PDA

Zobacz pełną wersję : Wentylacja w garażu - brak komina...



Nefer
06-11-2008, 01:07
Dobra - nie było w projekcie :)

Poczytałam różne przepisy i wiadomo, że wentylacja być musi.
Garaż dwustanowiskowy w bryle domu, ogrzewany.

Pytanie : czy ma teraz robić demolkę i stawiać komin wentylacyjny (przez g-k i dach, nad garażem w najlepszym układzie zdemoluję łazienkę ) czy może rozwiązać to jakoś inaczej.
Czytałam o dwóch kratkach wentylacyjnych na przciwległych ścianach (jedna na górze, druga na dole)
A może otwór i zamontowany wentylator ?

Jak myślicie ?

Ostatnio był u mnie kominiarz i nie widzi inne opcji jak stawianie komina - a mnie się ten pomysł niezbyr podoba :(

Krzysiek@Z
06-11-2008, 06:39
Miałem ostatnio przyjemność gościć kominiarza u siebie, w związku z "opinią" czy komin nadaje się do podłączenia kotła gazowego.
Również nie mam wentylacji w garażu, więc od razu do niego z tym problemem. Stwierdził, że wystarczy założyć w dachu kominek wentylacyjny i po kłopocie :)

jamaju
06-11-2008, 06:47
W moim projekcie są wlaśnie dwie kratki wentylacyjne (nawiew / wywiew) o przekroju kanału 14cm/14cm i tak mam zamiar zrobić. Nawiew myślę że najlepiej zrobić w formie "zetki".

naLeśnik
06-11-2008, 06:52
a gdzie był projektant robiący adaptacje??...a co robił kierbud?? ....kasę wzięli.

No ale dosyć tych wymądrzeń..... u mojego kolegi była podobna sytuacja, ale on o tyle miał prostą sprawę, że nad jego garażem nie było żadnych pomieszczeń, wstawił tylko rurę i kominek wentylacyjny z dachówki.

może coś podobnego u Ciebie da się zrobić??

Barbossa
06-11-2008, 08:02
[quote="naLeśnik"]a gdzie był projektant robiący adaptacje??...a co robił kierbud?? ....kasę wzięli.
....quote]

ło jeżu

zapewne dziura w ścianie o odpowiednim przekroju załatwi sprawę wentylacji, najlepiej po przeciwnej stronie bramy, pod sufitem
być może będzie konieczność zrobienia otworu dołem na ścianach w okolicy bramy

Duży Boban
06-11-2008, 08:09
U mnie wentylacja garażu jest zrobiona wg projektu: kratka nawiewna na dole i wywiewna po przekątnej garażu u góry. Kominiarz zaakceptował.

naLeśnik
06-11-2008, 08:12
W przypadku garażu nieogrzewanego zapewne ;) jedna dziura w ścianie nie rozwiąże problemu, muszą być dwie kratki o przekroju min. 14x14.

natomiast jeśli masz garaż ogrzewany wg. przepisów musi być wentylacja grawitacyjna.

Nefer
06-11-2008, 08:46
W przypadku garażu nieogrzewanego zapewne ;) jedna dziura w ścianie nie rozwiąże problemu, muszą być dwie kratki o przekroju min. 14x14.

natomiast jeśli masz garaż ogrzewany wg. przepisów musi być wentylacja grawitacyjna.
Właśnie to mnie martwi.
Choć znalałam tez opinię, że wentylator załączający się w momencie otwarcia garażu też jest rozwiązaniem...
Nad garażem niestety są pomieszczenia mieszkalne..

Barbossa
06-11-2008, 09:08
ale problem
zdejmij grzejnik na czas odbioru jak się boisz, że dziury nie wystarczą

a te musi to skąd?

naLeśnik
06-11-2008, 09:19
a te musi to skąd?

