PDA

Zobacz pełną wersję : Kto winien..? Rigips Vario czy majster..? /foto/



revalidon
27-10-2008, 18:08
Czy ktos się z czymś takim spotkał..? Miałem robioną zabudowę z płyt g-k i po pół roku zaczęły pojawiać się gdzieniegdzie pęknięcia, tak mi sie przynajmniej wydawało, bo zawsze było to w miejscach łączeń... Na tych peknięciach powybrzuszała sie powłoka malarska, ale uznałem, że to normalne... Ostatnio jedno takie wybrzuszenie mnie zirytowało i je odłupałem, a tu... zaskoczenie... pod spodem nie ma żadnych pęknięć... O co więc chodzi..? Z tego co pamiętam to do gipsowania połączeń płyt był użyty Rigips Vario i siatka... Czy to wina tego gipsu, czy coś nie tak zostało zrobione... Przed malowaniem płyty były gruntowane, potem przemalowane farba gruntującą i dwie warstwy farby lateksowo-akrylowej... Czy takie wypełnienia łączeń gipsem z siatką wymagają specjalnego jakiegoś traktowania...

http://images34.fotosik.pl/388/e66142a8e7102b1c.jpg (www.fotosik.pl)

mynia_pynia
27-10-2008, 18:46
Mieliśmy identycznie w naszym mieszkaniu w bloku, po półroku mieszkania (budynek nowooddany) .
Spowodowane jest to pracą budynku, osiadaniem, - docieraniem się konstrukcji.
U nas takie wybrzuszenie gładzi + farby nastąpiło na styku ściany działowej ze stropem.
Wezwaliśmy dewelopera do naprawy w ramach gwarancji. przyjechali panowie, skuli do gołej cegły z zapasem, założyli siadkę znowu gładź i jak to wyschło to już sami pomalowaliśmy - aż 1m2.

Żeby było śmieszniej to po 8 latach mieszkania, znowu sytuacja się powtarza i znowu tylko na odcinku 1m, ale w dużo mniejszym stopniu. Z tym że już skończyła się gwarancja deweloperska :).
A żeby było zabawniej to cała konstrukcja nośna trzyma się znakomicie, nie ma spękań na elewacji czy też wewnątrz, okna dalej chodzą jak nowe, więc śmiem twierdzić, że panowie od ścianek działowych byli do dupy!

admiro
28-10-2008, 06:14
Może raczej wina farby lateksowej - tworzy odrębną powłokę która się odwarstwia przy ruchach dachu.

revalidon
28-10-2008, 08:32
Tylko zastanawia mnie, że pod spodem nie widać żadnych spękań gipsu... Czy może być tak, że Rigips Vario jest na tyle elastyczny, że nie pęka, ale jednak mikroruchy dachu w niektórych miejscach powodują wybrzuszenia powłoki malarskiej..?

admiro
28-10-2008, 08:44
Vario stosuje się na poddaszach właśnie ze względu na elastyczność, u mnie poddasze też zrobione jest Vario, farba akrylowa 2 warstwy, ale farba idealnie trzyma się ściany, wydaje mi się, że to lateks robi "tapetę" z 2 warstw farby

mynia_pynia
28-10-2008, 08:47
Też mamy farbę lateksową. Więc faktycznie może być jak piszecie.

jkrzyz
28-10-2008, 08:49
Farba słabo trzyma się podłoża. Przypuszczam, że w tym przypadku zadzałała wilgoć
U mnie sufit (płyty KG) pomalowali podkładem lateksowym.
Sęk w tym, że ten podkład nie trzyma się płyt. Odkryłem to podczas montażu oświetlenia. Szpachelką oddzielałem duże płaty farby od kartonu, potem karton wyglądał jak nigdy nie malowany. Wniosek z tego, że na KG trzeba stosować inny podkład (może ktoś podpowie jaki?)
Przypuszczam, że za jakiś czas będę miał z tym problem.

revalidon
28-10-2008, 09:14
Farba słabo trzyma się podłoża. Przypuszczam, że w tym przypadku zadzałała wilgoć


czyli mogło być tak, że w tych miejscach nie wysechł dostatecznie gips, którym były szpachlowane łączenia płyt i dodatkowo doszła praca dachu..? no bo na prostych powierzchniach tego problemu nie ma, np. na suficie... aha dodam, że farba to lateksowo-akrylowy /acrylic blended latex/ Benjamin Moore Super Spec...