PDA

Zobacz pełną wersję : Oczym pamiętać przed tynkami?



kasia 23
13-11-2008, 20:35
Witam.Z a dwa tygodnie zaczynamy kłaść tynki i zastanawiamy się co koniecznie musi byc zrobione przed tynkami, czy o wszystkim pomyśleliśmy.może ktos sie podzieli swoimi radami?

plulka
13-11-2008, 20:40
o fotografowaniu napewno:)

retrofood
13-11-2008, 20:58
a na czym bedziecie kłaść te tynki?

pierwek
13-11-2008, 21:06
o fotografowaniu napewno:)

fakt - na zdjęciach będzie dobrze widać o czym się zapomniało jak już tynk przykryje instalacje ;)

pawelgorczynski
13-11-2008, 21:38
Zabezpieczenia przed otynkowaniem, czujek od alarmu, okien, drzwi, klamek, wszystkiego co się da otynkować. Moja ekipa zabezpieczyła większość, ale trzeba pilnować

U mnie tynk z agregatu przeleciał ponad murłatą na poddaszu i miałem przez chwilę blachodachówkę w białe kropki.

Wokół drzwi i okien miałem listwy pozakładane. Przy drzwiach panowie przykleili sobie listwy na folię ochronną od drzwi. Teraz trzeba folię wycinać nożykiem po kawałku.

W garażu miałem założone, wkute, krany kulowe przelotowe. Zamiast je rozebrać i zatynkować dookoła na gotowo, panowie zakleili wszystko taśmą, razem z rozetką i uchwytem.Efekt jest taki że trzeba teraz zdjąć rozetką i pod nią szpachlować na równo.

adam_mk
13-11-2008, 21:42
Zamknąć elektryka z tynkarzami na jaki kwadrans.
Ignorować odgłosy....
Po kwadransie, jak już ucichnie - zapytać kto, w końcu, osadza na równo z tynkiem te cholerne puszki...
Adam M.

Witos
13-11-2008, 22:00
A jak przyjdzie nagle mróz?

zezo
13-11-2008, 22:10
adam_mk dobre
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ale u mnie osadzali puszki tynkarze

ale do rzeczy:
asia 23 mam nadzieję że wszystkie instalacje masz zrobione :wink:
no więc to co przychodzi mi do głowy, to co mnie jest wręcz niezbędne to obowiązkowo tak jak napisał plulka
FOTKI
zdjęcia, zdjęcia wszystkiego, wszystkie instalacje, ewentualne schematy,wymiary gdzie i co idzie, okazuje się ze nawet wieszając żyrandol potrzebne jest zdjęcie gdzie kabel jest prowadzony :wink:
dobrze też jest przykręcić kilka starych baterii łazienkowych, mnie kumpel podpowiedział i tak zrobiłem np w miejscu kabiny prysznicowej, i dzięki temu nie musiałem kombinować przy montażu końcowym.
spisać sobie na kserokopi planu gdzie jest gniazdko elektryczne, gdzie wyłącznik a gdzie dopięcie wody, wiadomo nie raz tynkarze są nadgorliwi i co nie co zatynkują :wink:
i rozpoczyna się szukanie wyłącznika np do zewnętrznego oświetlenia przy bramie która będzie robiona za kilka lat, a jak nie będzie ani fotek ani schemacików to może być problem.
Tak więc myśl, myśl.
Powodzonka zyczę w dążeniu do celu

14-11-2008, 06:35
... co koniecznie musi byc zrobione przed tynkami ...
okna osłonięte folią, przybite narozniki aluminiowe, tam gdzie narażone sa na obicie, dobrze jest zwilzyc podłoze, zasłonic puszki elektryczne, sprawdzic czy w pomieszczeniach /w których maja byc płytki/ sa kąty proste, czy nadproza wykonane na właściwej wysokosci ,itd ...

mynia_pynia
14-11-2008, 06:49
Rozprowadzić instalacje dodatkowe: np. alarmową i do audio.
Kupić co każe tynkarz (folie, taśmy, itp.)
Zrobić dokładne zdjęcia ścian z rozłożonymi instalacjami.

