PDA

Zobacz pełną wersję : Powietrzne pompy ciepła. kto użytkuje?



grzegorz961
06-11-2008, 11:02
Czy jest ktos na forum kto ma pompę ciepła altherme (lub inne) i przezyl jakąs zimę? z racji swojego zawodu muszę ludziom cos polecac a nie mogę bez RZECZYWISTYCH danych o zuzyciu prądu, zaletach i wadach sprawdzonych w praktyce. Bede bardzo wdzięczny za podzielenie się doświadczeniami. Wszedzie tylko reklamujące ulotki i zachwyty sprzedawcow. To dla mnie za mało....

radek_sziwa
06-11-2008, 17:45
Jesli myslisz o pompie ciepla powietrze-woda do ogrzewania domu jednorodzinnego to dla Polskich warunkow one sie zupelnie nie nadaja. Nie jako jedyne zrodlo ciepla. COP maja okolo 3 tak gdzies do +2C na zewnatrz a potem jest juz tylko gorzej. Mozna kombinowac z buforem i dodatkowym zrodlem na chlodniejsze dni ale zabawy przy tym sporo, korzysci niewiele, koszty podobne do pompy solanka-woda. Jako projektant nigdy nie zaproponowalbym nikomu takiego rozwiazania chyba ze sie upiera albo ma urzadzenia na pol darmo.

grzegorz961
06-11-2008, 20:37
własnie podobnie dzis mowił mi ktos kto używa ta pompe. faktycznie nie sprawdza sie to zupełnie w niskich temp. Przy poborze CWU pracuja wszystkie grzałki i zuzycie prądu jest duze. Ci co instaluja maja nadzieje na lagodne zimy. NO ale to jest kwestia wiary, a my mowimy o technologii. W kazdym razie wyrobiłem sobie jakas opinie, co nie jest latwe przy samych naciaganych materialach reklamowych.

basia_z_lasu
06-11-2008, 22:46
własnie podobnie dzis mowił mi ktos kto używa ta pompe. faktycznie nie sprawdza sie to zupełnie w niskich temp. Przy poborze CWU pracuja wszystkie grzałki i zuzycie prądu jest duze. Ci co instaluja maja nadzieje na lagodne zimy. NO ale to jest kwestia wiary, a my mowimy o technologii. W kazdym razie wyrobiłem sobie jakas opinie, co nie jest latwe przy samych naciaganych materialach reklamowych.
A jaki model, rok produkcji i producent tej pompy? Nie ma co uogólniać. Bo jest szybki postęp w tej dziedzinie ( pomp powietrznych). Mitsubishi zrobiło pompę ( model ZUBADAN), która do -15 st. ma nominalną moc, a działa do -25 st. ( bodajże z 3/4 mocy). Szukam kogoś, kto to ma, ale to jest nowość, która być może jeszcze do Polski nie dotarła.

..::M:D::..
06-11-2008, 22:50
może pan W (http://www.wieczorek.opole.pl/index.php?go=oferty&dzial=196)już komuś sprzedał i zdradzi namiary :roll:

grzegorz961
06-11-2008, 23:11
własnie podobnie dzis mowił mi ktos kto używa ta pompe. faktycznie nie sprawdza sie to zupełnie w niskich temp. Przy poborze CWU pracuja wszystkie grzałki i zuzycie prądu jest duze. Ci co instaluja maja nadzieje na lagodne zimy. NO ale to jest kwestia wiary, a my mowimy o technologii. W kazdym razie wyrobiłem sobie jakas opinie, co nie jest latwe przy samych naciaganych materialach reklamowych.
A jaki model, rok produkcji i producent tej pompy? Nie ma co uogólniać. Bo jest szybki postęp w tej dziedzinie ( pomp powietrznych). Mitsubishi zrobiło pompę ( model ZUBADAN), która do -15 st. ma nominalną moc, a działa do -25 st. ( bodajże z 3/4 mocy). Szukam kogoś, kto to ma, ale to jest nowość, która być może jeszcze do Polski nie dotarła.

To nie chodzi o to, czy jest jakas super pompa ktora ma nie wiadomo jakie parametry TEORETYCZNIE! Tu nie chodzi o teorie, ale PRAKTYKE. To tak jak producenci aut podaja ile one spalaja na 100 km. to zawsze dobrze wyglada, ale nijak sie nie potwoerdza w praktyce! To samo dotyczy pomp. Wiadomo ze w folderach jest super! Ktos to musi zainstalowac i przezyc zime i to dosc zimna i powiedziec jak to wyglada. Inaczej to papier wytrzyma wszystko! tyle ze z tego nic nie wynika. niestety, Altherma tez podaje super osiagniecia. ale jak pytam o uzytkownikow to maja problemy z podaniem namiarow!!! Od razu sa problemy.
To jest rynek a nie akademickie rozprawy

