PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o podłogę z teaku



magdadro
17-11-2008, 14:23
Witam,
Jestem posiadaczką parkietu przemysłowego teak.
Wiedziałam, ze nie jest ona tak twarda jak merbau lecz twardosc jej - a raczej miekkosc kompltnie mnie zaskoczyla. Mysle ze mozna ja spokojnie porownac do desek sosnowych!!!

Mam w zwiazku z tym pytanie:
1. czy istnieje cos takiego jak przepisowe normy twardosci dla poszczegolnych gatunkow drewna?
2. Druga sprawa dotyczy wygladu deseczek: otoz niektore z nich maja nieco szare zabarwienie, ktore dla teaku nie jest charakterystyczne. Ktos powiedzial mi, ze jest to tzw. sinica i polozono mi zepsute drewno.

Czy drewno ktore mi sprzedano rzeczywiscie jest materialem niepelnowartosciowym? i Czy wspomniany wyzej jego wyglad i ewentualne zagrzybienie moga mniec wplyw na jego twardosc?

Dodam, ze parkieciarz mierzyl wilgotnosc przed polozeniem i tu wszystko bylo ok.

Z gory dziekuje za konkretne odpowiedzi, bo jestem zalamana.

magdadro
18-11-2008, 13:35
Odswierzam...
... naprawde nikt mi nie odpowie? :-?

Paolka
18-11-2008, 19:05
Ja w sumie nie znam sie na teaku, ale w necie znalazłam coś takiego, mam nadzieję że pomoże choć troszkę...
http://images38.fotosik.pl/32/d30354e4681fce07m.jpeg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d30354e4681fce07)

jarekkur
18-11-2008, 20:56
Odswierzam...
... naprawde nikt mi nie odpowie? :-?

Teak należy do drewien o podobnej twardości do dębu 34N/mm2.
Można przyjąc, że jest twarde. Napewno twrdsze niż sosna czy inne drewna iglaste.
Sinica nie eliminuje drewna użytkowego na parkiet. To nie jest grzyb i nie położono ci zepsutego drewna.
Nie ma norm które określają twardoś drewna. Ten sam teak w różnych miejscach pnia ma różną twardośc. Bardzo twardy jest od czoła.
Parkieciarz powinien te klepki przed montażem przebrac i je wymienic na inne. Po przyklejeniu nie podlegają reklamacji. Możesz spróbowac jeszcze zanim zaczniesz cyklinowac te elementy wymienic. To prosty i w miarę łatwy sposób.
Parkiet przemysłowy to odpady z parkiety wielko- gabarytowego. Parkiet ten nie podlega normom.

fredi07
18-11-2008, 22:36
Nie wiem po co parkieciarz mierzył wilgotność, teak jest tłusty jak kostka masła. Pokłady statków i jachtów się z niego robi. Zalewane falami nie ,,zapracują" . Moim zdaniem jedyne drewno do łazienek. A te szare wcięcia to normalne dla teku.

jarekkur
19-11-2008, 11:42
Nie wiem po co parkieciarz mierzył wilgotność, teak jest tłusty jak kostka masła. Pokłady statków i jachtów się z niego robi. Zalewane falami nie ,,zapracują" . Moim zdaniem jedyne drewno do łazienek. A te szare wcięcia to normalne dla teku.
Na jachcie masz teak ale nie przemysłówke tylko normalne deski między którymi znajduje się 1cm dylatacja wypełniona masą elastyczną.
Tłustośc nie ma nic wspólnego z wilgotnością. Jacht to nie twój pokój. Na jachcie na wodzie masz wszystkie możliwe warunki klimatyczne. w mieszkaniu masz tylko sucho zimą (30%) wilgotnosci powietrz lub tylko wilgotno latem 80%. Teak jak każde inne drewno będzie sie rozsychał lub peczniał. Dlatego powinien miec wilgotnośc 10% jezeli jest kładziony na nieogrzewany podkład, zaś 7% na podłogówce. Przemysłówki nie da sie mierzyc przyrządem igłowym. Należy zmierzyc metodą suszarkowo-wagową.
Im dreno wilgotniejsze tym szpary zimą bedą większe.
Pisałem w poście, że przemysłówka to odpad produkcyjny więc może tam byc sinizna. Należy jeżeli ci to przeszkadza wymienic te elementy.

magdadro
19-11-2008, 12:57
Wymiana sinych klepek nie wchodzi w gre.
Parkiet jest calkowicie nowy: byl kladziony niecale pol roku temu. Sinica nie przeszkadzala mi wizualnie, dopiero ktos mi powiedzial, ze moze to byc wada majaca wpyw na twardosc - teraz po Waszych odpowiedziach wiem, ze nie jest.

