PDA

Zobacz pełną wersję : Prąd na działce ale nie tymczasowy/budowlany



bertm
04-11-2008, 11:29
Witam
Może ktoś przerabiał już następujący problem.
Podłączając prąd na potrzeby budowy zakład energetyczny funduje nam taryfę z dość wysoką opłatą stałą (VI grupa przyłączeniowa, za moc przyłączeniową 9kW liczą blisko 50zł miesięcznie). Pytanie jest takie czy mając na działce garaż blaszany możemy złożyć wniosek o podłączenie prądu docelowego z "odbiornikiem" w postaci takiego właśnie garażu (w środku np rozdzielnica) i zostaniemy zakwalifikowani jako odbiorca docelowy (czyli grupa przyłaczeniowa V, a nie VI), a co za tym idzie taryfa będzie już z normalną opłatą stałą. Bardzo chętnie poznam Wasze doświadczenia w tym temacie.
Pozdrawiam
Hubert

I.W.
04-11-2008, 13:45
Żeby była taryfa G musi byc obiekt z instalacją gotową do podania napięcia np garaz i przyłącze. Z tym że ZE wymagają jakiegoś papieru na ten obiekt (pozwolenie na budowę lub zgłoszenie). Pod instalacją podpisuje sie elektryk mający koncesje lokalnego ZE. Elektryk ten wypełnia papiery do ZE robi schemat instalacji, pomiary. Potem przyjeżdża smutny pan inspektor i nadzoruje założenie licznika robi sie protokół odbioru przyłacza i podaje napięcie i spisuje umowę. Tylko że w umowie może być zapis do jakich celów można używać energii co raczej wyklucza budowę. Z drugiej strony w taryfach jest zapis że jeżeli ktoś kwalifikuje się do dwóch taryf ma prawo wyboru (pewnie to narzuciło URE) ale czy ZE zechce wówczas spisać umowę na dostawę energii to nie wiem. No i mowa o docelowym przyłączu i liczniku które tak juz zostaje kwestia tylko co do niego będzie podpięte.Chcąc potem podłaczyc do takiego przyłącza dom trzeba rozplombować licznik (bo w skrzynce nie może nic być poza nim co wykluczajakiś rozłącznik pod który można by się podpiąć) co też kosztuje, no iznów kwestia umowy bo dom to nie garaż.

marcin714
04-11-2008, 17:30
G jak gospodarstwo domowe. Takiej taryfy chcesz.

Jeśli mnie przekonasz ,że w garażu będziesz prowadził gospodarstwo domowe to wszystko jest możliwe.

I.W.
04-11-2008, 17:43
G jak gospodarstwo domowe. Takiej taryfy chcesz.

Jeśli mnie przekonasz ,że w garażu będziesz prowadził gospodarstwo domowe to wszystko jest możliwe.
Ja Cię mogę zapewnić że G11 na garaż jest możliwe. Zresztą sprawdź pierwsze lepsze skupisko garaży w Twojej okolicy.

retrofood
04-11-2008, 20:02
G jak gospodarstwo domowe. Takiej taryfy chcesz.

Jeśli mnie przekonasz ,że w garażu będziesz prowadził gospodarstwo domowe to wszystko jest możliwe.

małej wiary jesteś. Polak potrafi! :D

Tomkii
04-11-2008, 22:28
Bardzo chętnie poznam Wasze doświadczenia w tym temacie.
Doświadczenia będą różne. Każde ZE interpretuje to trochę inaczej. Dobrze by było abyś podał pod jaką firmę podlegasz to będzie łatwiej coś powiedzieć. Poszukaj w treści taryfy co podlega pod G i zastanów się czy czegoś z tej listy nie masz/możesz mieć na działce.

bertm
06-11-2008, 07:07
Każde ZE interpretuje to trochę inaczej. Dobrze by było abyś podał pod jaką firmę podlegasz to będzie łatwiej coś powiedzieć. Poszukaj w treści taryfy co podlega pod G i zastanów się czy czegoś z tej listy nie masz/możesz mieć na działce.

Podlegam pod Zeork. Na liście jest niby garaż indywidualny, ale z kolei jeśli będę chciał uznać garaż blaszany za garaż to całkiem możliwe, że zamiast zgłoszenia będę musiał mieć pozwolenie na budowę (co jest trochę absurdalne).

pawciupag
06-11-2008, 08:34
Ja się też zastanawiam się jak to z tymi przyłączami jest. U mnie odbywało się to na zasadzie rozbudowy sieci i zostało wykonane przyłączenie i postawienie skrzynki energetycznej w granicy działki. Na moje pytanie przy podpisywaniu umowy czy będę musiał później zawrzeć umowę na taryfę budowlaną, Pan odpowiedział, że oni się nie bawią i od razu podpisuję taryfę docelową. Ucieszyłem się i zdziwiłem

Tomkii
06-11-2008, 08:41
Podlegam pod Zeork. Na liście jest niby garaż indywidualny, ale z kolei jeśli będę chciał uznać garaż blaszany za garaż to całkiem możliwe, że zamiast zgłoszenia będę musiał mieć pozwolenie na budowę (co jest trochę absurdalne).
Nie mam z nimi doświadczeń, podjedź do energetyki i porozmawiaj że chcesz przyłącze docelowe z taryfą G na garaż. ZE to nie nadzór budowlany, dowiesz się jakich papierów będą od Ciebie wymagać.

sys
06-11-2008, 09:39
G jak gospodarstwo domowe. Takiej taryfy chcesz.

Jeśli mnie przekonasz ,że w garażu będziesz prowadził gospodarstwo domowe to wszystko jest możliwe.

małej wiary jesteś. Polak potrafi! :D


są miejsca, gdzie tylko jest jedno gniazdo na działce do podłączenia pompy w studni by podlewać trawę... oczywiście na G11.

gako
18-11-2008, 16:11
Spotkałem się z następującym problemem: w wydanych warunkach ujrzałem informację, że prąd do domu będzie doprowadzony drogą nadziemną. Jako nowicjusz - a prawie każdy kto zaczyna budować nim jest - przyjąłem to do wiadomości jako konieczność (jakoś nie przyszło mi do głowy, żeby zapytać o możliwość zrobienia przyłącza podziemnego). Na pytanie, jak rozwiązać problem dostawy prądu na potrzeby budowy, pan powiedział, że bez większych formalności zrobi się jakąś prowizorkę. Szczęśliwie otrzymałem pozwolenie na budowę i zaraz zadzwoniłem do ZE. Otóż okazało się, że owszem, prowizorkę mi zrobią po złożeniu jakiegoś wniosku, i że będzie to kosztać - bagatela - około 3 tyś. No i cały entuzjazm związany z budową domu na tę chwilę prysł. Dodam, że w ZE zostawiłem już prawie 2 tyś (zamówiłem dosyć dużo prądu). Teraz się zastanawiam, czy gdybym walczył o przyłącze pod ziemią, to czy nie byłoby taniej. Ostatecznie wtedy robią szafkę na działce. Więc trzeba by było zrobić tylko jakieś gniazdo, czy coś wtym stylu. W obecnej sytuacji muszą mi postawić na działce słup i do niego przyczepić skrzynkę - tak to wyobrażam. Potem pewnie zechcą tyle samo za jego zdemontowanie. Najlepszym rozwiązaniem będzie chyba pójść do sąsiada z dobrą flaszką i budowę ciągnąć na kablu, z nadzieją, że nie będę musiał mu zapłacić więcej... Gdyby ktoś z forumowiczów miał jakieś sugestie, będę zobowiązany.