Cpt_Q
06-11-2008, 23:29
... z racji swojego zawodu muszę ludziom cos polecac a nie mogę bez RZECZYWISTYCH danych...
Uff, jak dobrze, że nie musisz mi nic polecać :-?

grzegorz961
07-11-2008, 00:16
... z racji swojego zawodu muszę ludziom cos polecac a nie mogę bez RZECZYWISTYCH danych...
Uff, jak dobrze, że nie musisz mi nic polecać :-?

polecac potrafie, ale bez naciagnia. Ty pewnie zostaniesz obrobiony i zadowolony. good luck

HenoK
07-11-2008, 08:26
Nie ma co uogólniać. Bo jest szybki postęp w tej dziedzinie ( pomp powietrznych). Mitsubishi zrobiło pompę ( model ZUBADAN), która do -15 st. ma nominalną moc, a działa do -25 st. ( bodajże z 3/4 mocy). Szukam kogoś, kto to ma, ale to jest nowość, która być może jeszcze do Polski nie dotarła.Jestem podobnego zdania. Biorąc pod uwagę fizykę nie powinno być problemu z działaniem takiej pompy ciepła (niektórzy mają tego typu wątpliwości). Całość sprowadza się do opracowania odpowiedniej technologii. Na razie jest to nowość, za którą trzeba zapłacić niemałe pieniądze (porównywalne z dobrej jakości pompami ciepła z wymiennikiem gruntowym).
Sam użytkuję pompę ciepła "hybrydową" własnej konstrukcji - mam możliwość czerpania ciepła z powietrza lub z glikolowego wymiennika gruntowego. Krótko używałem pompy ciepła powietrze-powietrze (klimatyzatora). Układ rozmrażania radził sobie spokojnie do temperatury -5 st. C.

coulignon
07-11-2008, 08:34
Nie ma co uogólniać. Bo jest szybki postęp w tej dziedzinie ( pomp powietrznych). Mitsubishi zrobiło pompę ( model ZUBADAN), która do -15 st. ma nominalną moc, a działa do -25 st. ( bodajże z 3/4 mocy). Szukam kogoś, kto to ma, ale to jest nowość, która być może jeszcze do Polski nie dotarła.

To proponuje taka pompę kupić, jednostke zewnetrzną ładnie rozłożyć, rozwinąć jej skraplacz i zakopać w ziemi. Bo skoro działa normalnie (czyli zakładam że COP 3) w temp -15stC to w 8 stopniach które są pod ziemią będzie miała COP z..... 10 - no nie?
W ten sposób stanie się Najlepszą Pompą Świata. Dobrze myślę?

HenoK
07-11-2008, 09:36
To proponuje taka pompę kupić, jednostke zewnetrzną ładnie rozłożyć, rozwinąć jej skraplacz i zakopać w ziemi. Bo skoro działa normalnie (czyli zakładam że COP 3) w temp -15stC to w 8 stopniach które są pod ziemią będzie miała COP z..... 10 - no nie?
W ten sposób stanie się Najlepszą Pompą Świata. Dobrze myślę?
Prawie dobrze, ale "prawie" stanowi dużą różnicę :lol: .
Popatrz na ten wykres (pochodzący ze strony : http://www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl/content/view/813/145/ )
http://www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl/images/wydania/2008_09/143.gif
Zastosowana technologia pozwala na pracę przy niskich temperaturach, ale ... nie obiecuje cudów.
Więcej na temat zastosowanych w pompie ZUBADAN rozwiązań znajdziesz np. TUTAJ :
http://www.aireco.pl/d/products_destination/2_1_pl.pdf

radek_sziwa
07-11-2008, 10:39
Jedna mala uwaga. Dlaczego nigdzie przy tym calym zuba-dan'ie nie jest podany wspolczynik COP dla 0C, -15C, -25C ??? To ze pompa ciepla w takich temperaturach dostarczy wymagana moc to nie ulega watpliwosci. Tylko jakim kosztem ? Dlaczego kazdy inny model klimatyzatorow czy pomp ciepla powietrze-woda ma podany COP dla konkretnej temperatury a ten model akurat nie ? Dla mnie to zadna nowosc, jednostka zewnetrzna o mocy 15kW dostarczajaca 15kW nawet do temperatury -15C na zewnatrz. Tylko dziwnym trafem nikt nie pisze, ze przy takiej temperaturze zewnwtrzne COP jest bliskie 1.

