Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : płatew pośrenia przechodzi przez komin



gega
24-10-2008, 19:32
Witam ,

nie wdając się w szczegóły , problem polega na tym iż płatew pośrednia przechodzi prostopadle przez komin ( komin z cegły) prawie przez jego środek. Wykonawca proponuje rozcięcie płatwi w tym miejscu i założenie kątowników. Czy takie rozwiązanie jest poprawne ??? W moim przypadku cieśle dokonali sobie pewnych "uproszczeń". Nie wiem co robić.

Pozdr

gega

Bazhyl
24-10-2008, 20:15
A jak to jest w projekcie?

gega
24-10-2008, 20:45
w projekcie płatew jest w innym miejscu i nie koliduje to z kominem.

G.

slawek_wlkp
24-10-2008, 21:19
Witam ,

nie wdając się w szczegóły , problem polega na tym iż płatew pośrednia przechodzi prostopadle przez komin ( komin z cegły) prawie przez jego środek. Wykonawca proponuje rozcięcie płatwi w tym miejscu i założenie kątowników. Czy takie rozwiązanie jest poprawne ??? W moim przypadku cieśle dokonali sobie pewnych "uproszczeń". Nie wiem co robić.

Pozdr

gega


Co znaczy założenie kątowników, możesz to doprecyzować ?
U mnie też płatew "przechodzi " przez komin, więc nie było innego wyjścia jak tylko ją podzielić na dwie części, każda z części płatwi opiera się na słupku 14x14 stojącym równolegle do komina w odległości ok. 5 cm.
Z tego co wiem przepisy zabraniają opierania jakichkolwiek elementów więźby na kominie.

Pozdrawiam.

Aedifico
24-10-2008, 21:30
Witam ,

nie wdając się w szczegóły , problem polega na tym iż płatew pośrednia przechodzi prostopadle przez komin ( komin z cegły) prawie przez jego środek. Wykonawca proponuje rozcięcie płatwi w tym miejscu i założenie kątowników. Czy takie rozwiązanie jest poprawne ??? W moim przypadku cieśle dokonali sobie pewnych "uproszczeń". Nie wiem co robić.

Pozdr

gega


Co znaczy założenie kątowników, możesz to doprecyzować ?
U mnie też płatew "przechodzi " przez komin, więc nie było innego wyjścia jak tylko ją podzielić na dwie części, każda z części płatwi opiera się na słupku 14x14 stojącym równolegle do komina w odległości ok. 5 cm.
Z tego co wiem przepisy zabraniają opierania jakichkolwiek elementów więźby na kominie.

Pozdrawiam.

5 cm od komina też zabraniają chyba,że wentyalacyjny.

Nefer
24-10-2008, 21:38
wykonawca po prostu spieprzył.

asz
24-10-2008, 22:06
[quote=gega]Witam ,

Z tego co wiem przepisy zabraniają opierania jakichkolwiek elementów więźby na kominie.

Pozdrawiam.

slawek_wlkp a masz może info jakie przepisy tego zabraniają?
Moja płatew opiera się m.in. na kominie budowanym z cegły pełnej na własnym fundamencie, wszystkie kanały to wentylacja, Oczywiście dla płatwi jest zbudowany pomiędzy wentylacyjnymi "slepy kanał". Pytam bo chce uniknąć problemów

slawek_wlkp
24-10-2008, 22:25
slawek_wlkp a masz może info jakie przepisy tego zabraniają?
Moja płatew opiera się m.in. na kominie budowanym z cegły pełnej na własnym fundamencie, wszystkie kanały to wentylacja, Oczywiście dla płatwi jest zbudowany pomiędzy wentylacyjnymi "slepy kanał". Pytam bo chce uniknąć problemów

Niestety nie mam przepisów na ten temat, opieram się na tym co mówił kierbud i wykonawca.

25-10-2008, 10:14
... Wykonawca proponuje rozcięcie płatwi w tym miejscu i założenie kątowników. Czy takie rozwiązanie jest poprawne ??? ...

poprawne

monter2
25-10-2008, 10:31
drzewo przez komin ?jeśli z kanałem spalinowym to pożar murowany

anetabo
25-10-2008, 17:56
U nas płatew wypadała w środku komina.
Przesunęliśmy komin (mąż rozebrał i postawił od nowa) - tak, że troszkę płatew weszła w ścianę kanału wentylacyjnego.
Przy wyborze prawidłowości wykonania konstrukcji dachu czy odprowadzanie spalin/wentylacja wybór był dosyć oczywisty.

