PDA

Zobacz pełną wersję : Podłączenie zmywarki i pralki zamiast do zimnej, do c. w.u.



Blizzard
22-10-2008, 18:37
Witam! Gdzieś w internecie czytałem, ze ktoś podłączył zmywarkę i pralkę do solarów... spowodowało to skrócenie czasu podgrzewania wody-oszczędność prądu, ja ciepłą wodę mam z kotła C.O. 200 litrów,

jakie mogą być kłopoty po takim podłączeniu ? Ktoś próbował tak zrobić ?

Bigbeat
22-10-2008, 18:50
Było już o tym - co prawda nie w kontekście solarów, ale w kontekście cwu.
Przy solarach rzeczywiście zysk duży.
Ale problemy:
1. Naczynia ze zmywarki nie będą błyszczące - wynik płukania w ciepłej wodzie.
2. Niektóre rzeczy wymagają prania w zimnej lub ledwie ciepłej wodzie - pogadaj z żoną (jeśli masz ;) ). Ponadto płukanie w zimnej wodzie daje bardziej miękkie tkaniny.

Cały szkopuł w tym, że węglan wapnia, (ten, który daje osad na naczyniach i powoduje, że tkaniny po praniu nie są supermiękkie), lepiej rozuszcza się w zimnej wodzie, niż w ciepłej - jest to jeden z niewielu związków chemicznych, który ma taką właściwość.

Blizzard
22-10-2008, 19:04
Ok, dzięki za info :) Po temacie w takim razie :] Pozdrawiam

theodolit
22-10-2008, 20:34
Ok, dzięki za info :) Po temacie w takim razie :] Pozdrawiam

no nie tak do konca ;) chyba sa np pralki, ktor maja 2 przyłącza wody - ciepłą i zimną ;) conajmniej np kiedys Wiatki rosyjskie miały - pralka czerpała wode ciepła jak była potrzebna/dostepna - a jak nie to zimną ;p

teraz w sumie nie wiem czy sa takie pralki jeszcze ...

gosciu01
22-10-2008, 21:10
też zajmowałem się tematem,
do płukania potrzebna jest woda nazwijmy ją chłodną.

Jeśli zapewnisz wodę o temp. ok. 15-18C będzie dla tkanin w pralce i naczyń w zmywarkce OK, a to już sporo oszczędności w stosunku do tej z wodociągów zimą, która może mieć np. 6C.

To kompromis, ale uzasadniony, jesli te 10C możesz mieć za darmo, no prawie ...

Aby podgrzać 1 kg wody = ok. 1 litr o 1K potrzeba ok. 0,00114 kWh
80 litrów na dobę x 10K *365 dni x 0,42 zł = 140 zł.

Bigbeat
22-10-2008, 22:16
chyba sa np pralki, ktor maja 2 przyłącza wody - ciepłą i zimną ;) conajmniej np kiedys Wiatki rosyjskie miały - pralka czerpała wode ciepła jak była potrzebna/dostepna - a jak nie to zimną ;p

Niestety - chyba tylko Wiatki to miały.

cieszynianka
22-10-2008, 22:45
Nie wszystkie modele mają możliwośc podłączenia do ciepłej wody. Trzeba poszukać w instrukcji czy producent dopuszcza takie rozwiązanie. :roll:

HenoK
23-10-2008, 09:15
chyba sa np pralki, ktor maja 2 przyłącza wody - ciepłą i zimną ;) conajmniej np kiedys Wiatki rosyjskie miały - pralka czerpała wode ciepła jak była potrzebna/dostepna - a jak nie to zimną ;p

Niestety - chyba tylko Wiatki to miały.Kiedyś taka Wiatkę miałem, ale już się rozsypała :(.

radek_sziwa
23-10-2008, 10:46
chyba sa np pralki, ktor maja 2 przyłącza wody - ciepłą i zimną ;) conajmniej np kiedys Wiatki rosyjskie miały - pralka czerpała wode ciepła jak była potrzebna/dostepna - a jak nie to zimną ;p

teraz w sumie nie wiem czy sa takie pralki jeszcze ...



