PDA

Zobacz pełną wersję : licznik energii elektrycznej, i problem z odbiorem



witu102
29-10-2008, 19:42
Witam,
mam problem, ponieważ mój niewydarzony elektryk (podczas remontu zawalił wiele razy) po zmianie trablicy rozdzielczej i licznika, nie założył zabezpieczenia przedlicznikowego, a elektrownia do odbiory takiego potrzebuje....
Zabezpiecznie jest wielkości 3 różnicówek,a w skrzynce z licznikiem miejsca na nie nie ma.
Przedpokój jest pomalowany, wytynkowany, był 2 razu, bo elektryk przeciął głowny kabel od alarmu i trzeba było wymienić...i powstaje problem co z tym fantem...zaproponował większą skrzynkę, ale z tym wiążą się problemyu bo centrala alarmu jest ok 10cm pod skrzynką, a na kablu nie ma zbyt wiele luzu, a dodtakowop rozkuwanie tego przedpokoju wyjątkowo mi nie w smak...
I pytam się jakie rozwiązanie?
Czy są mniejsze liczniki? Ja mam taki magnetyczny (indukcyjny) duży (standardowy), widziałem małe elektroniczne na szynę, ale czy takie wszędzie moga być montowane??
Druga opcja to przenieść to zabezpieczenie do skzynki bezpieczników..tuż obok, miejsca wolne tam jeszcze są...
Jakieś inne sugestie/propozycje na ocalenie przedpokoju i nerwów??

wyrzutnia
29-10-2008, 20:34
zabezpieczenie za licznikowe to trzy bezpieczniki a nie różnicówki i nie musi być przy liczniku może być pod rozdzielnią w o osobnej skrzyneczce z możliwością zablombowania

panda
29-10-2008, 20:50
elektrownia do odbiory takiego potrzebuje....
widziałem małe elektroniczne na szynę, ale czy takie wszędzie moga być montowane??
Co ZE to inna parafia. Dzwoniłeś / byłeś w ZE? Pytałeś czy zaakceptują?

Tomkii
30-10-2008, 05:29
zabezpieczenie za licznikowe to trzy bezpieczniki a nie różnicówki i nie musi być przy liczniku może być pod rozdzielnią w o osobnej skrzyneczce z możliwością zablombowania
Nie napisał że różnicówki, tylko wielkości różnicówek - pewnie takie cuś: http://www.schrack.pl/uploads/media/Wylaczniki_selektywne_serii_BR6.pdf
Wracając do tematu - jeśli się nawet ZE zgodzi na montaż przedlicznikowych w skrzynce z bezpiecznikami zalicznikowymi to Ci ją całą zaplombuje. Sądze jednak że żadne z rozwiązań które opisujesz nie przejdzie.

retrofood
30-10-2008, 05:52
Wracając do tematu - jeśli się nawet ZE zgodzi na montaż przedlicznikowych w skrzynce z bezpiecznikami zalicznikowymi to Ci ją całą zaplombuje. Sądze jednak że żadne z rozwiązań które opisujesz nie przejdzie.

jeśli się zgodzi. A na to szanse marne, bo ZE nie przewiduje możliwości, aby odbiorca miał swobodny dostęp do przewodów zasilających na odcinku do licznika. Więc trzeba zrobić jak Pan Bóg kazał i ZE, czyli tak jak nalezy. A jak - zobacz u sąsiadów.

witu102
30-10-2008, 06:52
a mniejszy licznik nie przejdzie??bo widziałem na necie mnóstwo tego, łącznie z takimi małymi montowanymi na szynę...czy poza kosztami, są jakieś inne przeciwskazania??

marcin714
30-10-2008, 07:31
Nie ma liczników na szynę do tego typu pomiarów energii. Nie wiem skad wzięliście szafkę licznikową tak małą, że nie ma miejsca na kilka zabezpieczeń? Czy to aby napewno szafka licznikowa?
Masz kilka wyjść
-wymienić szafkę na normalną
-dorobić kolejną szafkę na zabezpieczenia przedlicznikowe o ile masz na to miejsce tam gdzie sięgną przewody zasilające.
-Zabudować takie zabezpieczenia gdzieś wcześniej jeśli jest taka możliwość a nie wiem czy jest bo nie piszesz nic co to za obiekt.

W ostateczności można by myśleć o zainstalowaniu ich w tablicy z zabezpieczeniami o ile starczy przewodów zasilających aby tam podejść. Ale zapwene miałbyśdokładnie oplombowaną całą rozdzielnicę.

Najprościej dla ciebie będzie jak zastosujesz rozwiazanie nr 1

Tomkii
30-10-2008, 12:57
a mniejszy licznik nie przejdzie??bo widziałem na necie mnóstwo tego, łącznie z takimi małymi montowanymi na szynę...czy poza kosztami, są jakieś inne przeciwskazania??
A są legalizowane? Pozatym to co założą zależy od polityki ZE a nie od Twoich chęci. Tutaj się tego nie dowiesz bo co ZE to ma trochę inną politykę. Pytaj w ZE - oni to będą odbierać i od nich się najszybciej dowiesz co można z tym zrobić.