Andrzej Wilhelmi
26-10-2008, 21:12
w projekcie płatew jest w innym miejscu i nie koliduje to z kominem.

Jak się czyta takie wypowiedzi to ogarnia przerażenie! Więźba nie wykonana zgodnie z projektem! Pomijam wykonawcę bo to nie byli cieśle a z całą pewnością najtańsze przybłędy, ale gdzie był kierownik budowy, któremu płacisz?! Więźba powinna być odebrana przez kierownika budowy a fakt ten powinien być potwierdzony stosownym wpisem w dzienniku budowy. W przypadku gdyby coś stało się z Twoim dachem nie otrzymasz żadnego odszkodowania. Ratunkiem jest naniesienie zmian w projekcie przez kierownika budowy. Na kominie nic nie opieramy!!! Żadne kątowniki! W przypadku konieczności podparcia płatwi konieczne słupy po obu stronach komina. Pozdrawiam.

snx
27-10-2008, 20:01
A ile masz punktów podparcia na poszczególnych częsciach płatwi, czyli tej przed i po kominie. Bo mnie się wydaje iż kątowniki były by zbędne jeśli udało by ci się znaleźć dal każdej części co najmniej 2 punkty podparcia na początku (ścianie zew.) i którejś ze ścian wewn. najlepiej konstukcyjnej.

Niestety bez zdjęcia i rzutów ciężko coś poradzić ...

Aczkolwiek ciekawe dlaczego ta płatew znalazła się w kominie ... :o

28-10-2008, 05:52
... Na kominie nic nie opieramy!!! ...
powinieneś chyba napisać "wg mnie na kominie nic nie opieramy!!!" ...
:roll:

Aedifico
28-10-2008, 07:49
... Na kominie nic nie opieramy!!! ...
powinieneś chyba napisać "wg mnie na kominie nic nie opieramy!!!" ...
:roll:

Nie powinno się opierać nic na kominie tak jak nie powinno się jeździć po kielichu a jak jest to każdy wie.

frupper
28-10-2008, 07:57
Nie ma chyba innego wyjścia jak słupy pośrednie dla płatwi , lub sprytnie wykonany i policzony wymian ... ale przyznaję ,że takie sytuacje niekoniecznie wynikają z przyczyn wykonawstwa lub zmian dokonanych w trakcie budowy - może być babol w projekcie (zwłaszcza typowym - gdzie do prawidłowego wymiarowania kominów nie przywiązuje się większej uwagi).
Ja obawiam się czegoś innego - jeżeli cieśle zmienili układ konstrukcyjny więźby to czy jest pewność co do stabilności całości, nie wiem dokładnie jaki to typ konstrukcji i jakie są zmiany - ale z faktu przesunięcia osi płatwi w poziomie i pionie może się w dachu nieco pozmieniać...

28-10-2008, 08:08
widziałem setki stropów opartych na kominach z cegły /oczywiście
u siebie strop oparłem na kominach aby nie byc gołosłownym/
nie zauwazyłem aby z tego powodu wynikły jakiekolwiek niewłasciwe konsekwencje i nie podzielam panikarskiego podejścia Pana Andrzej Wilhelmiego co do opierania czegokolwiek na kominie z cegły
Nie ma chyba innego wyjścia jak słupy pośrednie ...
a jestes pewien ze słupy /przenoszące punktowo cięzar więźby, sniegu i wiatru/ mozna opierac w dowolnym miejscu stropu ?

adam_mk
28-10-2008, 08:14
Policzyć i wykonać wymian.
To chyba najprostsze i zgodne ze sztuką...
Adam M.

