.

Murarz twierdzi, że to bzdura, bo jak się usunie tą sciankę na gorze i połączy kanały, to powietrze z jednego kanalu może zostac zassane do drugiego i trafi ponownie do mieszkania (w moim przypadku z kotłowni do salonu albo na odwrót). Kierbud w zasadzie zgadza się w murarzem. I bądź tu mądry. Kto ma rację?

Bigbeat
21-10-2008, 17:42
Na logikę: obaj :(
Jeśli jest wiatr, to rzeczywiście otwór na przestrzał będzie powodował postawanie korzystnego podciśnienia w wentylacji, a brak otworu na przestrzał może spowodować, że wiatr wiejący od strony kratki będzie się "wpychał" w przewód wentylacyjny i w efekcie z wlotu wentylacji w pomieszczeniu będzie dmuchało.
Z drugiej strony, jeśli wiatru nie ma, to zrobienie otworu na przestrzał może rzeczywiście spowodować podsysanie "zapachów" z sąsiedniego wylotu - szczególnie, jeśli masz wentylację "podatną" na ciąg wsteczny - np. kominek w salonie bez własnego doprowadzenia powietrza czy okap kuchenny z dobrym wiatrakiem.

Proponuję zrobić ruchomą przegrodę - jeśli wieje: wyjmujesz, jeśli nie wieje: wkładasz. ;)

U mnie zrobili na przestrzał - ale wtedy nad tym się nie zastanawiałem (wtedy nie przyszło mi to do głowy - teraz pewnie bym z tego zrobił doktorat ;) ).

Natomiast nie mam zielonego pojęcia, czy jest jakaś zasada i jaka.

revalidon
21-10-2008, 17:59
Każdy kanał powinien mieć otwory na przestrzał a ztego co rozumiem u ciebie kanał ma otwór ale tylko jeden... Racje ma więc kominiarz !
Zdaje się, że murarz pokpił sprawę i zrobił otwory na szczytach komina...

Bigbeat
21-10-2008, 18:14
Jak rozumiem, każdy kanał powinien mieć swój własny otwór na przestrzał?
To ma sens, ale może być trudne w wykonaniu - jeśli np. dwa kanały idą obok siebie w "poprzek" komina...

edde
21-10-2008, 18:15
ja też zrobiłem na przestrzał zbytnio się nad tym nie zastanawiając...

WaldekZ
21-10-2008, 18:28
Jak rozumiem, każdy kanał powinien mieć swój własny otwór na przestrzał?
To ma sens, ale może być trudne w wykonaniu - jeśli np. dwa kanały idą obok siebie w "poprzek" komina...
No właśnie... A co w przypadku często (np u mnie :D ) spotykanej konstrukcji, w której komin dymowy od kominka obudowany jest z dwóch stron kominkami wentylacyjnymi (tzn. naprawdę jest to jeden blok) - nie da rady na przestrzał, chyba, żeby włączyć w to ścianki działowe między kanałami wentylacyjnymi, ale to raczej bez sensu.
Podobnie zresztą konstruowane są na ogół wszelkie kominy systemowe (Schiedel itp) - główny ciąg dymowy otoczony ciągami wentylacyjnymi, więc chyba duży błąd w sztuce to nie jest (jesli wogóle).

Pozdrowienia
WaldekZ

edde
21-10-2008, 21:03
wtedy robisz "przestrzał' przez dwa kanały wentylacyjne jeśli dobrze rozumuje twego posta, wrzuc jakiś schemat-rysunek to będzie wiadomo o co dokladnie chodzi ( ja mam komin systemowy w konfiguracji: spalnowy-wentylacja-2xwentylacja-wentylacja-dymowy i oczywiście dało się zrobić)

o np. w obu z poniższych rysunków da sie to wykonać:
http://images34.fotosik.pl/88/cdd48b77b3b590bdm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=cdd48b77b3b590bd)

kominiarz
21-10-2008, 22:05
Witam,
kłania się Polska Norma PN 89 B 10425 Przewody kominowe murowane z cegłe z której wynika, że wyloty przewodów wentylacyjnych powinny być boczne obustronne:
http://kominiarze.pl/gfx/galeria/ceced77762b652f8020546e6e94e02ca_min.jpg
choć często się zdarza, iż wyloty budowane są nieprawidłowo jednostronnie:
http://kominiarze.pl/gfx/galeria/b5a7210f2ef89e514ea6776f5b82af6a_min.jpg

WaldekZ
22-10-2008, 07:15
wtedy robisz "przestrzał' przez dwa kanały wentylacyjne jeśli dobrze rozumuje twego posta, wrzuc jakiś schemat-rysunek to będzie wiadomo o co dokladnie chodzi ( ja mam komin systemowy w konfiguracji: spalnowy-wentylacja-2xwentylacja-wentylacja-dymowy i oczywiście dało się zrobić)

o np. w obu z poniższych rysunków da sie to wykonać:
http://images34.fotosik.pl/88/cdd48b77b3b590bdm.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=cdd48b77b3b590bd)
Np. taki układ:
I------I---------------I
I I I
I ---- I---------------I
I I I
I I I
I------I---------------I
To w prawym dolnym rogu to kanał dymowy, wentylacja - pozostałe.
I co wtedy?

Pozdrowienia
WaldekZ

pierwek
22-10-2008, 07:41
u mnie niestety też wymurowali ściankę pomiędzy kanałami wentylacyjnymi przy wylocie i nieraz wieje z kanału przy niekorzystnym wietrze.
będę ja musiał rozwalić w pi..du :x

Darek G
22-10-2008, 07:55
U mnie wygląda to tak:

http://www.inova.com.pl/darekHome/komin.jpg

W - wentylacja, S - spalinowy (piec ekogroszek). Czerwone kreski to ścianki działowe, strzałki pokazują kierunek wlotu do kanałów wentylacyjnych. Tak było w projekcie i tak zostało wymurowane (kominy systemowe). Nie za bardzo sobie wyobrażam jak zrobić przebicie z jednego kanału wentylacyjnego do drugiego. Mam rozumieć, że tak jest źle?

pierwek
22-10-2008, 08:39
kiepski ten rysunek - nic z niego nie wynika piszesz że czerwone kreski to ścianki i rysujesz wlot przez ściankę :o

Darek G
22-10-2008, 08:49
kiepski ten rysunek - nic z niego nie wynika piszesz że czerwone kreski to ścianki i rysujesz wlot przez ściankę :o

Chodziło mi o zaznaczenie gdzie są ścianki. W miejscu "wlotu przez ściankę" to komin pełni rolę ściany, czyli wlot jest bezpośrednio do komina.

kolorado
22-10-2008, 08:56
U mnie wygląda to tak:

http://www.inova.com.pl/darekHome/komin.jpg

W - wentylacja, S - spalinowy (piec ekogroszek). Czerwone kreski to ścianki działowe, strzałki pokazują kierunek wlotu do kanałów wentylacyjnych. Tak było w projekcie i tak zostało wymurowane (kominy systemowe). Nie za bardzo sobie wyobrażam jak zrobić przebicie z jednego kanału wentylacyjnego do drugiego. Mam rozumieć, że tak jest źle?
Z tego co zrozumiałem, chodzi o wyloty, a nie o wloty...

Darek G
22-10-2008, 09:08
U mnie wygląda to tak:

http://www.inova.com.pl/darekHome/komin.jpg

W - wentylacja, S - spalinowy (piec ekogroszek). Czerwone kreski to ścianki działowe, strzałki pokazują kierunek wlotu do kanałów wentylacyjnych. Tak było w projekcie i tak zostało wymurowane (kominy systemowe). Nie za bardzo sobie wyobrażam jak zrobić przebicie z jednego kanału wentylacyjnego do drugiego. Mam rozumieć, że tak jest źle?
Z tego co zrozumiałem, chodzi o wyloty, a nie o wloty...