Niestety - chyba tylko Wiatki to miały.

I tu cie zdziwie. Pralka u mnie w mieszkaniu ma dwa przylacza dla cieplej i zimnej wody. Pralka jest w miare nowa, nie pamietam producenta. Wlasnie sie zastanawiam czy nie odciac jej doplywu cieplej wody bo ciagnie mi ja z zasobnika ktory grzeje sie na prad tylko w 2 taryfie i tylko w nocy. Czasami jak sie pierze to potem nie mam cieplej wody wieczorem i musze dogrzewac drogim pradem.

Gelus
24-10-2008, 08:18
Najciekawsze jest to , że większość obudów pralek na rynku ma przetłoczenie do montażu drugiego podłączenia wody....czyli gdzieś się je montuje... w Polsce niestety nikt o tym nie słyszał (Mediamarkt)

kubek2002
24-10-2008, 09:36
Najciekawsze jest to , że większość obudów pralek na rynku ma przetłoczenie do montażu drugiego podłączenia wody....czyli gdzieś się je montuje... w Polsce niestety nikt o tym nie słyszał (Mediamarkt)

Każdy producent pralek taką opcje ma, nawet zwykły polski polar, niedawno taką pralke zezłomowałem ( polar davne), poprostu gościowi w markecie nie chciało się poszperać w katalogu

EZS
24-10-2008, 17:56
nie wiem o pralkach. Ale co do zmywarek - jak robiłam przegląd przed kupnem rzuciło mi się w opczy, że niektóre mają wyróżnioną opcję podłączenia do ciepłej wody. Inne nie. nawet wysłałam pismo do elektroluxa, bodajże (nie pamietam czy napewno do niego) i mi odpisamno, że tylko te, co mają tę opcję są przystosowane do pobierania wody ciepłej.

MARIOELBLAG
24-10-2008, 22:53
spotkalem sie z pralkami z podlaczeniem na ciepla wode .sprawdz w duzych sklepach agd

KrzysztofLis2
25-10-2008, 08:56
Wlasnie sie zastanawiam czy nie odciac jej doplywu cieplej wody bo ciagnie mi ja z zasobnika ktory grzeje sie na prad tylko w 2 taryfie i tylko w nocy. Czasami jak sie pierze to potem nie mam cieplej wody wieczorem i musze dogrzewac drogim pradem.
:lol:

A jak ją odetniesz od zasobnika, to będzie sobie sama podgrzewać wodę w czasie prania. Drogim prądem, chyba że pierzesz wyłącznie w czasie nocnej taryfy.

Gelus
26-10-2008, 19:43
Hmm...
Mam prośbę... jak macie , lub spotkaliście taki model pralki... dajcie model na forum... z góry pięknie dziękuję.

pluszku
27-10-2008, 11:42
Było już o tym - co prawda nie w kontekście solarów, ale w kontekście cwu.
Przy solarach rzeczywiście zysk duży.
Ale problemy:
1. Naczynia ze zmywarki nie będą błyszczące - wynik płukania w ciepłej wodzie.
2. Niektóre rzeczy wymagają prania w zimnej lub ledwie ciepłej wodzie - pogadaj z żoną (jeśli masz ;) ). Ponadto płukanie w zimnej wodzie daje bardziej miękkie tkaniny.

Cały szkopuł w tym, że węglan wapnia, (ten, który daje osad na naczyniach i powoduje, że tkaniny po praniu nie są supermiękkie), lepiej rozuszcza się w zimnej wodzie, niż w ciepłej - jest to jeden z niewielu związków chemicznych, który ma taką właściwość.

Dzieki za łopatologie.
Juz miałem zamiar kombinowac z trójnikami do ciepłej wody - by moc podłaczyc pralke i zmywarke. A tak zamiast podpinac sie pod cwu z kondensatu mam kolejny powod dla ktorego warto wybrac podwojna taryfe.

ek1977
27-10-2008, 15:34
A ja bardzo polecam takie rozwiązanie.