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA

z dnia 14 grudnia 1994 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Rozdział 10

Garaże dla samochodów osobowych

§ 108. W garażu z zewnętrzną obudową pełną należy stosować wentylację:
1) co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, o łącznej powierzchni otworów netto nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde stanowisko postojowe - w garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w budynki nie ogrzewane,
2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w garażach jednoprzestrzennych nadziemnych lub częściowo zagłębionych, znajdujących się w budynkach mających ogrzewanie i nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,
3) mechaniczną - w innych garażach, nie wymienionych w pkt 1 i 2, oraz w kanałach rewizyjnych, służących zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujących się w garażach wielostanowiskowych.

pierwek
06-11-2008, 09:22
mam pytanko co do nawiewu... czy kominiarze czepiali się u was gdy nawiew nie miał 200cm2 w przekroju?

pasowałoby mi do zrobienia "zetki" zastosować system który ma w przekroju 20/6,5cm - czyli sporo brakuje do 200cm2 lale da się to ukryć w ociepleniu.

Barbossa
06-11-2008, 09:24
tamże

§ 108. 1. W garażu zamkniętym należy stosować wentylację:

1) co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde, wydzielone przegrodami budowlanymi, stanowisko postojowe - w nieogrzewanych garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w inne budynki,

2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w ogrzewanych garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych, mających nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,

3) mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla - w innych garażach, niewymienionych w pkt 1 i 2, oraz w kanałach rewizyjnych, służących zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujących się w garażach wielostanowiskowych, z zastrzeżeniem § 150 ust. 5.

pierwek
06-11-2008, 09:25
a'propos tego co wkleił Barbossa - dzięki

wentylacja naturalna to dziury w ścianie naprzeciwko?

a jeżeli mamy wentylację grawitacyjną czyli komin wentylacyjny na dachu to potrzebny jest w garażu dodatkowo nawiew czy niekoniecznie?

Barbossa
06-11-2008, 09:33
BILANS
magiczne słowo, wyjaśniające bardzo wiele...
czasami za wiele (vide ENRON)

pierwek
06-11-2008, 09:58
rozumiem, że tak :(

Barbossa
06-11-2008, 10:04
rozumiem, że tak :(

być może masz zbilansowane, bramy garażowe nie są hiper szczelne, to może stwierdzić kominiarz, dokonujac pomiarów

pierwek
06-11-2008, 11:16
tak mi się zdaje skoro brama garażowa ma 2,2m/5m - obwód 14,4mb to chyba jakiś dopływ powietrza przez nią jest - a może się mylę i jest hermetyczna... :roll:

czyli w przepisie nie ma jasno powiedziane, że w garażu przy wentylacji grawitacyjnej musi być nawiew? bo ja w projekcie mam nawiew "zetką" do kotłowni ale do garażu już nie.

Barbossa
06-11-2008, 11:49
przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2
tu jest słaby punkt (dla Ciebie)

pierwek
06-11-2008, 12:03
ale to dotyczy wentylacji naturalnej pkt 1 - czyli dziury w ścianach bez "cugu" -
przy wentylacji grawitacyjnej pkt 2 brak tego zapisu czyli teoretycznie cug można zapewnić skądkolwiek tylko jest jedno ale... jak dziury nie będzie to i cugu zabraknie...

Nefer
06-11-2008, 12:07
generalnie nie chciałabym, żeby w chałupie jechało spalinami :) ALe zdjęcie grzejnika na odbiór jest kuszącą perspektywą - w końcu wolę zrobić dwa otwory z kratką niż przebijać się teraz przez dach. Nie mam wolnego kanału w kotłowni przylegającej do garażu - niestety ...

Nefer
06-11-2008, 12:09
Znalazłam w kilku źródłach o takie coś :

Odpowiedź eksperta: Pomieszczenie garażowe, niezależnie od tego, czy jest częścią domu, czy też stoi oddzielnie, powinno mieć zapewnioną dobrą wentylację. Przepisy wymagają, aby garaże nieogrzewane miały przynajmniej wentylację naturalną w formie otworów wentylacyjnych umieszczonych na przeciwległych ścianach.