Miło jak elektryk soptka się z tynkarzem.
I to tyle - reszte u mnie robiła ekipa sama, łącznie ze sprzątanie po sobie syfu.

14-11-2008, 07:22
... Miło jak elektryk soptka się z tynkarzem ...
moze jest miło jak sie te grupy zawodowe spotkają /przy wódce najczęsciej/
lecz jaka korzyśc z tego dla inwestora ? puste butelki, które moze sobie później sprzedac, o to chodzi ... ? :-?

gonzo93
14-11-2008, 08:54
Witam.
Zakładam, że wszystkie instalacje położone: alarm, elektryka, odkurzacz centralny, kanaliza.
To może w punktach:
1. Zapisać na karteczkach i przykleić na ścianach wysokości każdej puszki licząc od chudziaka (wychodzą różnie).
2. Zapisać na kartkach i przykleić na ścianach info którą ścianę mają tynkować (bez sensu jest tynkowanie ścian które potem będą zabudowane KG)
3. Wsadzić wszelkie dodatkowe peszle do ścian (na przeciągnięcie czujników do podłogówki, kanałówki, kabli za telewizorem itp)
4. Zwrócić uwagę, czy czasem nie ma miejsc, gdzie tynk będzie wchodził na elementy drewniane. Jest to miejsce gwarantowanych pęknięć. Ja próbowałem temu zaradzić wkładając specjalną stalową siatkę tynkarską. Jak dotąd pęknięć brak (miesiąc od tynków).
5. Wsadzić siatkę z włókien szklanych na sufity (szczególnie gęstożebrowe) i połączenia ścian i wieńców (elementów betonowych) - potencjalne miejsca pęknięć.
6. Zabezpieczyć (owinąć folią) i mocno przytwierdzić wszelkie skrzynki bezpiecznikowe itp.
7. Upewnić się, że elektryk wsadził i podłączył ewentualne transformatory do puszek do oświetlenia nadlustrowego w łazienkach.
8. Wyjąć drewniane dyble z okien i uzupełnić dziury pianką.
9. Bardzo dokładnie owinąć streczem okna i obkleić ramy okienne.
10. Po tynkach sprawdzić wykonanie glifów (wnęk okiennych). Często poziom nad oknem trzyma tylko narożnik zlicowany z powierzchnią ściany, a przy oknie leci "jak wyszło". Podobnie piony po bokach okna.
11. Dokładnie wymierzyć i mocno zamocować wyprowadzenie kabli oświetleniowych na suficie.
12. Przemyśleć i przygotować doprowadzenia instalacji zewnętrznych (oświetlenie terenu, doprowadzenie prądu, zasilanie bramy, domofonu itp.). Trzeba się zastanowić, gdzie i w jaki sposób będą się łączyć z instalacjami wewnętrznymi.

Pogodzić się z niedoskonałym przyszłym wykonaniem ;) :-? :cry:

q-bis
14-11-2008, 10:29
8. Wyjąć drewniane dyble z okien i uzupełnić dziury pianką.



taki jareko to by włosy z głowy rwał :D

r-32
14-11-2008, 20:09
To może nie są dyble - tylko kliny ?

Pozdr.

Arol_62
14-11-2008, 20:51
Witam.Z a dwa tygodnie zaczynamy kłaść tynki i zastanawiamy się co koniecznie musi byc zrobione przed tynkami, czy o wszystkim pomyśleliśmy.może ktos sie podzieli swoimi radami?

Temperatura pomieszczen powinna przekraczac 5 °C

odaro
14-11-2008, 22:24
Z

Wokół drzwi i okien miałem listwy pozakładane. Przy drzwiach panowie przykleili sobie listwy na folię ochronną od drzwi. Teraz trzeba folię wycinać nożykiem po kawałku.



