PDA

Zobacz pełną wersję : instalacja odgromowa



monter2
25-10-2008, 10:19
mam pytanie co sądzicie o zalaniu fundamentu wraz z bednarką polożonąna jego dnie,bednarke poprowadziłem do kotłowni,tam w puszce zamierzam połączyć ją z drutem który dalej chce poprowadzic kanałem wentylacyjnym w kominie na dach i tam połączyć go z piorunochronem.

Bigbeat
26-10-2008, 07:07
mpoplaw - nie panikuj.
Żadnej bomby nie będzie i nic nie wybuchnie.
Weź pod uwagę to, że ciepło, które wydziela się podczas przepływu prądu (tutaj: po trafieniu pioruna) zależy od rezystancji przewodnika. A rezystancja bednarki jest jakieś 1000000 (milion) razy mniejsza od rezystancji mokrego komina ze zdjęcia, o którym wspomniałeś.
Oczywiście pozostaje fundament, do któego bednarka jest wprowadzona - ale w odróżnieniu od komina ze zdjęcia, gdzie ładunek elektryczny miał ograniczone możliwości wyboru drogi upływu, w fundamencie ten ładunek będzie przepływał do ziemi przez znacznie większy przekrój betonu (pewnie z 1000x).
Zgodnie z Twoją teorią każde uderzenie pioruna w ziemię powinno kończyć się niezłym wybuchem, a w praktyce najwyżej trochę stopi się piasek i już - żadnego leja jak po bombie ;)
No i na koniec, u Ciebie uderzenie pioruna oznaczać by musiało wysadzenie domu w powietrze - bo jeśli grunt miałby wybuchnąć wokół domu (uziom otokowy), to pewnie coś by musiało pofrunąć w powietrze.

Endriuszka
26-10-2008, 08:18
reasumujac tak czy siak to inst. odgromowa to potrzebna rzecz :)

ja u sibie w domku jak bede budował to napewno zrobie takowa instalcje :) zawsze czzłowiek spi spokojniej :)

retrofood
26-10-2008, 10:41
mam pytanie co sądzicie o zalaniu fundamentu wraz z bednarką polożonąna jego dnie,bednarke poprowadziłem do kotłowni,tam w puszce zamierzam połączyć ją z drutem który dalej chce poprowadzic kanałem wentylacyjnym w kominie na dach i tam połączyć go z piorunochronem.


nie cuduj, tylko połącz zwody z dachu z uziomem fundamentowym normalnie po scianie na zewnatrz. I żaden otok nie jest wtedy potrzebny.
I nie zapomnij, że powinny byc co najmniej 2 połączenia rozmieszczone naprzeciwlegle.

miol
26-10-2008, 10:42
mam pytanie co sądzicie o zalaniu fundamentu wraz z bednarką polożonąna jego dnie,bednarke poprowadziłem do kotłowni,tam w puszce zamierzam połączyć ją z drutem który dalej chce poprowadzic kanałem wentylacyjnym w kominie na dach i tam połączyć go z piorunochronem.

Parę uwag. Cała konstrukcja instalacji odgromowej służy do ochrony określonej przestrzeni przed wpływem uderzenia pioruna, w tym przypadku tą przestrzenią jest dom, Ty świadomie wprowadzasz cały prąd piorunowy do wnętrza tej przestrzeni, pewnie nie brałeś pod uwagę czy zachowasz wymagane odległości przy zbliżeniach z innymi instalacjami w domu (elektryczna, alarmowa itd). Po drugie, wymagane są conajmniej dwa przewody odprowadzające a najlepiej jak by były w każdym rogu budynku tak żeby istniało kilka dróg dla prądu, co zmniejsza jego wpływ na instalację w domu. Ogólnie wg. mnie poroniony pomysł.

Bigbeat
27-10-2008, 04:43
Żadnej bomby nie będzie i nic nie wybuchnie
zauważyłeś że on nie prowadzi zwodu pionowego bezpośrednio do fundamentu ??

Sorki - umknęło mi to.



bednarke poprowadziłem do kotłowni,tam w puszce zamierzam połączyć ją z drutem który dalej chce poprowadzic kanałem wentylacyjnym w kominie na dach i tam połączyć go z piorunochronem.
Bigbeat do ilu stopni nagrzeje się ten styk oraz ta puszka ?? jak myślisz będzie monter2 ten zwód pionowy prowadził pod tynkiem ??
Taki patent to proszenie się o spore kłopoty.
Jak już napisano wcześniej - podstawowym błedem jest wprowadzenie instalacji odgromowej do wnętrza budynku.
Ale żeby od razu coś miało wybuchnąć - raczej nie.
A styk - jeśli będzie dobry, to dlaczego ma się jakoś specjalnie nagrzać?
Jak wspominałem wcześniej: P=R*I^2, a więc jeśli R wystarczająco małe, to P też duże nie będzie.

retrofood
27-10-2008, 04:55
wyprowadzenie wewnętrzne powinno zostać wykorzystane do podłączenia głównej szyny wyrównywania potencjału (GSW) a nie do połączeń odgromowych. A w ogóle całość instalacji elektrycznej łącznie z ochronnikami przepięciowymi powinna być zaprojektowana kompleksowo i na żadne eksperymentowanie tu nie ma miejsca. Bo tu eksperymenty mogą zbyt drogo kosztować, a o eksperymentujących może zapytać prokurator.

Bigbeat
27-10-2008, 05:00
Ok, ale:
1. nadal nie widzę różnicy między dobrym stykiem a przewodnikiem
2. jasne jest, że połączenia w takiej tablicy wyparują: porównaj przekrój bednarki (kilkadziesiąt mm2) z przekrojem typowych przewodów elektrycznych (1.5/2.5mm2, a nawet 4mm2)

panikierowniczka
27-10-2008, 08:26
Panowie,
jestem blondynką i nie wiele kapuję z tych mądrych rzeczy które piszecie ale, że instalacja odgromowa to ważna rzecz to nawet ja wiem.
Odpowiedzcie więc prostej kobiecie rozpoczynającej budowę na jakim etapie powinnam zaprosić kogoś do zrobienia tej instalacji. Teraz przy wylewaniu fundamentów? czy można to zrobić już po postawieniu stanu surowego?

retrofood
27-10-2008, 18:55
Kliknij po moim postem na "uziom". Tylko ma go zrobić elektryk, który ci resztę powie. Szukaj takiego elektryka, żeby wiedział co to jest uziom fundamentowy.

mjakob
28-10-2008, 05:58
mam pytanie co sądzicie o zalaniu fundamentu wraz z bednarką polożonąna jego dnie,bednarke poprowadziłem do kotłowni,tam w puszce zamierzam połączyć ją z drutem który dalej chce poprowadzic kanałem wentylacyjnym w kominie na dach i tam połączyć go z piorunochronem.

Jeśli już koniecznie chcesz ukryć przewody odprowadzające, to poprowadź je w rurce po zewnętrznej ścianie budynku (a potem zakryjesz ociepleniem).
Elementów instalacji odgromowej nie wolno wprowadzać do budynku.