PDA

Zobacz pełną wersję : rysy na szybie - jak usunąć?



adiz1
27-10-2008, 14:27
Pytanie jak w temacie, i czy wogóle się da to zrobić.
Przez własną głupotę porysowałem ostrym narzędziem szybę nowego okna.
Jak na złość ten feler rzuca się w oczy, zwłaszcza, że nie mam (bo nie cierpię) firan.
Wymiana szyby zespolonej nie wchodzi w grę (koszty). Można to jakoś "wypolerować"?

Last Rico
27-10-2008, 18:34
Można. Biały, super drobny proszek (ziarno 0,3 um), to tlenek ceru nazwa handlowa Cerox.

barzuc
27-10-2008, 18:47
Mam dokładnie ten sam problem. Tu moje pytanie - czy zastosowanie tego specyfiku oprócz usunięcia pierwotnej rysy nie spowoduje powstania całej masy nowych, tyle że drobniutkich rys?

Last Rico
27-10-2008, 19:09
Nigdy nie polecam czegoś - czego wcześniej sam nie wypróbuję. :)
Cerox jest używany do polerowania szkieł optycznych, luster profesjonalnych teleskopów itd.
dlatego nie może zostawiać najmniejszych rys, to wykluczone. Odrobina wody i jedziemy. :)

sSiwy12
27-10-2008, 19:16
Odrobina wody i jedziemy. :)
Zamiast wody, lub jako "ostatni poler" - terpentyna.

Last Rico
27-10-2008, 19:34
Terpentyna jest dobra do obróbki szkła, ale bardzo ją czuć :wink: , automaty pracują na zawiesinie
tlenku ceru w wodzie - z tym że wody ma być bardzo mało. Konsystencja śmietany.

grave
27-10-2008, 21:01
powiedzcie dokładniej jak postępować z tym proszkiem i czy można go znależć w jakimś markecie budowlanym??

Last Rico
28-10-2008, 19:27
Jak postępować z proszkiem ? To zależy co chcesz zrobić, niewielkie zarysowania możesz usunąć
ręcznie. Dobrze wilgotna szmatka, proszku sypiesz punktowo tyle co dwa łebki od zapałek. :)
Cerox jest bardzo wydajny, przy głębszych zarysowaniach trzeba użyć wiertarki
i jakiegoś szmacianego lub filcowego krążka, to wszystko. Piszę wiertarki, bo nie może to być
jakaś super wysokoobrotowa maszyna gdyż momentalnie odwiruje zawiesinę i po pracy....
W marketach budowlanych ceroxu nigdy nie widziałem, ale w sieci można kupić już sprzedają.
(kiedyś to było prawie nie do dostania).

anowi0010
08-06-2009, 14:46
Błagam !!!!!! Proszę o informację gdzie kupić ten proszek w jakich sklepach pytać o ten preparat

zbigmor
08-06-2009, 14:54
Niestety jeśli to zarysowanie jest wyraźnie wyczuwalne to nie wróżę sukcesów.

raffran
08-06-2009, 15:15
Jakis czas temu kolega z pracy probowal usunac rysy z przedniej szyby samochodowej.Znalazl nawet jakis preparat z przeznaczeniem wlasnie do tego na Allegro.
Po paru godzinach(z przerwami oczywiscie) polerowania efektow specjalnie nie bylo widac i dal sobie spokoj.
Obawiam sie ze zbigmor ma poniekad racje.

Mętlik
09-06-2009, 16:36
Współczuję ! Mam ten sam problem. U mnie rysy są widoczne tylko jak przez okno potrzę na słońce. :( W pochmurne dni tego feleru nie widać. :-?

phans
09-06-2009, 18:33
A może pojechać tam gdzie naprawiają szyby samochodowe z takich rys i dokładnie od nich się dowiedzieć i kupić od nich to coś ...

slawek_sko
23-07-2009, 20:07
Witam, post jest raczej stary, ale zainteresowanych CEROXem proszę o kontakt mailowy. Powiem gdzie kupić i jak stosować aby był efekt - sprawdzone :) .

ramze
12-12-2009, 08:48
Są profesjonalne firmy zajmujące się usuwaniem rys z szyb.

Są nawet takie, które nie wykorzystują materiałów ściernych i "wypełniają rysę".

Tlenek ceru to złoooo :) Bezpowrotnie uszkadza szkło ścierając jego część, niedoświadczony użytkownik zrobi soczewę, nie mam mowy o jego prawidłowym działaniu na szybie czołowej samochodu - soczewa murowana.

