PDA

Zobacz pełną wersję : Kupno działki



lordwoj
03-11-2008, 10:55
Witam.

Wiem że kupno działki jest poważną inwestycją. Mam już upatrzoną działke, niby wszystko jest napisane na forum co sprawdzić przed podpisaniem umowy kupna ale brak mi na to wszystko czasu. Czy moglibyście mi polecić jakiegoś dobrego i taniego pośrednika w Krakowie co sie tym wszystkim zajmie.

MariaBoz
07-11-2008, 12:05
Witam,
zaiste nie rozumiem pośrednictwo w kupnie działki. Sprzedający nie lubi dodatkowych kosztów
Pośrednik też będzie korzystał ze swojego zaprzyjaźnionego Notariusza a ponadto obejmie również sprzedającego swoją ochroną a zatem weźmie też prowizję od sprzedającego nieruchomość.
Biura Notarialne spełniają dobrze swoją rolę przy sporządzaniu aktów kupna sprzedaży i udzielają wszelkich informacji jakie dokumenty należy przedstawić przy zawieraniu transakcji. Chronią sprzedającego i kupującego.
Takie sprawy jak zbieranie dokumentów potrzebnych do sprzedaży załatwia sprzedający na podstawie informacji od Notariusza.
Kupujący w dniu zawarcia umowy powinien posiadać dowód osobisty nr NIP i najlepiej gotówkę. :oops:
Sprzedający przedstawia następujące dokumenty na dzień wcześniej przed sporządzeniem Umowy, następnie sprawdzenie i podpisanie Umowy.
Dokumenty:
-zaświadczenie z Ksiąg Wieczystych o nieruchomości (czy jest to własność, czy nie jest zadłużona..)
-zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym lub miejskim (gminnym) planie zagospodarowania przestrzennego
-wypis i wyrys z rejestru gruntów o nieruchomości z Wydziału Geodezji ... Urzędu Miasta lub Gminy (czy nie trzeba odralniać, klasa gruntu)
-mapka ewidencyjna nieruchomości z Wydziału Geodezji ... Urzędu Miasta lub Gminy
-mapka sytuacyjno-wysokościowa nieruchomości z Wydziału Architektury bądź Budownictwa... Urzędu Miasta lub Gminy

Ponadto sprzedający winien posiadać w dniu podpisania Umowy, swój dowód osobisty i nr NIP
Życzę powodzenia Maria :D

Trociu
07-11-2008, 12:13
MariaBoz - kto nie ma czasu ten powinien miec pieniądze. Może po prostu lordwoj woli zapłacić i mnieć święty spokój, że wszystko będzie dopilnowane.
Ja na przykład od momentu upatrzenia działki do zamknięcia sprawy kupna (umowa, kredyt, etc) potrzebowałem 3 razy wypis z KW i 2 razy z ewidencji gruntów. I tym wszystkim zajmował się pośrednik. On ma wtyki gdzie trzeba, załatwi odpowiedni druk szybciej aniżeli człowiek z ulicy. Dodatkowo jak u mnie było - KW w innym mieście oddalonym o jakieś 25km i godzinę jazdy od miejsca pracy a sąd otwarty w podobnych godzinach jak pracuję. A tak tylko telefon i za 2-3 dni odpowiedni druk w dowolnym miejscu do odbioru

MariaBoz
07-11-2008, 12:32
Witam :D ,
masz rację Trociu, jak się ma pieniądze można płacić obie prowizje.
Często słyszę takie wypowiedzi " sprzedaż przez pośrednika , to proszę zapłacić moją prowizję lub obniżyć o koszt prowizji cenę całkowitą za działkę..." .
Dlatego napisałam w poście tak jak wyżej.
W Urzędach o potrzebne dokumenty można wystąpić pocztą elektroniczną, opłatę skarbową zrobić przez Internet lub osobiście przy odbiorze a terminy oczekiwania na dokumenty nie są aż tak odległe.(tydzień do 14 dni przynajmniej u nas)
Wybór formy z pośrednikiem lub bez pośrednika przy kupnie bądź sprzedaży zależy od stron zainteresowanych.
Nie zawsze jest i musi być pod górkę a przy tym stromo. :D
Maria

M GR
07-11-2008, 16:39
...jednak czy wszystkie te wyżej wymienione dokumenty chronią w 100% kupującego? - jestem innego zdania...

MariaBoz
08-11-2008, 10:55
Witam,
chyba nic nie może nas ochronić na 100%.
Jeżeli termin ważności dokumentu jest 30 dni, nie mamy gwarancji w dniu podpisywania Umowy,
czy w między czasie ktoś uprawniony nie pobrał pożyczkę pod hipotekę (30 dni),
zameldował inne osoby do sprzedawanego mieszkania lub domu,
znalazł się jeszcze jeden spadkobierca, nie ujęty w postępowaniu spadkowym ...

Podobnych wątpliwości może być dużo...
Co nie znaczy, że mamy nie sprzedawać lub nie kupować.

