PDA

Zobacz pełną wersję : kondensat jedno- czy dwu- funkcyjny?



lukasz123
27-10-2008, 10:05
Witam pytanie jak w temacie co lepsze?
czy kondensat jednofunkcyjny + zasobnik czy dwufunkcyjny z wbudowanym zbiornikiem 42 litry (grzeje 18 litrów na minutę)

mikolayi
27-10-2008, 14:27
to zależy czego oczekujesz od kotła :)

janusz_21
27-10-2008, 17:28
Witam! ćwiczyłem to i niestety zamontowałem (na szczęście nie u siebie tylko u teściowej) II funkcyjny kociołek-nie kondensacyjny. Teraz wiem, że to była pomyłka i napewno kupiłbym I funkcyjny + zasobnik. Dlaczego?
Komfort użytkowania cwu kiepski. Regulacja pokrętłem powodowała albo, że woda była albo za zimna albo odwrotnie(może nie miałem cierpliwości regulować). Z zasobnika będziesz miał wodę o stałej temp i tyko mieszać z zimną.

nom
28-10-2008, 06:19
Witam pytanie jak w temacie co lepsze?
czy kondensat jednofunkcyjny + zasobnik czy dwufunkcyjny z wbudowanym zbiornikiem 42 litry (grzeje 18 litrów na minutę)

To zależy. :-)

lukasz123
28-10-2008, 06:56
:D , można prosić o rozszerzenie wypowiedzi

andre59
28-10-2008, 08:02
Witam! ćwiczyłem to i niestety zamontowałem (na szczęście nie u siebie tylko u teściowej) II funkcyjny kociołek-nie kondensacyjny. Teraz wiem, że to była pomyłka i napewno kupiłbym I funkcyjny + zasobnik. Dlaczego?
Komfort użytkowania cwu kiepski. Regulacja pokrętłem powodowała albo, że woda była albo za zimna albo odwrotnie(może nie miałem cierpliwości regulować). Z zasobnika będziesz miał wodę o stałej temp i tyko mieszać z zimną.
Wyszło kiepsko bo zastosowałeś kocioł 2f bez zasobnika. Kotły 2f z wbudowanym zasobnikiem zachowują się identycznie jak kotły 1f z zewnętrznym zasobnikiem. Jedyna róznica to tzw wydatek początkowy (firmy podają zazwyczaj wydatek przez pierwsze 10 minut), w kotłach z zewnętrznym zasobnikiem ten parametr ma nieco lepszą wartość. Z kolei kocioł 2f z wbudowanym zasobnikiem ma zazwyczaj większą moc od kotła 1f i jest w stanie grzać wodę użytkową w sposób przepływowy podobnie jak zwykły koioł 2f. Większa moc kotła 2f z zasobnikiem 42 litry skutkuje większą wydajnością cwu przy pobieraniu wody przez dłuższy okres czasu np 1 godzinę (napełnianie kilku wanien wody raz za razem) od wydajności układu kocioł 1f z zasobnikiem 100 litrów. Sytuacja ulega zmianie gdyby kocioł 1f współpracował z zasobnikiem np 300litrowym. Wtedy układ kocioł 1f + duzy zasobnik byłby bardziej komfortowy od kotła 2f z małym zasobnikiem.

Wracając do pytania kolegi łukasz123 trzeba określić ile osób będzie korzystać codziennie z ciepłej wody i na tej podstawie dobrać odpowiedni zestaw. Przy 2-4 osobach wystarczy kocioł kondensacyjny 2f z wudowanym zasobnikiem, przy większej ilości osób wygodniejszy byłby kocioł kondensacyjny 1f z zewnętrznym zasobnikiem ok 300 litrów.

P.S. Te 18 litrów wody na minutę to jest właśnie wydajność początkowa. Przy pobieraniu wody przez dłuższy czas wydatek cwu na minutę jest mniejszy.

dodałem brakujący spójnik "od" w jednym miejscu :wink:

lukasz123
28-10-2008, 08:12
andre59 , świetnie to opisałeś , bardzo Ci dziękuje i pozdrawiam

andre59
28-10-2008, 08:29
Łukasz123, jedna dygresja. Gdyby przyszło Ci do głowy pobieranie ciepłej wody przez okrągłą godzinę (raczej mało prawdopodobna sytuacja) to nawet z 300 ltrowego zasobnika zasilanego przez słaby kocioł 1f możesz nie uzyskać tyle ciepłej wody co z mocnego kotła 2f z wbudowanym zasobnikiem 42 litry.
Z kolei kocioł 1f + duży zasobnik daje komfort korzystania z ciepłej wody w kilku punktach odbioru jednocześnie. Kocioł 2f z wbudowanym niewielkim zasobnikiem przegrywa w tej konkurencji. Ale wygrwa w konkurecji ilości miejsca potrzebnego na jego zamontowanie.
Tak więc wybór nie jest łatwy :wink:

mikolayi
28-10-2008, 09:05
jeszcze warto zwrócić uwage na moc kotla, żeby go nie przewymiarować, co łączy się z wyzszymi kosztami ogrzewania

janusz_21
28-10-2008, 17:00
Witam! nie zamierzam twardo bronić swojej tezy. Kociołek o którym pisałem miał jak pamiętam 18kW i posiadał mały zasobnik cwu. Całość miała ogrzać 70m2 mieszkanie + cwu dla dwóch osób. Moje doświadczenia są takie a nie inne i napewno dla siebie kupiłbym 1funkcyjny + zasobnik. Nikogo nie będę przekonywał do swoich racji, zresztą spotkałem się z podobnymi opiniami jak moja. Dla komfortu trzeba wydać o ileś zł więcej, niestety. Jezeli można- w przypadku kotła 1funkcyjnego stosuje się priorytet cwu, co odbywa się kosztem słabszych parametrów co w momencie dużego rozbioru cwu.