PDA

Zobacz pełną wersję : Styro na ścianę standard czy grafit?



Piotr_ok
22-10-2008, 10:55
witam,
przymierzam się do ocieplenia ściany styropianem, grubości 15 cm; czy jest jakieś uzasadnienie żeby wstępnie wybrany styropian AUSTROTHEM EPS 70-040 (λ=0,040) zastąpić grafitowym SWISSPOR LAMBDA EPS 032 (λ=0,032)?
pociagnie to zasoba tez zastosowanie inngo kleju ale nie to jest najwazniejsze; czy rzeczywiscie taka zmiana przy tej grubosci bedzie w trakcie pozniejszego użytkowania zauważalna? jak z ich jakoscią i twardoscia?
pozdr
Piotr

Piotr_ok
22-10-2008, 19:45
20 cm nie moge bo mam co do centymetra wpasowany dom w dzialke, musi byc max. 15 cm;
co masz na mysli "rownie cieple"? dach bedzie tylko 21 lub 23 cm welny, okna drewno z szyba 1,1 to chyba raczej standardowo;
wiem ze roznice miedzy jednym a drugim zobacze przy rachunkach, tym bardziej ze bede grzal propanem ale jaki to moze byc rzad wielkosci tych 'oszczednosci'? 0,1% czy 10%? zeby nie bylo jak z solarami, inwestycja rzedu 10 tys ktora zwroci sie po 10 latach i jeszcze w lato nie bede nigdzie mogl wyjechac (no chyba ze skorzystam z rady instalatora 'niech sasiad przyjdzie z kochanka sie wykapac pare razy to upusci nadmiar cieplej wody')
pozdrawiam
Piotr

edde
22-10-2008, 20:07
równie ciepłe moze oznaczać ze okna będa powiedzmy PCV 7-8-komorowe z szybą 0.7 i ciepła ramką, na dachu 30 cm wełny

Piotr_ok
22-10-2008, 22:12
równie ciepłe moze oznaczać ze ... na dachu 30 cm wełny
ale ktorej, z lambda 0,039 czy 0,035? :)
pozdr
Piotr

panda
22-10-2008, 22:29
ale ktorej, z lambda 0,039 czy 0,035? :)
Nie kombinuj, wrzuć dane do OZC i zobacz wyniki

Piotr_ok
22-10-2008, 22:35
jakbym siedzial nad ozc i liczyl, liczyl to bym na budowe nie zarobil :)
koniec jezyka za przewodnika :)
pozdr
Piotr

andre59
23-10-2008, 07:48
możesz tez dać u siebie 20 cm zwykłego styropianu, będzie to równowartość 15 cm grafitowego, jeśli reszta domu będzie równie ciepła to zauważysz to w rachunkach za ogrzewanie

wiem ze roznice miedzy jednym a drugim zobacze przy rachunkach
Niby jak chcecie te różnice zobaczyć w rachunkach za ogrzewanie?
Na ścianie będzie ten zwykły styropian albo ten z grafitem. Po wykonaniu ocieplenia budynku nie będzie już co porównywać. Porównanie (obliczeniowe) można zrobić co najwyżej przed robotami ociepleniowymi.

norekl
29-10-2008, 10:26
Do przyklejania grfitowego Styropianu polecam system ociepleń BASF MultiTherm Neo. Firma BASF jest to firma która jest wynalascą Neoporu czyli szarego styropianu jak również białego styropianu i głównym producentem surowca na świecie oni pomogą w rozwiązaniu problemu. www.basf-cc.pl

Piotr_ok
29-10-2008, 10:38
Do przyklejania grfitowego Styropianu polecam system ociepleń BASF MultiTherm Neo. Firma BASF jest to firma która jest wynalascą Neoporu czyli szarego styropianu jak również białego styropianu i głównym producentem surowca na świecie oni pomogą w rozwiązaniu problemu. www.basf-cc.pl
na ta pore roku znalazłem Bolix UZ a producent nie widzi zadnych przeciwskazń co do styropianu grafitowego
pozdr
Piotr

