PDA

Zobacz pełną wersję : anemostat czy kratka



majo
23-10-2003, 11:51
witam

Zwracając się do ogrzewających kominkiem proszę o opinię jak w tytule " anemostat czy kratka" przy wylotach ciepłego powietrza szczególnie w systemie grawitacyjnym.

pik33
23-10-2003, 12:15
Nie bardzo wyobrażam sobie ciągłego kręcenia anemostatem. Będę miał kratki - z regulacją.

majo
23-10-2003, 12:26
bardziej chodzi o rozplyw powietrza - co jest bardziej korzystne

tom soyer
23-10-2003, 12:50
jesli masz spore roznice w dlugosciach przewodow to zastosowalbym anemostaty. nie sluza one do otwierania lub zamykania doplywu powietrza ale do zrownowazenia ukladu pod wzgledem cisnien. Bez anemostatow przy wszystkich otwartych kratkach i roznych odleglosciach od wentylatora bedziesz mial w kazdym pookoju inna wydajnosc bez wzgledu na kubature pomieszczenia. Im blizej wentylatora tym wiecej cieplego powietrza bedzie doplywac.
Podobne znaczenie ma zrownowazenie zaworami instalacji CO.

pik33
23-10-2003, 12:58
No tak, to wszystko ok np przy rekuperatorze, ale nie przy DGP z kominka - jego wydajność przecież waha się od zera do nadmiaru i stałe ustawienia anemostatów wg mnie będą tu do kitu - np - rozpalam w kominku i robi mi się za gorąco w pokoju - co wtedy? ano, zamykam kratkę...

A anemostaty będę miał w wetylacji.

tom soyer
23-10-2003, 13:10
pik33
anemostaty musza byc a kratki moga byc dodatkowo. nic nie stoi na przeszkodzie. W wentylacji zadko odcina sie nawiew lub wywiew wiec kratek sie nie stosuje.

am
23-10-2003, 14:03
Jedna uwaga - z doświadczenia (DGP - grawitacyjne).
Kratki z żaluzją nigdy do końca nie odcinają dopływu powietrza, anemostat daje się lepiej zamknąć. Za namową instalatora zamontowałem anemostat w pomieszczeniu położonym przy samym kominie na poddaszu (nad kominkiem) - inne pomieszczenia bardziej oddalone mają kratki. BAARDZO jestem zadowolony - dzięki temu w pomieszczeniu da się wysiedzieć (anemostat jest głównie zamkniety - tak jest ciepło) 8) .
Jeszce jedno - nie montujcie anemostatów w sufitach blisko narożników pokoju - ciepłe powietrze szybko zabrudzi ściany. Jeżeli macie taka lokalizację lepiej dać kratkę - powietrze mniej idzie na boki i mniej brudzi ściany.
am

tom soyer
23-10-2003, 14:26
przepraszam nie zauwazylem ze zalezy wam na ukladach grawitacyjnych. anemostaty nie musza byc wtedy montowane. warto to jednak zrobic jesli - tak jak wczesniej pisalem - sa duze roznice w dlugosciach kanalow.
co do brudzenia scian: anemostaty robi sie w roznych wykonaniach, przeciez moga one byc montowane w podlodze scianie lub suficie a ich funkcja "umieszczania" powietrza na odpowiedniej wysokosci powinna pozostac. dlatego nalezy dobrac rodzaj (ksztalt) anemostatu takze w zaleznosci od miejsca jego umieszczenia.