PDA

Zobacz pełną wersję : Hipoteka z 1964 roku



MadApple
22-10-2008, 15:17
Witam,
Otrzymałem w spadku część działki z budynkiem mieszkalnym, która jest obciążona hipoteką z 1964 roku w wysokości 1,05zł na rzecz Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.
Chcąc teraz sprzedać ten fragment działki muszę spłacić tę hipotekę tylko pytanie komu i czy przypadkiem nie okaże się, że wartość tej hipoteki nie urosła przez te kilkadziesiąt lat do jakiś niebotycznych rozmiarów.
Może ktoś miał podobny problem i mógłby sie podzielić włąsnymi doświadczeniami.

HenoK
22-10-2008, 15:35
Witam,
Otrzymałem w spadku część działki z budynkiem mieszkalnym, która jest obciążona hipoteką z 1964 roku w wysokości 1,05zł na rzecz Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.
Chcąc teraz sprzedać ten fragment działki muszę spłacić tę hipotekę tylko pytanie komu i czy przypadkiem nie okaże się, że wartość tej hipoteki nie urosła przez te kilkadziesiąt lat do jakiś niebotycznych rozmiarów.
Może ktoś miał podobny problem i mógłby sie podzielić włąsnymi doświadczeniami.
Poczytaj TUTAJ : http://www.sciaga.pl/tekst/51448-52-prawo_zobowiazan

Wygaśnięcie hipoteki. Hipoteka wygasa przede wszystkim na skutek wygaśnięcia samej zabezpieczonej nią wierzytelności. Przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie pozbawia wierzyciela możliwości zaspokojenia sumy hipotecznej.

Wygaśnięcie hipoteki następuje też przez jej umorzenie. Dochodzi do tego po złożeniu sumy hipotecznej do depozytu, gdy wierzytelność jest już wymagalna, a wierzyciel zwleka z jej odbiorem, lub gdy zaspokojenie go napotyka na inne trudności. Trzecim powodem wygaśnięcia hipoteki jest połączenie w jednym ręku własności nieruchomości i własności hipoteki.
Poczytaj też to :
http://www.twoja-firma.pl/wiadomosc/9661,mozna-sie-starac-o-wykreslenie-starej-hipoteki.html

irreality
22-10-2008, 20:59
Zależy tytułem czego ta hipoteka.

Ja miałem podobną sytuację. Budynek był w latach 60-tych sprzedany przez Skarb Pańtwa (czyli tą Radę Narodową) lokatorom w kredycie na 20 lat (do lat 80-tych). Hipoteka na mieszkaniu była na 35000 zł i przy denominacji została zdenominowana do 3,5 zł. Co ciekawsze w 1999 roku kiedy kupowałem mieszkanie nie była wpisana w KW. Nawet bank który udzielał mi kredytu nie wiedział o jej istnieniu. Dopiero po migracji do ksiąg elektronicznych "pokazała się".

Sprawę udało się załatwić bezproblemowo.

W Urzędzie Miasta wydano mi zaświadczenie, że hipoteka została całkowicie spłacona. Z tym zaświadczeniem do sądu - koszt wykreślenia 100 zł.

Ja byłem w o tyle dobrej sytuacji, że miałem od poprzedniego właściciela całą historyczną dokumentację mieszkania - w tym kserokopię aktu notarialnego z lat 60-tych oraz rozsypujące się pismo z lat 80-tych o tym, że spłata została zakończona. Myślę jednak, że wszystkie te dokumenty są do "odkopania" w razie potrzeby....

babajaga
23-10-2008, 18:11
Ja miałam na hipotece 1,28 zł.( po denominacji ) tytułem podatków z 1959r.
W urzedzie miasta łącznie z odsetkami zapłaciłam 1,91 zł. i 17,00 tytułem opłty skarbowej.