Piotr_ok
29-10-2008, 10:38
Do przyklejania grfitowego Styropianu polecam system ociepleń BASF MultiTherm Neo. Firma BASF jest to firma która jest wynalascą Neoporu czyli szarego styropianu jak również białego styropianu i głównym producentem surowca na świecie oni pomogą w rozwiązaniu problemu. www.basf-cc.pl
na ta pore roku znalazłem Bolix UZ a producent nie widzi zadnych przeciwskazń co do styropianu grafitowego
pozdr
Piotr

j-j
29-10-2008, 12:21
witam,
przymierzam się do ocieplenia ściany styropianem, grubości 15 cm; czy jest jakieś uzasadnienie żeby wstępnie wybrany styropian AUSTROTHEM EPS 70-040 (λ=0,040) zastąpić grafitowym SWISSPOR LAMBDA EPS 032 (λ=0,032)?
pociagnie to zasoba tez zastosowanie inngo kleju ale nie to jest najwazniejsze; czy rzeczywiscie taka zmiana przy tej grubosci bedzie w trakcie pozniejszego użytkowania zauważalna? jak z ich jakoscią i twardoscia?
pozdr
Piotr

Teoretycznie, obliczeniowo to oszczędość ok. 3 kWh/rok*m2 ściany
jeśli masz propan to jako najdroższe źródło ciepła może Ci się to opłacać ale przelicz sobie to co wyżej w stosunku do inwestycji.
A różnica w m3 styro lambdy w stosunku do zwykłego to ok. 60-80 zł/m3

pzdr

Trociu
21-05-2009, 11:58
I na co się zdecydowaliście?
Ja właśnie stoję przed dylematem - co na ściany.
I nie wiem czy iść w ten "cieplejszy" styro z mniejszą lambdą czy kłaść normalny.

Piotr_ok
21-05-2009, 12:12
I na co się zdecydowaliście?
Ja właśnie stoję przed dylematem - co na ściany.
I nie wiem czy iść w ten "cieplejszy" styro z mniejszą lambdą czy kłaść normalny.
zdecydowałem się na "cieplejszy" i wydaje mi się że było to dobre rozwiązanie; podczas minionej zimy trwale prace wykończeniowe, a ponieważ nie było jeszcze pieca c.o. więc nie ogrzewaliśmy wewnątrz domu a mimo to temperatura utrzymywała się na poziomie + 7-10 stopni :) dla twojej wiedzy dom około 360 m2 ( w tym 40 garaż), salon wysoki na 6m żadnych drzwi więc powietrze hulało po całej chałupie;
pozdr
Piotr

Trociu
21-05-2009, 12:13
dobrze słyszeć ;)

A jaki macie na to tynk? Akrylowy czy silikonowy?

Piotr_ok
21-05-2009, 12:29
dobrze słyszeć ;)

A jaki macie na to tynk? Akrylowy czy silikonowy?
bolix silikonowo-akrylowy :)

edde
21-05-2009, 18:18
też wybrałem ciepły, swisspor lambda 0,032, 15cm zamiast 18-19 zwykłego
tyle że narazie leży w garaży i czeka na wrzesień, kiedy to ruszy ściany zdobywać :wink:

pblochu
21-05-2009, 18:47
Ja tam dałem 20cm zwykłego
Wyszło mi że różnica między czarnym (0,033) a zwykłym (0,040) zwróciła by mi się po stu parunastu latach
Płaciłem za austrotherm 96/m3 podczas gdy w wersji czarnej był po 170 bez kilku groszy

edde
21-05-2009, 19:01
zależy czym się kierować przy wyborze, ja bardziej zważałem na grubość izolacji i jej parametry przy tej określonej grubości (czyli moje założone 15cm)
a jeśli chodzi o różnice cenowe to w momencie zakupu przedstawiało się to mniej więcej tak: zwykły 0,040 ~105zł, lambda 0,032 ~150zł, dla mnie różnica była "do przełknięcia" :wink:

pblochu
21-05-2009, 19:13
no to różnica trochę mniejsza
Mi zależało na uzyskaniu współczynniku przenikania ciepła ~U=0,15W/m2/K

ProStaś
21-05-2009, 20:27
Co do pytania w topicu: grafit

Cieplejszy.
Ktoś kiedyś napisał na FM: nie ma takiej grubości ocieplenia, która by się nie opłacała. Kwestia tylko sposobu liczenia.
Mam 24 cm. szarego styro do podbitki, powyżej 30 cm. białego.
Biały jest rzeczywiście tańszy, ale nie ma się co łudzić, że nośniki energii będą tanieć. Za kilka, kilkanaście lat lepiej nie żałować swojej decyzji. W ogólnym koszcie domu ta różnica w cenie jest... jak napisał edde do <przełknięcia>.