Last Rico
12-12-2009, 12:32
Tlenek ceru to złoooo :) Bezpowrotnie uszkadza szkło ścierając jego część, niedoświadczony użytkownik zrobi
soczewę, nie mam mowy o jego prawidłowym działaniu na szybie czołowej samochodu - soczewa murowana.

Tlenek ceru jest takim samym złem jak wiertarka, cement czy młotek... w rękach szaleńca. ;)
Wracając do szkła, wszystkie środki polerskie zbierają uszkodzoną warstwę materiału, no na tym
to przecież polega. Już bardzo widoczne rysy są stosunkowo płytkie (0,005 do 0,040 mm)
więc trzeba się dobrze zaprzeć (trzeć wyłącznie po rysie... a wokół wcale) żeby soczewkę zrobić.
Zwróć też uwagę na to, że autor pyta: "jak usunąć" a nie "gdzie usunąć" (firma usługowa).
Zakładam więc że człowiek który zwraca się z takim pytaniem jest przytomny. :)

Monika.Sz-a
13-12-2009, 01:53
a może spacjaliści pomogą.. znazłam w sąsiendim dziale :D


http://forum.muratordom.pl/rysy-na-szkle-usuwam,t176006.htm

agnostyk91
31-12-2009, 19:57
szklo przemyslowe?
cos ci sie pomylilo chyba :D

ja np szukam czegos do pozbycia sie malutkich rysek na 18 karatowej obudowie mojego telefonu, wiec musi to byc delikatne, a ty wyskakujesz ze szklem przemyslowym, ktore ma byc wypolerowane na tyle, by bylo cos przez nie widac.

Monika.Sz-a
01-01-2010, 00:31
jesli piszesz to do mnie- bo pod moim textem.. a nie cytujesz niczyjej odpowiedzi.. to nie wiem do czego nawiązujesz swoim 1 postem na forum- bo np zakładający ten temat pytał o szybe okienną, a firma świadczy takie usługi. (może nie zdecyduje się robić włąsnoręcznie)

a skoro stac cię na telefony w karatowych obudowach, to stać cie też powinno na personal concierge- zwróć się tam- może doradzą lepiej niż FM..

dużo radości i mniej złosliwości w nowym roku:)

retrofood
01-01-2010, 02:14
ja np szukam czegos do pozbycia sie malutkich rysek na 18 karatowej obudowie mojego telefonu, wiec musi to byc delikatne, a ty wyskakujesz ze szklem przemyslowym, ktore ma byc wypolerowane na tyle, by bylo cos przez nie widac.

Przy 18-karatowej obudowie to niezłym dopełnieniem byłoby, abyś się nauczyła pisać po polsku, ćwoku.

z kąd inon

slawek_sko
12-02-2010, 20:51
Jeśli ktoś uważa, że tlenkiem ceru (CEROXem) zniszczy sobie szkło, to pewnie nie miał z tym środkiem do czynienia. Pracuję w branży szklarskiej od ponad 10lat. Owszem, można zrobić soczewkę, ale trzeba się naprawdę przy tym postarać (polerować baaaaaardzo długo w jednym miejscu). Szkło jest na tyle twarde, że tak łatwo się nie poddaje :lol: . Tlenek ceru nie powoduje matowienia szkła !!! Cały proces można rozkładać dowolnie w czasie. Tlenek ceru nie nadaje się do plastików - zmatowi plastik. Do plastików polecam środek o nazwie POLIMAX. Jeszcze jedna uwaga - rys wyczuwalnych pod paznokciem tlenek ceru nie usunie (może je zminimalizować). Jeżeli ktoś ma inne pytania odnośnie polerowania szkła proszę pisać na PW.
Jeszcze jedna kwestia. Zazwyczaj polerujemy filcem. Należy uważać, aby na filc nie dostały się jakieś drobne kamyki lub inne twarde zanieczyszczenia. Miałem delikwenta, który polerował wklejone w płytki lustro. W czasie polerowania zamiast znikać, pojawiały się nowe rysy. Okazało się, że polerując lustro "zbierał" z płytek drobiny fugi, która dostała się na filc i spokojnie sobie rysowała szkło - efekt : LUSTRO DO WYMIANY

Charlie
12-02-2010, 22:42
pozwolę sobie dodać swoje 3 grosze do wypowiedzi sławek_sko - środkiem zawierającym tlenek ceru (nazwy marketingowe są różne aczkolwiek znany jest pod ogólna nazwą "pasta polerska szklarska" ) możemy swobodnie wyprowadzić tzw. zarysowania włosowate. Włosowate od włosa a konkretne chodzi o jego średnicę.
Jak ona jest to zostawię Państwa sam na sam z pomiarami :)
Ruchami kolistymi ( w kierunku ruchu wskazówek zegara ) zataczamy koła stopniowo zwiększając siłę. Co mniej więcej 20 kółko sprawdzamy efekty swojej pracy. Walczymy aż do zwysięstwa.