O jakich listwach piszesz jakiś specjalnych?

jaro'71
14-11-2008, 22:39
Taki drobiazg ale...
Przypilnować ostatniej blaszki na przewodach (z reguły wg niej tynkarze wycigają przewód na wierzch), żeby później nie ryć jak kinkiet wyjdzie 20 cm bliżej okna niż szafy :wink:

pawelgorczynski
14-11-2008, 22:52
Z

Wokół drzwi i okien miałem listwy pozakładane. Przy drzwiach panowie przykleili sobie listwy na folię ochronną od drzwi. Teraz trzeba folię wycinać nożykiem po kawałku.



O jakich listwach piszesz jakiś specjalnych?

Tego typu listwy tynkarskie

http://www.fenco.pl/pl/oferta,74.html#

odaro
15-11-2008, 10:13
Z

Wokół drzwi i okien miałem listwy pozakładane. Przy drzwiach panowie przykleili sobie listwy na folię ochronną od drzwi. Teraz trzeba folię wycinać nożykiem po kawałku.



O jakich listwach piszesz jakiś specjalnych?

Tego typu listwy tynkarskie

http://www.fenco.pl/pl/oferta,74.html#

Nie bardzo mogę doczytać na stronie jak chroni okna taka listwa przed tynkarzami.

Ja znalazłem coś takiego


Listwa APU (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=464104310&msg=Aukcja+zosta%C5%82a+dodana+do+obserwowanych.%0 D%0A++++%3C%2Fp%3E%3Cp%3EAby+przed+zako%C5%84czeni em+otrzyma%C4%87+e-mail+lub+wiadomo%C5%9B%C4%87+Gadu-Gadu+z+przypomnieniem%2C%3Cbr+%2F%3Ezmie%C5%84+ust awienia+w+zak%C5%82adce%0D%0A++++%3Ci%3EMoje+Alleg ro+%3E+Aukcje+%3E+%3Ca+href%3D%22%2Fmy_allegro.php %3Fpage%3Dauctions%26type%3Dwatch%22%3EObserwuj%C4 %99%3C%2Fa%3E%3C%2Fi%3E)

pawelgorczynski
15-11-2008, 22:42
Nie bardzo mogę doczytać na stronie jak chroni okna taka listwa przed tynkarzami.



Dokładnie tego samego typu

Listwa nie jest od ochrony okna przed tynkarzami.

Listwa załatwia nam elastyczny i estetyczny styk tynku z oknem, co jest szczególnie widoczne przy ciemnych oknach - ja mam złoty dąb. Zabezpieczenie okna jest łatwiejsze bo masz gotową taśmę samoprzylepną dookoła do której można przykleić folię. Po drugie jak zaciągają tynki to nie jeżdżą metalową szpachlą po ościeżnicy tylko po listwie. Potem wystarczy złamać i oderwać połowę listwy. Zostaje elastyczne połączenie - wygląda jak silikon.

odaro
15-11-2008, 23:43
Nie bardzo mogę doczytać na stronie jak chroni okna taka listwa przed tynkarzami.



Dokładnie tego samego typu

Listwa nie jest od ochrony okna przed tynkarzami.

Listwa załatwia nam elastyczny i estetyczny styk tynku z oknem, co jest szczególnie widoczne przy ciemnych oknach - ja mam złoty dąb. Zabezpieczenie okna jest łatwiejsze bo masz gotową taśmę samoprzylepną dookoła do której można przykleić folię. Po drugie jak zaciągają tynki to nie jeżdżą metalową szpachlą po ościeżnicy tylko po listwie. Potem wystarczy złamać i oderwać połowę listwy. Zostaje elastyczne połączenie - wygląda jak silikon.

Wrzuciłbyś jakieś zdjęcie :)

Czy biały kolor listew jest bardzo widoczny.

Ja też mam okna zloty dąb.

Po ile płaciłeś za listwy?