pzdr

civic9
21-05-2009, 20:35
jak ostatnio przeliczałem, a było to ostatniego lata, gdy ja kupowałem,
to takie samo U wychodziło dużo taniej dla białego niż grafitowego.
dlatego strategia powinna być wg mnie taka (o ile się stosunek cen istotnie nie zmienił):
- dopóki nam grubość nie przeszkadza (względy estetyczne i konstrukcyjne) idziemy w biały; zawsze nawet jak nas stać na ten grafitowy to przeznaczając tą samą kasę na biały dostaniemy jeszcze lepszy wynik (oczywiście będzie grubiej, ale nie zawsze ma to znaczenie);
- w sytuacji gdy zaczyna nam grubość przeszkadzać (względy estetyczne i konstrukcyjne) zmniejszamy U korzystając z grafitu.

i dlatego:
- mam 20 cm białego na połowie domu
- mam 12 cm grafitowego (swisspor lambda) tam gdzie nie chciałem/nie mogłem 20cm białego
:)

ProStaś
21-05-2009, 21:01
jak ostatnio przeliczałem, a było to ostatniego lata, gdy ja kupowałem,
to takie samo U wychodziło dużo taniej dla białego niż grafitowego.
dlatego strategia powinna być wg mnie taka (o ile się stosunek cen istotnie nie zmienił):
- dopóki nam grubość nie przeszkadza (względy estetyczne i konstrukcyjne) idziemy w biały; zawsze nawet jak nas stać na ten grafitowy to przeznaczając tą samą kasę na biały dostaniemy jeszcze lepszy wynik (oczywiście będzie grubiej, ale nie zawsze ma to znaczenie);
- w sytuacji gdy zaczyna nam grubość przeszkadzać (względy estetyczne i konstrukcyjne) zmniejszamy U korzystając z grafitu.



Proporcje nie uległy drastycznym zmianom. Jest tak jak prawisz. WSZYSTKO zależy jak liczyć:
24 cm. szarego styro = mniej więcej 30 cm. białego
30 cm. białego: kłopot z małymi oknami, w zasadzie należałoby okna zamontować w warstwie ocieplenia (= dodatkowy koszt) z użyciem dobrych taśm uszczelniających (= dodatkowy koszt); kłopot z dostaniem kołków; kłopot z płytkami klinkierowymi na parapety zewn. (jeśli ktoś je chce) znalazłem jedynie 31 cm.; by zachować proporcje bryły i szerokość okapu należałoby podnieść dom i wydłużyć krokwie (= dodatkowy koszt); należałoby jakoś skompensować grubość styro na elewacji ze styro na ścianie fundamentowej (grubszy styro = dodatkowy koszt).

No i robi się kłopot z wyliczeniem.
Tak więc do tego co napisał przedmówca dodałbym jeszcze oczekiwaną wartość wsp. przenikania ciepła przez przegrodę.

Pozdrawiam.

phans
23-05-2009, 01:33
Teoretycznie, obliczeniowo to oszczędość ok. 3 kWh/rok*m2 ściany

A jak to liczyłeś?

Ja znalazłem przy liczeniu opłacalności okien taki algorytm i chyba by się z tym zgadzało?
Różnica U dla ściany (ceramika) ze styropianem gr. 15cm ze wsp. przew. ciep = 0,04 i 0,032 będzie gdzieś 0,03-0,04 W/m2K.
Przy średniej różnicy temp. 15 st C i sezonie grzewczym 5000h daje to nam 2,2-3,0 kWh/rok*m2 (0,04 * 15 * 5000).
Niech będzie 3 kWh/rok*m2 ściany to dla 200m2 ściany mamy 600 kWh/rok. Czyli dla gazu ziemnego mamy ok. 115 zł/rok oszczędności.

Na 200m2 ściany gr. 15 cm potrzebujemy teoretycznie 30m3 styropianu. Ten lepszy styropian jest droższy o ok. 50zł więc koszt 1500zł. Czas zwrotu inwestycji 13 lat.

Na 200m2 ściany gr. 20 cm potrzebujemy teoretycznie 40m3 styropianu. To daje koszty ok. 1000zł większe niż dla styro gr. 15cm (wsp. 0,04). Czas zwrotu inwestycji 8,5 roku.