Od 5 lat pobieram ciepłą wodę z c.o. Pralkę (najzwyklejsza za 1200 zł) podłączoną mam do baterii łazienkowej z dopływem ciepłej i zimnej wody.
Do prania wstępnego i pobrania wody do prania głównego ustawiam wodę ciepłą, a do płukania przestawiam na zimną (jednym ruchem ręki).

Niektóre rzeczy wymagają prania w zimnej lub ledwie ciepłej wodzie ... Ponadto płukanie w zimnej wodzie daje bardziej miękkie tkaniny.
Problem rozwiązany.

Oczywście nie zawsze mam możliwość kontroli (np. pranie podczas nieobecności w domu).

Bigbeat
27-10-2008, 16:03
/.../
Do prania wstępnego i pobrania wody do prania głównego ustawiam wodę ciepłą, a do płukania przestawiam na zimną (jednym ruchem ręki).
/.../
Oczywście nie zawsze mam możliwość kontroli (np. pranie podczas nieobecności w domu).
No i właśnie tutaj problem.
Zwykle pranie wstawia się raczej na noc albo jak wychodzisz do pracy.

pluszku
28-10-2008, 09:05
W sumie o jakiejs oszczednosci trudno mowic (pomijajac solary).
Koszty ogrzania wody w zasobniku gazem/weglem sa calkiem zblizone do tzw. drugiej taryfy i grzania wody pradem.
Do rozwazenia zostaje:
z jednej strony plus dla grzania w zasobniku - to własnie w zasobniku woda jest po raz pierwszy podgrzewana - to własnie tam osadza sie kamien i inne zanieczyszczenia. Woda dostarczana do zmywarki czy pralki jest juz "lepsza" jakościowo - mniej jest zakamieniona.
z drugiej strony minus dla grzania w zadobniku pisał
Bigbeat
1. Naczynia ze zmywarki nie będą błyszczące - wynik płukania w ciepłej wodzie.
2. Niektóre rzeczy wymagają prania w zimnej lub ledwie ciepłej wodzie. Ponadto płukanie w zimnej wodzie daje bardziej miękkie tkaniny.

Cały szkopuł w tym, że węglan wapnia, (ten, który daje osad na naczyniach i powoduje, że tkaniny po praniu nie są supermiękkie), lepiej rozuszcza się w zimnej wodzie, niż w ciepłej - jest to jeden z niewielu związków chemicznych, który ma taką właściwość.

j-j
28-10-2008, 09:46
Ja u siebie już podporowadziłem dom zmywarki ciepłą wodę która będzie brana z zasobnika.
Zrobiłem to dlatego że nie chcę uzależniać mycia naczyć od taryfy prądu.
Wystarczy że żonie każę prać w taryfie tańszej :).
Ale fakt, że naczynie nie będą błyszczały jest aż tak istotny z punktu widzenia czystości?
Jedna rzecz tylko mnie lekko niepokoi, że po zmywaniu w drogiej taryfie ubędzie z zasobbnika ok 15 l ciepłej wody i w to wleci 15 l zimnej ale "programator" tego nie zagrzeje bo będzie ustawiony na godziny tańsze i ewentualna kąpiel w godzinie drogiej będzie w ciut chłodnieszej ciepłej wodzie. Oczywiście dotyczy to jednej kąpieli bo druga w takiej sytuacji nawet nie wchodzi w grę no chyba że zakładając mycie naczyń ok godz. 20.00 zagrzać w godz. 13-15.00 wodę w zasobniku do 55-60 oC, wtedy po zmieszaniu po myciu naczyń woda będzie jeszcze ciepła.

pzdr

popcarol
06-11-2008, 11:38
Mam mozliwosc taniej cieplej wody (pompa ciepla), interesuja mnie konkretne modele ktore mozna podlaczyc do cwu - zmywarka 45 cm
dzieki!