HenoK
07-11-2008, 11:02
Jedna mala uwaga. Dlaczego nigdzie przy tym calym zuba-dan'ie nie jest podany wspolczynik COP dla 0C, -15C, -25C ??? To ze pompa ciepla w takich temperaturach dostarczy wymagana moc to nie ulega watpliwosci. Tylko jakim kosztem ? Dlaczego kazdy inny model klimatyzatorow czy pomp ciepla powietrze-woda ma podany COP dla konkretnej temperatury a ten model akurat nie ? Dla mnie to zadna nowosc, jednostka zewnetrzna o mocy 15kW dostarczajaca 15kW nawet do temperatury -15C na zewnatrz. Tylko dziwnym trafem nikt nie pisze, ze przy takiej temperaturze zewnwtrzne COP jest bliskie 1.Co to znaczy nigdzie? W ciągu 5 minut znalazłem w necie taką informację :
http://www.klimageraete24.de/klimageraete24-p1485h362s363-Mitsubishi-Zubadan-P.html

Technische Daten:
PUHZ - HRP 125 YHA
Kühlen EER/Energieeffizienzklasse 3,21 / A
Heizen COP/Energieeffizienzklasse 3,61 / A
Max. Kapazität bei -15oC kW 14 COP bei 2.0

coulignon
07-11-2008, 11:32
to tym bardziej twierdze ze do ziemi z parownik i będzie miał COP 10 :lol:

Za grosz im nie wierzę ale taka lużna dywagacja.... Jakby zrobić dla tej pompki ordynarne GWC rurowe i podłączyć jej na ssanie....

Albo nagrzewnice glikolową połączoną bezpośrednio z solarami...

Normalnie COP się tak podniósł że teraz sterczy pod niebiosa... :lol:

HenoK
07-11-2008, 15:49
to tym bardziej twierdze ze do ziemi z skraplaczem i będzie miał COP 10 :lol: Chyba chodziło Ci o parownik. To on pobiera ciepło. Skraplacz je oddaje. No chyba, że chodzi Ci o chłodzenie pomieszczenia, wtedy masz rację. Ale nawet w takiej sytuacji uzyskanie COP w takiej wysokości jest nierealne. Najwyższe o którym słyszałem wynosiło ok. 6,0 - http://fulereny.blink.pl/mum/pc4.jpg - cały artykuł :
http://forum.muratordom.pl/post2834216.htm#2834216

coulignon
07-11-2008, 15:56
parownik. Zgadza się.

sSiwy12
07-11-2008, 16:17
Moim zdaniem przyszłość może należeć do PCi A/W (powietrze/woda). Już teraz osiągniecie średniorocznego (realnego) COP powyżej 3 nie jest rzadkością.
PCi tego typu, przeznaczone dla potrzeb ogrzania CWU mogą konkurować z solarami - zważywszy, że ceny ich zakupu zaczynają się od 3.000,-.

Ciekawym rozwiązaniem jest również hybryda ("tymi rencami" zbudował ją HenoK) na kolektorze glikolowo- powietrznym, lub propozycja Sopel Lodu z kolektorem bezpośrednim gruntowym i powietrznym (bez wentylatora).
W tej chwili Sopel Lodu ma zasadniczą wadę - kosmiczną cenę (i zarozumiałego szefa :lol: ), ale w przyszłości?

I jeszcze jedno. W przypadku PCi A/W "ważniejsza" od temperatury jest wilgotność powietrza, bo w zasadzie to ona (wilgoć) jest "nośnikiem energii"

grzegorz961
07-11-2008, 16:39
co chwila niemal pojawia sie ktos z duza kubatura, np pałacyk przerabiany na hotel itd. dla powierzchni ok 1000 m2 same odwierty to ok 100 tys. Robi sie naprawde duzo. Proponuje wiec rozwiazanie mieszane, pompy A/W z rezerwowym kotlem na cokolwiek. wg mnie to sensowne.
Problem jest taki, ze jesli rachunki beda duzo wyzsze niz podawane w broszurach, przyjda mrozy itd, to ci ludzie mnie rozstrzelaja.

INstalator z doswiadczeniem mnie przestraszył powiedział ze to mozna robic TYLKO GDY MOWI SIE WPROST ze zuzycie pradu nie bedzie małe w zimie. Sporo wieksze niz dla COP 2. Wtedy jednak wiekszosc sie wycofuje

Piczman
07-11-2008, 17:39
PCi tego typu, przeznaczone dla potrzeb ogrzania CWU mogą konkurować z solarami - zważywszy, że ceny ich zakupu zaczynają się od 3.000,-.

Gdzieś Ty taką znalazł ?

Daj namiary, chętnie kupię nawet do 4 tyś ,,,

HenoK
07-11-2008, 17:49
PCi tego typu, przeznaczone dla potrzeb ogrzania CWU mogą konkurować z solarami - zważywszy, że ceny ich zakupu zaczynają się od 3.000,-.

Gdzieś Ty taką znalazł ?

Daj namiary, chętnie kupię nawet do 4 tyś ,,,
Np. http://www.allegro.pl/item475357744_pompa_ciepla_do_c_w_u.html

Piczman
07-11-2008, 21:42
A coś mniej "rzemieślniczego" ??? :roll: , tzn. "młodszego" !