Przed zakupem sprawdzalam tabele twardosci drzew i wyszlo mi, ze nie jest to co prawda merbau, ale tez na pewno nie sosna.
Podloge taka mam w calym mieszkaniu, zalezalo mi na jasnym drewnie, wiec wybor moj padl na teak.
Ten sprzedany mi byl glownie koloru jasnomiodowego z ciemnobrazowymi momentami.

Bardzo martwi mnie twardosc tej podlogi - wystarczy ze odkurzajac upadnie mi na podloge plastikowa szczotka od odkurzacza, a juz mam wglebienie w parkiecie!!! - az boje sie zaprosic znajomych na przyjecie, bo wiem, ze po bedzie masakra :(
Wiem, ze parkieciarz przed polozeniem mierzyl wilgotnosc drewna - nie wiem jaka metoda ale zakladam, ze dobra....

...Natomiast to, co mi sie rzucilo w oczy, to ze to drewno w dotyku wcale nie bylo ani troche tluste - wrecz sprawialo wrazenie bardzo suchego. Nie znam sie, ale fredi07 napisal, ze teak jest tlusty jak kostka masla.

Ja jako klient nie musze sie znac ale parkieciarz, ktory mi sprzedal ten parkiet a potem go ukladal (ta sama osoba) powinien fachowym okiem ocenic czy dany material wogole sie do czegos nadaje.

... naprawde jestem zalamana, nowe mieszkanie, nowa podloga za w sumie ciezkie jak dla mnie pieniadze... nie mam pojecia co mi sprzedano...
co moge zrobic w tej sytacji? czy moge reklamowac ten parkiet i usluge czy moze z parkietem przemyslowym jest tak ze nie musi on wogole spelniac absolutnie zadnych norm i nic mi do tego?

ghost34
19-11-2008, 15:24
Nie nie możesz przemysłówka to odpad...nie wierze że po upadku plastiku..robi sie wgniecenie bez przesady..

asizo
19-11-2008, 16:28
Po tym, jak wygląda teakowa podłoga (mozaika przemysłowa, układana z pojedynczych listewek, wzdłuż) u moich znajomych po ok. 2 latach użytkowania, mogę stwierdzić, ze z pewnością teak nie jest twardy jak dąb. Albo to nie teak :wink: Podłoga jest cała powgniatana, góry, doliny... A przecież normalnie użytkowana. I to w mieszkaniu, nie w domu.

ghost34
19-11-2008, 16:35
I na dodatek wiesz zapewne..jak była użytkowana..góry doliny na teaku??Czyli jak uszkodzenia mechaniczne..??

jarekkur
19-11-2008, 16:39
no cóż masz prawo do niepokoju tymbardziej po przeczytaniu sloganów typu tłusty jak kostka masła, czy używany na jachtach gdzie pełno wody.
Jacht pełen wody tonie wraz z teakiem. Na jachcie jest i woda i lód i sól i słońce prażące.
Masz dobry materiał na podłodze. Teak należy do drewien średnio-twardych.
Niestety nic nie wskórasz z reklamacją. Jeżeli w umowie zakupu jest napisane, że drewno należy do bardzo twardych możesz spróbowac reklamowac.

jarekkur
19-11-2008, 16:45
Po tym, jak wygląda teakowa podłoga (mozaika przemysłowa, układana z pojedynczych listewek, wzdłuż) u moich znajomych po ok. 2 latach użytkowania, mogę stwierdzić, ze z pewnością teak nie jest twardy jak dąb. Albo to nie teak :wink: Podłoga jest cała powgniatana, góry, doliny... A przecież normalnie użytkowana. I to w mieszkaniu, nie w domu.

