PDA

Zobacz pełną wersję : chudziak na ścianach fundamentowych - czy tak można?



Aanka34
28-10-2008, 08:18
Ekipa stawia dom w stanie surowym - wykonali ściany fundamentowe, usypali ziemię i żwir do środka, zagęścili i leją I wylewkę ( zbrojoną siatką)- nie tylko w środku, ale również na ścianach fundamentowych.
Czy tak mozna robić?
Po 1 - nie zgodne z projektem
Po 2 - czy zgodne ze sztuką budowlaną, nigdzie nie spotkałam się z czymś takim.
Prosze Was (którzy się znają na rzeczy...) o opinie.

Aedifico
28-10-2008, 08:28
Nie można.

Dlaczego?

Proponuję zrobić eksperyment jak z szamponem. Połówkę batonika Snickers oprzeć na czyms twardym np. blacie a połowę na gąbce. Naciskać paluszkiem od góry na batonik i obserwować jaki wpływ na batonik ma rózna wartośc odkształcalności dwóch materiałów.

Podsumowując - peknie na styku ściany z podbudową a i nie ma to żadnego sensu.

jajmar
28-10-2008, 08:31
Potwierdzam to co kolega napisał nie mozna tak tego wykonywać.

Swoja drogą to ciekawe ze coraz cześciej wpadja wykonawcy na ten dziwny pomysł. To jak grypa sie roznosi.

Aanka34
28-10-2008, 08:46
tak właśnie myślałam, ze to jakaś głupota. Niestety już zrobili :(
Ciekawe ze kierownik budowy nie miał żadnego "ale" ( chyba że jeszcze nie widział). Brat buduje, a ja uczę się na jego błędach...

Zastanawiam się jak w takim wypadku powinna wyglądać izolacja przeciwwilgociowa pozioma.

Jeśli konsekwencją będzie "tylko" pęknięcie wzdłuż ścian, to pół biedy,
ale moze ktos wytłumaczy mi skąd biorą się takie pomysły wykonawców?
Czym oni sie kierują?

28-10-2008, 09:46
... Czym oni sie kierują?
obawiają sie, ze podłoże pod posadzka osiądzie i posadzka moze zacząc pękac ...
dlatego zazbroili
jaka srednica drutu i o jakim oczku zrobili siatke ?

jajmar
28-10-2008, 09:49
Zastanawiam się jak w takim wypadku powinna wyglądać izolacja przeciwwilgociowa pozioma.


W czym widzisz proiblem? Na ścianie fundamentowej dajesz pape/folie , chuidzk równo z wierzchem ściany i tu też izolacje która łaczysz z tą ze ściany.



ale moze ktos wytłumaczy mi skąd biorą się takie pomysły wykonawców?
Czym oni sie kierują?

To pytanie chyba do autora bzdury nie do nas.

wachd
09-11-2008, 12:14
Jestem wykonawca i sam w nowo budowanym domku zdecydowalem sie na takie rozwiazanie kierując sie zasada, że nie zaszkodzi a da pewność. Mialem grunt bardzo niestabilny glina. Cieżko sie zageszcza a i tak wiadomo ze po jakims czasie siadzie. Lanie jednego zazbrojonego (siatka 10x10 pret fi6 ) chudziaka B20 daje mi pewnosc, że posadzka mi nie sidzie o kilka centymentrow po paru latach mieszkania jak to mielo miejsce u niektórych pechowych inwestorów z pasadzkami "pływającymi". Mamy dwa w jednym stabilnosc fundamentu i pewnosc płyty fundamentowej 8) . Dla pewnosci zaizolowałęm przeciwwilgociowo całą płytę papą termozgrzewalną i po problemie z wilgocią.
Generalnie nie widzę minusow tego rozwiazania.
Pozdrawiam

Barbossa
09-11-2008, 12:49
chudziak zbrojony B20 :D
wylałeś po prostu płytę na gruncie, opartą na ścianach fund, głupota
to już lepiej płytę bez ścian i ław

wachd
09-11-2008, 13:03
chudziak zbrojony B20 :D
wylałeś po prostu płytę na gruncie, opartą na ścianach fund, głupota
to już lepiej płytę bez ścian i ław

NIe sadze - grunt to solidne fundamenty, a tekie one teraz sa w rzeczywistosci. Pare złoty wiecej a swiety spokój mam. Grunt był bardzo paskudny. Ławy lalismy w błocie po kolana (wysokie wody gruntowe), bagno i glina. Sciany + płyta = pewnosc. Po osuszeniu terenu teraz drenami opaskowymi mam budynek posadowiony solidnie i nie boję sie nawet małego trzęsienia ziemi ;)
Pozdrawiam przezornych

Aedifico
09-11-2008, 13:25
Jestem wykonawca i sam w nowo budowanym domku zdecydowalem sie na takie rozwiazanie kierując sie zasada, że nie zaszkodzi a da pewność. Mialem grunt bardzo niestabilny glina. Cieżko sie zageszcza a i tak wiadomo ze po jakims czasie siadzie. Lanie jednego zazbrojonego (siatka 10x10 pret fi6 ) chudziaka B20 daje mi pewnosc, że posadzka mi nie sidzie o kilka centymentrow po paru latach mieszkania jak to mielo miejsce u niektórych pechowych inwestorów z pasadzkami "pływającymi". Mamy dwa w jednym stabilnosc fundamentu i pewnosc płyty fundamentowej 8) . Dla pewnosci zaizolowałęm przeciwwilgociowo całą płytę papą termozgrzewalną i po problemie z wilgocią.
Generalnie nie widzę minusow tego rozwiazania.
Pozdrawiam

Chciałbym wiedzieć jaka gruboć i jak w przekroju siatka umiejscowiona oraz jaka otulina ;)

lookazzz
09-11-2008, 14:45
a ja mam pytanko troche z innej beczki czy dawaliscie styropian (jakies 2cm) miedzy chudziakiem a fundamentem? bo w środę zalewam i gdzieś słyszałem ze dobrze by było dać?

Aedifico
09-11-2008, 14:52
a ja mam pytanko troche z innej beczki czy dawaliscie styropian (jakies 2cm) miedzy chudziakiem a fundamentem? bo w środę zalewam i gdzieś słyszałem ze dobrze by było dać?
Nie trzeba.

sky4
11-11-2008, 18:26
czy zbrojony chudziak B20 (tak jak wyżej) to w ogóle jest jeszcze chudziak ? , takie pytanie z zakresu terminologii budowlanej.