frupper
28-10-2008, 08:29
widziałem setki stropów opartych na kominach z cegły /oczywiście
u siebie strop oparłem na kominach aby nie byc gołosłownym/
nie zauwazyłem aby z tego powodu wynikły jakiekolwiek niewłasciwe konsekwencje i nie podzielam panikarskiego podejścia Pana Andrzej Wilhelmiego co do opierania czegokolwiek na kominie z cegły
Nie ma chyba innego wyjścia jak słupy pośrednie ...
a jestes pewien ze słupy /przenoszące punktowo cięzar więźby, sniegu i wiatru/ mozna opierac w dowolnym miejscu stropu ?

no nie na tzw. "pałę" oczywiście , zakładam podstawową znajomość statyki i obciążeń zmiennych dachu u kierownika budowy :D

28-10-2008, 09:15
no nie na tzw. "pałę" oczywiście , zakładam podstawową znajomość statyki i obciążeń zmiennych dachu u kierownika budowy :D
nie zakładam, ze postawienie słupów na stropie jest niemozliwe
ale
w tym wypadku nie znamy
rodzaju stropu (drewniany ? zelbetowy ? krzyżowo zbrojony ? jak gruby ?gęstozebrowy ? kleinowski ?) a nawet czy tam w tym miejscu jest strop ...

frupper
28-10-2008, 09:24
Dlatego napisałem ,że mało wiemy - i przy zmianach problem może dotyczyć całej konstrukcji a nie tylko konfliktu płatew/komin , na ten autor wątku zwrócił uwagę bo powstały wątpliwości na budowie, nie wiadomo co cieśle jeszcze optymalizują względem projektu :lol:

gega
28-10-2008, 09:56
Tak by to wyglądało:


http://trackit.pl/dach.jpg

Wykonawca twierdzi iz po wymurowaniu scianek działowych mozna bezproblemowo usunąc 4 słupy . W projekcie nie ma w ogole płatwi posrednich ( w zasadzie jest tylko jedna nad antresola ale omija komin), za to jest płatew kalenicowa i 8 słupów podpierających w większości krokwie rogowe. Wykonawca zaproponował iż rozwiazanie na rysunku jest dużo lepsze i pewniejsze. Martwi mnie tylko ta płatew przechodząca przez komin. Z prawej strony nie ma za bardzo jak ją podeprzeć ponieważ jest antresola.

G.

jajmar
28-10-2008, 10:04
Martwi mnie tylko ta płatew przechodząca przez komin.

A nie martwi Cie fakt że płatwie w rogach beda niepodparte ? W miejscu gdzie na płatwi powinna opierać sie krokiew narożna nie ma podpory bo piszesz ze słup tymczasowy.
Nie podałes wymiarów tego cuda ale jedno jest pewne w ten sposob popdarte płatwie lepiej bedzie jak sobie podarujesz.
Pokaż orginalny dach , bo ten to cudak niezły.

frupper
28-10-2008, 10:05
szkoda że nie ma na rysunku rzutu ścian nosnych parteru - z tego co widać niestety chyba najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wymian .

Aedifico
28-10-2008, 10:21
Ta płatew będzie się wspierać na działówkach? :o

asz
28-10-2008, 10:50
Tak by to wyglądało:


http://trackit.pl/dach.jpg

Wykonawca twierdzi iz po wymurowaniu scianek działowych mozna bezproblemowo usunąc 4 słupy . W projekcie nie ma w ogole płatwi posrednich ( w zasadzie jest tylko jedna nad antresola ale omija komin), za to jest płatew kalenicowa i 8 słupów podpierających w większości krokwie rogowe. Wykonawca zaproponował iż rozwiazanie na rysunku jest dużo lepsze i pewniejsze. Martwi mnie tylko ta płatew przechodząca przez komin. Z prawej strony nie ma za bardzo jak ją podeprzeć ponieważ jest antresola.