Czyli wychodzi, że różnica pomiędzy tymi styropianami musi być < niż 30zł aby się opłaciło (ekonomicznie) brać ten droższy ze wsp. 0,032. Uwzględniajac to iż wsp. U pomiędzy ściana z styropianem 20cm o wsp. 0,04 jest lepszy o 0,01 niż 15cm o wsp. 0,032 to ta różnica cenowa pomiędzy tymi styropianami powinna być jeszcze mniejsza.

irreality
23-05-2009, 02:31
Mi wychodzą takie liczby w OZC (pow. ścian z BK 24 cm - 220,57 m2):

1. grafitowy Platinum Plus Termoorganika (lambda=0,031) gr. 15 cm - 14462 kWh, teoretycznie 34 m3 styropianu

2. zwykły (lambda=0,04) gr. 15 cm - 14895 kWh, teoretycznie 34 m3 styropianu

3. zwykły (lambda=0,04) gr. 20 cm - 14421 kWh, teoretycznie 44 m3 styropianu

Platinium Plus jest na oko jakieś dwa razy droższy niż zwykły styropian (180 zł vs 90 zł) czyli koszty materiału:

1. 6120 zł
2. 3060 zł
3. 3960 zł

Ogrzewanie elektryczne akumulacyjne w taryfie G12g - cena energii 0,60 zł/kWh w dzień, 0,25 zł/kWh w nocy - przyjmuje ogrzewanie 50%/50% czyli 0,42 zł/kWh...

1. 6074,04 zł
2. 6255,90 zł
3. 6056,82 zł

Czyli w stosunku do wariantu najtańszego (zwykły styro, 15 cm)...

1. szary styropian, 15 cm - koszty ogrzewania niższe o 181,86 zł rocznie, inwestycja 3060 zł droższa czyli 17 lat zwrotu
3. zwykły styropian 20 cm - koszty ogrzewania niższe o 199,08 zł rocznie, inwestycja 900 zł droższa czyli 4,5 roku zwrotu

Tyle w teorii...

Trociu
23-05-2009, 09:05
1. szary styropian, 15 cm - koszty ogrzewania niższe o 181,86 zł rocznie, inwestycja 3060 zł droższa czyli 17 lat zwrotu
3. zwykły styropian 20 cm - koszty ogrzewania niższe o 199,08 zł rocznie, inwestycja 900 zł droższa czyli 4,5 roku zwrotu

Tyle w teorii...... i przy obecnych cenach. A jak wiadomo ceny będą szły w górę. Niezależnie czy będzie to gaz, prąd, węgiel. Więc czas zwrotu się skróci o kilka lat. A biorąc pod uwagę, że budujemy w większości dom na jakieś 20-30 lat to po pewnym czasie już zarabiamy ;)

budulec1
23-05-2009, 09:39
nie było jeszcze pieca c.o. więc nie ogrzewaliśmy wewnątrz domu a mimo to temperatura utrzymywała się na poziomie + 7-10 stopni :)

Jeśli wewnątrz nie ogrzewaliście to gdzie ogrzewaliście - na zewnątrz??

styropian stanowi tylko izolację termiczną zapobiegającą utracie ciepła. Ciepło musisz dostarczyć w inny sposób.

irreality
25-05-2009, 13:07
1. szary styropian, 15 cm - koszty ogrzewania niższe o 181,86 zł rocznie, inwestycja 3060 zł droższa czyli 17 lat zwrotu
3. zwykły styropian 20 cm - koszty ogrzewania niższe o 199,08 zł rocznie, inwestycja 900 zł droższa czyli 4,5 roku zwrotu

Tyle w teorii...... i przy obecnych cenach. A jak wiadomo ceny będą szły w górę. Niezależnie czy będzie to gaz, prąd, węgiel. Więc czas zwrotu się skróci o kilka lat. A biorąc pod uwagę, że budujemy w większości dom na jakieś 20-30 lat to po pewnym czasie już zarabiamy ;)

Dlatego pomimo tych skrupulatnych wyliczeń przeboleję te 3 tys więcej na całej elewacji mam zamiar docieplić 15 cm grafitowym.

pierwek
25-05-2009, 14:34
Jeśli wewnątrz nie ogrzewaliście to gdzie ogrzewaliście - na zewnątrz?? styropian stanowi tylko izolację termiczną zapobiegającą utracie ciepła. Ciepło musisz dostarczyć w inny sposób.