Np. BUDERUS WPT 300 tylko z mniejszym zasobnikiem, tak ze 150 L :D

HenoK
25-11-2008, 09:22
Na Allegro pojawiło się nowe urządzenie :
http://www.allegro.pl/item487686140_abatronic_ahp_12dcg_pompa_ciepla_pow ietrze_woda.html
Jest to pompa ciepła o stosunkowo niewielkiej mocy (do 4-5kW). Za atrakcyjna cena 6500 zł (do tego trzeba doliczyć montaż pewnie jakieś 1000 zł) można stosunkowo tanio ogrzać nieduży dobrze ocieplony dom. Może to być dobra alternatywa dla ogrzewania elektrycznego.
Swoją pompę ciepła zbudowałem na bazie takiej samej jednostki zewnętrznej (DC Inverter) tylko inaczej rozwiązałem sprawę wymienników. Tu jednak jest gotowy produkt, stosunkowo łatwy do zastosowania.

grzegorz961
28-12-2008, 17:28
Kupiłem ksiazke o pompach (czerwona okładka, duzy format ale autora nie pamietam, pozyczylem). Wskazuje sie tam jako dobre rozwiązanie pompa powietrzna we wspołpracy z GWC. Ze robi sie dodatkowe wyjscie do zasysania przez PC i temp powietrza jest zawsze dodatnia wiec PC działa z duza wydajnoscia itd. POwiedzcie mi gdzie tu jest haczyk, bo przeciez kazdy by cos takiego robił!!?
Czy chodzi o mała wydajnosc (m3) GWC dla pompy czy cos innego?

No bo w sumie rozwiazanie niezwykle ciekawe - jesli rzeczywiscie duza ilosc powietrza uda sie ogrzac w rurze GWC.

coulignon
28-12-2008, 18:44
Ciekawe ile pompa przetłacza powietrza na godzinę. Bo jeśli tak ze 300 to pociągnie to prosty rurowiec. jeśli 1300 to juz prosty (tani ) rurowiec tego nie pociagnie. I tu może być ten haczyk.

Depi
28-12-2008, 19:52
W którymś z wątków było to przerobione (nie wiem, czy nie w "100 sposobów na jamnika...") i wniosek był dokładnie taki - GWC nie wydoli dostarczać tyle powietrza, ile PC potrzebuje. Musiałby byś naprawde monstrualny. Choć w dłuższej perspektywie może i taki by sie opłacił...

ProStaś
28-12-2008, 20:11
http://forum.muratordom.pl/post2036557.htm#2036557

Depi ma rację, było.
Jam to, nie chwaląc się, na forum poruszył. :wink:
Aplauzu nie było. :roll:

grzegorz961
28-12-2008, 20:20
ale to jest nie do rozwiazania??/ Przeciez gdyby nawet wsadzic sporo forsy w to, to i tak ma sens! Byle uzyskac przepustowosc. Wtedy mozna zapomniec o odwiertach za setki tys albo kopaniu hektarow! Ale jesli tego nikt nie robi to to najlepsza odpowiedz

ProStaś
28-12-2008, 20:28
ale to jest nie do rozwiazania??/ Przeciez gdyby nawet wsadzic sporo forsy w to, to i tak ma sens! Byle uzyskac przepustowosc. Wtedy mozna zapomniec o odwiertach za setki tys albo kopaniu hektarow! Ale jesli tego nikt nie robi to to najlepsza odpowiedz

Problem nie tkwi, li tylko, w przepustowości. Musisz ogromną strugę powietrza, kt. potrzebuje PC, przepuścić przez GWC na tyle WOLNO, by zdążyła się nagrzać. A do tego, po pierwszej euforii po uruchomieniu, może dojść do kraksy. Złoże się nie zregeneruje i zysków nie będzie. Stąd gigantyczne przemywamiarowanie dla domków jednorodzinnych. Dla większych obiektów - utopia.

kosmo77
28-12-2008, 20:31
Z nazwy urządzenia można wywnioskować że ta pompa ma działać w powietrzu a nie w ziemi. jak chcesz ciepło z ziemi to kupuj pompę 'ziemną' a nie kombinuj...

coulignon
28-12-2008, 21:33
to tym bardziej twierdze ze do ziemi z parownik i będzie miał COP 10 :lol:

Za grosz im nie wierzę ale taka lużna dywagacja.... Jakby zrobić dla tej pompki ordynarne GWC rurowe i podłączyć jej na ssanie....

Albo nagrzewnice glikolową połączoną bezpośrednio z solarami...