G.

gega czy ten wykonawca zajmuje się amatorskim projektowaniem konstrukcji w wolnych chwilach?!
Na działówkach to na pewno nie odważyłbym się oprzeć płatwi. To juz nie jest błąd, to jest wielbłąd. Jak taki palant wyobraża sobie stabilność dolnej długiej płatwi z rysunku, opartej na JEDNEJ ściance i to w dodatku działowej!?
Kur.. ale artysta
A co jest na nizszej kondygnacji pod tymi działówkami?

gega
28-10-2008, 10:56
tak wyglądają ściany konstrukcyjne parteru + podciag wsparty mniej więcej w połowie długości na słupie żelbet. Strop jest monolit kleinowski.

http://www.trackit.pl/dach1.jpg

G.

frupper
28-10-2008, 11:08
tak wyglądają ściany konstrukcyjne parteru + podciag wsparty mniej więcej w połowie długości na słupie żelbet. Strop jest monolit kleinowski.

http://www.trackit.pl/dach1.jpg

G.

no to teraz widać - niestety kupa w całości jak wcześniej podejrzewałem - komin to tylko wierzchołek góry lodowej ... pokazywałeś te zmiany kierbud?
nie chciałbym być na jego miejscu jesli to ma przejść w realu...

w tej sytuacji komin okazuje się jeszcze jedynym w miarę pewnym oparciem :wink:

28-10-2008, 13:54
szkoda że nie ma na rysunku rzutu ścian nosnych parteru - z tego co widać niestety chyba najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wymian .

sorry, ale nie

wymian sprawdza sie /na ogół/ przy krokwiach wchodzących w komin
tu - nie

frupper
28-10-2008, 14:12
szkoda że nie ma na rysunku rzutu ścian nosnych parteru - z tego co widać niestety chyba najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wymian .

sorry, ale nie

wymian sprawdza sie /na ogół/ przy krokwiach wchodzących w komin
tu - nie

zgadza się brzoza - szukałem na początku jakiegoś planu ratunkowego (w tym wypadku tzw. platwi kulawej) - ale w trakcie rozjasniania sytuacji niestety wg mnie całe to rozwiązanie nie podoba mi się - słupy czy wymian niewiele teraz tutaj wnoszą , tak a propos sam przyznaj że te słupy nie bardzo jest gdzie wprojektować (chodzi o te ratunkowe) i niestety konstrukcja płatwiowa wymaga kompletnych podparć w postaci słupów a tu ich wcale nie ma ...

adam2007
28-10-2008, 14:25
szkoda że nie ma na rysunku rzutu ścian nosnych parteru - z tego co widać niestety chyba najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wymian .

sorry, ale nie

wymian sprawdza sie /na ogół/ przy krokwiach wchodzących w komin
tu - nie



Dokładnie. U mnie krokiew koszowa przechodzi własnie przez komin i w projekcie jest ramka z drewna oklająca komin, ale ciesla troszke inaczej to rozwiązał eliminując koszówke. W tym momencie krokiew zwykła mi wchodzi w komin i jak będą podmurowywali kominy do więźby to powiedział ,że zrobi tam wymian.Dodatkowow płatew będzie podparta słupkiem , który to z kolei będzie wmurowany w komin - oczywiście wcześniej zaizolowany. Tak się składa ,że akurat jest tam sporo miejsca na ten słupek więc zawsze to jakieś wzmocnienie będzie dla płatwi. :wink:

Andrzej Wilhelmi
28-10-2008, 17:46
widziałem setki stropów opartych na kominach z cegły /oczywiście ...
...u siebie strop oparłem na kominach aby nie byc gołosłownym/...
...nie podzielam panikarskiego podejścia Pana Andrzej Wilhelmiego

Skoro widziałeś jak piszesz setki stropów opartych na kominach to widziałeś setki źle wykonanych stropów! Swój strop możesz opierać na czym chcesz ale nie do końca bo nie Ty za to odpowiadasz. Moje stwierdzenie nie jest żadnym panikarskim podejściem tylko przedstawieniem obowiązujących zasad. Skoro podejmujesz się udzielania porad to z Twoim tytułem powinieneś pisać jak powinno być poprawnie wykonane. Pozdrawiam.

29-10-2008, 05:39
... a propos sam przyznaj że te słupy nie bardzo jest gdzie wprojektować ...
frupper - dokładnie
jest to rzadka sytuacja, ale własnie takiej m.in. sie obawiałem

Skoro widziałeś jak piszesz setki stropów opartych na kominach to widziałeś setki źle wykonanych stropów!...
czym to "źle" skutkuje ?

... Swój strop możesz opierać na czym chcesz ale nie do końca bo nie Ty za to odpowiadasz ...
skąd ta pewność ?