No... a przed tynkarzami chyba też chronią 8)

resor
16-11-2008, 11:48
8. Wyjąć drewniane dyble z okien i uzupełnić dziury pianką.



taki jareko to by włosy z głowy rwał :D

jesli tynk jest gipsowy to dobrze jest powyjmowac drzewo albo od razu przy montazu dopilnowac żeby klinowali czyms innym nie drzewem albo klinowali tak żeby kliny nie wystawały po niewiadomo ile od okna

drzewo ciegnie wilgoc i pózniej potrafi pekac w osieżach.ja juz raz musiałem kuc i poprawiac bo zatynkowali własnie kliny itd.

edde
16-11-2008, 13:31
8. Wyjąć drewniane dyble z okien i uzupełnić dziury pianką.



taki jareko to by włosy z głowy rwał :D

jesli tynk jest gipsowy to dobrze jest powyjmowac drzewo albo od razu przy montazu dopilnowac żeby klinowali czyms innym nie drzewem albo klinowali tak żeby kliny nie wystawały po niewiadomo ile od okna

drzewo ciegnie wilgoc i pózniej potrafi pekac w osieżach.ja juz raz musiałem kuc i poprawiac bo zatynkowali własnie kliny itd.

o ja pierdziu :o to drzewem Ci okna klinowali :o wspóczuje... :cry: wyciągania drzewa też ... mam tylko nadzieje że to młode drzewko było, nie wiekowa sosna czy dąb :lol:

pawelgorczynski
16-11-2008, 14:40
zgodnie z prośbą Odaro zdjęcia listew tynkarskich w akcji

http://picasaweb.google.com/pawelsochaczew/Tynki#5241515650613953378

http://picasaweb.google.com/pawelsochaczew/Tynki#5245497506686251266

http://picasaweb.google.com/pawelsochaczew/20080903#5241887902256245314

odaro
16-11-2008, 17:46
zgodnie z prośbą Odaro zdjęcia listew tynkarskich w akcji

http://picasaweb.google.com/pawelsochaczew/Tynki#5241515650613953378

http://picasaweb.google.com/pawelsochaczew/Tynki#5245497506686251266

http://picasaweb.google.com/pawelsochaczew/20080903#5241887902256245314


Dziękuje za zdjęcia. Drętwo na Picasa ogląda się je w powiększeniu może Fotosik byłby lepszy.

Mam jeszcze pytanie jakiej szerokości używałeś listwy i jaka szerokość listy wystaje poza glify tzn jaka szerokość listy jest widoczna.

Widziałeś listy w innych kolorach?

gonzo93
16-11-2008, 21:54
zgodnie z prośbą Odaro zdjęcia listew tynkarskich w akcji
http://picasaweb.google.com/pawelsochaczew/Tynki#5241515650613953378
http://picasaweb.google.com/pawelsochaczew/Tynki#5245497506686251266
http://picasaweb.google.com/pawelsochaczew/20080903#5241887902256245314

No i właśnie z powodu jedynie białego koloru, my sobie te listwy odpuściliśmy. Mamy okna ciemny orzech i prawdopodobnie ściany nie będą wszędzie malowane na biało. Białe listwy pomiędzy brązem i np. żółcią to trochę za dużo jak dla nas.

Niestety listwy APU są bardzo potrzebne tynkarzom, bez nich nie potrafia zrobić równo tynku przy oknach :( :evil: :x :evil: :x

pawelgorczynski
16-11-2008, 23:01
Ja też nie będę malował na biało. Myślę, że ten fragment listwy można pomalować albo zostawić biały.

Listew w innych kolorach nie widziałem.

Szerokości listwy nie ceny nie znam. Ekipa przywiozła i założyła.

Widoczne jest tylko połączenie jakieś 2, 3 mm, które wygląda jak idealnie zaciągnięty silikon. Ten pasek który jest widoczny jest wykonany z bardzo miękkiej gumy która ładnie układa się przy ościeżnicy. Natomiast cała listwa c twardego i sztywnego PCV