Normalnie COP się tak podniósł że teraz sterczy pod niebiosa... :lol:

Na to się zapatrzyłeś? To był taki prześmiewczy pomysł tylko....Chcesz mieć COP 10?? :D

lukaszja
29-12-2008, 12:43
ale to jest nie do rozwiazania??/ Przeciez gdyby nawet wsadzic sporo forsy w to, to i tak ma sens! Byle uzyskac przepustowosc. Wtedy mozna zapomniec o odwiertach za setki tys albo kopaniu hektarow! Ale jesli tego nikt nie robi to to najlepsza odpowiedz

Problem nie tkwi, li tylko, w przepustowości. Musisz ogromną strugę powietrza, kt. potrzebuje PC, przepuścić przez GWC na tyle WOLNO, by zdążyła się nagrzać. A do tego, po pierwszej euforii po uruchomieniu, może dojść do kraksy. Złoże się nie zregeneruje i zysków nie będzie. Stąd gigantyczne przemywamiarowanie dla domków jednorodzinnych. Dla większych obiektów - utopia.

Tylko, że chyba nie jest tak do końca z tą OGROMNĄ strugą powietrza. To po prostu zależy od danej PC! Podana przez ProStasia pompa
http://medson-spartec.pl/easy.php potrzebuje max 400m3/h. A to powinien załatwić prosty rurowiec, w zależności od rodzaju gruntu od powiedzmy 20 do 50m długości.
Potencjalne plusy rozwiązania to
1. przystępna cena (dot. GWC! - nie wiem, ile kosztuje PC),
2. wyższy COP latem (niż PC gruntowa).

Też myslałem o takim rozwiązaniu, ale dotychczas powietrzne PC które znalazłem potrzebowały min. 1.500m3/h. I tu powstawał opisywany już problem...

pozdr, luke

sti
05-03-2010, 10:06
Witajcie.

Mam taką pompę powietrze/powietrze Daikin SkyAir.
Mam uczucia ambiwalentne. Ona z jednej strony zużywa tyle prądu, ile powinno być wg Audytora OZC (no, może niewiele mniej). W każdym razie COP za poszczególne miesiące dla całego systemu grzewczego wychodzi nastpęująco
październik 1.6
listopad 1,85
grudzień 1,3
styczeń 1,0
luty 1,25
Mam osobny licznik na ogrzewanie - w tablicy. Trzeba jednak pamiętać, ze wyniki mogą być zniekształcone przez dmuchawę centralną (ok. 1 Kw na godzinę pracy, ale ona nie pracuje cały czas), rekuperator (200 W) i podłogówkę w jednym pokoju i łazience (ale ona tylko dogrzewa, nie grzeje od podstaw, np. podnosi temp. o 2 stopnie - wadą tego systemu jest słabsze ogrzewanie dalej położonych pokoi - u mnie ten najdalszy pokój jest 20 m. od centrali - dom jest parterowy i rozłożysty).
Myślę, że średnie rzeczywiste COP będzie coś koło 1,5 - 1,7. W każdym razie daleko mu do prezentacji na stronie Wiessmanna - tam jest zużycie od początku zimy ok. 4 tys. kWh, a ja mam ok. 11 tys., tyle że mój system kosztował z rekuperatorem ok. 45 tys. i w tej cenie jest klimatyzacja i niezależna wentylacja wszystkich pomieszczeń (ale mój dom też ma 200 m2 tak jak ten od Wiessmanna). Czy ktoś może wie, ile kosztuje taki system Wiessmanna?
Z drugiej strony koszty ogrzewania mam porównywalne ze znajomymi, którzy grzeją gazem (oczywiście po przeliczeniu kosztów na 1m2 powierzchni domu). Z trzeciej strony zima w tym roku była wyjątkowo ostra. Sam więc jeszcze nie wiem, co o tym myśleć.

qwerty12
05-03-2010, 11:14
problemem strony viesmanna jest to, ze tego domu nikt nie widział i równie dobrze może on mieć 120m2; ja obserwuję tę stronę od jakiegoś czasu i zastanawia mnie to, ze temp w pomieszczeniu zawsze waha się w przedziale 21,3 - 21,4stC - strasznie małe wahanie jak na moje oko - zwłaszcza, że nawet przy full słońcu w całym kraju nie wzrasta do np 22stC.. Być może czujnik mierzy temp w akwarium - ale to taka luźna dygresja...

a serio: 4000kWh x COP=3 daje wynik zbliżony do Twojego.

NOTO
05-03-2010, 11:17
A gdzie jest ta strona V ...

