PDA

Zobacz pełną wersję : cuchnie z .... pralki



statysta
08-11-2008, 23:40
1. kto zna przyczynę: po ostatnim praniu w 60 st. (zawsze pralka pozostaje otwarta) z wnętrza wydobywa się nieprzyjemny zapach, jak z kanalizacji; kilkukrotne płukanie wodą i czyszczenie filtra (wyleciało sporo skamieniałego szlamu (?), który oderwał się z grzałki ) nic nie dało; 2. jak to zlikwidować?

statysta
11-11-2008, 21:44
:roll: nikt nie miał takiej przygody? to gdzie pytać? a może wyrzucić pralkę :lol:

wenderko
12-11-2008, 10:33
U mnie jak pralka śmierdziała pomogło puszczenie długiego programu w wys temp. z sodą oczyszczoną (wsypana do bębna). Można też spróbować płyn do czyszczenia zmywarek (taki w małych buteleczkach). A jeśli chcesz dodatkowo odkamienić, to długi program, wysokla temp. i ocet. Chyba warto spróbować zanim wyrzucisz pralkę. A jesteście pewni, że to z pralki ani e bezpośrednio z rury odpływowej tak śmierdzi?

78adi
12-11-2008, 13:17
Za wenderko - program bawełna 90 stopni, do tego najlepiej troszkę proszku do szufladki tak bardziej na tył a z przodu wlać połowę buteleczki Dr Beckmann do czyszczenia pralek, zmywarek - proszek można zastąpić calgonem lub kamykiem (saszetki do kupienia w karfurze).
pozdrawiam

CityMatic
12-11-2008, 18:43
1. kto zna przyczynę: po ostatnim praniu w 60 st. (zawsze pralka pozostaje otwarta) z wnętrza wydobywa się nieprzyjemny zapach, jak z kanalizacji; kilkukrotne płukanie wodą i czyszczenie filtra (wyleciało sporo skamieniałego szlamu (?), który oderwał się z grzałki ) nic nie dało; 2. jak to zlikwidować?

Sprawdź koniecznie czy nie wciągło czegoś do zbiornika pralki(odchyl max do środka unosząc do góry i sprawdź świecąc latarką)bardzo często jakaś część bielizny wpada do zbiornika nie wyschnie gdyż na dnie zawsze jest trochę wody i śmierdzi-trzeba to usunąć

Cpt_Q
12-11-2008, 20:37
http://forum.muratordom.pl/czyszczenie-zamulonej-pralki,t143463.htm

statysta
13-11-2008, 23:05
http://forum.muratordom.pl/czyszczenie-zamulonej-pralki,t143463.htm
tak i na innych forach.
Np. ocet, ale ile litrów? Czy ta mieszanka ma długo zostać w pralce, czy ma to być normalny cykl prania? Dotychczasowe próby z "praniem" w 60-tce z sodą (1 mała torebka), a potem jeszcze raz to samo, ale z 0,5l octu i... NIC !! dalej cuchnie. Może trzeba to jednak robić na zmianę kilka razy? Może zmieszać ocet z sodą i tą mieszanką potraktować (znam takich co to pili) - ale ile czego , w jakiej temperaturze i jak długo? Mam obawy co do ACE , Domestosa, "krecików"- czy przypadkiem nie uszkodzą elementów gumowych i z tworzywa? Czy zdecydowanie może pomóc użycie calgonitu i temu podobne lub np. specjalnych środków do zmywarek? Tu raczej powinni wypowiedzieć się serwisanci, a najlepiej producenci (i odpowiedzieć na pytanie DLACZEGO tak śmierdzi po kilku latach używania (winne proszki, płyny do płukania?).

