PDA

Zobacz pełną wersję : Pomysł na ściany fundamentowe pod ściany trójwarstwowe



gipsy2
30-10-2008, 09:57
Witam

Ostatnio dumałem jak poradzić sobie ze ścianką fundamentową aby fajnie przyszykować ją pod ściany 3W. Generalne albo robi się monolit albo wznosi się z bloczków o grubości 25cm + styropian np. 10 cm+ bloczek 12 cm . Daje to ścianę fundamentową o grubości 25+10+12 = 47cm. Ja sobie myślałem że można zrobić troszkę inaczej ... poprawcie mnie jak mam złą ideę. Chciałbym zrobić ściankę fundamentową 25cm + pustka 10 cm(nie bede dawał styropianu) + bloczek 12cm. Bloczki 25cm i 12cm połącze kotwami, w pustkę dać pręt żebrowany do okoła domu (wtedy ścianka fundamentowa będzie "opasana" zbrojeniem w środku) i tą pustkę co pozostała po styropianie zalać betonem.

Powstanie wtedy także mur gruby na 47cm, z czego bloczki 25cm i 12cm będą połączone kotwami (nie rozejdą się) zaś w miejscu zamiast styropianu dać zbrojenie (można nawet zbrojenie położyć na kotwach) i to miejsce zalać betonem. Czyli ogólnie zamiast styropianu do środka dać chcę beton + zbrojenie. Cała ściana będzie wtedy owieńcowanym a'la monolitem.

Co Wy na to?

Aedifico
30-10-2008, 10:02
Sensu żadnego to nie ma. Można obrócić bloczek w poprzek albo ewentualnie murować przewiązaniem 25 i 12 na mur 38 cm.

Barbossa
30-10-2008, 14:03
iście szatański plan/pomysł
tylko czemu miałby służyć :roll:

jajmar
30-10-2008, 14:23
Bez sensu konstrukcje , droga i kiepska.

Trociu
30-10-2008, 15:00
Jeżeli już chcesz wylewać betonem, to czy szybciej i taniej nie będzie zrobić właśnie monolitu?

Z drugiej strony - ocieplenie ściany będzie jedynie ponad ścianą fundamentową. Więc nie będzie przeszkody na oddawanie ciepła z domu poprzez fundament.

Lenart
30-10-2008, 16:08
chyba ... eee... głupii pomysł.... eee.....jeden z głupszych
to dowcip ?

gipsy2
30-10-2008, 16:32
A dlaczego wpadłem na ten pomysł? ....

Rozważając opcję : pustak max 25cm + 10cm ocieplenia + 3cm pustka powietrzna + klinkier 12cm to z tego robi się ściana o grubości 50cm. Jeszcze większy problem się pojawi gdy będe chciał dać więcej ocieplenia np. 15cm i wtedy nie ma gdzie klinkieru podeprzeć :). Po drugie w przyszłym roku chcę zrobić tylko fundamenty, a co za tym idzie może się lać i dostawać wilgoć pomiędzy bloczki do styropianu, a zalewając pustkę po stytopianie mam prawie monolit. Po drugie wydaje mi się że to moje rozwiązanie powoduje znaczne usztywnienie kontrukcji ścian fundamentowych. A czy rozwiązanie drogie? Dużo betonu nie trzeba żeby zalać pustkę po styropianie , pręty też nie są aż tak drogie biorąc pod uwagę że wiele ich tam nie trzeba.

Tak to takie moje rozważania :) i to nie dowcip :P

Barbossa
30-10-2008, 16:45
to zrób sobie ściany 2W i nie kombinuj

30-10-2008, 18:00
.... Bloczki 25cm i 12cm połącze kotwami, w pustkę dać pręt żebrowany do okoła domu (wtedy ścianka fundamentowa będzie "opasana" zbrojeniem w środku) i tą pustkę co pozostała po styropianie zalać betonem.


Policz ile kosztuje m3 betonu i m3 styropianu - prawdopoodbnie bedziesz miał mniejszy problem z podjeciem decyzji ;).
Po pierwsze taniej, a po drugie masz izolację pociągniętą do fundamentów.

jajmar
30-10-2008, 18:01
Po drugie wydaje mi się że to moje rozwiązanie powoduje znaczne usztywnienie kontrukcji ścian fundamentowych. A czy rozwiązanie drogie?