7tonik
05-03-2010, 11:31
Ciekawy jestem jak ty to COP liczysz? W wątku o PC głowili się, jak go policzyć, ale nikt nie podał sensownego sposobu. A ty tutaj wyskakujesz z tak "precyzujnymi" wynikami :)
Przyznam, że gdy rozważałem ogrzewanie nadmuchowe, to brałem pod uwage tę PC. W końcu wybrałem Althermę i wodne podłogowe.

sti
05-03-2010, 11:38
Ciekawy jestem jak ty to COP liczysz? W wątku o PC głowili się, jak go policzyć, ale nikt nie podał sensownego sposobu. A ty tutaj wyskakujesz z tak "precyzujnymi" wynikami :)
Przyznam, że gdy rozważałem ogrzewanie nadmuchowe, to brałem pod uwage tę PC. W końcu wybrałem Althermę i wodne podłogowe.

Mam obliczenia w AudytorOZC i wskazania licznika.

qwerty12
05-03-2010, 11:42
A gdzie jest ta strona V ...http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja.html

7tonik
05-03-2010, 11:48
No to patrząc na te wyniki COP można prawie na 100% stwierdzić, że masz dużo nieprzewidzianych mostków cieplnych i duże straty na wentylacji. Zafunduj sobie sesję kamerą termowizyjną (ale to juz raczej w przyszłym sezonie). Pewnie będzie dużo do poprawienia :)

sti
05-03-2010, 11:53
No to patrząc na te wyniki COP można prawie na 100% stwierdzić, że masz dużo nieprzewidzianych mostków cieplnych i duże straty na wentylacji. Zafunduj sobie sesję kamerą termowizyjną (ale to juz raczej w przyszłym sezonie). Pewnie będzie dużo do poprawienia :)

raczej mostki, bo jest rekuperator
ale z drugiej strony, żeby mostki obniżyły COP z 2,5 na 1.5? To aż nieprawdopodobne. W audytorze jest dodatek na mostki 10%, więc nawet gdyby były supermostki to nie powinno być więcej niż kolejne 10% :-?
Poza tym ja pilnowałem wykonawstwa, a zwłaszcza ocieplenia, wełna jest położona bardzo dobrze, styropian też, więc gdzie te mostki?
Jeszcze jeden argument - ciężka zima. Mam kolegę, grzejącego węglem, zazwyczaj palił 5 ton przez cały sezon, teraz na koniec lutego miał spalone 7 ton, a jeszcze 2 miesiace przed nami, czyli jakaś 1 tona, Stąd zuzycie ciepła było u niego o 50% wyższe niż normalnie. Stąd gdyby to odnieść do mojego COP to ono wynosi od 2,5 do 1,5. :D

NOTO
05-03-2010, 11:58
A gdzie jest ta strona V ...http://www.viessmann.pl/pl/products/Heat_pumps/wizualizacja.html

Wow. ktoś ich pytał gdzie jest ten dom ?

sti
05-03-2010, 12:05
Przecież pisze jak byk, pod Opolem.

7tonik
05-03-2010, 13:43
W takim razie skąd wyniki:
październik 1.6
listopad 1,85 ?
Coś nie tak. Z moich obserwacji Althermy takie COP byłoby poniżej -15 st. W przeciwnym razie załączanie grzałki nie byłoby wyraźnie odczuwalne (na rachunkach).
Chyba że grzanie powietrzem z definicji jest mało efektywne. Jaka jest temp. powietrza na wyjściu z PC. Może tutaj jest klucz do tej zagadki. Bo jeśli to jest w granicach 50 st, to w porównaniu do althermy, gdzie przy podłogówce będzie na zasilaniu 30-35st, obniży to znacząco COP.

sti
05-03-2010, 13:52
Włożyłem termometr do kanału kiedyś tam :)
Było 35-37 st.
a co do COP to w październiku było zimno, natomiast listopad był ciepły. Może stąd wyższe COP w listopadzie.

7tonik
05-03-2010, 14:03
Zaraz na wyjściu z PC?
W listopadzie powinno być powyżej 3. Jesteś bardzo robrym przykładem dla sceptyków powietrznych pomp ciepła. Czytałem kiedyś artykół jak duże znaczenie na COP ma "chłodnicza" instalacja (dokładność wykonania) PC. Może tutaj coś nie tak?

sti
05-03-2010, 14:07
na wyjściu z kanału w odległości 2 m od pompy.

7tonik
05-03-2010, 14:15
Zatem na wymienniku będzie znacznie wyżej. Musi być przecież jeszcze dogrzane powietrze z zewnątrz, które stanowi wentylację.

sti
05-03-2010, 14:20
Nie wiem, mam rekuperator, więc nie powinno być aż takie zimne.

sti
05-03-2010, 14:24
Zaraz na wyjściu z PC?
W listopadzie powinno być powyżej 3. Jesteś bardzo robrym przykładem dla sceptyków powietrznych pomp ciepła. Czytałem kiedyś artykół jak duże znaczenie na COP ma "chłodnicza" instalacja (dokładność wykonania) PC. Może tutaj coś nie tak?