Cpt_Q
14-11-2008, 00:16
czy odlot z pralki jest zasyfonowany?

statysta
25-11-2008, 21:27
wąż odprowadzający "popłuczyny" z pralki podłączony jest do syfonu umywalki (tak jak to powinno być). Czy inni forumowicze już sobie z tym nieprzyjemnym problemem ostatecznie poradzili?

wenderko
26-11-2008, 18:02
No u nas pomogło. Ale wypróbowałam sode, ocet i płyn do zmywarek (oczywiście nie wszystko razem :wink: ). Za każdym razem w 90 st.

bizon301
28-12-2008, 15:51
Smród prawdopodobnie pochodzi z rury ściekowej. Należy zamontować specjalny zaworek, taki z kulką. lub ułożyć wąż odpływowy tak by utworzył syfon, czyli wygiąć w kolano do dołu, by stała tam woda.

sirius98
12-01-2009, 21:08
Należy zamontować specjalny zaworek, taki z kulką.

Jak to dokładnie wygląda.

CityMatic
12-01-2009, 21:33
Należy zamontować specjalny zaworek, taki z kulką.

Jak to dokładnie wygląda.

Tutaj jest pod tym adresem -syfon do pralki
http://www.karlak.ig.pl/syfony.htm

magdasp
04-02-2009, 20:35
Przyczyn brzydkiego zapachu może być kilka - można wymienić gumę zbiornik filtr i wąż odpływowy, przeczyścić filtr. Spec od pralek powiedział mojej koleżance, że wąż od wody, który znajduje się z tyłu pralki nie moze leżeć na podłodze tylko musi być uniesiony ku górze, ponieważ pralka nie pompuje prawidłowo brudnej wody i zbierają sie zanieczyszczenia. A może zrobił się grzybek i stąd nieprzyjemny zapach. Są specjalne środki do przeczyszczania pralek - wlewa się całą butlę i nastawia pralkę. Jeśli to nie pomoże radzę wlac do środka butelkę octu + 2 szklanki wody, zostawic na kilka godzin a potem nastawić pralkę na 60 albo nawet 90 stopni i zrobić puste pranie. Po praniu pralkę uchylać niech się porzadnie wywietrzy i przeschnie.

beton44
06-02-2009, 15:41
śmierdzi - czyli pierwsze co zakładamy

brud gdzieś śmierdzi /śmierdzą produkty przemiany materii różnych
żyjątek będących częścią składową tego brudu/

trzeba je wyzabijać najlepiej jakimś płynem zawierającym związek chloru
np wybielaczem do prania chlorowym /cena np ace ok 5 zł butelka/

puścić pranie wlać tego wybielacza

jak nie pomoże myśleć dalej

darek63
10-02-2009, 13:31
Sugeruję sprawdzić sukcesywnie wszystkie gumowe rurki wewnątrz pralki, nawet te do hydrostatu !
Po latach eksploatacji jest wielce prawdopodobne, że na ściankach przewodów (gumowe przewody są porowate) narosły grube osady organicznych odpadów prania (zmydlony tłuszcz?).
Podstępnie ... jak cholesterol w żyłach.

Włóż drut w przewody, jak jest w nich "aromatyczny smar" to wymień przewody na nowe.
Jak ?
Zaklinować bęben, pralkę kładziemy na szmaty na bok i nura do wnętrza.
Ostrożnie wypinamy wężyki bez uszkadzania zacisków. Czyścimy lub wymieniamy.

statysta
22-02-2009, 19:04
Teraz po każdym praniu wykręcam filtr, wypuszczam resztę wody i tak zostawiam do następnego prania, a ponadto do pustego bębna ...wrzucam skórki z cytrusów (nawet trochę pachnie). Jednak, gdy od razu nie wykręcę filtra tylko np. po 2 dniach, to ta woda trochę cuchnie. Wniosek-musi zachodzić (w przewodach ?) jakiś proces gnilny. Jeżeli te gumy i tworzywa potraktować nawet rozcieńczoną bielinką czy czymś ACE podobnym, to czy te elementy nie zostaną uszkodzone?