Nie zawsze jest i musi być pod górkę a przy tym stromo.:D
Pozdrawiam serdecznie Maria :D

lordwoj
08-11-2008, 20:03
Ok. Załatwione. Sam sprawdziłem dokumenty związane z działką. Moge sie na tej działeczce budować bez problemu ( tak powiedziała pani w gminie ), a księga wieczysta jest czyściutka ma tylko wpisy kto jest właścicielem działki i wpis dotyczący areału, numer działki. Odpisy i cała reszta już załatwione. Strach ma wielkie oczy :o

Claudii
12-11-2008, 20:27
Witam,ja niedawno kupiłam działkę za pośrednictwem.Zostawiłam pośrednikowi 2000tys zł,gdybym kupowała ponownie działkę raczej skorzystałabym jeszcze raz z jego usług. Oboje z mężem pracujemy i nie mieliśmy bladego pojęcia o tych sprawach oraz czasu aby się tym interesować i stresować a potem martwić gdzie był haczyk. Jestem zadowolona z pośredniaka i jak bedę sprzedawać moje mieszkanie również z niego skorzystam ale zastrzegę sobie ,że nie będę za nic płacić jako sprzedająca, wim ,że tak można i wtedy wszystkie koszty ponosi kupujący. :lol:

teco
13-11-2008, 18:08
Witam,ja niedawno kupiłam działkę za pośrednictwem.Zostawiłam pośrednikowi 2000tys zł,gdybym kupowała ponownie działkę raczej skorzystałabym jeszcze raz z jego usług. Oboje z mężem pracujemy i nie mieliśmy bladego pojęcia o tych sprawach oraz czasu aby się tym interesować i stresować a potem martwić gdzie był haczyk. Jestem zadowolona z pośredniaka i jak bedę sprzedawać moje mieszkanie również z niego skorzystam ale zastrzegę sobie ,że nie będę za nic płacić jako sprzedająca, wim ,że tak można i wtedy wszystkie koszty ponosi kupujący. :lol:

ludzie, nauczcie się pisać kwoty. 2000tys, to 2mln. :evil:

Claudii
13-11-2008, 18:35
przestań się czepiać ,jak ci nie pasi to wymiataj na stronę Pitagorasa

pjr
16-11-2008, 18:44
Witam,
zaiste nie rozumiem pośrednictwo w kupnie działki. Sprzedający nie lubi dodatkowych kosztów
Pośrednik też będzie korzystał ze swojego zaprzyjaźnionego Notariusza a ponadto obejmie również sprzedającego swoją ochroną a zatem weźmie też prowizję od sprzedającego nieruchomość.
Biura Notarialne spełniają dobrze swoją rolę przy sporządzaniu aktów kupna sprzedaży i udzielają wszelkich informacji jakie dokumenty należy przedstawić przy zawieraniu transakcji. Chronią sprzedającego i kupującego.
Takie sprawy jak zbieranie dokumentów potrzebnych do sprzedaży załatwia sprzedający na podstawie informacji od Notariusza.
Kupujący w dniu zawarcia umowy powinien posiadać dowód osobisty nr NIP i najlepiej gotówkę. :oops:
Sprzedający przedstawia następujące dokumenty na dzień wcześniej przed sporządzeniem Umowy, następnie sprawdzenie i podpisanie Umowy.
Dokumenty:
-zaświadczenie z Ksiąg Wieczystych o nieruchomości (czy jest to własność, czy nie jest zadłużona..)
-zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym lub miejskim (gminnym) planie zagospodarowania przestrzennego
-wypis i wyrys z rejestru gruntów o nieruchomości z Wydziału Geodezji ... Urzędu Miasta lub Gminy (czy nie trzeba odralniać, klasa gruntu)
-mapka ewidencyjna nieruchomości z Wydziału Geodezji ... Urzędu Miasta lub Gminy
-mapka sytuacyjno-wysokościowa nieruchomości z Wydziału Architektury bądź Budownictwa... Urzędu Miasta lub Gminy

Ponadto sprzedający winien posiadać w dniu podpisania Umowy, swój dowód osobisty i nr NIP
Życzę powodzenia Maria :D

Jeżeli chodzi o ścisłość MariaBoz to do transakcji kupna sprzedaży działki kupujący potrzebuje:
dowód osobisty lub paszport, numer NIP (albo oświadczy u notariusza, że takiego numeru nie posiada). Jeżeli kupuje do majątku wspólnego z małżonkiem - małżonką notarialne pełnomocnictwo od niego -niej do nabycia nieruchomości.
Do opisania działki sprzedawanej potrzebny jest:
odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów (za 12,30 zł), zaświadczenie o przeznaczeniu w planie zagospodarowania działki. Jeżeli sprzedawana działka jest wyłączana z księgi wieczystej z pośród innych działek to rzeczywiście potrzebny jest wypis i wyrys z rejestru gruntów (za 120,00 zł). Wskazane jest sprawdzenie w ewidencji gruntów co jest pod ziemią (żeby nie nadziać się np. na gazociąg). Natomiast na tym etapie nie ma sensu kupowanie mapy zasadniczej działki.
Sprzedający potrzebuje do transakcji: dowód osobisty lub paszport, numer NIP (albo oświadczy u notariusza, że takiego numeru nie posiada). Jeżeli nabył działkę w drodze dziedziczenia lub darowizny to zaświadczenie z urzędu skarbowego o uregulowaniu podatku od spadku.
Kupujący przy transakcji powinien mieć gotówkę lub część gotówki (zadatek lub zaliczkę) lub oświadczenie banku, jeżeli kupuje z kredytu.
To taka najprostsza transakcja.
Po za tym nie ma nic takiego jak trzydzieści dni ważności odpisu z ksiąg wieczystych, wypisu z rejestru gruntów czy też zaświadczenia o przeznaczeniu w planie... Te dokumenty są ważne do momentu nastąpienia zmian.
I to, że pośrednik ma swojego ulubionego notariusza to nic nie znaczy. O wyborze decyduje płatnik taksy notarialnej, czyli najczęściej kupujący. Notariusze rzeczywiście doradzą bezpłatnie odnośnie całej transakcji, natomiast odpowiadają tylko za to by umowa kupna – sprzedaży była sporządzona zgodnie z obowiązującym prawem. Co oczywiście nie znaczy, że wprowadzą strony w błąd, czy też o czymś im nie powiedzą.