Chodzi o system kanałów? Być może w każdym razie różnicę mam między nabliższą a najdalszą kratką ok. 5 st. (na dystansie 20 m. temp. spada z 37 do 32 st.), stąd konieczność dogrzewania ostatniego pokoju podłogówką.

7tonik
05-03-2010, 14:31
Problem nie tkwi, li tylko, w przepustowości. Musisz ogromną strugę powietrza, kt. potrzebuje PC, przepuścić przez GWC na tyle WOLNO, by zdążyła się nagrzać. A do tego, po pierwszej euforii po uruchomieniu, może dojść do kraksy. Złoże się nie zregeneruje i zysków nie będzie.
Temat mnie trochę zainteresował. Mam wkopane w koło domu 2 nitki rury kanalizacyjnej po 40 m średnica 160. Mam mieszane uczucia przy wykorzystaniu tego jako GWC do wentylacji (bardzo wysoki poziom wód gruntowych - diabli wiedzą czy wyszło szczelnie, dodatkowo kondensat pewnie też robi swoje- boję się co się tam może "wykluć"). Chodzi mi więc po głowie, aby skierować to na PC powietrzną. Szacuję, że pokryłoby to kakieś 1/3 zapotrzebowania PC. Do tego doszłoby powietrze wyrzucane z rekuperatora (rekuperatorów). Tylko, czy zyski z tego tytułu przewyższą straty na zasilaniu wentylatorów. PC pracuje maksymalnie 10 godz. w układzie 8+2 (II taryfa), więc czas na regenerację jest.

Bello
10-06-2010, 10:17
Używam pompy ciepła powietrze-woda, i jestem bardzo zadowolony.
Mam Mitsubishi Zubadan jako jednostki zewnętrznej. Kupiłem pompy ciepła w Niemczech:

Wärmepumpe (http://www.zubatec.de)

Mamy SPF o 3,8

dagmar_24
17-06-2010, 09:35
Bello chciałabym się dowiedzieć jaki dom ogrzewasz tymi pompami, czy jest to cale grzanie czy tylko cwu i czy to się opłaca po tej zimie, jak z poborem orądu i rachunkami ???

dagmar_24
17-06-2010, 09:37
mialo być z poborem prądu a nie orądu sory :)

bartosz-w
23-02-2011, 23:58
ile u nas kosztuje ten zubadan. Znalazłem jedną stronę i tam cena 10000 euro, chciałem zweryfikować

Oliwkowo
08-03-2012, 21:06
Witam,
zastanawiam się nad instalacją PPC z tym że mam to urządzenie stosować jedynie poza sezonem grzewczym do ogrzewania CWU czytając te wszystkie posty ciężko jest coś wywnioskować i podjąć decyzję tym bardziej że temat jest dość stary a technika poszła do przodu. Ja znalazlem coś takiego http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html może ktoś to stosował proszę o opinie.

miki121
08-03-2012, 21:43
ile u nas kosztuje ten zubadan. Znalazłem jedną stronę i tam cena 10000 euro, chciałem zweryfikować

Zależy jaką moc potrzebujesz i jak opcje :)
Jeżeli chcesz więcej info i ceny puść info na priva :)

marcel232
08-03-2012, 21:52
Mam takie pytanko.
Czy COP PPC uwzglednia tez odszranianie wymiennika? No bo na to tez idzie troche energii. Przy -15 moja klimatyzacja gdy ustawi sie ja na grzanie odszrania wymiennik co jakies 15-20 minut. Tak tylko pytam bo gdy zastanawialem sie co wybrac do mojego domu (gruntowke czy PPC) nikt nie potrafil mi odpowiedziec na to pytanie. Zakladam wiec, ze katalogowy COP PPC przy np. -15 nie uwzglednia odszraniania (gdyby uwzglednial to na pewno producenci by sie tym chwalili).

tomek131
08-03-2012, 22:19
Sredni COP będzie 2.To samo co byś prądem grzał w II taryfie.Jak powietrzną podłączysz ,tak żeby szła w 2 taryfie to będzie trochę taniej,tylko będziesz niewolnikiem IItaryfy i będziesz miał najcieplej nad ranem a najchłodniej wieczorem.Czyli odwrotnie niż powinno być.Oczywiście sprzedawcy pomp powiedzą,że to nie ma znaczenia.
Kupić se parę farelek i grzać za różnicę ze 20lat

Zigobar
11-03-2012, 14:28
Oliwkowo
Mam taką PC połączoną ze zbiornikiem 300l [przepływ bezpośredni]. Grzeje CWU od wiosny do jesieni [zimą CO i CWU - kocioł węglowy]. Dopływ i odpływ powietrza - z zewnątrz. Pracuje przeważnie 1raz/dobę.
Zastrzeżeń do jej pracy nie mam.
Sterownik - ubogi, tylko jedna nastawa czasowa.

