PDA

Zobacz pełną wersję : Czy ocieplac dach na zime ? Membrana wytrzyma bez ?



Daga&Adam
02-11-2008, 00:57
Hej!

Tydzien temu wylalismy strop (monolit, grubosc plyty 14cm), w tym tygodniu bedzie podmurowka - sciana kolankowa na jeden pustak + jeden komin (2 kanaly) w gore.

20-go listopada (czyli po miesiacu od wylania stropu) przychodzi ekipa od dachu - calosc zajmie im ok miesiaca czasu. Zdecydowalem sie na membrane dachowa - juz nawet kupiona, bedzie to Tyvek Pro - dwuwarstwowa.

I teraz mam dylemat, czy odrazu ocieplac dach welna ? Planuje 15cm miedzy krokwie + 15cm na krokwie. Wykonawca dachu twierdzi, ze ocieplac jak najszybciej, bo UV nawet rozproszone zniszczy membrane. Zgodze sie, ale przeciez moge zakryc wszystkie okna polaciowe czarna folia i nie bedzie zadnego UV! Pozatym, czy UV szkodzi obu warstwom w przypadku membrany dwuwarstwowej ?

Dlaczego wolalbym ocieplac na wiosne? Zeby pozbyc sie wilgoci ze stropu. Generalnie planuje wentylacje mechaniczna wiec nie bede mial zadnego kanalu wentylacji grawitacyjnej, a co za tym idzie nie bedzie poki co przy zamknietych oknach praktycznie zadnego wietrzenia. Dlatego myslalem, ze zostawie dach bez ocieplenia i w zime cala wilgoc sobie wyparuje przez membrane.

Przy ociepleniu "na juz", obawiam sie ze welna moze nasiaknac wilgocia i poprostu sie zniszczy / zgnije, mimo folii paroizolacyjnej na calym ociepleniu.

Zasadnicze pytania to:

1. Czy strop po miesiacu od wylania i bycia w warunkach aktualnie panujacych (poki co srednio 5-15 st C), lany przez pierwsze dwa tygodnie, a pozostale dwa tygodnie "na sucho" (zakladajac dobra pogode) bedzie zawieral na tyle duzo wilgoci, ze moze ona zaszkodzic welnie w ociepleniu dachu ?

2. Czy moge zostawic dach bez ocieplenia na zime, zakrywajac okap i wszystkie okna dachowe szczelnie czarna folia ? Czy membrana sie nie zniszczy ?

Jezeli ktos byl w podobnej sytuacji i ocieplal / nie ocieplal - bardzo prosze o podzielenie sie doswiadczeniem :)

Dzieki i pozdrawiam!
Adam

coulignon
02-11-2008, 06:25
zrób tak jak myslisz czyli okryj czarną folią od spodu.
Welna raczej na końcu - strop to pikuś w porównaniu z ilością wody jaką wprowadzisz podczas tynkownia i robienia wylewki jednocześnie. Wełna się od tego nie zniszczy ale wyprowdzanie wody którą ona zaabsorbuje nie należy do przyjemności.

darekpt
02-11-2008, 06:57
w jaki sposob niby ma Ci się zniszczyć mambrana??????? którędy te promienie UV dostaną Ci się na nią????? Przecież na membranie będzie jakieś pokrycie dachowe ( dachówka , blacha ) , a okien nie musisz zakrywać żadną czarną folią gdyż szkło zatrzymuje promieniowanie UV ,

coulignon
02-11-2008, 06:59
w jaki sposob niby ma Ci się zniszczyć mambrana??????? którędy te promienie UV dostaną Ci się na nią????? Przecież na membranie będzie jakieś pokrycie dachowe ( dachówka , blacha ) , a okien nie musisz zakrywać żadną czarną folią gdyż szkło zatrzymuje promieniowanie UV ,

A kto powiedział że tam są okna?

darekpt
02-11-2008, 07:10
Czytaj uważnie




2. Czy moge zostawic dach bez ocieplenia na zime, zakrywajac okap i wszystkie okna dachowe szczelnie czarna folia ? Czy membrana sie nie zniszczy ?