Ich powierzchnia powinna wynosić co najmniej 0,04 m2 na każde stanowisko dla samochodu. W praktyce wystarczającą wentylację w takim garażu zapewniają dwa otwory wentylacyjne przysłonięte kratkami 14×14 cm przy czym jeden otwór umieszcza się przy podłodze, a drugi - blisko stropu.

Garaże ogrzewane wymagają zainstalowania co najmniej wentylacji grawitacyjnej gwarantującej przynajmniej 1,5 krotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Jednak intensywność takiej wentylacji zależy przede wszystkim od różnicy między temperaturą wewnątrz a na zewnątrz garażu.

W mroźne dni może być zbyt intensywna, co prowadzi do niepotrzebnych strat energii, a latem - niewystarczająca. Jeśli garaż połączony jest z domem drzwiami wewnętrznymi bez tzw. śluzy (podwójnych drzwi), może nastąpić zasysanie spalin do pomieszczeń mieszkalnych przez inne kanały wentylacyjne w budynku.

Dlatego lepiej zamontować sterowany automatycznie wentylator wyciągowy włączający się samoczynnie przy otwarciu drzwi do garażu i pracujący przez pewien czas po ich zamknięciu. Wytworzy on podciśnienie zapobiegające przedostawaniu spalin do części mieszkalnej.



dodano: 10.03.2008.
zmieniono: 10.03.2008.

pierwek
06-11-2008, 12:15
Dlatego lepiej zamontować sterowany automatycznie wentylator wyciągowy włączający się samoczynnie przy otwarciu drzwi do garażu i pracujący przez pewien czas po ich zamknięciu. Wytworzy on podciśnienie zapobiegające przedostawaniu spalin do części mieszkalnej.

lepiej, ale dla kogo? dla właściciela czy dla kominiarza podczas odbioru? bo to niekoniecznie musi iść w parze

Nefer
06-11-2008, 12:18
Dlatego lepiej zamontować sterowany automatycznie wentylator wyciągowy włączający się samoczynnie przy otwarciu drzwi do garażu i pracujący przez pewien czas po ich zamknięciu. Wytworzy on podciśnienie zapobiegające przedostawaniu spalin do części mieszkalnej.

lepiej, ale dla kogo? dla właściciela czy dla kominiarza podczas odbioru? bo to niekoniecznie musi iść w parze

:) Chyba dla wszystkich, bo nikt nie umrze od spalin :) Ale mój kominiarz nawet o tym nie wspomniał ... więc może pora zmienić kominiarza ...

pierwek
06-11-2008, 12:31
ale wentylacja mechaniczna ma tą jedną małą niedogodność, że podczas awarii lub braku prądu natychmiast przestaje odsysać te trujące spaliny... dlatego kominiarze tak jej nie lubią

Nefer
06-11-2008, 12:45
ale wentylacja mechaniczna ma tą jedną małą niedogodność, że podczas awarii lub braku prądu natychmiast przestaje odsysać te trujące spaliny... dlatego kominiarze tak jej nie lubią

Słuszna uwaga. W W-wie się praktycznie nie zdarza brak prądu ale hipotetycznie to możliwe :)

pierwek
06-11-2008, 12:51
awarie wentylatorów czy wywalanie bezpieczników też się nie zdarzają?

nie wiedziałem że w Warszawie prawa fizyki nie obowiązują... ciekawe czy tamtejsi kominiarze o tym też wiedzą :roll:

Nefer
06-11-2008, 14:59
awarie wentylatorów czy wywalanie bezpieczników też się nie zdarzają?

nie wiedziałem że w Warszawie prawa fizyki nie obowiązują... ciekawe czy tamtejsi kominiarze o tym też wiedzą :roll:

Noooo tak - w kominie też może być gniazdo :)
A bezpiecznik po prostu włączę jak go wywali .... Raczej nikt zycia nie straci w garażu (chyba, że wyleje się woda i podłącżę go do tego prądu co właczyłam przed chwilą :))
:wink:

frykow
06-11-2008, 15:16
awarie wentylatorów czy wywalanie bezpieczników też się nie zdarzają?
nie wiedziałem że w Warszawie prawa fizyki nie obowiązują... ciekawe czy tamtejsi kominiarze o tym też wiedzą :roll:
Przesadzasz nie wiadomo po co. Będziesz w garażu zapalony samochód 24h na dobę trzymał?