teak ma podobną twardośc jak dąb. Jednak nie jest tak twardy jak dąb.
Poza tym góry doliny u znajomych to nie sprawa twardości teaku lecz z rożnicowanej pracy drewna pod wpływem zmian klimatycznych. jeżeli posadzka optycznie faluje to może też byc to sprawą odklejenia się miejscowo wiekszej powierzchni.
Posadzka drewniana nie znosi szpilek a pań puszystych w szpilkach....

sure
19-11-2008, 16:48
Po lekturze wątku takie pytanie mi się pojawiło - z dwoch na razie rozpatrywanech przeze mnie gatunków na podłogówke, merbau i teaku, to merbau będzie bardziej twarde i mniej kurczliwe, tak? Czy np. wśród tych materiałów można wyszukać twardsze lub bardziej miękkie odmiany, np. pochodzące z różnych miejsc uprawy, czy części drzewa? Czy jest jakaś praktyczna możliwość sprawdzenia tego?

ghost34
19-11-2008, 16:50
Moty polega na tem..że to wcale zła podsadzka nie jest a stabilna jak cholera..odszktałci sie czasem..ale jak nawet dla jednej z forumowiczek ..merbau jezd miekki..no to ja nie wiem co jest twarde (pomijam sensowność zagłebiania sie w tę skalą) każdy użytkuje inaczej..ułozyłem nie jedna restauracyję z mozaiki sztorcowej teakowej ..i po trzech latach widac slady uzytkowania a jakże..podsadzka ma survival..ale..wyglada zupełnie porządnie..

Mało tego gośc od tychże restauracyji wymarzył sobie parkiet z wenge jak usłyszał ile kosztuje lity..to wzioł panel drewniany z kronopolu...juz w dwóch po razie wymieniłem a wcale tani nie był (około 90zł metr plus 20zł ułozenie)..

Posadzka z parkietu sztorcowego Teak zdaje egzamin naprawdę..

Nie wiem o co kaman w tym wątku..może to nie teak??
magdadro
Wkleisz zdjęcia??

asizo
19-11-2008, 16:51
I na dodatek wiesz zapewne..jak była użytkowana..góry doliny na teaku??Czyli jak uszkodzenia mechaniczne..??

Tak, dokładnie uszkodzenia mechaniczne. Koleżanka mówiła, ze to chyba dzieci zasługa - mają dwie córki 5 i 7 lat. Ale dzieci młotkiem w podłogę nie waliły. Więc od zwykłej zabawy chyba. Nie wiem, jak można tak łatwo taką podłogę uszkodzić w tak krótkim czasie, ale jak widać, się da. Ona teraz żałuje, ze położyła teak, bo nie dość, ze miękkie cholerstwo, to jeszcze kurz strasznie widać. Ale gdyby nie te mankamenty, to podłoga piękna.

asizo
19-11-2008, 16:54
Poza tym góry doliny u znajomych to nie sprawa twardości teaku lecz z rożnicowanej pracy drewna pod wpływem zmian klimatycznych. jeżeli posadzka optycznie faluje to może też byc to sprawą odklejenia się miejscowo wiekszej powierzchni.


Ale to nie są pofalowania w wyniku pracy drewna, tylko mechaniczne wgniecenia.

ghost34
19-11-2008, 16:59
Każde drewno i każden panel zachował by się podobnież..

Nawet płytki byłyby porysowane uwirz tylko ze zarówno panel jak i plytki wymienić by trza było teaka wystarczy przecyklinować jak dzieciska podrosna..i juz nie bedzie źle..

jarekkur
19-11-2008, 17:17
Po lekturze wątku takie pytanie mi się pojawiło - z dwoch na razie rozpatrywanech przeze mnie gatunków na podłogówke, merbau i teaku, to merbau będzie bardziej twarde i mniej kurczliwe, tak? Czy np. wśród tych materiałów można wyszukać twardsze lub bardziej miękkie odmiany, np. pochodzące z różnych miejsc uprawy, czy części drzewa? Czy jest jakaś praktyczna możliwość sprawdzenia tego?

