PDA

Zobacz pełną wersję : potrzebny elektryk -wentylator higro-podłączenie



blady00
27-10-2008, 11:29
Witam
zakupiłem wentylator sufitowy z funkcją higro i timerem.Podłączenie wentylatora według instrukcji powoduje uruchamianie sie wentylatora podczas włączania światła w łazience. Jak podpiąć aby wentylator działał tylko w funkcji higro tzn. uruchamiał sie po przehroczeniu nastawionej wilgotności.
Chciałbym aby wchodząc do łazienki na chwilkę wentylator się nie uruchamiał ( w nocy dosyć słychac jak działa)Wentylator ma trzy wejścia : zero, fazę z włącznika i stałą fazę bezpośrednio z puszki.
Ponoć trzeba jakoś zmostkować te fazy ale nie za bardzo wiem jak
pomoc mile widziana

langerob25
27-10-2008, 17:54
Nie jestem elektrykiem,ale wg mnie po prostu podłącz fazę i zero,a nie podłączaj
fazy z włącznika. Mostkować to by trzeba było w przypadku gdybyś nie miał podciągniętej stałej fazy w miejscu wentylatora,a czasami elektrycy zapominają,ktoś sufit podwiesi ,pomaluje a potem jest czasami problem.

retrofood
27-10-2008, 18:14
dzisiejsze wentylatory mają dość rozbudowane funkcje zależności, więc bez dokumentacji trudno coś radzić. więc albo zamieść odpowiedni schemat z instrukcji, albo podaj typ i nazwę producenta, to ktoś znajdzie w necie i ci podpowie.

blady00
28-10-2008, 10:10
Witam
wentylator X-mart matic higro z timerem.
Też myślałem o odpieciu fazy z włącznika .................

langerob25
28-10-2008, 11:21
to odłącz,podkręc higro na maxa i zrób trche pary w łazience i zobaczysz co się dzieje.Na pewno nic nie zepsujesz w ten sposób

blady00
28-10-2008, 18:51
no i gra :)
a sprzedawcy tych wentylatorów,których zapytałem dali taką odpowiedź:
1.Trzeba zmostkować fazy
2.Nc się nie da zrobić ,no chyba ,że jakiś elektryk coś wymyśli

langerob25
28-10-2008, 19:05
no widzisz :P I gra gitara :D