Ok, ale przecież rozmieszczenie ciągów na wylocie jest takie same jak na wlocie, prawda? Jeśli nie da się połączyć dwóch ciągów na wlocie, to nie da się też na wylocie.

Chyba, że ja czegoś nie rozumie.

kolorado
22-10-2008, 09:10
Ale nie chodzi o to, żeby łączyć te kanały, tylko żeby były na przestrzał.
Tzn. jeśli masz dwa obok siebie, nie mogą mieć pomiędzy ściankę. Ty nie masz obok siebie, więc generalnie ta sytuacja Ciebie nie dotyczy. Tzn. dotyczy o tyle, że te co masz, też powinny być na przestrzał.

phans
22-10-2008, 10:00
A od czego są nasady kominowe (dla wentylacji). Wtedy nie trzeba się męczyć z tymi kratkami(otworami) z boku komina. Przy kominach dwurzędowych faktycznie tylko pozostaje zrobić nasady kominowe.

pierwek
22-10-2008, 10:31
Ok, ale przecież rozmieszczenie ciągów na wylocie jest takie same jak na wlocie, prawda? Jeśli nie da się połączyć dwóch ciągów na wlocie, to nie da się też na wylocie.

Chyba, że ja czegoś nie rozumie.

chodzi o sam wylot na szczycie komina :
kanały wentylacyjne mają wyloty na boki - jeżeli kanały sąsiadują ze sobą (np pustak dwukanałowy) to technicznie można to zrobić na 2 sposoby:

1
____
...|
-------

patrząc od lewej: jest wylot lewego kanału, ścianka wylot prawego kanału
wstawiłem kropki zamiast spacji bo mi sie rysunek rozjezdzał

a ma być tak

2
---------

---------

wylot lewego, brak kawałka ścianki między kanałami, wylot prawego

i tylko 2 sposób jest poprawny.

tomeki1
22-10-2008, 13:27
W moim kominie są 3 kanały wentylacyjne. Dwa są obok siebie i dla tych, zdaniem kominiarza, wystarczy wybić sciankę między pustakami i będzie ok. Trzeci kanał wentylacyjny sąsiaduje z kominem do pieca CO i tutaj kominiarz kazał wstawić nasadę kominową od góry, a sam otwór boczny (kratkę) zaślepić. Kupiłem taką nasadę w Castoramie za niecałe 50 PLN, mam nadzieję ją zamontować w weekend. Czyli nikt nie ma obawy, że połaczone na górze komina kanały wentylacyjne będą narażone na wzajemne zasysanie powietrza?

andre59
22-10-2008, 15:39
U mnie wygląda to tak:

http://www.inova.com.pl/darekHome/komin.jpg

W - wentylacja, S - spalinowy (piec ekogroszek). Czerwone kreski to ścianki działowe, strzałki pokazują kierunek wlotu do kanałów wentylacyjnych. Tak było w projekcie i tak zostało wymurowane (kominy systemowe). Nie za bardzo sobie wyobrażam jak zrobić przebicie z jednego kanału wentylacyjnego do drugiego. Mam rozumieć, że tak jest źle?
Od strony wlotu w pomieszczeniach jest dobrze natomiast od strony wylotu ponad dachem tak jest źle.
Pisząc obrazowo:
kanały wentylacyjne powinny mieć otwory na bocznych ścianach komina, czyli wszystkie cztery (teraz jest ich za mało) strzałki na obrazku oznaczające umiejscowienie otworów w kominie powinny być umieszczone pionowo zarówno u góry jak i u dołu rysunku.
Nie ma tu potrzeby ani możliwości przebijania się z jednego kanału wentylacyjnego do drugiego.

edde
22-10-2008, 19:30
Np. taki układ:
I------I---------------I
I I I
I ---- I---------------I
I I I
I I I
I------I---------------I
To w prawym dolnym rogu to kanał dymowy, wentylacja - pozostałe.
I co wtedy?