Lenart
06-11-2008, 17:33
No dobra ale jak obliczyć ta 1,5 krotną wymianę choćby w przybliżeniu,
jest jakis wzór, program ?

naLeśnik
06-11-2008, 20:12
No dobra ale jak obliczyć ta 1,5 krotną wymianę choćby w przybliżeniu,
jest jakis wzór, program ?
Ciekawe pytanie....ja nie mam pojęcia.... może to i lepiej nie zaprzątać sobie tym głowy ? ;)

pierwek
06-11-2008, 22:21
Przesadzasz nie wiadomo po co. Będziesz w garażu zapalony samochód 24h na dobę trzymał?

ja przesadzam? przecież to nie ja wymyśliłem te przepisy o wentylacji garażu i nie ja podbijam odbiór kominiarski.

Nefer
06-11-2008, 22:33
Chyba pora zdjąć grzejnik :):)

HenoK
07-11-2008, 07:49
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA

z dnia 14 grudnia 1994 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Rozdział 10

Garaże dla samochodów osobowych

§ 108. W garażu z zewnętrzną obudową pełną należy stosować wentylację:
1) co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, o łącznej powierzchni otworów netto nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde stanowisko postojowe - w garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w budynki nie ogrzewane,
2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w garażach jednoprzestrzennych nadziemnych lub częściowo zagłębionych, znajdujących się w budynkach mających ogrzewanie i nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,
3) mechaniczną - w innych garażach, nie wymienionych w pkt 1 i 2, oraz w kanałach rewizyjnych, służących zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujących się w garażach wielostanowiskowych.

Dodam do tego jeszcze jeden przepis z tego Rozporządzenia :

§ 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.
Zgodnie z tymi przepisami (czytanymi łącznie), wentylację grawitacyjną zawsze można zastąpić wentylacją mechaniczną. W niektórych przypadkach musi być to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna zrównoważona (nie dotyczy to przypadku garażu).
Tak więc to co znalazła Nefer jest jak najbardziej uzasadnione :

Dlatego lepiej zamontować sterowany automatycznie wentylator wyciągowy włączający się samoczynnie przy otwarciu drzwi do garażu i pracujący przez pewien czas po ich zamknięciu. Wytworzy on podciśnienie zapobiegające przedostawaniu spalin do części mieszkalnej.
Żaden kominiarz nie ma prawa się do takiego rozwiązania przyczepić.

Dla sceptyków, którzy zastanawiają się co będzie, gdy zabraknie energii elektrycznej, mam pytanie : w jaki sposób będzie działała wentylacja grawitacyjna, gdy pomieszczenia nie będą ogrzewane, lub co gorsza na dworze będzie upał ?

Barbossa
07-11-2008, 08:59
a czemu to samo rozporządzenie się różni, co?

HenoK
07-11-2008, 09:52
a czemu to samo rozporządzenie się różni, co?Czym się różni ?

Barbossa
07-11-2008, 09:57
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI PRZESTRZENNEJ I BUDOWNICTWA

z dnia 14 grudnia 1994 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Rozdział 10

Garaże dla samochodów osobowych

§ 108. W garażu z zewnętrzną obudową pełną należy stosować wentylację:
1) co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, o łącznej powierzchni otworów netto nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde stanowisko postojowe - w garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w budynki nie ogrzewane,
2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w garażach jednoprzestrzennych nadziemnych lub częściowo zagłębionych, znajdujących się w budynkach mających ogrzewanie i nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,

a


§ 108. 1. W garażu zamkniętym należy stosować wentylację:

1) co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde, wydzielone przegrodami budowlanymi, stanowisko postojowe - w nieogrzewanych garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w inne budynki,

2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w ogrzewanych garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych, mających nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,
[/quote]

HenoK
07-11-2008, 10:08
a czemu to samo rozporządzenie się różni, co?Bo to nie jest to samo Rozporządzenie.
Aktualnie obowiązuje :
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