1950
06-11-2008, 18:08
bosch srs45t62 woda na zasilaniu do 60C

Kasia i Michał
17-05-2009, 21:26
Czy ktoś zna pralkę lub zmywarkę, które miałyby dwa przyłącza na ciepłą i zimną wodę?

Pozdrawiam

j-j
18-05-2009, 08:42
Czy ktoś zna pralkę lub zmywarkę, które miałyby dwa przyłącza na ciepłą i zimną wodę?

Pozdrawiam

Ja u siebie zrobiłem do zmywarki i ciepłą i zimną do wyboru

pzdr

Kasia i Michał
18-05-2009, 10:17
Wg mnie trochę za dużo z tym kłopotu. No, ale gdy nie będzie wyjścia trzeba się będzie nad tym zastanowić.
Pytanie wciąż aktualne, czy ktoś zna pralkę lub zmywarkę do której można podłączyć jednocześnie dwa wejścia na wodę ciepłą i zimną.

Pozdr

jesien2004
15-06-2009, 13:54
Jestem zainteresowana tematem...

Pralkę znalazłam: Daewoo DWF750M - tylko że to daewoo..... szukam dalej

moniss
11-10-2009, 15:22
Ja od stycznia 2007roku użytkuję pralkę HOOVER HF/130M. Posiada ona 2 wejścia: na wodę ciepłą i na wodę zimną. Podłączone są oba, w tym ciepła woda jest z bojlera zasilanego kolektorem słonecznym.

retrofood
11-10-2009, 15:38
Szanowni Pracze!
Pralka, która nie ma fabrycznie przewidzianej opcji pobierania ciepłej wody, ma skrócony czas prania, bo po prostu opuszcza ten czas prania, kiedy woda się grzeje. W zwiazku z tym należałoby trochę zmienić ustawienia programatora, aby taka opcję uwzględniał, bo czasami można się rozminąć z oczekiwaniami co do jakości prania.
Dlatego wg mnie lepszym rozwiazaniem jest inwestycja w proszki piorące w 30 czy 40 stopniach. I po bólu.

Marcin_Pe
11-10-2009, 20:20
można zastosować tzw. mieszacz termostatyczny ciepłej wody użytkowej - ok. 300zl

KrzysztofLis2
11-10-2009, 20:39
Dlatego wg mnie lepszym rozwiazaniem jest inwestycja w proszki piorące w 30 czy 40 stopniach. I po bólu.
Lepszym od czego? Podłączenie ciepłej wody ma za zadanie zmniejszyć zużycie prądu latem, gdy wody z kolektora jest zbyt dużo. Lepsze proszki zmniejszą zużycie prądu, ale nadmiaru wody z kolektora nie zagospodarują. :)

moniss
11-10-2009, 21:07
Co do tego zagospodarowania wody z kolektora w pralce, jakoś nie widać aby wiele temp. ubywało z zasobnika. Może dlatego że obecnie większość prania robi się w 30-40stopniach a tylko nieliczne w 60. Żałuję, że nie mam zmywarki z 2 podłączeniami wody - gdy kupowałam pralkę takowe były, lecz gdy w końcu zdecydowałąm się na zmywarkę - nie mogłam już takiej nigdzie znaleźć :(
Wodę z kolektora zagospodarowuję więc dodatkowo do gotowania, np. zamiast lać do czajnika zimną wodę, wlewam gorącą 50-80 stopni - w zależności jak słońce dogrzało;)

moniss
11-10-2009, 21:21
Moi rodzice mają zwykłą pralkę, która podłączona została na czas pierwszego rozruchu testowego do baterii umywalkowej jednouchwytowej. I tak juz została.... Woda jest odkręcana przy włączeniu pralki, a zakręcana przy jej wyłączeniu. Nikt nie stoi przy pralce i nie zmienia ciepła - zimna ponieważ baterię ustawiono na wodę ciepłą/letnią i taka jest i do prania (pralka podgrzewa wodę nie od kilku stopni, lecz od 20 czy 20-kilku do zadanej temp.) i do płukania.