Merbau jest drewnem twardszym od teaku ale teak jest mniej wrażliwy na zmiany klimatyczne.
Różnice w twardosci tych gatunków pochodzących z różnych szerokości geograficznych są nie wielkie. Teak może pochodzic co jest bardzo prawdopodobne z plantacji co go nie dyskwalifikuje jako pełnowartościowe drewno.
Możesz zażyczyc sobie parkietu z drewna znajdującego się w pobliżu rdzenia pnia. Oczywiście musisz sie również liczyc z wysokimi kosztami takiej selekcji. Możesz również spróbowac ściągnąc teak czy merbau modyfikowany chemicznie. Tak potraktowane drewno staje się twardsze i stabilniejsze np. sosna jest twardsza od dębu. Wszystko to jednak bardzo dużo kosztuje.
Czy chciałabyś sprawdzic różnice twardości między róznymi gatunkami drewna czy może różnice twardości jednego gatunku ale z różnych miejsc w pniu. Dla obu jest praktyczny sposób na sprawdzenie twardości.

ghost34
19-11-2008, 17:21
Zawsze jest cos za coś..ale ogólnodostepny merbau z pewnościa jest twardszy od teaku..tyle ze rzeczywiscie mniej stabilny jest..ale ..i tak twardszy i stabilniejszy od deba ..teak jak juz jarekkur napisał twardoscia zblizony do deba..ale jego stabilnośc jest legendarna..

jarekkur
19-11-2008, 18:04
I na dodatek wiesz zapewne..jak była użytkowana..góry doliny na teaku??Czyli jak uszkodzenia mechaniczne..??

Tak, dokładnie uszkodzenia mechaniczne. Koleżanka mówiła, ze to chyba dzieci zasługa - mają dwie córki 5 i 7 lat. Ale dzieci młotkiem w podłogę nie waliły. Więc od zwykłej zabawy chyba. Nie wiem, jak można tak łatwo taką podłogę uszkodzić w tak krótkim czasie, ale jak widać, się da. Ona teraz żałuje, ze położyła teak, bo nie dość, ze miękkie cholerstwo, to jeszcze kurz strasznie widać. Ale gdyby nie te mankamenty, to podłoga piękna.

Co te panie tak z tym kurzem. To dobrze, że widac można go natychmiast zetrzec a nie czekac aż dzieciaki wchłoną. Dzieci żywe czyli pełno ich wszędzie to i kurzu więcej. Ja to bym sie cieszył a nie narzekał. Czystosc to zdrowie.

asizo
19-11-2008, 21:06
Co te panie tak z tym kurzem.

Bo panie, z reguły, mają wzrok bardziej na kurz wyczulony :wink:

sure
19-11-2008, 21:32
Z wyjatkiem tych krótkowzrocznych... ;)

fredi07
19-11-2008, 22:43
[quote="ghost34"]Zawsze jest cos za coś..ale ogólnodostepny merbau z pewnościa jest twardszy od teaku..tyle ze rzeczywiscie mniej stabilny jest..ale ..i tak twardszy i stabilniejszy od deba ..teak jak juz jarekkur napisał twardoscia zblizony do deba..ale jego stabilnośc jest legendarna..[/quote
Duchu to samo chciałem napisasać ale mnie wyręczyłeś. Dzięki. Fachman fachmana rozpozna. Miło tak.Jak Termopile na W-wę zmienisz to zapraszam do spotkania.

ghost34
20-11-2008, 09:03
fredi ale z masłem przesadziłeś..naprawdę..nie wolno takich rzeczy pisać ..ja wiem o co chodzi jarekkur wie o co chodzi ale ty mogłes urodzić 500pytan do nikomu do niczego niepotrzebnych kpw??

magdadro
20-11-2008, 18:11
Jutro wkleję zdjecia mojego parkietu, to można będzie o konkrecie porozmawiać.

Mówcie co chcecie ale ten teak był suchy w dotyku i nawet nie przypominał kostki chudego sera. tzn. nie czuło się wogóle tłuszczu.