§ 108. 1. W garażu zamkniętym należy stosować wentylację:

1) co najmniej naturalną, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych, bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde, wydzielone przegrodami budowlanymi, stanowisko postojowe - w nieogrzewanych garażach nadziemnych wolno stojących, przybudowanych lub wbudowanych w inne budynki,

2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w ogrzewanych garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych, mających nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,

3) mechaniczną, sterowaną czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla - w innych garażach, niewymienionych w pkt 1 i 2, oraz w kanałach rewizyjnych, służących zawodowej obsłudze i naprawie samochodów bądź znajdujących się w garażach wielostanowiskowych, z zastrzeżeniem § 150 ust. 5.

Nefer
07-11-2008, 10:12
Czyli ma dwa wyjścia :
1. wybić otwory i zdjąć grzejnik.
2. założyć wentylator

Muszę to przemyśleć :):)
Osobiście jakoś wentylator bardziej mi się podoba, bo chyba więcej zdziała niż dwie dziury..

Barbossa
07-11-2008, 10:25
Bo to nie jest to samo Rozporządzenie.
Aktualnie obowiązuje :

nie prościej było napisać, że to które ja zacytowałem?

a to


Dodam do tego jeszcze jeden przepis z tego Rozporządzenia :
Cytat:

§ 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.

chyba lekka nadinterpretacja


Zgodnie z tymi przepisami (czytanymi łącznie), wentylację grawitacyjną zawsze można zastąpić wentylacją mechaniczną. W niektórych przypadkach musi być to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna zrównoważona (nie dotyczy to przypadku garażu).
Tak więc to co znalazła Nefer jest jak najbardziej uzasadnione
dlatego też byłbym ostrożniejszy, co do czytania tego łącznie

zresztą nie zwolni to ze zrobienia nawiewu
tak mi się wydaje
a sprowadza się to i tak do zrobienia dwóch dziur

naLeśnik
07-11-2008, 10:58
To drugie rozwiązanie jest chyba bardziej rozsądne ....może i ja takie zastosuje?

HenoK
07-11-2008, 15:03
nie prościej było napisać, że to które ja zacytowałem?
Masz rację, tak byłoby prościej, ja jednak podałem też "materiał źródłowy" :).


a to


Dodam do tego jeszcze jeden przepis z tego Rozporządzenia :
Cytat:

§ 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.

chyba lekka nadinterpretacja


Zgodnie z tymi przepisami (czytanymi łącznie), wentylację grawitacyjną zawsze można zastąpić wentylacją mechaniczną. W niektórych przypadkach musi być to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna zrównoważona (nie dotyczy to przypadku garażu).
Tak więc to co znalazła Nefer jest jak najbardziej uzasadnione
dlatego też byłbym ostrożniejszy, co do czytania tego łącznie

zresztą nie zwolni to ze zrobienia nawiewu
tak mi się wydaje
a sprowadza się to i tak do zrobienia dwóch dziur
Nie uważam tego za nadinterpretację. Niestety przepisy są tak skonstruowane, że często jedne zapisy uzupełniają drugie. W tym wypadku chodziło mi o to, co pozwoliłem sobie wytłuścić.
Powtórzę jeszcze raz wentylacja grawitacyjna może być stosowana tylko w wyjątkowych, wymienionych w Rozporządzeniu przypadkach, w pozostałych zawsze może być stosowana wentylacja mechaniczna. Niekiedy ta wentylacja mechaniczna musi spełniać dodatkowe wymogi, jednak nadinterpretacją jest właśnie twierdzenie, że brak wentylacji grawitacyjnej uniemożliwia odbiór pomieszczenia.

Jeszcze jedno. Taka interpretacja wynika często z nieznajomości aktualnych przepisów. Jedna z poprzednich wersji Rozporządzenia preferowała wentylację grawitacyjną do tego stopnia, że bez niej niektóre pomieszczenia nie mogły być odebrane. Aktualne przepisy odwróciły tę sytuację.