Adam

coulignon
02-11-2008, 07:15
jesteś pewny że to poddasze ma tylko okna dachowe?

Czarna folia kosztuje niecałą złotówke za metr. Warto kopie kruszyć?

Daga&Adam
02-11-2008, 10:08
zrób tak jak myslisz czyli okryj czarną folią od spodu.
Welna raczej na końcu - strop to pikuś w porównaniu z ilością wody jaką wprowadzisz podczas tynkownia i robienia wylewki jednocześnie. Wełna się od tego nie zniszczy ale wyprowdzanie wody którą ona zaabsorbuje nie należy do przyjemności.

Tzn. pozniej to juz sie nie martwie, bo juz przy tynkach / wylewkach (a miedzy jednym a drugim bedzie ok 3 m-ce przerwy) bede mial odpalona wentylacje mechaniczna - bedzie chodzic w tym czasie na maksymalnych obrotach wiec wilgoc nie powinna "wejsc" w welne :)

Szczerze mowiac ja bym wolal to ocieplenie zrobic juz teraz - po pierwsze transze z banku mam ustawiona na pokrycie + ocieplenie i musialbym spisywac aneks, a po drugie mimo wszystko boje sie o membrane. Jezeli wilgoc ze stropu przez zime nie zaszkodzi to wolalbym zrobic to juz teraz.

Dlatego poprosze raz jeszcze porady osob ktore byly w takiej samej sytuacji i co z tym zrobily ?:)

pozdrawiam!

Adam

revalidon
02-11-2008, 10:45
z tym niszczeniem membrany przez uv to mit... od trzech i pół roku mam na ogrodzie kilka m. kw. tyveka i nie widzę różnicy miedzy folią nową a tą wystawioną na słońce, wiatr, desz i mróz...

tak więc jak zawsze nalezy zachowac zdrowy rozsądek, jakieś sztuczne zaciemniania można sobie darować...

Daga&Adam
02-11-2008, 10:50
z tym niszczeniem membrany przez uv to mit... od trzech i pół roku mam na ogrodzie kilka m. kw. tyveka i nie widzę różnicy miedzy folią nową a tą wystawioną na słońce, wiatr, desz i mróz...
tak więc jak zawsze nalezy zachowac zdrowy rozsądek, jakieś sztuczne zaciemniania można sobie darować...

Trudno powiedziec - wykonawca dachu (moj znajomy na dodatek) ostro sprawe stawia - mowi, ze mial juz przypadek kiedy ktos nie zrobil okapu na zime i cala folia pod okapem zluszczyla sie i popekala. Dlatego nie chce ryzykowac :)
pozdr.

revalidon
02-11-2008, 11:01
z tym niszczeniem membrany przez uv to mit... od trzech i pół roku mam na ogrodzie kilka m. kw. tyveka i nie widzę różnicy miedzy folią nową a tą wystawioną na słońce, wiatr, desz i mróz...
tak więc jak zawsze nalezy zachowac zdrowy rozsądek, jakieś sztuczne zaciemniania można sobie darować...

Trudno powiedziec - wykonawca dachu (moj znajomy na dodatek) ostro sprawe stawia - mowi, ze mial juz przypadek kiedy ktos nie zrobil okapu na zime i cala folia pod okapem zluszczyla sie i popekala. Dlatego nie chce ryzykowac :)
pozdr.

ok...rozumiem... ale już dzisiuaj utnijcie sobie 1 m. kw. folii i wywiescie gdzieś przy domu... można sprawdzić zachowanie folii w czasie...

darekpt
02-11-2008, 11:42
ja do tej pory nie mam ocieplonego dachu.... , a pozatym ta folia moze się zniszczyć jak bedzie na dachu nie pokrytym a takto to jak niby ma się zniszczyć?

A pozatym to chyba wypadałoby najpierw tynki robić a potem dopiero ocieplac dach

Daga&Adam
02-11-2008, 12:15
ja do tej pory nie mam ocieplonego dachu.... , a pozatym ta folia moze się zniszczyć jak bedzie na dachu nie pokrytym a takto to jak niby ma się zniszczyć?

