PDA

Zobacz pełną wersję : Przepisanie samochodu na syna



sonieczka
29-10-2008, 20:32
Planujemy przepisanie samochodu na syna. Kto wie jak się do tego zabrać i czy płaci się od tego podatek, czy jeśli na syna - to nie trzeba?
Pomóżcie jeśli ktoś wie :-?

anna99
29-10-2008, 21:08
Przepisywałam pół samochodu na syna (biedaczek, chciał korzystać z moich zniżek!!). Spisaliśmy umowę darowizny pół samochodu o wartości x (wzór w necie). Z tym oto papierkiem poszliśmy do urzędu skarbowego zarejestrować darowiznę. Bez podatku.
Z poświadczoną przez urząd skarbowy umową poszliśmy do wydziału komunikacji, gdzie bez żadnych opłat wpisano do karty pojazdu drugiego współwłaściciela.
Nie wiem, jak by to było z całkowitą zmiana właściciela.

Trociu
30-10-2008, 10:57
Dokładnie tak jak powyżej.

I opłaca się przepisać tylko 1/2 samochodu - we względu na zniżki w ubezpieczeniu.

I raczej pamiętać trzeba o US. Żeby potem ktoś nie chciał podatku od darowizn.

JANK
30-10-2008, 16:20
A jak wygląda przepisanie samochodu na żonę ? Mąż może darować żonie 1/2 samochodu (lub cały) - żona nie jest wpisana do dowodu rejestracyjnego :lol:

sonieczka
30-10-2008, 21:32
To może ze względu na te zniżki od razu przepisać na wszystkich domowników:D
Młodszy się upomina....

Iwonka27
13-11-2008, 13:19
Anna99 czy po prostu go dopisaliście do dowodu, i nic nie trzeba było specjalnego zmieniać w dokumentach, w sensie zmiana nr tablicy rejestrcyjnej ..
Chcę namówić mojego ukochanego by go ojcicec wpisał na współwłaściciela, ale mówi ze to trudne skomplikowane i w ogóle nie warto się za to zabierać, czy ma rację?

ankaa
13-11-2008, 14:41
Jeśli chodzi tylko o dopisanie współwłaściciela to:

Umowa darowizny, potem do wydziału komunikacji, wypełnia się druczek-podanie i od ręki wpisują do dowodu rejestracyjnego nowego współwłaściciela i nic się nie płaci. Aha - właściciel nie jest potrzebny, wystarczy że przyjdzie tylko obdarowany.

Potem do skarbówki obdarowanego potwierdzić darowiznę - trzeba wypełnić druk SD-Z2.
Jest na to 30 dni od umowy darowizny.

Nie trzeba mieć potwierdzonej umowy przez skarbówkę żeby pójść do wydziału komunikacji.

anna99
13-11-2008, 16:25
Anna99 czy po prostu go dopisaliście do dowodu, i nic nie trzeba było specjalnego zmieniać w dokumentach, w sensie zmiana nr tablicy rejestrcyjnej ..
Chcę namówić mojego ukochanego by go ojcicec wpisał na współwłaściciela, ale mówi ze to trudne skomplikowane i w ogóle nie warto się za to zabierać, czy ma rację?

Zrobiłam dokładnie tak, jak napisałam wyżej. Sama zwlekałam z tym, bo myślałam, że wymiana dowodu rej., koszty, itd. A okazało się banalnie proste.
Informowałam się w moim wydziale komunikacji jak zrobić, więc taka była kolej rzeczy. Z umowa do skarbówki, pieczątka skarbówki, wydział komunikacji (wszystko w Zgierzu), od ręki wpisany współwłaściciel BEZ ŻADNYCH OPŁAT. Nie zapomnieć karty pojazdu. I nie wypełniałam żadnego druku SD coś tam. Nikt mi nie kazał.
Byłam osobiście z synem, podobno wystarczyłby tylko syn, ale ja z tych bojących, co to wolą osobiście wszystkiego dopilnować.
Zajęło nam to z trzy kwadranse. :P

ankaa
14-11-2008, 07:46
Dopisywałam się w zeszłym tygodniu, więc mam raczej świeże informacje :wink: , chyba że w różnych wydziałach i skarbówkach jest inaczej.

A druk SD-Z2 (zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych) wypełnia się w skarbówce, nie w wydziale komunikacji.