Barbossa
07-11-2008, 16:18
zinterpretuj sobie to wytłuszczenie

§ 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.
już trochę inaczej, co?
a wiadomo każdy .... na swój strój
(chodzi o urzędników)
choć widać już pewnie zwrot mentalny tychże w postrzeganiu went mechanicznej
co do "problemu" Nefer, to Droga Pani, czy urzędnik zechce Panią odwiedzić?
pewnie priv to i owszem, ale żeby się fatygował służbowo, nie sądzę

a dziury i tak muszą być, choćby z wentylatorem

HenoK
07-11-2008, 16:54
zinterpretuj sobie to wytłuszczenie

§ 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.
już trochę inaczej, co?
a wiadomo każdy .... na swój strój
(chodzi o urzędników)
choć widać już pewnie zwrot mentalny tychże w postrzeganiu went mechanicznej
co do "problemu" Nefer, to Droga Pani, czy urzędnik zechce Panią odwiedzić?
pewnie priv to i owszem, ale żeby się fatygował służbowo, nie sądzę

a dziury i tak muszą być, choćby z wentylatorem
Cytujesz tylko to co pasuje do Twojej teorii ? A co z częścią tego zdania, którą zaznaczyłem na czerwono ?
Co do otworów to się zgadzam - musi być nawiew i wywiew.

Barbossa
07-11-2008, 17:19
a Ty co do Twojej
na jedno wychodzi

no i czemu w takim garażu nie można zapewnić wentylacji grawitacyjnej :roll:

HenoK
07-11-2008, 17:24
no i czemu w takim garażu nie można zapewnić wentylacji grawitacyjnej :roll:Chociażby dlatego, że wentylacja grawitacyjna wymaga przewodu pionowego o odpowiedniej wysokości, a pozatym jest uzależniona od intensywności ogrzewania. Oba te warunki mogą być w garażu niespełnione. Wtedy jedynym wyjściem jest wentylacja mechaniczna.
Przekonany ?

Barbossa
07-11-2008, 18:07
no tak, bo ma ponad 25m wysokości
tak jak ja Ciebie, tak i Ty mnie nie przekonasz
nie ma co syfić

a mi tylko chodziło, że wystarczą 2 dziury na przestrzał, bez pie.. się w nomenklaturę wentylacji mechanicznej, której tu optymistyczną interpretację przedstawił Kol HenoK

HenoK
07-11-2008, 19:15
a mi tylko chodziło, że wystarczą 2 dziury na przestrzał, bez pie.. się w nomenklaturę wentylacji mechanicznej, której tu optymistyczną interpretację przedstawił Kol HenoKSęk w tym, że wg przepisów nie wystarczą, jeżeli garaż jest ogrzewany :(. W takim przypadku powinna być wentylacja grawitacyjna, która nie w każdych warunkach będzie działała, lub mechaniczna.

pierwek
07-11-2008, 21:15
mechaniczna też nie zawsze będzie działała - przecież nie będzie włączona 24h/dobę - grawitacyjna ma szansę działać jednak częściej - czy skuteczniej to już kwestia dyskusyjna

Bigbeat
07-11-2008, 22:43
A to nie jest tak, że wentylacja mechaniczna, kiedy wyłączymy wentylator, zamienia się w grawitacyjną?
A jęsli nawet tak nie jest zawsze, to nie można tak zrobić, żeby tak było?

HenoK
08-11-2008, 11:45
A to nie jest tak, że wentylacja mechaniczna, kiedy wyłączymy wentylator, zamienia się w grawitacyjną?
Raczej w naturalną. Grawitacyjna wymaga pionowego komina o odpowiedniej wysokości.

ppiszc
04-08-2009, 11:26
Mam went. mechaniczna w domu no i w zwiazku z tym musze cos "wykombinowac" w garazu (garaz w bryle budynku z opcja ogrzewania - rurki w podladze sa ale nie wiem czy je podlacze :) ).
Biorac pod uwage przepis:



§ 148. 1. Wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną należy stosować w budynkach wysokich i wysokościowych oraz w innych budynkach, w których zapewnienie odpowiedniej jakości środowiska wewnętrznego nie jest możliwe za pomocą wentylacji grawitacyjnej. W pozostałych budynkach może być stosowana wentylacja grawitacyjna.