Pozdrowienia
WaldekZ

sorry, moze tokwestia wyobraźni ale ja nie widzę o co chodzi, polecam wszystkim stworzenie małego dzieła przekroju komina żeby widać było w czym rzecz, kreski kropki spacje i inne zamienniki sa przeważnie amlo czytelne, a wystarczy odpalić zwykłego paina i wstawić kilka kółek i kwadratów zapisujac to jpegu...

Bigbeat
22-10-2008, 19:44
Znaczy się chodzi o to:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0af320a3cbb3f700.html

Barbossa
22-10-2008, 21:02
Czyli nikt nie ma obawy, że połaczone na górze komina kanały wentylacyjne będą narażone na wzajemne zasysanie powietrza?
skoro kanały wentylacyjne służą do zasysania powietrza,
wtedy będą sobie ssały...
wzajemnie...
jeden drugiemu,
aż któryś...
.
.
.

będzie już miał dość ssania

Bigbeat
22-10-2008, 22:17
wtedy będą sobie ssały...
wzajemnie...
jeden drugiemu,
aż któryś...
.
.

będzie już miał dość ssania
Ale to dopiero potem ;)

Barbossa
22-10-2008, 22:22
potem,
to się obleje
potem...
oczywiście jak dobrze ssał

Bigbeat
22-10-2008, 22:25
Ale nie każdy się poci - przy ssaniu... Najwyżej z rury kapie - jak świece zalejesz ;)

BTW: Trafiłeś do Złotych... - za to ssanie.

freetask
19-11-2008, 12:45
ja rozbiłem taką ściankę u siebie w kominie (pustak wentylacyjny, dwukanałowy), ale przewody mam z kuchni i łazienki, gazu nie mamy, więc co najwyżej przejdą zapachy :-) jak zaczęło dmuchać w komin, to mi wiatrak łazienkowy zaczął się kręcić, tylko w drugą stronę, w łazience zamiast 22 zrobiło się 19, i rozbiłem...

arturromarr
19-11-2008, 12:58
Zasada jest prosta.
Wyloty wentylacyjne robi się na przestrzał i nie ma co na ten temat pisać doktoratów. Zapewnia to niewdmuchiwanie powietrza do wewnątrz
Jeśli natomiast mimo tego komuś wentylacja zasysa powietrze to trzeba znaleźć przyczynę np. kominek.

chrobry
10-05-2009, 21:03
Mam sytuacje taką, że dwa kanały wentylacyjne są obok siebie. Z toku dyskusji wnioskuje, że najlepiej (zgodnie z normą ?) byłoby zrobić zakończenie ich odpowiednią nasadą bez boczynych kratek ? Tylko czy w takiej sytuacji nie będą one zasysać dymu z komina spalinowego tuż obok ?

Czy łącząc dwa kanały wentylacyjne na przestrzał nie będzie problemu z odbiorem przez kominiarza ?

michal f.
23-10-2009, 15:45
Jak wykonać otwory wentylacyjne w kominie w którym nie można zrobić otworu na przestrzał. Czy zda egzamin wybicie otworów w przyległych ściankach komina (otwory prostopadłe do siebie) ?

toomyem
23-10-2009, 17:07
A jak ta teoria ma się do kominków wentylacyjnych? U mnie są trzy takie:

http://m-ski.net/img/dach.jpg

Ostatnio jak mocno wiało do dmuchało mi do wnętrza, że ho ho (zapalniczka gasła momentalnie). Są w tej kwestii jakieś wskazania i zalecenia?

toomyem

adam_mk
23-10-2009, 19:57
Zupełnie nie rozumiem, dlaczego uparcie budujecie system wietrzenia STAJNI w swoich domach! :o :o :o
Kominy wentylacyjne (w domu mieszkalnym) maja mieć wyloty "na przestrzał" i inaczej NIE!
Jak jakimś zasysa - to wykonajcie obrzęd gromniczny, bo chałupa spartolona i wentylacji w niej NIE MA!!!
Są tylko KRATKI WENTYLACYJNE tu i uwdzie - ale to nie to samo!