Marcin_Pe ma dobry pomysł z mieszalnikiem - woda nie byłaby zbyt gorąca jak na pranie delikatne, ale też i nie tak zimna jak z wodociągu. Pralka/zmywarka mogłaby zaoszczędzić co nieco prądu i czasu na podgrzewaniu wody. Na Allegro można kupić taki mieszalnik za 130zł (Honeywell)

12-10-2009, 06:43
Czy ktoś zna pralkę lub zmywarkę, które miałyby dwa przyłącza na ciepłą i zimną wodę?

Pozdrawiam

a po co Ci dwa ?

retrofood
12-10-2009, 07:06
Dlatego wg mnie lepszym rozwiazaniem jest inwestycja w proszki piorące w 30 czy 40 stopniach. I po bólu.
Lepszym od czego? Podłączenie ciepłej wody ma za zadanie zmniejszyć zużycie prądu latem, gdy wody z kolektora jest zbyt dużo. Lepsze proszki zmniejszą zużycie prądu, ale nadmiaru wody z kolektora nie zagospodarują. :)

lepszym od "niedopierania". napisałem wyraźnie.

bolko20
14-11-2009, 23:32
Witam a ja podłączyłam 7 lat temu zwykłą zmywarkę whirlpool do ciepłej wody którą mam z kotła co przez 7 lat użytkowania nic zmywarce się nie stało ani naczyniom też nie :)) nie zauważyłam też różnicy w błyszczeniu po umyciu :)) Czasem gdy nie ma ciepłej wody w bojlerze np latem to zmywarka pobiera taką jak jest czyli zimną ale różnica w wyglądzie naczyń żadna a oszczędność ogromna szczególnie zimą kiedy co chodzi 24h na dobę Dodam że czasem woda w zbiorniku ma 70-80 stopni i to też jak na razie nie zaszkodziło zmywarce

15-11-2009, 07:53
/.../
Do prania wstępnego i pobrania wody do prania głównego ustawiam wodę ciepłą, a do płukania przestawiam na zimną (jednym ruchem ręki).
/.../
Oczywście nie zawsze mam możliwość kontroli (np. pranie podczas nieobecności w domu).
No i właśnie tutaj problem.
Zwykle pranie wstawia się raczej na noc albo jak wychodzisz do pracy.

tak jak nie ma problemu ze zmywarką
tak od wielu lat mam podłączone pralki / wczesniej inna teraz inna/ do ciepłej wody - i nie miałem z tym kłopotu ...

pralka pierze w ciepłej wodzie i zuzywa zapas ciepłej z bojlera
pierwsze płukanie wody robi już w letniej, wężownica/grzałka/ nie nadązy nagrzac wody w czasie prania !
następne płukania sa juz w bardzo letniej lub wręcz zimnej wodzie

dwa podejścia dla pralki są mi niepotrzebne - bo i po co ?
dla ozdoby ... ? :roll:

fenix2
15-06-2013, 18:35
no nie tak do konca ;) chyba sa np pralki, ktor maja 2 przyłącza wody - ciepłą i zimną ;) conajmniej np kiedys Wiatki rosyjskie miały - pralka czerpała wode ciepła jak była potrzebna/dostepna - a jak nie to zimną ;p

teraz w sumie nie wiem czy sa takie pralki jeszcze ...

No właśnie kiedyś moi rodzie zakupili taka pralkę i były 2 przyłącza na ciepłą i zimną wodę. A czy teraz są takie pralki. Ruscy to jednak pomysłowi byli!

Pratchawiec
16-06-2013, 22:50
Witam

Mastercook Ecotermic PFD-1437ET

Pozdrawiam

Pratchawiec

fenix2
22-09-2013, 11:08
Podaje prali z podwójnym przyłączem:
Mastercook PFD 1437 ET
MASTERCOOK PFD-3427ET
Mastercook PFD 1426 ET