wygląda na to że ten grafitowy styropian nie tylko izoluje ale również grzeje :o

irreality
25-05-2009, 15:03
No jak mi garaż ocieplali to zostały ścinki które służyły jako prowizoryczne meble na budowie. Jak się na tym siedzi to się w tyłek ciepło robi - niewątpliwie musi grzać ;-)

paul997
25-05-2009, 16:20
... i przy obecnych cenach. A jak wiadomo ceny będą szły w górę. Niezależnie czy będzie to gaz, prąd, węgiel. Więc czas zwrotu się skróci o kilka lat. A biorąc pod uwagę, że budujemy w większości dom na jakieś 20-30 lat to po pewnym czasie już zarabiamy ;)

A ile wytrzyma taki styropian na ścianie? Nie jest przypadkiem tak, że po tych 10-15 latach trzeba odnawiać całą elewację - zrywać styropian i kłaść nowy? Wtedy może nawet nie zdąży się zwrócić.

paul997
26-05-2009, 07:09
ale nic nie stoi na przeszkodzie żebyś w swoim domku zmieniał elewację co 10 latek, żona na pewno to doceni

Jasne, już lecę ;). Jeżeli tak długo wytrzymuje to można inwestować, ale ze świadomością, że jest to inwestycja, której zwrot rozkłada się na ileś lat. Myślę, że przy domu o większej kubaturze (i nieskomplikowanej bryle) warto się szarpnąć, bo w każdym roku może to być widoczne w rachunkach za energię. Przy moim budującym się maleństwie 80 m2 ocieplonym dodatkowo od północy nie tylko styropianem, ale i garażem :), pewnie mógłbym przegapić oszczędności. Dlatego wziąłem zwykły biały, a pieniądze przerzuciłem w inne miejsca.

Trociu
26-05-2009, 09:32
ze zwrotem kosztów inwestycji dla styro jest pewnie tak samo jak w przypadku solarów. kilka ładnych lat musi upłynąć, aby wyjść na zero.

zbigmor
26-05-2009, 09:54
ze zwrotem kosztów inwestycji dla styro jest pewnie tak samo jak w przypadku solarów. kilka ładnych lat musi upłynąć, aby wyjść na zero.


Bo w obu przypadkach zależy od warunków brzegowych. Jeśli ktoś dla domu chce założyć solary za 10kPLN tłumacząc to ekonomią to ekonomistą na pewno nie jest, ale gdyby to był pensjonat to może znajdzie jakieś sensowne uzasadnienie.
Ze styropianem podobni. Jeśli ktoś ma ścianę o lambdzie 0,5 to dołożenie ocieplenia do uzyskania lambdy 0,3 pewnie da się uzasadnić ekonomicznie, lae jeśli ktoś ma izolacji 15cm to dołożenie kolejnych 15cm pewnie nie będzie ekonomicznie uzasadnione (może tylko dla tego, który zapłaci).

phans
26-05-2009, 19:33
elewacja minimalnie 30 lat jeśli jest wykonana zgodnie z zaleceniami, sam styropian minimum 50 lat...
A jak jest ze styropianem na podłogę, fundamenty bo przecież jego wymiana w tych miejscach byłaby bardzo uciążliwa?

Wirecki
01-09-2009, 21:26
A jak "startujecie" ze styro powyżej 15cm grubości. O ile wiem listwy startowe maja max 153mm. Bez listwy? Bez kapinosu?

Wirecki
02-09-2009, 09:09
to fakt pomaga wypoziomować, ale kapinos o ile wiem ma służyć temu, żeby ściekająca po elewacji woda nie zaciekała tylko kapała na dół. Chodzi o sytuację z cofniętym cokołem. Jak masz u siebie?

edde
02-09-2009, 17:53
A jak "startujecie" ze styro powyżej 15cm grubości. O ile wiem listwy startowe maja max 153mm. Bez listwy? Bez kapinosu?

u mnie chyba prostsza sprawa, bo za start dla 15 cm styro elewacji służyć będzie 10cm styro piwnicy, będzi epodparcie, będzie kampinos, tylko pewnie poziom sobie fachowcy będą musieli znaleźć :wink:

