PDA

Zobacz pełną wersję : Fundamenty---dwa krótkie pytania



robert---b
02-11-2008, 09:27
Witam, mam dwa pytania odnośnie fundamentu.

1. Zrobiliśmy zbrojenie fundamentu i okazało się że jest troszeczkę przydługie ( ok. 7-10 cm -- ława wylewana w gruncie owinięta folią budowlaną ) więc dowodzący ekipą budowlaną podniósł środek zbrojenia jednej ze ścian i końce zbrojenia wsadził do wykopu, po opuszczaniu środka końce zbrojenia poprzecinały folię i weszły w ziemię.Czy takie ułożenie zbrojenia jest dużym błędem jeśli tak to co się z tym wiąże ???

2. Ekipa na ławie fundamentowej postawiła ścianę fundamentową z bloczków betonowych. Fugi od strony zewnętrznej mają ubytk i chciałbym je wypełnić jeszcze raz betonem żeby pozaklejać dziury---czy to się połączy z wcześniejszą zaprawą czy lepie sobie odpuścić wypełnianie i dobrze zasmarować kilka razy desperbitem ( ściana trójwarstwowa) ':cry:'

mikolayi
03-11-2008, 08:37
ad1) zbrojenie powinno być cale zatopione w betonie - wepchnięte w ziemię (grunt) będie korodować - a co za tym idzie za parę lat mozesz nie mieć ślau prętów w ławie za kilka lat
ad2) zalezy jak duze sa te ubytki

Trociu
03-11-2008, 10:14
2. Ekipa na ławie fundamentowej postawiła ścianę fundamentową z bloczków betonowych. Fugi od strony zewnętrznej mają ubytk i chciałbym je wypełnić jeszcze raz betonem żeby pozaklejać dziury---czy to się połączy z wcześniejszą zaprawą czy lepie sobie odpuścić wypełnianie i dobrze zasmarować kilka razy desperbitem ( ściana trójwarstwowa) ':cry:'Zależy jak duże są to ubytki. Jeżeli troszkę większe, to możesz się pobawić w ich zaklejanie zaprawą.

boszax
03-11-2008, 12:54
A nie dało rady użyć szlifierki kątowej i uciąć tych za długich prętów? Dosłownie 2 min roboty....

jajmar
03-11-2008, 13:06
1. Zrobiliśmy zbrojenie fundamentu i okazało się że jest troszeczkę przydługie ( ok. 7-10 cm -- ława wylewana w gruncie owinięta folią budowlaną )

Zbrojenie ławy powinno iść pod obrysem ŚCIAN FUNDAMENTOWYCH, zakładając że masz ławe z 50cm szeroką to zbrojenia miłeś za długie jakies 50-60cm !!!!
Z tego co piszesz wynika że nie masz kierownika budowy, bo nie wierze ze by sie na to zgodził.

robert---b
03-11-2008, 21:13
Dziękuję za wszystkie rady i uwagi.
Jutro ekipie zejdzie uśmiech z twarzy, kiedy będą musieli poprawiać swoje błędy. :cry: :roll:
Zbrojenie nie weszło w zięmię aż tak wiele, nie 50 - 60 cm, a co najwyżej 5 - 7 cm, ale myślę, że poprawka tego nie zaszkodzi.
Wielkie dzięki.

jajmar
03-11-2008, 21:41
Dziękuję za wszystkie rady i uwagi.
Jutro ekipie zejdzie uśmiech z twarzy, kiedy będą musieli poprawiać swoje błędy. :cry: :roll:
Zbrojenie nie weszło w zięmię aż tak wiele, nie 50 - 60 cm, a co najwyżej 5 - 7 cm, ale myślę, że poprawka tego nie zaszkodzi.
Wielkie dzięki.

Nie napisałem ze az tyle weszło w ziemie ale ze mniej wiecej o tyle jest za długie.

04-11-2008, 07:09
... po opuszczaniu środka końce zbrojenia poprzecinały folię i weszły w ziemię.Czy takie ułożenie zbrojenia jest dużym błędem jeśli tak to co się z tym wiąże ??? ...
dodatkowo końce zbrojenia powinny byc wygiete pod katem prostym(lub miec "zakładki" i zachodzić na sąsiednia belka
jesli poszczególne belki nie są z soba powiązane a jedynie krzyzują sie (tak poderzewam z opisu) - mozna było sobie takie zbrojenie odpuścic ...

Barbossa
04-11-2008, 07:27
...lub pospawać

Killer_su
04-11-2008, 09:49
A zbrojenie w ogóle można spawać?

Barbossa
04-11-2008, 10:40
cóż, co prawda nasza wiedza w tej dziedzinie jest za papuasami, ale tak, można,
jest to stosowane i z powodzeniem

robert---b
05-11-2008, 20:58
Witam, na krzyżowaniu zbrojeń są powstawiane duże łączniki z prętu 12 wygiętego pod kątem 90 stopni. Wszystko połączone drutem wiązałkowym.
Myślę że będzie się trzymało.

Dziękuję wszystkim i pozdrawiam.

r-32
05-11-2008, 22:42
Ja spawałem .
Są przepisy , które to precyzują - co i jak.
"szew wzdłużny - dwustronny ( na zakładkę ) nie może być krótszy niż 20*fi)
14-stka karbowana - szew 28cm.
Tak mi to "naświetlił" mój architekt.
Pozdrawiam

Kris2222
05-11-2008, 22:53
robert ciekawi mnie jedno
jak niby twoja ekipa ma poprawić te zbrojenie skoro masz już ławy zalane ? wnioskuje że zalane bo pytasz czy ścianę fundamentową stawiają

wiaterwiater
05-11-2008, 22:54
Zbrojenie nie weszło w zięmię aż tak wiele, nie 50 - 60 cm, a co najwyżej 5 - 7 cm, ale myślę, że poprawka tego nie zaszkodzi.
Nie róbcie afery z g.... Powiedz, żeby obcięli wystające pręty, zaizoluj i zapomnij.

Barbossa
06-11-2008, 07:16
Zbrojenie nie weszło w zięmię aż tak wiele, nie 50 - 60 cm, a co najwyżej 5 - 7 cm, ale myślę, że poprawka tego nie zaszkodzi.
Nie róbcie afery z g.... Powiedz, żeby obcięli wystające pręty, zaizoluj i zapomnij.
w taki razie po oc obcinać?
naświetl temat

TINEK
06-11-2008, 22:07
w taki razie po oc obcinać?
naświetl temat

jak to po co, na złom można sprzedać :wink:

wiaterwiater
06-11-2008, 22:32
Barbossa napisał:

w taki razie po oc obcinać?
naświetl temat


jak to po co, na złom można sprzedać
No i mniej izolacji zużyjesz. Same oszczędności. :D

robert---b
08-11-2008, 22:01
Witam, odkopaliśmy dwa narożniki ławy i okazało się że pręty wystają ok 3 cm, więc obcieliśmy je zaizolowałem dobrze desperbitem na to folia budowlana obsypana piachem --- i niech się dzieje wola nieba .

Pozdrawiam