Darro73
22-02-2009, 19:46
Podejrzewam że w samej pralce lub którymś wężu pozostał jakiś odpadek który nie pozwala na całkowite oprożnienie z wody
Pozostająca gdzieś woda zaczyna po prostu śmierdzieć. Oprócz sprawdzenia rurek sprawdziłbym okolice filtra, wąż spustowy i to czy czy nie pozostąły jakieś śmiecie pod gumową osłoną bębna
U mnie pralka owszem śmierdziała ale po dłuższym postoju spowodowanym awarią
Wystarczyło jedno pranie na sucho i było po kłopocie

stefa1
28-02-2009, 21:54
...a może proszek zmienić, ja jak prałam małej rzeczy w specjalnym proszku, to zapach był naprawdę nieprzyjemny, zmieniłam na inny i już po kłopocie...zresztą moja LG już niejedno przeszła...pranie butów, plecaków, zabłoconych kombinezonów i żaden brzydki zapach się nigdy z tego powodu nie ulatniał...

wanilia
20-03-2009, 17:02
Jeżeli te gumy i tworzywa potraktować nawet rozcieńczoną bielinką czy czymś ACE podobnym, to czy te elementy nie zostaną uszkodzone?

Ja średnio raz na rok dezynfekuję pralkę pół szklanką domestosa i nic sie nie dzieje (od czasu gdy też mi śmierdziało zgniłymi szmatami)

sonax
01-04-2009, 20:35
U mnie to nie za przyjemny zapach wydobywał się z szufladki na proszek, więc gdy to parę lat temu odkryłam regularnie wyciągam szufladkę do wyszorowania.
Okazuje się, że robi się osad z proszku i płynów do płukania, pod szufladką - czyli wewnątrz pralki na ściankach robi się potem z tego nawet pleśń, a na dolnej części szufladki również - czarna pleśń........... więc czyszczę te wszystkie mało dostępne miejsca starą szczoteczką do zębów.
pozdrawiam
Perfekcyjna Pani Domu

michcio0711
04-05-2009, 12:55
Przede wszystkim należy pamiętać, że pralka ma być zamknięta tylko w dwóch sytuacjach - podczas transportu i podczas prania. A tak zawsze należy ją uchylać. I smrodki się ulatniają i pralka dłużej pożyje, bo wilgoć po praniu z niej wyparowywuje.

Alishia
19-03-2017, 11:05
bo pralkę trzeba raz na jakiś czas czyścić. Wystarczy kupić do tego specjalne środki które albo wrzuca się do bębna albo do szufladki na proszek i ustawia się normalny program do prania. Ja tak robię średnio raz na pól roku.

animuss
19-03-2017, 16:36
Widzę że ktoś odświeżył ten temat, ale przyczyn smrodku jest wiele. :)

Napiszę może ktoś z tego skotysta, powodem nieprzyjemnego zapachu mogą być też gazy z kanalizacji, które wchodzą rurą odpływową pralki do jej wnętrza.

Winowajcą jest zawór kulowy znajdujący się pod bębnem pralki, zawór się nie domyka choć wodę pompa wypchnęła do kanalizacji pomiędzy gumę i kulę dostało się jakieś zanieczyszczenie, może to być kawałek kamienia z grzałki, albo z tkaniny, zbiera się też tam tłusty osad wewnątrz w tej gumie.

http://www.elma-rk.pl/img/p/38705-12268-large_default.jpg

Tak wygląda zawór odcinający od tego smrodku, kulę widać wewnątrz, jest biała.
Woda wypychana przez pompę, podnosi kulę do góry i zamyka .

przemo1
20-03-2017, 06:55
Jeśli pralka podłączona jest przez syfon pralkowy, to taka kulka również tam się znajduje - przy prawidłowym zainstalowaniu niweluje problem, niewprawionym łatwiej też wyczyścić taki syfon niż dobierać się do dolnego łącznika bębna.
384659