... Moje stwierdzenie nie jest żadnym panikarskim podejściem tylko przedstawieniem obowiązujących zasad ...
nie znam takich "zasad"

... Skoro podejmujesz się udzielania porad to z Twoim tytułem powinieneś pisać jak powinno być poprawnie wykonane. Pozdrawiam.
moze Ty uwazasz siebie za nieomylnego - ja sam siebie za takiego nie uwazam ...
mogę sie mylic, a Ty wcale nie musisz sie ze mną zgadzac
a mimo to podtrzymuje własne zdanie w tym temacie

p.s.
nie egzaltuje sie tytułem i zamierzam pisac to samo - bez względu na to jaki dopisek będzie widniał przy moim nicku

pzdr

m.k.k
29-10-2008, 08:15
Brzoza
Nie znam sie na budowlance, nie bede uzywac argumentow typu dobrze czy zle wykonany komin, strop, obowiazujace zasady, ale tak na zdrowy chlopski rozum to moze sie zdarzyc, ze po wymianie pieca komin tez bedzie do wymiany.
Jak to sobie wyobrazasz w przypadku gdy jakis element (strop, wiezba, podciag) jest oparty na kominie.
Moze przyklad abstrakcyjny, ale robiac tak, jak proponujesz, zamykasz mozliwosc, (a przynajmniej utrudniasz) takiego remontu.

29-10-2008, 08:42
... robiac tak, jak proponujesz, zamykasz mozliwosc, (a przynajmniej utrudniasz) takiego remontu.

ja proponuje najprostsze /najtańsze/ srodki do osiagnięcia celu
ale oczywiście mozna tez zaproponowac rozebranie dachu i zrobienie go zgodnie z projektem ...

p.s.
o jakim remoncie piszesz ? /w którym mają przeszkadzac katowniki .../

m.k.k
29-10-2008, 08:54
Brzoza

Jesli chodzi o najszybsze i najtansze w biezacej chwili, zapewne masz racje :lol:
Jak zaznaczylem uprzednio, nie znam sie na budowlance, zabieram glos jako osoba, ktora chce sie czegos dowiedziec, a nie udowodnic swoje zdanie. Takie nietypowe, staroswieckie podejscie mam :D
A pytanie moje nawiazywalo raczej do ogolnej zasady laczenia funkcji odprowadzania spalin czy tez zuzytego powietrza (komin) i podpory konstukcyjnej (slup, czy jak to sie tam fachowo nazywa) stropu lub wiezby.
To co mnie zaniepokoilo, to brak mozliwosci wymiany komina (spowodowanego na przyklad innymi wymogami nowego pieca) jesli bedzie on mial funkcje konstrukcyjna.
Oczywiscie mozna tak zrobic (technicznie, nie wiem, czy formalnie, legalnie), zakladajac ze buduje komin : jeden kanal dymowy 20 na 20, dwa wentylacyjne 14na 14 (to z nieba wziety przyklad) i taki bedzie na zawsze, bo nigdy nie bedzie potrzeby jego wymiany. I pewnie faktycznie nigdy nie bedzie takiej potrzeby :D
Ale jesli trzeba bedzie go wymienic, to sie nie da?

frupper
29-10-2008, 08:59
Jeszcze nie otrzymaliśmy odpowiedzi autora o zakresie jego modyfikacji w odniesieniu do wyjściowego projektu - jak wcześniej pisałem komin to tylko jeden element - i nie bardzo rozumiem czy zmieniono wstepną lokalizację tego elementu czy też konstrukcję dachu czy wszystko po trochu, na chwile obecną wygląda ,że dach jest zmieniony przynajmniej w zakresie konstrukcji...

