PDA

Zobacz pełną wersję : przyłącze energetyczne



Krychlis
13-11-2008, 19:49
Witam,

mam warunki przyłącza energetycznego, we własnym zakresie muszę zainstalować tą całą skrzynkę, która będę miał na elewacji i z której będą wyprowadzone przewody do masztu, czy też haku do którego z kolei przyłącze wykona Enion (mówimy o przyłączu napowietrznym)
I tu mam pytanie: czy do zamontowania tej skrzynki na elewacji, wyprowadzenia tych kabli ze skrzynki, zamontowanie masztu potrzebuję elektryka z jakimiś szczególnymi uprawnieniami, jeśli tak to jakimi??? Czy ten elektryk musi dokonać jakichś uzgodnień z Enionem? czy po wykonaniu powyższych prac elektryk jest zobowiązany do wystawienia jakiegoś oświadczenia, czy też po prostu dzwonię do enionu, że jestem gotowy z masztem i skrzynką i mogą przyjeżdżać podłączyć mi prąd???

z góry dziękuję za pomoc

Piczman
13-11-2008, 20:36
Trochę niejasno napisałeś!

To ma byc przyłącze docelowe czy prowizorka ??

Warunki techniczne ja też mam ale najszybciej podłącz będzie na wiosnę!
Potrzebny jest projekt,zatwierdzenie w Starostwie i kupa innych bzdur!
Jeśli chodzi o przygotowanie do podłączenia to musisz mieć przygotowaną skrzynkę a w niej wypuszczony kabel!
Do prowizorki potrzebny był elektryk z uprawnieniami,wydał po wykonanej robocie papier i z tym papierem musiałem pójść do Energetyki.

Życze cierpliwości bo się przepisy w ciągu ostatniego roku mocno zmieniły i jest ,,, oczywiście trudniej :evil:

pozdr.

Krychlis
13-11-2008, 21:10
chodzi o przyłącze docelowe.

jacekj
13-11-2008, 21:30
witam :)
Polecam lekturę umowy pryłączeniopwej i warunków przyłączenia. Tam wszystko jest napisane czarną czcionką na białym papierze ;)
Dostawca czyli Enion kończy swoje zadanie na zaciskach przy haku. Reszta należy do Ciebie. Musisz zlecić prace elektrykowi z uprawnieniami, dopuszczonemu do wykonywania prac na terenie ENION Grupa Tauron SA. On będzie wiedział jakie papiery ma przygotować, co zrobić aby doprowwadzić do odbioru.

dziubek25077
14-11-2008, 06:28
A u mnie przyłacze za które zapłaciłem prawie 2600 zł, do ENIONU, wykonała firma która wygrałą u nich przetarg. W ich obowiązku bylo podłoczenie zasilania od słupa do skrzynki przy ogrodzeniu działki (przyłącze docelowe).
A od skrzynki do domu to już będzie musiał być chyba elektryk z odpowiednimi uprawnieniami.
Pozdro !!!

jacekj
14-11-2008, 09:14
witam.
Mówimy o dwóch rodzajach przyłączy. Przy napowietrznym sytuacja wygląda tak jak napisałem wyżej.
Przy kablowym Dostawca lub Wykonawca na zlecenie Dostawcy montuje złącze kablowe z układem pomiarowym. Odbiorca ma w swoim zakresie kabel zasilający od ZPK do domu i instalację wewnętrzną.
Nie mniej w obydwu przypadkach papiery wystawia i podpisuje uprawniony elektryk.

zulus1
14-11-2008, 17:21
Dla wlasnego spokoju niech uprawniony elektryk wykona ci skrzynke i kable miedzy hakiem a skrzynka. Przy podlaczeniu pradu i tak ten elektryk bedzie musial wypelnic odpowiednie papiery. Dostawcy zwykle maja swoje normy wg ktorych trzeba wykonac wszystko np. odpowiednia odleglosc konca haka od krawedzi dachu, odpowiednia wysokosc zaczepienia itp itd - elektryk bedzie najlepiej wiedzial co wymagaja w danym rejonie.

Vafel
28-09-2009, 21:49
Chciałbym podłączyć się pod temat z pytaniem dotyczącym przyłącza (a w zasadzie z dwoma pytaniami), bo niedługo będzie wykonywane przyłącze...

1. Czy gość, który wygrał w Enionie przetarg na wykonanie przyłącza wpisuje coś do mojego dziennika budowy? Pytam, bo dzwonił wczoraj i chciał, żeby mu udostępnić dziennik, bo on coś tam musi wpisać...

2. Skrzynkę z licznikiem i zabezpieczeniami będę miał w ogrodzeniu tuż przy bramie wjazdowej. Od skrzynki do domu będzie jakieś 80 metrów. Planuję bramę z napędem elektrycznym. Pomyślałem, że dobrze by było, żeby nie ciągnąć kabla z domu do bramy, tylko podłączyć go jakoś prosto od skrzynki. Chciałbym tuż obok skrzynki enionowej zrobić drugą, swoją skrzynkę, gdzie kabel by się rozgałęział - jeden by szedł do domu, a drugi do zasilenia bramy (ten do zasilenia bramy miałby zabezpieczenia w tej skrzynce). Koleś od przyłącza powiedział mi jednak, że takie rozwiązanie jest niemożliwe, bo Enion się na to nie zgodzi. I tutaj moje pytanie. Czy na prawdę nie da się tego tak rozwiązać? Co Enion ma do tego jakie ja sobie skrzynki i zabezpieczenia montuje za licznikiem?

Dzięki,

retrofood
28-09-2009, 22:33
Pomyślałem, że dobrze by było, żeby nie ciągnąć kabla z domu do bramy, tylko podłączyć go jakoś prosto od skrzynki. Chciałbym tuż obok skrzynki enionowej zrobić drugą, swoją skrzynkę, gdzie kabel by się rozgałęział - jeden by szedł do domu, a drugi do zasilenia bramy (ten do zasilenia bramy miałby zabezpieczenia w tej skrzynce).


a sterowanie?

Vafel
29-09-2009, 06:43
Sterowanie oczywiście z domu i tak muszę pociągnąć. Ale co jeden kabel, to nie dwa... Zwłaszcza, że 80 m kabla zasilającego piechotą nie chodzi i jednak kosztuje parę stówek...