Podobno nawet swiatlo rozproszone (wpadajace przez okna, tudziez pod okap jezeli nie wykonano podbitki) niszczy membrane :)


A pozatym to chyba wypadałoby najpierw tynki robić a potem dopiero ocieplac dach

Na poddaszu z mokrych robot bede robil tylko wylewki. Ale jak pisalem - z wentylacja mechaniczna nie powinno to stanowic problemu..

Niemniej - zaczynam sie sklaniac ku ociepleniu tego pozniej... Po tynkach / wylewkach, gdzies w lipcu/sierpniu przyszlego roku. Hm... :)
pozdr.

darekpt
02-11-2008, 12:22
[quote="Daga&Adam"]

Podobno nawet swiatlo rozproszone (wpadajace przez okna, tudziez pod okap jezeli nie wykonano podbitki) niszczy membrane :)

[quote="darekpt"]


To tutaj to już Ci ktoś jakieś brednie opowiada ( a czasami ta sama osoba nie będzie robiła to ocieplenie? ) , szkło zatrzymuje promieniowanie UV więc przez okno może sobie światło wpadać , Folii może zaszkodzić promieniowanie UV jeżeli będzie nastawiona bezpośrednio na działanie promienii , czyli rozwinięta i zostawiona na dachu na jakies.... 3 miesiace :)

A jak chcesz więcej info to zadzwoń poprostu do producenta i spytaj

Ps. A tak pozatym to Ty myślisz że z czego ta folia jest zrobiona? Przecież nawet na zdrowy rozum z czego ona by musiała być zrobiona by jakiś promyk ze szparki w dachu mógł ją zniszczyć?

Daga&Adam
02-11-2008, 12:32
To tutaj to już Ci ktoś jakieś brednie opowiada ( a czasami ta sama osoba nie będzie robiła to ocieplenie? )


Nie - ocieplenie robie sam. Nikt na tym nie chce zarobic, pozatym to moj kumpel, ktory dachy robi od ~10 lat i na pewno mowi mi to w dobrej wierze :) Moze myslal, ze mam tam jakies sciany szczytowe i zostawie na zime otwory bez okien. Ja mam tylko okna polaciowe, wszystkie beda zalozone na zime.


, szkło zatrzymuje promieniowanie UV więc przez okno może sobie światło wpadać , Folii może zaszkodzić promieniowanie UV jeżeli będzie nastawiona bezpośrednio na działanie promienii , czyli rozwinięta i zostawiona na dachu na jakies.... 3 miesiace :)
A jak chcesz więcej info to zadzwoń poprostu do producenta i spytaj

OK, dzieki za cynk! W takim razie chyba bede zmienial harmonogram w banku i ocieplenie przeloze na przyszly rok :)
pozdr.

zbigmor
03-11-2008, 09:20
Hej!

Tydzien temu wylalismy strop (monolit, grubosc plyty 14cm), w tym tygodniu bedzie podmurowka - sciana kolankowa na jeden pustak + jeden komin (2 kanaly) w gore.

20-go listopada (czyli po miesiacu od wylania stropu) przychodzi ekipa od dachu - calosc zajmie im ok miesiaca czasu. Zdecydowalem sie na membrane dachowa - juz nawet kupiona, bedzie to Tyvek Pro - dwuwarstwowa.

I teraz mam dylemat, czy odrazu ocieplac dach welna ? Planuje 15cm miedzy krokwie + 15cm na krokwie. Wykonawca dachu twierdzi, ze ocieplac jak najszybciej, bo UV nawet rozproszone zniszczy membrane. Zgodze sie, ale przeciez moge zakryc wszystkie okna polaciowe czarna folia i nie bedzie zadnego UV! Pozatym, czy UV szkodzi obu warstwom w przypadku membrany dwuwarstwowej ?