Jak juz pisałam: nie znam się, ale w poprzednim mieszkaniu miałam meble sosnowe, więc na tej podstawie oceniam twardość i porównuję i widzę, że jest podobna.
Tak sobie myślę... może był b. długo źle przechowywany w jakimś magazynie i stracił swoje właściwosci?


Mam jeszcze drugie pytanie: ile czasu wynosi gwarancja na usługi parkieciarskie?
Mi parkieciarz który robił podłoge powiedział, że rok - czy to prawda że tylko rok? - nie dwa?
... chyba sie do niego zgłoszę. Mam dodatkowy problem: Otóż w kilku miejscach mieszkania odkryłam, że zaczyna przy pojedynczych lamelkach wychodzić ta "fuga" dookoła. Przyjrzałam się sprawie i odkryłam stukając palcem w parkiet, że w tych miejscach parkiet jest niedoklejony a pojedyncze lamelki pracuja i stąd ta fuga wychodzi. Boję się że z czasem lakier mi w tych miejscach poodpryskuje i jeszcze nie wiem co się może wydarzyć.
Czy ktoś miał podobne doświadczenie lub wie coś na ten temat?

ghost34
20-11-2008, 19:08
Gwarancja powinna trwać 3 lata ..własnie na takie rzeczy o jakich piszesz ..wezwij go aby owe klepki podkleił klejem naprawczym ewentualnie wymienił..

jarekkur
20-11-2008, 19:42
Gwarancja powinna trwać 3 lata ..własnie na takie rzeczy o jakich piszesz ..wezwij go aby owe klepki podkleił klejem naprawczym ewentualnie wymienił..
Sytuacja wygląda dośc skomplikowanie a mianowicie: producenci klejów, lakierów opisują w swoich kartach technicznych sposób lakierowania czy wyklejania ze wszystkimi potrzebnymi do tego celu warynkami zewnętrznymi otaczajacymi posadzkę. Również szkoloi się parkieiarzy dosttają licencje. Mimo to żadna firma chemii parkieciarskiej nie pisze o gwarancji na swoje wyroby. jedyna gwarancja na wyroby to 0,5 roku lub 12 miesięcy na szczelnie zamknięte i w odpowiednich warunkach przechowywane materiały.
Jeżeli jest umowa i w niej jest napisane jak długo trwa gwarancja jednak nie dłużej niż pięc lat.
Jezeli nie ma umowy to nie ma gwarancji jest zato zgodnie z kodeksem cywilnym tak zwana rękojmia a ona trwa 12 miesięcy.

jarekkur
20-11-2008, 20:07
Jutro wkleję zdjecia mojego parkietu, to można będzie o konkrecie porozmawiać.

Mówcie co chcecie ale ten teak był suchy w dotyku i nawet nie przypominał kostki chudego sera. tzn. nie czuło się wogóle tłuszczu.

Jak juz pisałam: nie znam się, ale w poprzednim mieszkaniu miałam meble sosnowe, więc na tej podstawie oceniam twardość i porównuję i widzę, że jest podobna.
Tak sobie myślę... może był b. długo źle przechowywany w jakimś magazynie i stracił swoje właściwosci?


Mam jeszcze drugie pytanie: ile czasu wynosi gwarancja na usługi parkieciarskie?
Mi parkieciarz który robił podłoge powiedział, że rok - czy to prawda że tylko rok? - nie dwa?
... chyba sie do niego zgłoszę. Mam dodatkowy problem: Otóż w kilku miejscach mieszkania odkryłam, że zaczyna przy pojedynczych lamelkach wychodzić ta "fuga" dookoła. Przyjrzałam się sprawie i odkryłam stukając palcem w parkiet, że w tych miejscach parkiet jest niedoklejony a pojedyncze lamelki pracuja i stąd ta fuga wychodzi. Boję się że z czasem lakier mi w tych miejscach poodpryskuje i jeszcze nie wiem co się może wydarzyć.
Czy ktoś miał podobne doświadczenie lub wie coś na ten temat?