Najszybciej zakup przeprowadzimy pewnie na allegro ale czy najtaniej ?

Last Rico
13-02-2010, 15:07
Kolega Sławek_sko zwrócił uwagę na ważny szczegół. :roll:
Zachowanie higieny technicznej jest konieczne, np. szmatka wycięta z czystej ale używanej koszuli
flanelowej nie nadaje się.... bo może zawierać w splocie twarde (i większe) drobiny poremontowe.
Tlenkiem ceru poleruje się najwyższej klasy szkła optyczne (te największe dla NASA również). :)
Nie może więc być mowy o żadnym rysowaniu powierzchni - to jest już ostateczna obróbka.

kivan83
19-04-2010, 12:01
heh z tlenkiem ceru nie poradzilem sobie zabardzo, zarysowalem sciane szklana od prysznica a chcialem usunąc widoczną ryse. Mialem byc w plecu 4000pln jednak znalazlem firme motiveglass chlopaki pomogli mi w usunieciu rysy nie bylo to az tak tanie jak zakup tlenku jednak skuteczne i o wiele bardziej oplacalne niz wymiana.

Mlyniuuu
02-10-2011, 18:30
Witam, temat trochę stary, ale nie chciałem zakładać nowego.

Mam telewizor starego typu, kineskopowy. Podczas przeprowadzki na ekranie utworzyły się małe ryski od piasku. Te rysy kumulują się w jednym miejscu przez co i obraz i sam wygląd telewizora nie wygląda najlepiej. Wiem że taki telewizor kosztuje 200 zł (allegro) jednak zależy mi na usunięciu tych rys. Czy tym ceroxem mogę to zrobić?

dariusz98
18-10-2011, 07:41
witam

Czy dostałeś od kogoś informację gdzie ten proszek dostać lub gdzie w Polsce można usługę polerowania szyb samochodowych zlecić?
będę wdzięczny za odpowiedź

dariusz98
18-10-2011, 07:44
witam

mam kilka rys na szybie samochodowej proszę o info gdzie mogę cerox kupić lub komu
zlecić polerowanie szyb samochodowych nawet w Polsce
będę bardzo wdzięczny za odpowiedź

marcena12
07-12-2013, 21:48
pomocy , czy mogę usunąć rysy z szyby ciennkie długie tzw włoskoate , zrobione prawdopodobnie po przetarciu suchą scierką okno nie jest plastikowe . bardzo prosze o rade Z góry dziękuję

marcena12
17-12-2013, 09:13
Czy zna ktoś sposoby w warunkach domowych jak usunąć rysy z szyby okiennej (okno nie jest plastikowe).
Rysy nie są głębokie ciennkie tzw włoskowate. Proszę o rady .
Z góry dziękuje

Elfir
17-12-2013, 10:56
Zanim założysz temat, sprawdź czy odpowiedzi już nie udzielono :P

jaroslawpietrzak50
27-12-2013, 13:01
Ja próbowałem usuwać rysy według instrukcji opisanych w forum, ale powiem szczerze że zbytniego efektu nie widać... No ale mam dość głębokie rysy których nie zauważyłem gdy odbierałem okna przy montażu... teraz nie wiem nawet czy szyby były już od razu porysowane czy przy ocieplaniu ktoś to zrobił... No ale mądry polak po szkodzie... Przy następnym domu sprawdzę dokładnie żebym mógł szukać winnego :D

Charlie
27-12-2013, 17:50
Ja próbowałem usuwać rysy według instrukcji opisanych w forum, ale powiem szczerze że zbytniego efektu nie widać... No ale mam dość głębokie rysy których nie zauważyłem gdy odbierałem okna przy montażu... teraz nie wiem nawet czy szyby były już od razu porysowane czy przy ocieplaniu ktoś to zrobił... No ale mądry polak po szkodzie... Przy następnym domu sprawdzę dokładnie żebym mógł szukać winnego :D

Przy głębokich rysach to wymienia się szyby na nowe.