Czy nie mozna tego tak zinteptretowac ze wentylacja grawitacyjna nie zapewnimy odpowiedniej jakosci srodowiska (dla przykladu w miesacach czerwiec/lipiec/sierpien gdy na zewnatrz jest >25C - czyli grawitacyjna w zasadzie nie dziala!)
I podpierajac sie tym zainstalowac cos wspomaganego mechanicznie?

Pzdr,
ppiszc

sSiwy12
04-08-2009, 11:47
Ten przepis stanowi gdzie MUSI być zastosowana wentylacja mechaniczna.
Natomiast odnośnie garażu ogrzewanego przepis stanowi:

§ 108. 1. W garażu zamkniętym należy stosować wentylację:
2) co najmniej grawitacyjną, zapewniającą 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę - w ogrzewanych
garażach nadziemnych lub częściowo zagłębionych, mających nie więcej niż 10 stanowisk postojowych,
Tak więc nie potrzebujesz żadnego uzasadnienia aby zastosować wentylację inną niż grawitacyjna.

ppiszc
04-08-2009, 16:09
Tak więc nie potrzebujesz żadnego uzasadnienia aby zastosować wentylację inną niż grawitacyjna.

No jasne, dzieki :)

A teraz jak tanio i dobrze zrobic wentylacje mechaniczna?
Mam garaz polaczony z pom. gospodarczym w ktorym stoi pompa ciepla i w przyslosci beda stac rozne komputery i wzmacniacze (wywalam caly sprzet zeby mi nie swiecil i mrugal w pokoju - odpowiednie kable mam wszedzie pociagniete) - czyli sprzet bedzie podgrzewal powietrze w pomieszczeniu gosp. Moze macie pomysl na jakis maly reku tylko dla garazu i pom. gospodarczego? bo nie chcialbym podlaczac garazu do glownej wentylacji bo garaz bedzie zanizal uzyski glownego rekuperatora.

Pzdr,
ppiszc

martadela
03-02-2010, 14:51
Mam garaż nieogrzewany na dwa samochody (45mkw), oczywiście miejsca postojowe nie są rozdzielone ściankami.

Czyli mnie obowiązują "dziury" na przeciwległych ścianach o łącznej powierzchni 0,08m2 ???
Dwie koło bramy i dwie po przeciwległej stronie?

Ale będę mieć wygwizd w garażu :-?

Jeszcze jedno pytanie - tą Zetkę to się robi w poziomie czy w pionie (na zewnątrz budynku wyżej, w garażu niżej)?

k***a*z
15-09-2011, 17:01
Mam garaż nieogrzewany na dwa samochody (45mkw), oczywiście miejsca postojowe nie są rozdzielone ściankami.

Czyli mnie obowiązują "dziury" na przeciwległych ścianach o łącznej powierzchni 0,08m2 ???
Dwie koło bramy i dwie po przeciwległej stronie?

Ale będę mieć wygwizd w garażu :-?

Jeszcze jedno pytanie - tą Zetkę to się robi w poziomie czy w pionie (na zewnątrz budynku wyżej, w garażu niżej)?



Mam podobną sytuację, czy kratki muszą mieć 0.08m2 ? i co z tą zetką ? musi być w garażu ?

orko
16-09-2011, 11:39
Czy nie mozna tego tak zinteptretowac ze wentylacja grawitacyjna nie zapewnimy odpowiedniej jakosci srodowiska (dla przykladu w miesacach czerwiec/lipiec/sierpien gdy na zewnatrz jest >25C - czyli grawitacyjna w zasadzie nie dziala!)

No to mamy problem. Jak pamiętamy mowa jest o garażu więc pewnie samochód nam się lekko przydusi i zapadnie w śpiączkę.

