PDA

Zobacz pełną wersję : Transformator przy dzia?ce



Krakowiak
21-10-2003, 23:04
Właśnie dowiedziałem się że mój sąsiad wyraził zgodę na postawienie transformatora na swojej działce bądź w pobliżu niej dokładnie nie wiem. Ma to być transformator na słupie. Czy ktoś może mi odpowiedzieć:

1. W jakiej odległości od mojej działki/domu mogą postawić takie trafo ?
2. Jaki jest wpływ pola elekromagnetycznego emitowanego przez trafo na ludzi.
3. Czy to prawda że takie trafo buczy. Czy ktoś kto mieszka w pobliżu podobnego trafo może podzielić się swoimi doświadczeniami ?
4. W jaki sposób mogę przeciwdziałać tej inwestycji.
5. Ile domów teoretycznie może zasilać takie trafo
6. Czy to prawda że jeżeli ZE postawi trafo to jak bedzie chciał w przyszłości rozbudować linię średniego napięcia może ją puścić przez prywatne działki nie pytając się o zgodę ?

Bardzo proszę o wszelkie uwagi na ten temat.

Bard13
22-10-2003, 07:20
1. W jakiej odległości od mojej działki/domu mogą postawić takie trafo ?

Odległość od obiektów mieszkalnych ustalają przepisy BHP stosownie do napięcia, ale jako że słup nie jest ani własnością twoją ani sąsiada, więc mogą go umieścić gdzie chcą stosownie do napięcia.

2. Jaki jest wpływ pola elekromagnetycznego emitowanego przez trafo na ludzi.

Mniejszy niż telefonu komórkowego, emisja pola magnetycznego powoduje straty energetyczne trafora, więc stara się żeby jej nie było, to co wyłazi jest w zasadzie pomijalne dla niskich i średnich napięć

3. Czy to prawda że takie trafo buczy. Czy ktoś kto mieszka w pobliżu podobnego trafo może podzielić się swoimi doświadczeniami ?

Owszem, zdarza się, że trafo buczy, ale jest to spowodowane głównie wadą konstrukcyjną, kiedy zmienne pole magnetyczne powoduje ruch blach rdzenia lub cewek, w pokoju byłoby to upierdliwe ale na słupie nie sądzę.
Inną rzeczą jest hałasowanie w wilgotne, mgliste dni, kiedy następują mikrowyładowania przez mokre powietrze, ale nie jest to nic strasznego

4. W jaki sposób mogę przeciwdziałać tej inwestycji.

A po co? Kolejny "żyyczliwy" sąsiad jesteś? Ludzie potrzebują prądu ale ja nie pozwolę? Gratulacje.

5. Ile domów teoretycznie może zasilać takie trafo

Zależy od mocy doprowadzonej sieci i pobieranej mocy przez odbiorców, od kilku do kilkudziesięciu

6. Czy to prawda że jeżeli ZE postawi trafo to jak bedzie chciał w przyszłości rozbudować linię średniego napięcia może ją puścić przez prywatne działki nie pytając się o zgodę ?