Dlaczego wolalbym ocieplac na wiosne? Zeby pozbyc sie wilgoci ze stropu. Generalnie planuje wentylacje mechaniczna wiec nie bede mial zadnego kanalu wentylacji grawitacyjnej, a co za tym idzie nie bedzie poki co przy zamknietych oknach praktycznie zadnego wietrzenia. Dlatego myslalem, ze zostawie dach bez ocieplenia i w zime cala wilgoc sobie wyparuje przez membrane.

Przy ociepleniu "na juz", obawiam sie ze welna moze nasiaknac wilgocia i poprostu sie zniszczy / zgnije, mimo folii paroizolacyjnej na calym ociepleniu.

Zasadnicze pytania to:

1. Czy strop po miesiacu od wylania i bycia w warunkach aktualnie panujacych (poki co srednio 5-15 st C), lany przez pierwsze dwa tygodnie, a pozostale dwa tygodnie "na sucho" (zakladajac dobra pogode) bedzie zawieral na tyle duzo wilgoci, ze moze ona zaszkodzic welnie w ociepleniu dachu ?

2. Czy moge zostawic dach bez ocieplenia na zime, zakrywajac okap i wszystkie okna dachowe szczelnie czarna folia ? Czy membrana sie nie zniszczy ?

Jezeli ktos byl w podobnej sytuacji i ocieplal / nie ocieplal - bardzo prosze o podzielenie sie doswiadczeniem :)

Dzieki i pozdrawiam!
Adam

To może trochę namieszam, ale dałbym ocieplenie już teraz chociażby po to aby mieć to z głowy na przyszły sezon. Dodatkowo zawsze będzie cieplej. Oczywiście folię należy położyć szczelnie, ale nawet jeśli jakieś ilości wilgoci się przedostaną do wełny to jej nie zaszkodzi. Co innego gdyby miało na nią padać. Wtedy jakieś gnicie może nastąpić, ale para wodna jest raczej czysta. A wilgoć z wełny sobie odparuje bez problemu.

mynia_pynia
03-11-2008, 09:35
Mam już tynki, za chwile będą wylewki - niech tylko hydraulikę i kanalizę skończą, zakładam grzejniki, wstawiam piec i będę grzała.
A ocieplenia poddasza nie mam, jak wszystko podeschnie, czyli za około 2 miesuiące to dopiero będę ocieplac wełną i robić suchą zabudowę.

pierwek
03-11-2008, 10:58
Trudno powiedziec - wykonawca dachu (moj znajomy na dodatek) ostro sprawe stawia - mowi, ze mial juz przypadek kiedy ktos nie zrobil okapu na zime i cala folia pod okapem zluszczyla sie i popekala. Dlatego nie chce ryzykowac :)pozdr.

ja mam tyvek solid położony ponad rok temu - właśnie zacząłem ocieplać poddasze a podbitki dalej nie mam na zewnątrz i folia na "oko" wygląda tak samo jak rok temu - więc IMHO wykonawca panikarz albo ma jakis ukryty cel - może chce ocieplać i zarobić dodatkowych parę groszy przed świętami na nową plazmę??

zbigmor
03-11-2008, 11:13
Trudno powiedziec - wykonawca dachu (moj znajomy na dodatek) ostro sprawe stawia - mowi, ze mial juz przypadek kiedy ktos nie zrobil okapu na zime i cala folia pod okapem zluszczyla sie i popekala. Dlatego nie chce ryzykowac :)pozdr.

ja mam tyvek solid położony ponad rok temu - właśnie zacząłem ocieplać poddasze a podbitki dalej nie mam na zewnątrz i folia na "oko" wygląda tak samo jak rok temu - więc IMHO wykonawca panikarz albo ma jakis ukryty cel - może chce ocieplać i zarobić dodatkowych parę groszy przed świętami na nową plazmę??

Pewnie zależy to od jakości folii. Poza tym samochód z rozwalonym silnikiem potrafi również wyglądać pięknie, a nie jeździć. Tak samo z membraną. Wygląd może byc bez zastrzeżeń, a funkcja użytkowa nie spełniona.

pierwek
03-11-2008, 13:23
napisałem to bo ktoś pisał że folia się łamie i rozpada w rękach ... czy jakoś tak