Heater
18-03-2012, 23:04
Ana-76 używa Zubadana już 2 rok, z tego co wiem przez dwa lata (zima grzanie domu i lato c.w.u.) zużyła 20000 kW, w pokojach jest w zimie 22,5 C a w łazienkach po 24-25 C - wszędzie podłogówka. Nie ma kombinowania z taryfami, do tego zbiornik c.w.u. 200 L i 6 osób w domu, rozbiór wody c.w.u. naprawdę spory.

Heater
18-03-2012, 23:09
Mam takie pytanko.
Czy COP PPC uwzglednia tez odszranianie wymiennika? No bo na to tez idzie troche energii. Przy -15 moja klimatyzacja gdy ustawi sie ja na grzanie odszrania wymiennik co jakies 15-20 minut. Tak tylko pytam bo gdy zastanawialem sie co wybrac do mojego domu (gruntowke czy PPC) nikt nie potrafil mi odpowiedziec na to pytanie. Zakladam wiec, ze katalogowy COP PPC przy np. -15 nie uwzglednia odszraniania (gdyby uwzglednial to na pewno producenci by sie tym chwalili).

Zubadan odszrania się raz na max 150 min i trwa to zaledwie 3 minuty. Nie używane są do tego żadne grzałki. Gorące pary freonu cofane są na agregat i jednostka błyskawicznie robi się czysta i znów zaczyna grzać.

Oliwka 29
22-04-2012, 12:19
Oliwkowo i Zigobar !!

Ja tez planuje zakup powietrznej pompy ciepla . Budujemy dom jak najbardziej energooszczedny i potrzebujemy dobrego pomyslu na ogrzanie CWU w okresie wczesnej wiony do poznej jesieni. Po przeliczeniu Solary sa (moim zdaniem oczywiscie ) nieoplacalne . Zakladajac ze beda bezobslugowe ( a tak nigdy nie jest ) zwroca sie po ok 25 latach . Odpada. Taka Powietrzna pompa ciepla wydaje sie byc idealnym rozwiazaniem , tym bardziej ze tak czy tak zasobnik musimy miec .
Ta pompa Hewalex - cena ok 4000zl . Jesli ktos ma ja tez poprosze o opinie.
Ja tylko nie czaje innych pomp . Czemu koszt tej pompy jest 4000zl a innych ok 13 000 tys ( ???? )
np te
http://www.ppcpompy.eu/page13.php

fotohobby
22-04-2012, 22:10
Ta pompa Hewalex - cena ok 4000zl . Jesli ktos ma ja tez poprosze o opinie.
Ja tylko nie czaje innych pomp . Czemu koszt tej pompy jest 4000zl a innych ok 13 000 tys ( ???? )
np te
http://www.ppcpompy.eu/page13.php

Bo ta droższa to gruntowa, do CO+CWU

magda1984
02-04-2013, 12:33
Oliwka29 a robiliscie jakies obliczenia co do tej pompy za 4000 zł ?

czym bedziecie ogrzewac w zime ?

oberwatorPC
04-04-2013, 19:14
Jest blizej 3 a nie 2 a reszta to pewnie belkot po paru piwach :)

I ty nie jesteś naganiaczem?? odgrzebujesz zeszłoroczne posty a by zaznaczyć wyimaginowany COP pompy powietrznej po co???

Magnolia18
04-04-2013, 20:05
Posty bije

mkm silesia
04-04-2013, 20:32
każdą instalację można skopać widziałem gruntowe z cop 2 ale ja jestem naganiaczem a moi klienci mają dobre instalacje i za cholerę nie chcą pisać uwaga planuje w tym sezonie kilka skopać żeby pisali (taka forma reklamy) więc proszę aby nikt z forum nic u mnie nie zamawiał ;)

mar1973
07-04-2013, 16:23
witam

wielkrotnie montowałem pompy HEWALEX PWPC-3,8H-A3, wg mnie idealnie nadają się do podgrzewania cwu w zasobniku w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, przy temperaturach powyżej 0*C
czyli wszędzie tam, gdzie dom i cwu ogrzewa się kotłem węglowym oraz tam gdzie cwu grzeje się w okresie od wiosny prądem za pomocą grzałki

można też ją zastosować do puszczania ciepła na grzejniki w łazienkach w lecie i okresach przejsciowych (gdy jeszcze nie rozpalamy w kotle)

pozdrawiam

gonzo93
03-05-2013, 15:29
witam
wielkrotnie montowałem pompy HEWALEX PWPC-3,8H-A3, wg mnie idealnie nadają się do podgrzewania cwu w zasobniku w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni, przy temperaturach powyżej 0*C

Mam taką pompę i wszystko OK. Obliczałem COP i wychodzi 3-4 (w zależności od temp. na zewnątrz.).
Pytanie do mar1973 - jak z awaryjnością i do czego służy ten płyn we wskaźniku na pompie?