tego to już nie wiem

23-10-2003, 20:04
1. W jakiej odległości od mojej działki/ domu mogą postawić takie trafo ?
Nie mniej niż pięć metrów od granic twojej działki. Trzeba uwzględnić ewentualność wybuchu i skarzenia środowiska olejem transformatorowym. Rozgrzany ciągła pracą olej transformatorowy ma temperaturę przekraczającą nawet 100 stopni C. Wybuchy takich transformatorów na słupach zdarzają się często, nie radziłbym być w pobliżu. Poparzebnie olejem lub porażeniem prądem nie należy do przyjemnych.
2. Jaki jest wpływ pola elektromagnetycznego emitowanego przez trafo na ludzi.
Ten co mówi. że mniejszy niech zamieszka pod takim transformatorem. Wpierw się niech przebada dokaładnie czy jest zdrowy i niech to powtórzy za kilka lat. Zobaczy jaki jest to większy wpływ pola elektromagnetycznego telefonu komórkowego. Jezeli był mężczyną okarze się po kilku latach, że nie będzie sprawnym do zapłodnienia. Jeżeli mógł spać spokojnie okarze się, że ma nocne marki i trudności z spaniem. Szybko wpadnie w stresy i nerwię. Mózg jego podgrzeje się na tyle, że naczynai krwionośne zaczną pękać jak baloniki wypałnione cieczą, która zaleje póste mózgi. Może jeszcze zserwoać takiemu Bard 13 białaczkę . Może arytmię serca powodującą jego pracę w częstotliwości 50 Hz. Pozostałe wpływy pola elektromagnetycznego na jego ciało spowodują, że szybko poniosą go do ostaniej drogi.
3. Czy to prawda, że takie trafo buczy. Czy ktoś mieszka w pobliżu podobnego trafo może podzielić się swoimi doświadczeniami?
Napewno na krótką metę to wytrzymasz, lecz po pewnym czasie nawet nieświadomie zaczniesz odczuwać takie buczenie nie będąc w pobliżu tego transformatora. Połowa transformatorów jest niesprawnych, które pracują bez okresowych kontroli i remontów. Remont lub wymiana kosztuje, dlatego te srkofagi buczą. Jeśli by je wymienić na nowe to takiemu Bard 13, nie starczyłoby nawet na kromkę chleba. Jego mocdawca wpierw jemu by zabrał pensję, a na końcu sobie (w co wątpię). Dlatego wiszące trafo buczy i straszy sąsiadów.
4. W jaki sposób mogę przeciwdziałać tej inwestycji.
A po to, żebyś spokojnie spał i był zdrowy. A czy taki energetyk zapytał się czy może na cudzym gruncie lub wpoblizu stawiać inwestycję, które stwarza realne zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Może zacznemy wszyscy sprawdzać, czy wybudowane linie energetyczne i transforatory wybudowane zostały zgodnie z przepisami prawa budowlanego i ochrony środowiska. Ile tych inwestycji zostało wybudowanych jako istotne odstępstwo od pozwolenia na budowę. Napewno przekroczyłoby to 30% wszystkich urządzeń energetycznych. A może zaczniemy dochodzić, aby powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego zaczeliby dochodzić od Zakłądów Energetycznych do doprowadzenia do zgodności z prawem budowlanym. Zajełoby to im pracy na kilkanaście lat, a Zaklady Energetyczne by splajtowały.
5. Ile domów teoretycznie może zasilać trafo?
Na jeden dom średnio przypada około 7 kW, jeżeli na trfo napisano 100 to wystarczy sobie podzielić przez tą pierwszą liczbę.
6. Czy to prawda że jeżeli ZE postawi tfafo to będzie chciał w przyśzkości rozbudować linię średniego napięcia, może ją puścić przez prywatne działki nie pytając się o zgodę.
Napewno ZE chciałby to zrobić, gdyż napewno będzie chciał taką linię zmodernizować (powiększyć moc). Przed budową, rozbudową, zminą parametrów musi uzyskać pozwolenie na budowę. Aby uzyskać takie pozwolenie musi posiadać prawa do gruntu (zgoda wlaściciela gruntu). Zwracaj uwagę na to, aby tą budowę nie zrealizowano bez twojej wiedzy. Możesz wystąpić do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlnego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przedmiotowej linii lub transformatora zgłaszając, że zagraża Ci bezpośrednio zdrowiu lub życiu. Jako strona postępowania możesz wtedy zażądania wgladu w dokumenty pozwolenia na budowę i sprawdzić, czy budowa została zrealizowana zgodnie z prawem budowlanym.

infiniti
24-10-2003, 08:52
Ha, ha, ja tez jestem ciety na ZE i chetnie spilbym powyzsze slowa z ust 'goscia' niczym wyrocznia, jednak nie moge sie oprzec wrazeniu, ze dal sie autor poniesc negatywnym emocjom (w tym wzgledzie sie z nim solidaryzuje, ale wole patrzec racjonalnie na sznse wygrania z ZE). Na poczatek bylbym wdzieczny gdyby autor powyzszego posta podal mi podstawe prawna (konkretnie: akt, artykul, ustep), ktora wymaga usytuowania transformatora w odleglosci conajmniej 5 metrow od granicy mojej dzialki (a nie budynku mieszkalnego). Jesli te informacje uzyskam, wszystkie pozostale punkty wnumerowane skrzetnie przez poprzednikow beda juz nic nie znaczaca konsekwencja pierwszego. Czekam niecierpliwie.
-infiniti

mieczotronix
26-10-2003, 14:06
Wybuchy takich transformatorów na słupach zdarzają się często

Tylko coś nie piszą w gazetach o tych setakach poparzonych olejem ludzi i skażonych hektarach ziemi.



Jezeli był mężczyną okarze się po kilku latach, że nie będzie sprawnym do zapłodnienia. Jeżeli mógł spać spokojnie okarze się, że ma nocne marki i trudności z spaniem. Szybko wpadnie w stresy i nerwię.

pojawi mu się błona między palcami i co gorsza okaże się, że jego matka była mężczyzną!



Mózg jego podgrzeje się na tyle, że naczynai krwionośne zaczną pękać jak baloniki wypałnione cieczą, która zaleje póste mózgi.

ślepia wypchnięte ogromnym ciśnieniem staną się wyłupiaste i zaropiałe, języka nie będzie można schować wgłąb spuchniętej buzi i przez jego ciągłe wywalenie ślina ciągle będzie brudziła koszulę.

I wszystko to przez te 50 Hz? Ależ brednie. Wpływ pola elektromagnetycznego na organizm zależy od jego częstotliwości. Np. wodę zawartą w ciele człowieka podgrzewają mikrofale - czyli promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości równej częstotliwości rezonansu molekuł wody. Te mikrofale jeszcze trzeba odpowiednio ukierunkować i skupić i dopiero wtedy coś będą podgrzewać.

Takich pierdoł, jakie zasunął tu Gościu, to dawno niesłyszałem!



Może jeszcze zserwoać takiemu Bard 13 białaczkę . Może arytmię serca powodującą jego pracę w częstotliwości 50 Hz. Pozostałe wpływy pola elektromagnetycznego na jego ciało spowodują, że szybko poniosą go do ostaniej drogi.

he he he - dopiero tu się kapnąłem, że Gość sobie jajca robi!
no rzeczywiśćie
głupi jestem strasznie



3. Czy to prawda, że takie trafo buczy. Czy ktoś mieszka w pobliżu podobnego trafo może podzielić się swoimi doświadczeniami?

Napewno nie buczy i nie promieniuje bardziej niż monitor, przed którym teraz siedzisz. Jeśli się boisz promieniowania to szybko wyłącz komputer!



po pewnym czasie nawet nieświadomie zaczniesz odczuwać takie buczenie nie będąc w pobliżu tego transformatora.

Aha... przez indukcję?



Połowa transformatorów jest niesprawnych, które pracują bez okresowych kontroli i remontów.

Ta połowa już wybuchła i skaziła otocznie olejem. Te co zostały są w miarę sprawne.



Remont lub wymiana kosztuje, dlatego te srkofagi buczą. Jeśli by je wymienić na nowe to takiemu Bard 13, nie starczyłoby nawet na kromkę chleba. Jego mocdawca wpierw jemu by zabrał pensję, a na końcu sobie (w co wątpię). Dlatego wiszące trafo buczy i straszy sąsiadów.


U mnie na działce taki transformator słychać, jak się podejdzie do niego na metr odległości. Nie buczy bardziej niż lodówka.



Napewno przekroczyłoby to 30% wszystkich urządzeń energetycznych.

Moim zdaniem napewno 32,75 %