Wirecki
02-09-2009, 18:35
A jak "startujecie" ze styro powyżej 15cm grubości. O ile wiem listwy startowe maja max 153mm. Bez listwy? Bez kapinosu?u mnie chyba prostsza sprawa, bo za start dla 15 cm styro elewacji służyć będzie 10cm styro piwnicy, będzi epodparcie, będzie kampinos, tylko pewnie poziom sobie fachowcy będą musieli znaleźć :wink: Jak dobrze rozumiem, to styropian na elewacji bedzie wysuniety 5cm. Jesli jest 15 styro to listwa startowa załatwia temat.... Podpowiedz jak bedzie z kapinosem bez listwy?

edde
02-09-2009, 19:19
no tak, styro elewacji wystaje ponad styro piwnicy na 5cm tworząc hmm, nawis, kampinos, a jego ładną formę (no, tak żeby kropelki skapywały z krawędzi) wyrobi się klejem, potem tynkiem, a może i w kleju narożnikiem z siatką (tego jeszcze z wykonawcą nie uzgodniłem), generalnie wystarczy powierzchnię tych 5cm dać nie w poziomie tylko ze spadkiem do zewnątrz

noopS
08-01-2010, 17:06
Witam chciałem zapytać gdzie w okolicach Krakowa można kupić styropian grafitowy

agraf
11-01-2010, 06:04
Witam chciałem zapytać gdzie w okolicach Krakowa można kupić styropian grafitowy

Chyba w większości składów budowlanych, np. w Atticu na Zawiłej w Krakowie.
Pytaj o styro Platinum Plus z Termoorganiki, Austrotherm ma też swój odpowiednik.

pozdrawiam

ellwirka
19-04-2011, 08:51
Witam
Ja również zastanawiam się na grafitowym styro. Możecie podpowiedziec z jakiej firmy brac żeby spełaniał swoje zadania ale tez zeby nie przepłącic.
Pozdrawiam

JAB1975
20-05-2011, 18:14
Dołączę się z pytaniem.
Dom piętrowy pow około 215m2 p. uzytkowej + garaż 37m2 dołączony do bryły budynku (z przejściem).
pierwotnie planowaliśmy ocieplić:
dach 20+10 (miedzy i pod krokwie) wełna
podłoga na gruncie 20cm - styro
fundamenty już sa ocieplone 10cm styrodurem
pomiędzy kondygnacjami tylko 5cm (welna lub styro - wciaż się zastanawiamy)

ale główne pytanie co na ściany zewnętrzne - planowaliśmy wełnę 20cm - ale raczej przejdziemy na styropian bo:
oddychanie scian to dla nas pojecie nieco abstrakcyjne tym bardziej ze dom bedzie z rekuperacją i wm oraz gwc (ca. 70mb - fi 200mm) wiec na pewno z tego tytulu "oddychalność" bedzie wieksza. Ogrzewanie na pewno pompa ciepla - najpewniej cos a'la altehrma daikina (powietrzna).
Co byście wybrali na ścianę -- pozostać przy wełnie, iść w "zwykly" styropian (parametry jak dobra welna) czy w grafit?

edde
20-05-2011, 21:08
ja bym poszedł w styropian, zwykły czy grafit to już kwestia chyba kasy i grubości (grafit pozwoli osiagnąć te same parametry co kilka cm grubszy zwykły), ja ze względu na grubość mam 15cm grafitu (a tę grubość w otworach okiennych i tak mm ok. 19cm bo mam obwódki z 3cm styro dookoła okien)

Gustaw Fijak
26-05-2011, 15:48
tylko i wyłacznie kwestia portfela chyba ze ktos sie ogranicza do danej grubosci i musi 15 max dac to wtedy nie ma sily inwestuje w grafit jezeli chce uzyskac okreslone parametry.

edde a jak masz ograny dach, jak ocieplałeś? podobnie tyczy sie pytanie fundamentu.

edde
26-05-2011, 19:30
poddasze to 15cm supermaty i 10cm rocktona, dom mam podpiwniczony, piwnica ocieplona 10cm styro, strop pomiędzy piwnicą a parterem 10cm styro, może być?

Gustaw Fijak
30-05-2011, 16:08
pewnie moze skoro sie zdecydowales, wole podpytac aby miec jakies rozeznanie w temacie :)
a docieplenie podpiwniczenia jak u Ciebie wygladało i jaki dales styro?

