PDA

Zobacz pełną wersję : Piec na eko-groszek - problem z wentylatorem



Trofik
25-10-2008, 08:27
Wczoraj węgiel zaczął mi się palić w ślimaku i sterownik zaczął podawać węgiel, żeby go wypchnąć. Niestety po wszystkim wentylator nie chce się włączyć, tzn. da się go włączyć ale tylko na obrotach maksymalnych, na mniejszych zaczyna buczeć jakby coś go trzymało. Czasami się trochę rozpędzi i znowu zaczyna buczeć i zwalnia. Jak pracuje na maksa to kręci się bez żadnych problemów. Co się mogło stać?
Sterownik pieca podaje chyba dobre napięcie - od 60 do 220V w zależności od prędkości obrotowej jaką miałby wentylator się kręcić.
Da się to jakoś naprawić?

ost86
26-10-2008, 17:15
Jeżeli masz wentylator łożyskowany w tulejkach ślizgowych ( a tak łozyskowana jest duża część wentylatorów w piecach ) to problem może tkwić w zatartym łożyskowaniu ( wykluczając uszkodzenoie triaka w sterowniku wentylatora ). Spróbuj przy zatrzymanym wentylatorze poruszyć wirnikiem przez kratkę wlotową , jeżeli wyczujesz opór , to zatarte mogą być łozyska. Jeżeli nie , to padł element wykonawczy w sterowniku , najprawdopodobniej triak. W przypadku zatartych tulejek łożyskowych , można spróbować wyjąć wirnik , oczyścić czopy i wewnętrzną powierzcnię tulejek ślizgowych. Czasem pomaga.

Trofik
04-11-2008, 17:33
Dzwoniłem do serwisu, powiedzieli mi że to może być wina kondensatora. Dopiero dzisiaj przysłali mi nowy, wymieniłem ale niestety jest bez zmian, wentylator nie chce ruszyć. Czasem trochę się rozpędza i znowu zaczyna buczeć i hamuje i tak w kółko. Ręką jak ruszam wirnik to chodzi bez problemu.
Chyba jednak wyślę wentylator do serwisu (producent "Konwektor" - typ WBS - 6a), ale nie wiem czy czasem nie trzeba wysłać sterownika (Argon 2), bo może on pod obciążeniem podaje za mały prąd?

piotrul
05-11-2008, 09:33
Mam dokładnie to samo, tyle że mój chodzi nie chodzi na 1. i 2. biegu ale na wyższych jest ok. Więc odpuściłem, ale jak problem zacznie się pogłębiać to wtedy dostanę przyspieszenia.. :wink:

Trofik
05-11-2008, 16:53
Tylko że jak chodzi na wyższym biegu to całe ciepło idzie w komin, szkoda węgla.