*milek*
10-02-2012, 14:59
Mam garaż nieogrzewany na dwa samochody (45mkw), oczywiście miejsca postojowe nie są rozdzielone ściankami.

Czyli mnie obowiązują "dziury" na przeciwległych ścianach o łącznej powierzchni 0,08m2 ???
Dwie koło bramy i dwie po przeciwległej stronie?

Ale będę mieć wygwizd w garażu :-?

Jeszcze jedno pytanie - tą Zetkę to się robi w poziomie czy w pionie (na zewnątrz budynku wyżej, w garażu niżej)?

Podciągam, bo u mnie to samo.

Mnie się wydaje, że nie musi być aż tyle tych otworów, nic takiego w tym przepisie nie ma - dwa wystarczą, byle w sumie dawały odpowiednią powierzchnię.
Tylko jak interpretować te przegrody przy stanowiskach? Jak ich nie ma, to powierzchnię otworów liczyć jak na 1 stanowisko?

I jak mają wyglądać te otwory? Pisano na poprzednich stronach, o kratkach 14cmx14cm - nie za wielkie? Przecież wymagane 0,04m kw to sporo mniejszy otwór?

Nefer
10-02-2012, 15:01
Jak skończyło się u mnie ? Mam porządną dziurę z ścianie, zamontowany spoooory wentylator - dobrany do kubatury (z kratką z żaluzją na zew.) podłączona do tego czujkę ruchu. Wjeżdża samochód - włącza się wentylator. Na razie włącza kot :)

*milek*
10-02-2012, 15:59
Czyli Twoja koncepcja przeszła :)

U mnie wystarczy wersja z małymi dziurkami, bo garaż ma być nieogrzewany.

mp_krk
20-08-2012, 11:43
Witam

Podepnę się do tematu....

Mam podobny problem jak Nefer i inni użytkownicy. Garaż w bryle budynku (nad garażem taras), ogrzewany; obok kotłownia.

W projekcie domu nie było (nie ma) informacji odnośnie wentylacji w garażu jak również częściowo odnośnie wentylacji w kotłowni (na ekogroszek) - tzn zgodnie z projektem został wykonany komin wentylacyjny z otworem 14x14cm, natomiast brak jest nawiewu.

Jako że budowa na ukończeniu muszę temat ogarnąć i sfinalizaować przed zaproszeniem kominiarza. Jak najskuteczniej zapewnić dopływ powietrza do kotłowni (wejście do niej jest poprzez garaż, obecnie nie ma jeszcze drzwi w wnęce) oraz jak zrealizować wentylację w garażu? W kwestii garażu skłaniałbym sie do rozwiązania jak Nefer, czyli wykucia dziury i założenia wentylatora wyciągowego. W przypadku zastosowania wentylatora na jakiej wysokości musi on być (garaż ma 2.9m wysokości)? Bo zamiast kuć ścianę mógłbym wentylator założyć na wspólnej ścianie z kotłownią i poprowadzić rurę ok 2m w poziomie do wolnego pionu wentylacyjnego w kotłowni - tyle że wtedy wentylator musiałb y być na wys ok 2,5m

Właśnie, Nefer robiłaś też drugi otwór przy podłodze jako nawiew powietrza do garażu? Masz może zdjęcie jak to u Ciebie wygląda?

Nefer
20-08-2012, 22:12
Albo wentylator - albo dwa otwory. Wentylator mam po prostu w ścianie, pod sufitem, ma czujkę ruchu. Dobrałam wielkość do kubatury.

mp_krk
21-08-2012, 14:19
Nefer, a masz moze linka albo nazwe tego wentylatora? Bo jak rozumiem na zewnatrz jest zaluzja ktora normalnie jest przyslonieta i otwiera sie w momencie zadzialania wentylatora na podstawie fotokomorki? Nigdzie nie moge znalezc czegos takiego...

Jak długo po opuszczeniu garazu dziala jeszcze wentylator?

Z drugiej strony, czy zastosowanie tylko wyciagu bez kratki (dziury) ktora byloby pobierane powietrze nie spowoduje wyciagania powietrza np z kotlowni ?