W stajniach buduje się (mam nadzieję, że nadal) tak kominy wentylacyjne, że spory kanał dzieli się wkładem wewnątrz "na krzyż" i tak, że dzielące kanał ścianki są wyższe nieco od samego komina.
Nie ma siły, żeby przy dowolnym kierunku wiatru, nie nawiewało połową przy jednoczesnym wywiewaniu drugą połową.
Tyle, ze to od stuleci wypraktykowany sposób dla STAJNI.
Pozdrawiam Adam M

kar_ma
23-10-2009, 20:29
Ten temat jest dla mnie zupełnie czarną magią... :o

Tutaj schemat mojego komina - gdzie powinnam mieć otwory przy kanałach wentylacyjnych?

http://images50.fotosik.pl/218/10a087a2bc5658a1.jpg

phans
23-10-2009, 20:35
A jak ta teoria ma się do kominków wentylacyjnych? U mnie są trzy takie:

http://m-ski.net/img/dach.jpg

Ostatnio jak mocno wiało do dmuchało mi do wnętrza, że ho ho (zapalniczka gasła momentalnie). Są w tej kwestii jakieś wskazania i zalecenia?

toomyem
Pewnie masz to do pomieszczeń na poddaszu? Jeżeli tak to zwróć się do projektanta lub ew. do wykonawcy z reklamacją bo went. grawitacyjna nie ma prawa tam działać :-(
Nawet projekty domów z muratora zawierają takie cuda do went. grawitacyjnej!

phans
23-10-2009, 20:38
Jak wykonać otwory wentylacyjne w kominie w którym nie można zrobić otworu na przestrzał.
Poczytaj sobie o nasadach kominowych w jaki sposób robi się dla nich zakończenia kominów, taki sposób jest nawet lepszy od robienia otworu w kominie na przestrzał.

toomyem
23-10-2009, 21:20
Pewnie masz to do pomieszczeń na poddaszu? Jeżeli tak to zwróć się do projektanta lub ew. do wykonawcy z reklamacją bo went. grawitacyjna nie ma prawa tam działać :-(
Nawet projekty domów z muratora zawierają takie cuda do went. grawitacyjnej!

Akurat nie. Do poddasza mam dwa kanały wentylacyjne z kratkami (są widoczne na zdjęciu). Tam będę chyba musiał wybić ściankę pomiędzy kanałami. Natomiast kominki są od garażu, kotłowni i łazienki na dole.

phans
24-10-2009, 11:15
Akurat nie. Do poddasza mam dwa kanały wentylacyjne z kratkami (są widoczne na zdjęciu). Tam będę chyba musiał wybić ściankę pomiędzy kanałami. Natomiast kominki są od garażu, kotłowni i łazienki na dole.
Czyli nie jest jeszcze tak źle jak myślałem ale nie myśl że masz dobrze. A że ci wdmuchuje powietrze do łazienki na dole (bo rozumiem że o tym pisałeś) to jest powód tego że nie dopuszczasz powietrza z zewn. np. przez nawiewniki. Masz otwór w kominie murowanym i otwór w dachówce wentylacyjnej na różnych poziomach, stąd różnica ciśnień powodująca że do łazienki ci wdmuchuje powietrze aby ujść kominem.

Wszystkie kominy wentylacyjne powinny mieć ujście na tych samych wysokościach a kończących się ponad kalenicę dachu! Jeżeli tak miałeś w projekcie to wg mnie nie jest to zgodne z prawem budowlanym

toomyem
24-10-2009, 21:01
A że ci wdmuchuje powietrze do łazienki na dole (bo rozumiem że o tym pisałeś) to jest powód tego że nie dopuszczasz powietrza z zewn. np. przez nawiewniki.

Muszę mieć coś bardzo pokopane, bo w tym momencie w łazience na dole nie mam założonych drzwi (docelowo będą oczywiście otwory wentylacyjne wycięte w drzwiach). Więc dopływ powietrza z zewnątrz jest a i tak wdmuchuje go przez wentylację.