Kuba Dąb
30-05-2011, 18:07
jaka jest tak naprawdę różnica w cene między zwyklym a grafitowym, przy tych samych parametrach? (nie grubości, tylko parametrach)

edde
30-05-2011, 22:08
ściany fundamentowe piwnicy ocieplone od zewnątrz 10cm styropianu posadzkowego, eps100, zaciągnięte 2xsiatką i klejem i jakimś czarnym mazidłem (moze gdybym wtedy miał za dużo kasy i inne rozeznanie to zrobiłbym jakiś xps czy aquastyro, a tak jest jak jest, kazdym razie mimo gliniastego terenu wokół po odkopaniu do ław w kilku miejscach zniszczenia czy przemakania kleju i styro czym powszechnie na forum straszą nie zauważyłem), posadzka piwnicy to 2cm styropianu (tu bardziej dla wyrównania chudziaka niż termoizolacji, piwnica z zasady nieogrzewana wiec styro w posadzce prawie brak)

co do ceny to te same parametry będą w graficei droższe przynajmniej były 2 lata temu wiec pewni i dziś tak jest, ale różnicy niepamiętam

Gustaw Fijak
31-05-2011, 13:43
posadzka piwnicy to 2cm styropianu (tu bardziej dla wyrównania chudziaka niż termoizolacji, piwnica z zasady nieogrzewana wiec styro w posadzce prawie brak)

czyli piwnica w zaden sposob nie uzytkowa? graciarnia?

edde
31-05-2011, 20:02
jak najbardziej użytkowa :) tylko nie mieszkalna, latem chłodna, zimą ciepła

Gustaw Fijak
07-06-2011, 10:54
to zupelnie jak u mnie, latem fakt obejdzie sie bez klimatyzacji :)

a co ty na to ze dach sciany i posadzka - powinny byc ogrywane ta sama gruboscia, aby nie miec problemow ze jeden z elementow bedzie miec straty?

Kuba Dąb
07-06-2011, 22:08
ach, że jest grafitowy droższy to ja się domyślam. Ciekawi mnie o ile jest droższy :)

edde
09-06-2011, 08:27
to zupelnie jak u mnie, latem fakt obejdzie sie bez klimatyzacji :)

a co ty na to ze dach sciany i posadzka - powinny byc ogrywane ta sama gruboscia, aby nie miec problemow ze jeden z elementow bedzie miec straty?

teoretycznie tak powinno być, a w praktyce jak parametry lambdy cz oporu cieplnego przegród wyjda zbliżone to też będzie ok, a uważam, ze znacznie większym problemem sa mostki termiczne, parametry okien, drzwi czy bramy garażowej, straty na wentylacji graiwtacyjnej, dziś sam żałuję, że np. nie wykosztowałem się na porządne okna "energooszczędne", w każdym razie jestem po zimowej termowizji w 25st mróz i wiem, ze nie jest źle, ale wiem też, ze idealnie też nie nie jest


ach, że jest grafitowy droższy to ja się domyślam. Ciekawi mnie o ile jest droższy :)
kubus, nie bądź leniwy ;) w kilka minut to sobie policzysz, weź ceny m3 styropianów, wylicz albo jakiś kalkulator internetowy ci wyliczy porównywalne grubosci dla tych samych parametrów termoizolacyjnych podtsaw to do kosztu i wiesz, excel jest idealny do tego ładnie sobie tabelkę zrobisz i zobaczysz różnice dla poszczególnych grubosci dla m2, m3 czy całej elewacji, ja dwa lata temu sobie tak liczyłęm, gdy trzeba było podjąć decyzję, teraz, wybacz, zwyczajnie mi się nie chce :)

Gustaw Fijak
09-06-2011, 11:05
a wiesz ze ja wymieniajac okna jakies 10lat temu sie nad tym nie zastanawialem, a w dodatku straty musza byc znaczace. Dokladnie zdaje sobie sprawe ze okna drzwi to glowne bolączki budynku, czlowiek uczy sie cale zycie!
tylko ze jak wszystko sie zbierze do kupy to jest po ptakach chyba ze zmieniasz miejsce zamieszkania i budujesz nowy dom, a to juz duze ulatwienie bo doswiadczenie zdobyte na wlasnym jest duzo lepsze niz czytanie madrych ksiazek artykułów itd.

Kuba Dąb
15-06-2011, 21:31
teraz, wybacz, zwyczajnie mi się nie chce :)

no to mamy ten sam problem. Ale może pewnego pięknego dnia mi się zachce jak już będzie mi to niezbędne ;)