PDA

Zobacz pełną wersję : Kotwy w wieńcu ściany kolankowej



monia i marek
02-11-2008, 14:23
Witam. Proszę o szybką radę i ewentualną odpowiedź rozwiązania problemu. Lada chwila ma wejść ekipa do dachu, a mamy obawy co do prawidłowości wykonanego wieńca a dokładnie zakotwienia prętów gwintowanych w wieńcu. Murarz wykonał wieniec w następuący sposób:
-od zewnątrz cegła pełna,
-od wewnątrz zrobił deskowany szalunek,
-wewnątrz zbrojenie i wszystko zalane betonem B20.
Wieniec łącznie z cegłą ma szer. ok.29 - 30cm (wykonany na ścianie z maxa).
Wszystko może byłoby OK, ale niepokoi mnie, że pręty gwintowane, które mają trzymać murłatę są zatopione w wieńcu zbyt blisko strony zewnętrznej ok. 9 - 10cm od strony zewnętrznej. Mam zdjęcie z montażu stalowej ramy, na którym jest to widoczne.
http://img354.imageshack.us/img354/749/ramastalowa009yi7.jpg
Murłata ma mieć wymiary 16x16cm czyli od miejsca kotwienia powinno być min.8cm wieńca w kierunku zewn. - niby jest te 9-10cm, ale to już wraz z cegłą która jest po zewnętrznej stronie wieńca.
http://img300.imageshack.us/img300/5940/poddaszeet6.jpg
Zdj.zewnętrzne - obmurowanie wieńca z cegły
Biorąc pod uwagę że cegła ma szer.5cm (postawiona bokiem) to zostaje ok.5cm betonu. Czy to jest właściwe? Czy można uznać że podparcie dla murłaty będzie stanowiła również cegła i że siła rozporowa dachu nie spowoduje pękania wieńca w miejscu kotwienia i później bardziej przykrych konsekwencji? Może moje obawy są przesadne ale sporo już partactw przeszliśmy na budowie i wolę wiedzieć jak jest na etapie gdy można jeszcze coś poprawić :roll:
Jeśli takie wykonanie nie jest właściwe i nie może tak pozostać to proszę o radę co w obecne sytuacji można zrobić, aby to poprawić na właściwe kotwienie? Wiercić w wieńcu nowe otwory i wstawiać te szpilki od nowa w centralnym środku wieńca? Jeśli tak to jak osadzić te kotwy żeby faktycznie mocno się trzymały - to już nie to samo co mocowanie w wylewanym betonie :roll: :roll: Mam masę dylematów związanych z tym faktem i nie dae mi to spokoju. Będę wdzięczna za wszystkie fachowe odpowiedzi za które z góry dziękuję.
Monika

CoolaTT
02-11-2008, 14:35
W moim odczuciu nie ma się czym przejmować. Nie widzi mi się ażeby istniała możliwość wyrwania kotwy. Jeżeli jednak to Cię nie przekonuje to kupisz w sklepie kilka dybli metalowych (coś podobnego do kołka rozporowego) nawiercisz i jeszcze bardzie zamocujesz swoją murłatę do betonu.

Pozdrawiam i głowa do góry :D

Andrzej Wilhelmi
02-11-2008, 18:37
Z reguły wieniec jest zbrojony czyli stanowi żelbetową belkę. Twoje śruby znajdują się wewnątrz tej belki. Wszystko jest w porządku. Dla pewności zasięgnij opinii kierownika budowy. Pozdrawiam.

monia i marek
02-11-2008, 18:50
Z reguły wieniec jest zbrojony czyli stanowi żelbetową belkę. Twoje śruby znajdują się wewnątrz tej belki. Wszystko jest w porządku. Dla pewności zasięgnij opinii kierownika budowy. Pozdrawiam.
Wieniec jest zbrojony belką na 100% i śruby są wewnątrz te belki. Już jestem trochę spokojniejsza :wink: Kierownika nie chcę pytać bo kierownika mam do d... (robi wpisy i tyle bo prędzej w błąd wprowadzi swoją niewiedzą niż podpowie właściwe rozwiązanie :evil: ).

Andrzej Wilhelmi
02-11-2008, 18:53
Zmień kierownika. Pozdrawiam.

Daga&Adam
02-11-2008, 18:56
ale niepokoi mnie, że pręty gwintowane, które mają trzymać murłatę są zatopione w wieńcu zbyt blisko strony zewnętrznej ok. 9 - 10cm od strony zewnętrznej. Mam zdjęcie z montażu stalowej ramy, na którym jest to widoczne.
[...]
Biorąc pod uwagę że cegła ma szer.5cm (postawiona bokiem) to zostaje ok.5cm betonu. Czy to jest właściwe?


IMHO jak najbardziej poprawnie - otulina w standardowym zbrojeniu musi miec 1-2cm, tutaj ma 5cm czyli spoko :)



i że siła rozporowa dachu nie spowoduje pękania wieńca w miejscu kotwienia i później bardziej przykrych konsekwencji?