29-10-2008, 11:25
... (to z nieba wziety przyklad) i taki bedzie na zawsze, bo nigdy nie bedzie potrzeby jego wymiany. I pewnie faktycznie nigdy nie bedzie takiej potrzeby :D
Ale jesli trzeba bedzie go wymienic, to sie nie da?
m.k.k.
da sie :)
zakładając sytuacje ekstremalną, np. pozar sadzy w kominie i nikt tego nie zauwaza
komin pęka i nadaje sie do rozbiórki (reszta zakładamy - nietknieta)
podstęplowuje sie te nieszczęsną płatew (pod stemple solidne podkłady rozkładajace cięzar na większą powierzchnie), odcina(odkręca) katowniki
rozbiera zgliszcza i muruje nowy komin

mapan
29-10-2008, 13:39
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
§ 144. 1. Ściany, w których znajdują się przewody kominowe, mogą być obciążone stropami, pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji, a także jeżeli nie spowoduje to nieszczelności lub ograniczenia światła przewodów.
2. Trzonów kominowych wydzielonych lub oddylatowanych od konstrukcji budynku nie można obciążać stropami ani też uwzględniać ich w obliczeniach jako części tej konstrukcji.

Kłania się znajomość podstawowych przepisów budowlanych panowie. Myślę, że to zakończy jałowy spór.

frupper
29-10-2008, 13:43
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
§ 144. 1. Ściany, w których znajdują się przewody kominowe, mogą być obciążone stropami, pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji, a także jeżeli nie spowoduje to nieszczelności lub ograniczenia światła przewodów.
2. Trzonów kominowych wydzielonych lub oddylatowanych od konstrukcji budynku nie można obciążać stropami ani też uwzględniać ich w obliczeniach jako części tej konstrukcji.

Kłania się znajomość podstawowych przepisów budowlanych panowie. Myślę, że to zakończy jałowy spór.

ok. ale w tym konkretnym przypadku nie wiemy jakie są założenia w projekcie w świetle tego co miałoby być na gruncie z opisu autora , mam coraz większe obawy co do zakresu zmian ...

Andrzej Wilhelmi
30-10-2008, 22:54
:wink:

Andrzej Wilhelmi
30-10-2008, 23:00
... Moje stwierdzenie nie jest żadnym panikarskim podejściem tylko przedstawieniem obowiązujących zasad ...
nie znam takich "zasad"


To je poznaj zanim zaczniesz doradzać w tej kwestii. Oczywiście możesz mieć swoje zdanie ale dobrze jest czytelnie się pod nim podpisać.
Muszę powiedzieć, że szanuję i wysoko cenię sobie Twoje wypowiedzi ale akurat w tej kwestii moim zdaniem jesteś w błędzie. Pozdrawiam.

31-10-2008, 08:40
... Moje stwierdzenie nie jest żadnym panikarskim podejściem tylko przedstawieniem obowiązujących zasad ...
nie znam takich "zasad"


To je poznaj zanim zaczniesz doradzać w tej kwestii. Oczywiście możesz mieć swoje zdanie ale dobrze jest czytelnie się pod nim podpisać.
Muszę powiedzieć, że szanuję i wysoko cenię sobie Twoje wypowiedzi ale akurat w tej kwestii moim zdaniem jesteś w błędzie. Pozdrawiam.

ja również szanuje Twoje wypowiedzi, znam rozporządzenie cytowane przez Mapana i wiem jak to wygląda w praktyce ...
trzymając sie tego rozporządzenia sciana w której znajduje sie komin (kominowa) moze byc obciązana stropem (innym cięzarem)

aby nie mozna było jej obciązac komin musiałby byc całkowicie oddylatowany (zarówno od scian jak i od stropu) ...
poniewaz jest to komin z cegły - murarz /majster , KB/ musiałby byc zdrowo porąbany aby taki komin dylatowac od scian i stropu .../zakładam/



tak wiec te słynne "zasady"
... Na kominie nic nie opieramy!!! ... które głoszisz - tyczą kominów systemowych
(musiałeś to wyczytać gdzieś na forum i przekładasz na wszystkie znane Ci kominy - błędnie)


w tym wypadku Twoje "zasady" nie mają zastosowania

równiez pozdrawiam

Barbossa
31-10-2008, 08:43
a jakie obciążenia przenosi płatew?

frupper
31-10-2008, 09:19
w przypadku dachów dwuspadowych o konstrukcji jętkowej płatew przenosi obciążenia własne konstrukcji dachu i okresowe (zimowe) przy wiekszych rozpiętościach między murłatami, kiedy występuje konieczność zastosowania płatwi , w tym konkretnym przypadku funkcja będzie podobna ale mam wątpliwości czy ta modyfikacja nie jest na oko ,konstrukcja płatwiowo-kleszczowa jest odpowiednia dla tego typu dachu , podparcie płatwi jest tu wg mnie istotniejsze niż przy std. dachu dwuspadowym .