Wg mnie tylko Ci sie wydaje. Korzyści z tego rozwiązania nie widze.
Koszty napisałem spore w stosunku np do monolitu króry bedzie dużo solidniejszy od tego cuda.

jeżyk
31-10-2008, 04:17
To prowokacja jest, nie dajcie się wciągnąć :lol: Pachnie mi to Panem Tomaszem B. :wink:

monter2
31-10-2008, 15:46
jak juz robic to bloczek 25 +10 styropian +12 bloczek bez pustki powietrznej do poziomu gruntu,nastepnie jak wyzej tylko na bloczku 12 polozyc izolacje i do poziomu zero wyjechac cegla klinkierowa,a pustkepowietrzna i kotwienie zrobisz od zera w gore i zastapisz styropian wełna

emqwadrat
02-11-2008, 18:24
Albo daj styropian albo lej monolit po całości.

Ja wybrałem styropian.
Monolit oczywiście jest sztywniejszy tylko czy fundament musi być aż tak sztywny....

Po co komu auto z max prędkścią 300km/h skoro nigdy tak nie pojedzie...

gipsy2
02-11-2008, 19:58
Z jakich materiałów masz ścianę trójwarstwową tj. ile dałeś styropianu,jak gruby masz pustak?

Problem zaczyna się gdy chcesz dać na ściany 3W np. pustak MAX 25 cm grubości + styropian (wełna) 12cm + 3cm pustka powietrzna + klinkier . O ile pustak postawisz na bloczku betonowym , a ocieplenie będzie już nachodziło na bloczek betonowy o grubości 12cm ze ściany fundamentowej. Do tego pustka powietrzna i wychodzi że klinkier nie ma podpory :(.

NJerzy
02-11-2008, 22:22
....... pustak MAX 25 cm grubości.........

Takiego MAX-a jeszcze nie widziałem :-(

gipsy2
02-11-2008, 22:55
a owszem jest :) i nawet są 2 rodzaje np. w Cerpolu z Kozłowic :)

Fan MG Rover? Do niedawna miałem R200,R420D,R75 oraz MGf ;P

Aedifico
03-11-2008, 07:50
Od wewnątrz możesz nadwiesić pustak na 6 cm a od zewnątrz podmurować na 6 cm z np. cegły rozbiórkowej - tylko ważne aby była z fundamentów lub kanalizacyjna i w dobrym stanie. Chyba,że masz ochotę murować na 25 i 12 cm z izolacją w środku tylko wtedy trzeba kotwy z ocynku lub nierdzewki.

NJerzy
03-11-2008, 18:04
a owszem jest :) i nawet są 2 rodzaje np. w Cerpolu z Kozłowic :)
Ja zbudowałem z MAX-a ściany na 19cm. Może takie rozwiązanie by Ci spasowało?



Fan MG Rover? Do niedawna miałem R200,R420D,R75 oraz MGf ;P
Rovera nie, a MG i paru innych angielskich marek tak, aktualnie użytkuję MGF-a, a Mini czeka na lepsze czasy :-)

monter2
05-11-2008, 18:14
Z jakich materiałów masz ścianę trójwarstwową tj. ile dałeś styropianu,jak gruby masz pustak?

Problem zaczyna się gdy chcesz dać na ściany 3W np. pustak MAX 25 cm grubości + styropian (wełna) 12cm + 3cm pustka powietrzna + klinkier . O ile pustak postawisz na bloczku betonowym , a ocieplenie będzie już nachodziło na bloczek betonowy o grubości 12cm ze ściany fundamentowej. Do tego pustka powietrzna i wychodzi że klinkier nie ma podpory :(.

fundament robisz 65cm a na nim bloczek na25 na oparcie maxa,12cm styropianu -oparcie welny,bloczek na 12rownolegle do bl25-na podparcie klinkieru ktory od zera wysuniesz tworzac pustke i klinkier kotwisz do maxa