Na murlate standardowo nie dziala zadna sila rozporowa! Sily przekazywane przez dach powinny byc pionowe, wylacznie "w dol". Tylko w przypadku np. podmuchu wiatru moga pojawic sie sily dzialajace "w bok". Takze glowa do gory - wszystko jest OK :-)
pozdr.

Adam

szybkaosa
02-11-2008, 19:14
Na murlate standardowo nie dziala zadna sila rozporowa! Sily przekazywane przez dach powinny byc pionowe, wylacznie "w dol". Tylko w przypadku np. podmuchu wiatru moga pojawic sie sily dzialajace "w bok". Takze glowa do gory - wszystko jest OK :-)
pozdr.
Adam

To czy działa siła pozioma to zależy od schematu statycznego układu. W dachu o konstrukcji np jętkowej oczywiście działa i to nie tylko od wiatru ect.

Aedifico
02-11-2008, 22:10
Na murlate standardowo nie dziala zadna sila rozporowa! Sily przekazywane przez dach powinny byc pionowe, wylacznie "w dol". Tylko w przypadku np. podmuchu wiatru moga pojawic sie sily dzialajace "w bok". Takze glowa do gory - wszystko jest OK :-)
pozdr.

Adam

Mnie zaś w podstawówce na fizyce uczono,że siłę rozkładamy na składowe w tym przypadku pionową i poziomą a rozkład wynika z sinusa i cosinusa w tym przypadku gdzie np. składowa pionowa to sinus x wartość przeciwprostokątnej.

małgosia2005
07-11-2008, 16:45
Witam,
Proszę o radę w następującej kwestii: co zrobić jeśli kotwy umocowane zostały w wieńcu w ten sposób, że po założeniu przez cieślę murłaty, okazało się, że kilka kotew (dokdnie 5) wystaje na zbyt małą wysokość i są one schowane w murłacie. Problem wziął się stąd, iż strop (niestety) nie jest dobrze wypoziomowany i cieśla musiał wyrównywać poziom na wieńcu murłatami. Nasz murzarz zaproponował, żeby zamocować (tzn. przykręcić i przyspawać) do tych kotew jakieś nagwintowane tulejki, które będą wystawały ponad murłatę, tak aby można ją było przykręcić. Obawiamy się, że może to być poważny problem, gdyż nie mamy pewności, czy takie mocowanie będzie odpowiednio silne. Zastanawiamy się, czy nie lepiej byłoby skuć kawałek wieńca i na nowo zamocować kotwy.

Aedifico
07-11-2008, 17:06
Są łączniki uciąglające

http://www.halfen-deha.pl/index.php@id=26.html

http://www.halfen-deha.pl/index.php@id=27.html

monia i marek
07-11-2008, 17:10
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi. Cieśle składają więźbę i wyszło całkiem dobrze, bo nawet cegła murowana po zewnętrznej stronie wystaje poza murłatę :wink: Pozdrawiam wszystkich :D

Andrzej Wilhelmi
08-11-2008, 00:11
... murzarz zaproponował...

Murarz powinien to zrobić lub za to zapłacić. Jest kilka rozwiązań: dospawanie gwintowanych prętów, tulejki gwintowane i przedłużki, wycięcie w murłacie wgłębień i wpuszczenie podkładki wraz z nakrętką w murłatę. Najgorsze co można zrobić to rozkuwać wieniec! Radziłbym również aby murarz podbił betonem szczelinę pomiędzy wieńcem a murłatą oczywiście też na swój koszt. Pozdrawiam.

Aedifico
08-11-2008, 06:34
... murzarz zaproponował...

Murarz powinien to zrobić lub za to zapłacić. Jest kilka rozwiązań: dospawanie gwintowanych prętów, tulejki gwintowane i przedłużki, wycięcie w murłacie wgłębień i wpuszczenie podkładki wraz z nakrętką w murłatę. Najgorsze co można zrobić to rozkuwać wieniec! Radziłbym również aby murarz podbił betonem szczelinę pomiędzy wieńcem a murłatą oczywiście też na swój koszt. Pozdrawiam.

Znając naszych fachmanów to ja spawania nie polecam bo nie spawają tylko "smarkają".

budulec1
08-11-2008, 11:00
Takie rady mi się podobają. :D



IMHO jak najbardziej poprawnie - otulina w standardowym zbrojeniu musi miec 1-2cm, tutaj ma 5cm czyli spoko :)


Spoko, spoko, tylko co ma piernik do wiatraka?




Na murlate standardowo nie dziala zadna sila rozporowa! Sily przekazywane przez dach powinny byc pionowe, wylacznie "w dol". Tylko w przypadku np. podmuchu wiatru moga pojawic sie sily dzialajace "w bok". Takze glowa do gory - wszystko jest OK :-)
Jak nie działają żadne siły to po co wogóle mocować?