Ale o tym to chyba wiesz ...

mapan
31-10-2008, 11:37
... Na kominie nic nie opieramy!!! ... które głoszisz - tyczą kominów systemowych
(musiałeś to wyczytać gdzieś na forum i przekładasz na wszystkie znane Ci kominy - błędnie)
w tym wypadku Twoje "zasady" nie mają zastosowania

równiez pozdrawiam[/quote]

Owszem mają, § 144. 1. mówi, że jeśli komin jest w ścianie, to ŚCIANY można obciążąć, a nie KOMIN ! Po to ktoś wymyślił wymiany, aby je stosować i omijać takie elementy jak kominy. A płatwie rozmieszczać tak, aby przez komin nie przechodziły.

31-10-2008, 11:53
Owszem mają, § 144. 1. mówi, że jeśli komin jest w ścianie, to ŚCIANY można obciążąć, a nie KOMIN ! Po to ktoś wymyślił wymiany, aby je stosować i omijać takie elementy jak kominy. A płatwie rozmieszczać tak, aby przez komin nie przechodziły.
to ze sciany mozna obciązac wiadomo było i bez tego rozporządzenia :lol:
a paragraf 144 mówi o tym, ze obciążamy "sciane kominową" a nie ze "sciane - omijając komin" ...
błednie interpretujesz ten paragraf

p.s. co i tak nie ma znaczenia ...
dlatego ze setki stropów jest juz opartych na kominach z cegły /zarówno umieszczonych w scianach kominowych jak i wolnostojących/ i co ?
ano nic ...

ale negowac zawsze można ... i straszyc ze sie zawali :)

listek
31-10-2008, 12:09
Tez miałem dylemat czy obciążać monolitem komin czy nie.
Komin murowany z cegły pełnej a nie systemowy.
Kierbud powiedział, że systemowych obciążać nie wolno, w przeciwieństwie do murowanych z cegły.
Ja obciązyłem stropem.

Daga&Adam
01-11-2008, 10:18
Tez miałem dylemat czy obciążać monolitem komin czy nie.
Komin murowany z cegły pełnej a nie systemowy.
Kierbud powiedział, że systemowych obciążać nie wolno, w przeciwieństwie do murowanych z cegły.
Ja obciązyłem stropem.

A ja nawet sie nad tym nie zastanawialem - zaufalem murarzowi z 20-letnim stazem ;-) Mam komin murowany z cegly w scianie, przewiazany ze sciana, wiec naturalnym wydawalo mi sie ze jest on nosny. Ciesla od stropu tez stwierdzil, ze to normalne i w kazdym stropie z takim kominem opiera strop na nim, zostawiajac tylko dziure/dziury na przestrzal ;)
pozdr.

Geno
01-11-2008, 10:21
Kominów a) się nie obciąża bo może wystąpić rozszczelnienie spoin b) zdaje się,że elementy drewniane mają być 20 cm od przewodów kominowych.

Komin można obciążyć stopem jeśli jest tak skonstruowany,że przeniesie obciążenia bez odspojenia się spoin od np. cegieł co mogłoby spowodować rozszczelnienie. Chyba,że ktoś lubi tlenek węgla.

Barbossa
01-11-2008, 11:55
czyli płatwią raczej nie

Anad65
14-03-2011, 13:30
Mam komin systemowy z kanałem dymowym i dwoma kanałami wentylacyjnymi.Pod połacią dachu jest wylany kołnierz i dalej będzie murowane cegłą klinkierową . O ile od przewodu dymowego krokwie są w należytej odległości , to w kanał wentylacyjny " wchodzi " kawałek płatwi i nie ma możliwości jej skrócić ani usunąć. Obawiam się, że po obmurowaniu tej płatwi cegłą klinkierową , gdy więźba zacznie pracować może dojść do uszkodzenia komina . Co zrobić w tej sytuacji? Może zrobić małą przerwę miedzy płatwią a cegłą i uszczelnić pianką ?