PDA

Zobacz pełną wersję : odprowdzenie skroplin z komina



pierwek
27-10-2008, 10:12
Mam postawiony komin systemowy a do niego będzie podłączony piec na ekogroszek. komin ma w swojej podstawie taką kształtkę z dziurką która w założeniu ma odprowadzać skropliny... otwór ten ma może 8mm średnicy

jest tylko jedno ale - skoro w kominie zbiera się sadza która opada potem na dół komina to przecież ta dziurka się momentalnie zapcha.

podobny komina mam przy kominku i tu też nurtują mnie te wątpliwości.

zastanawiam się czy jest sens wprowadzić i podłączyć do tej dziurki jakiś wężyk albo rurkę mosiężną i wyprowadzić to poza komin? a może w tych kominach nie będzie wogóle skroplin? a te dziurki są przewidziane jak podłącza się jakiś inny typ pieca?

muszę zdecydować teraz bo jak stanie piec to nie będę miał już pola manewru...

pierwek
03-11-2008, 06:57
cośnie widać chętnych do odpowiedzi... to może inaczej... pytanie do użytkowników pieców na ekogroszek - wykrapla wam się woda w kominach? tak że trzeba ją odprowadzać do kanalizacji?

moim zdaniem przy piecu na paliwo stałe raczej nie powinna bo to nie kocioł kondensacyjny ale przy tendencji do palenia na "pół gwizdka" może jednak ???

listek
03-11-2008, 10:28
Witam.
Nie mam doświadczenie w tym temacie, ale ja by zrobił odprowadzenie (no chyba ze to duzy problem) :-?


Pozwolę sie podpiąc pod Twój wątek.
Jest sobie łazienka, w której jest wentylacja poprowadzona ponad dach rurą fi 150 z blachy kwasówki (jest deflektor).
Na ściankach rury bedzie sie skraplać para wodna i spływać w dół.

Mam takie o to pytanie.
Czy odprowadzić te skropliny do kanalizy?
Jesli podepne do kanalizy, to czy nie będzie czuć "zapaszków" w łazience z kratki wentylacyjnej?

Dzieki za odp.

pierwek
03-11-2008, 10:41
jak podepniesz do kanalizy bez syfonu to będzie śmierdzieć - cudów nie ma

listek
03-11-2008, 10:43
jak podepniesz do kanalizy bez syfonu to będzie śmierdzieć - cudów nie ma

Dzieki.
Tak myslałem, ze trzeba bedzie syfon.

Ale czy kominiarz sie nie przyczepi?
No chyba ze nie zobaczy :lol:

pierwek
03-11-2008, 10:52
kominiarzowi nic do tego

listek
03-11-2008, 11:03
Co do twojego pytania.
W piecach sterowanych jest chyba niższa temperatura spalin i możesz miec wiecej skroplin niż w zwykłym piecu.
Tak mi sie wydaję :roll:

pierwek
03-11-2008, 11:07
dobrze Ci się wydaje - przy zbyt niskiej temperaturze spalin wykrapla się kondensat - ale jak jest z piecami na ekogroszek? To piec na paliwo stałe i teoretycznie spaliny powinny być dość gorące

listek
03-11-2008, 11:15
oki, ale czy nie jest tak, że mają większa sprawność i wiecej teperatury odzyskują ze spalin (spaliny sa chłodniejsze) ?

pierwek
03-11-2008, 11:23
nie mam pojęcia - sprawność kotłów na ekogroszek 85% a w piecach kondensacyjnych na gaz jest powyżej 100% - ale jakoś użytkownicy kotłów na ekogroszek nabrali, nomen-omen, wody w usta

listek
03-11-2008, 11:57
bo nie mogą kupic ekogroszku :lol: