PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa w granicy



zezo
08-11-2008, 07:22
Wiem wiem że jest opcja szukaj, ale jakoś nie mogę znaleźć .
Wymyśliłem sobie garaż dobudowany do domu i najlepiej jak by był w granicy /odległość domu od granicy 4m/ tylko tam mi pasuje.
Mam więc prośbę do szanownych forumowiczów i takie pytanie
Jak to można załatwić?
może mnie ktoś oświeci, co jak trzeba załatwić.

arturromarr
08-11-2008, 07:44
Trzeba przede wszystkim namówić do tego pomysłu sąsiada.

pablitoo
08-11-2008, 07:45
Z tego co mi się obiło o uszy to nijak - budowa w granicy jest zabroniona ...

salmon969
08-11-2008, 08:10
Idziesz do sąsiada z pisemkiem że zgadza się na budowę najlepiej i ty daj mu zgodę na budowę po swojej stronie.
Z pisemkiem idziesz do starostwa i załatwiasz

bladyy78
08-11-2008, 08:14
Trudna sprawa ja mam dom 1,3m od granicy i żeby to załatwić poruszyłem niebo i ziemie, trwało to wszystko prawie rok, ale się udało. Żeby móc coś wybudować w granicy lub w blisko granicy, na działce sąsiedniej tez musi w takiej odległości coś stać lub sąsiad musi tez się budować w takiej odległości. Ewentualnie działka z którą graniczymy musi być działką nie podlegającą zabudowie ( u mnie tak było i na jakimś posiedzeniu urzędnicy mojego miasta wydali mi zgodę na budowę budynku). Wiec jeżeli przy granicy działki nić nie stoi i działka granicząca jest budowlana będzie bardzo ciężko, ale zawsze można próbować.

sSiwy12
08-11-2008, 08:22
Idziesz do sąsiada z pisemkiem że zgadza się na budowę najlepiej i ty daj mu zgodę na budowę po swojej stronie.
Z pisemkiem idziesz do starostwa i załatwiasz
Tu zgoda sąsiada ma najmniej do "powiedzenia".
W "ostrej" granicy budować mozna tylko w przypadkach (ściana bez okien):
1. Kiedy dopuszcza taka mozliwość MPZP
2. Kiedy na sąsiedniej działce istnieje budynek w granicy.
3. Kiedy dzialka jest zbyt wąska, aby zachować "ustawowe odległości"

dziubek25077
08-11-2008, 19:58
Dokładnie tak, sąsiad ma guzik do gadania, nawet jakby ci pozwolił na niewiadomo co to jego zdanie sie nieliczy,
Jedynym przypadkiem kiedy możesz sie budować w ranicy to jak sąsiad też jest wybudowany w granicy i doklejasz się do niego nawet gdyby sie na to niezgadzał, oczywiście spełnając pewne warunki
Pozdro !!!

TINEK
09-11-2008, 14:09
Była już kiedyś dyskusja na ten temat. pozwolę zacytować



na powyższe odstępstwo musi wyrazić zgodę ministerstwo (minister budownictwa/infrastruktury) bo one jest autorem Rozporzędzenia nt warunków technicznych .... gdzie są określone te odległości,
Co do okien to mogą być większe problemy niż ze ścianą bez okien bo stwarza to większe zagrożenie pożarowe.
Miałem podobny problem u mnie i zrezygnowałem z walki bo w UM mówili że procedura może potrwać ok. pół roku, a oni raczej nie będą temu przychylni. Procedura wygląda tak: - piszesz do UM o zgodę o odstępstwo oni to wysyłają do ministerstwa ze swoją opinią i czekają na odpowiedź.
Procedura jest dokładnie taka jak opisał kpam, załatwiałem zgodę na budowę budynku gospodarczego w granicy, i trwa to długo (ale mam) miałem zgode sąsiada na piśmie, nie ma prawnego znaczenia, ale zawsze to dodatkowy papierek w dokumentacji do ministerstwa.
pozdrawiam
TINEK

cały wątek jest tu
http://forum.muratordom.pl/od-kogo-zgoda-na-budowanie-blizej-granicy-dzialki,t132633.htm
pozdrawiam
TINEK

lookazzz
09-11-2008, 14:32
a wiec tak
jestem w trakcie budowy domu po granicy dostałem wszytkie pozwolenia wiec jednak sie da
a wyglądało to mniej wiecej tak:
złozylem pisemko ze jest wąska działka i nie ma mozliwości innego umieszczenia garażu i dodałem do tego pisemną zgode sąsiadów oni przesłali to do ministra (bo pani powiedziala ze na takie odstępstwo tylko ministerstwo moze wyrazic zgode) po jakis 3 miesiacach przyszło pisemko ze jest zgoda i tyle :)

gazio
18-11-2008, 09:17
Jest tak jak napisał sSiwy12. W innym przypadku należałoby zwrócić się do Ministerstwa o zgode na odstępstwo od warunków technicznych. Skorzystałeś z jednej z możliwości jakie dają Ci WT. W tym przypadku nie musieli pytac ministra, ale tak jest im wygodniej i bezpieczniej.

mirma
18-11-2008, 10:40
a wiec tak
jestem w trakcie budowy domu po granicy dostałem wszytkie pozwolenia wiec jednak sie da
a wyglądało to mniej wiecej tak:
złozylem pisemko ze jest wąska działka i nie ma mozliwości innego umieszczenia garażu i dodałem do tego pisemną zgode sąsiadów oni przesłali to do ministra (bo pani powiedziala ze na takie odstępstwo tylko ministerstwo moze wyrazic zgode) po jakis 3 miesiacach przyszło pisemko ze jest zgoda i tyle :)

Czy możesz podać jaką masz szerokość działki
Miałem podobny problem co Twój i nie wyrazili zgody.

lookazzz
18-11-2008, 13:27
wymiary mojej działki to 16m x 26m z jednej strony jest ulica i w warunkach zabudowy napisali ze muszę sie od niej odsunąć o 6 metrów czyli z 16 zostało juz tylko 10 gdybym miał jeszcze odsunąć sie od drugiej strony te 4 metry to na dom zostałoby tylko 6 metrów ale na szczęście nie było problemów ze zgodą warunek byl tylko taki ze od sąsiada mam garaż i jego wysokość nie moze przekraczać 4,4m a wysokość cały dom nie może być wyższy niz 8,2 troche trwało ale udało się załatwić