PDA

Zobacz pełną wersję : PIEC gazowy dwu- czy jednofunkcyjny- bardziej ekonomiczny?



kubas75
04-11-2008, 10:21
Który piec jest tańszy w eksploatacji? Jak wyobrażę sobie, ze przez okrągły rok mam utrzymywać goracą wode w zasobniku np. 120 litrów, to myslę, że lepiej wybrać dwufunkcyjny.

Ale może nie mam racji?


Proszę nie odsyłać mnie do wyszukiwarki. Piece się zmieniają, nie wszystkie aktualne informacje można znaleźć w zasobach Forum.

kubas75
04-11-2008, 10:49
???

andre59
04-11-2008, 12:09
Piece, a właściwie kotły, aż tak się nie zmieniają aby informacje dostępne na forum straciły na aktualności.
Najpierw określ ile osób i w jaki sposób będzie korzystać z ciepłej wody i na tej podstawie dobierz rozsądne rozwiązanie.
W skrócie:
mała rodzina (2-3 osoby), krótkie odległości od kotła do kranów, rezygnacja z komfortu korzystania z ciepłej wody - zwykły kocioł dwufunkcyjny.
większa rodzina (4 i więcej osób) - kocioł dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem lub kocioł jednofunkcyjny + zewnętrzny zasobnik.
Które rozwiązanie tańsze w eksploatacji? Różnice raczej nie są istotne w ogólnych kosztach utrzymania domu.

Rav
04-11-2008, 12:26
Który piec jest tańszy w eksploatacji? Jak wyobrażę sobie, ze przez okrągły rok mam utrzymywać goracą wode w zasobniku np. 120 litrów, to myslę, że lepiej wybrać dwufunkcyjny.

Ale może nie mam racji?


Proszę nie odsyłać mnie do wyszukiwarki. Piece się zmieniają, nie wszystkie aktualne informacje można znaleźć w zasobach Forum.

Ja miałem piec dwufunkcyjny. Teraz od 3 lat użytkuję jednofunkcyjny z zasobnikiem. Po pierwsze ciepła woda wychodzi mnie niedużo (30-60 zł/ms jak liczyłem w zależności od zużycia). Natomiast nawet jak różnica byłaby 3 krotnie na niekorzyść i tak za żadne skarby nie wróciłbym do pieca dwufunkcyjnego...
Mając ciepłą wodę w zasobniku komfort jej użytkowania jest NIEPORÓWNYWALNIE większy. Dodatkowo istnieje możliwość zastosowania cyrkulacji.
Tak więc nie tylko kwestie finansowe powinny być brane pod uwagę przy wyborze rozwiązania CWU w Twoim domu.

cieszynianka
04-11-2008, 18:06
Jeśli planujesz baterie termostatyczne, to zasobnik!
Przy przepływowym nie pracują tak jak powinne.
:wink:

Edybre
04-11-2008, 18:24
Mam dwufunkcyjny i baterię termostatyczną w panelu i wydaje mi się, że działa ok - no w każdym razie nie mam zastrzeżeń. Fakt, że na ciepłą wodę muszę poczekać ale jak czytam o zużyciu gazu u innych forumowiczów to szybko o tym dyskomforcie zapominam. Zwłaszcza, że jest on jedynie odczuwalny przy myciu rąk. W pozostałych przypadkach nie ma znaczenia.

jeżyk
04-11-2008, 19:09
U mnie miał być 1-funkcyjny, później 2-funkcujny z zasobnikiem, a jest 2 funcyjny bez zasobnika :( Można się przyzwyczaić. Z baterią termostatyczną współpracuje bez uwag.

miniu ryniu
04-11-2008, 19:20
Witam , ja posiadam 2 funkcyjny z zasobnikiem chyba 40 l , moim zdaniem super sprawa , regulatorem pogodowym ustawiam sobie godziny w ktorych zasobnik ma byc caly czas napeniony ciepla woda ( u mnie to jest 7-8 rano i 17-24 wieczor).Nie grzeje sie woda non stop tylko w tych godzinach jak potzreba , a ten bufor 40 l wystarcza na caly dzien (miedzy 8 a 17) na potzreby biezace , czyli mycie rak i takie tam , lub 1 prysznic , a jezeli nawet braknie wody na cos to wystarczy kliknac grzej teraz i w 15 minut mamy zbiornik gotowy .
Zalety - nie zajmuje toto miejsca , tyle co zwykly kociol , nie tzreba grzac (dl 4 os rodziny) 150 l wody , a komfort duzy.Dodam ze jest to junkers acuhit z zamknieta komora.

piogron
04-11-2008, 19:47
miniu ryniu mam do Ciebie pytanie, czy jak np. bierze 2-wie osoby prysznic jedna po drugiej i skonczy sie woda w tym zasobniku 40-litrowym, to czy później piec daje rade grzac wode na bieżąco, czy woda z prysznica nadal leci ciepła.

miniu ryniu
04-11-2008, 21:26
Dogrzewa na biezaco i daje rade.Gorzej jak chce sie wziazc prysznic poza godzinami z programatora(mozna go oczywiscie ustawic zeby grzal non stop) to trzeba pamietac , zeby sobie wcisnac na sterowniku grzanie 1razowe , bo mozna zostac w pianie jak sie woda nagle ciepla skonczy . Choc 1zbiornik wystarcza na caly dzien to zdazylo mi sie kilka razy ze mi braklo cieplej po namydleniu i kicha trzeba bylo w zimnej/letniej konczyc , ale to bylo w godzinach niepysznicowych w poludnie.Takze trzeba pamietac ze po godzinach ustalonych mamy tylko 48 litrow i dacyt.Ja sobie chwale.