Uwierz, że nie wyczuwa się tłuszczu na teku w sposób organo-leptyczny czyli przez wzrok czy dotyk. Teak mówi się potocznie, że jest tłusty bo bardzo trudno przyjmuje wodę. <Ma wyjatkowo mały skurcz pod wplywem działania na niego wodą. Następne gdyby był tłusty tak jak ty to sobioe wyobrażasz nie można by go lakierowac. Tłuszcz działa antyadhezyjnie na lakier podobnie jak brud, pył itp.
Twoje lamelki są długie 200-300mm. W związku z tym w wyniku suchego powietrza (okres grzewczy) kurczą się na boki i wysokośc przezco potrafią wygiąc się w pałąk. Nawet lekkie wręcz niezauważalne wygięcie, czy kurczenie się na wysokości może spowodowac odspojenie się od podłoża. Przy klejach syntetycznych postępuje to szybciej niż przy kleju poliuretanowym jednoskładnikowym. Również bardzo istotna jest ilośc kleju. Lepiej więcej niż za mało. Podłoże podstawa prac parkieciarza. Jeżeli nie było szlifowane, lub się piaszczyło to skutki są takie jak opisałaś.
Możesz się poskarżyc parkieciarzowi, że klepki się ruszają.
O gwarancji przeczytaj post wyżej odpowiedź dla Ghosta34.
Twardośc teaka jest zbliżona do dębu. Jest od niego jednak mniejsza o 10-20%. Najtwardszy element z sosny ma twardośc również mniejszą od dębu o 20%.

ghost34
21-11-2008, 08:41
To ja jakis albo łoś jezdem albo co?? daję 36 miesiecy..na wszystko za wyjatkiem uszkodzen mechanicznych..

Rękojmia budowlana zdaje sie trwa 36miesiecy..??

Jesli jej lamelki odchodzą i klawiszują to powinien to wymienić w ramach gewarancji..bez gadania..

magdadro
21-11-2008, 10:46
Mam zdjecia mojego parkietu ale nie wiem jak je wkleic....
Czy ktos wie?

Mysle ze te odchodzace klepki, to nie wina rozsychania a braku kleju od samego poczatku, bo jak nacisne na nie, to sie uginaja do dolu.
Ghost34, piszesz o wymienieniu lamelek.... calosc parkietu jest wycyklinowana i polakierowana polmatowym - nie wiem czy da sie to tak ladnie na rowno zrobic, zeby nie bylo potem widac miejsc wymiany... Czy sie moze myle?

ghost34
21-11-2008, 11:00
po pierwsze.. http://www.imageshack.us/ szukasz zdjecia na kompie i dajesz otwórz ..poet klikasz host it...potem kopiujesz prawym przyciskiem myszy hotlink fotum i wklejasz w posta ukaże nam sie zdjecie..

Po drugie jeśli chodzi o naprawe posadzi lakierowanej ja sobie dałbym racde pod warunkiem że nie ma tego 200 lamelek(wtedy cyklinowałbym całość..)..jak jest jakies 10-20 spoko dałbym sobie rade..

magdadro
21-11-2008, 12:53
To wiec moj parkiet:
http://img403.imageshack.us/img403/1484/parkiet01us3.th.jpg (http://img403.imageshack.us/my.php?image=parkiet01us3.jpg)http://img403.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

http://img227.imageshack.us/img227/4376/parkiet02lr0.th.jpg (http://img227.imageshack.us/my.php?image=parkiet02lr0.jpg)http://img227.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

http://img510.imageshack.us/img510/8092/parkiet03rf1.th.jpg (http://img510.imageshack.us/my.php?image=parkiet03rf1.jpg)http://img510.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

ghost34
21-11-2008, 13:09
bardzo fajny i nic zdrtoznego w nim nie widze..czy aby nie oczekujesz twardości kfelek..od teaku??sam robiłem nie raz taka posadzke i jak do tej pory nikt mi nie pisze nie dzwoni że cokolwiek jest nie tak bardzo ładna jasna posadzka teakowa..

Po warunkiem że dobrze przyklejona jest...a jakze..
http://img89.imageshack.us/img89/3008/obraz035mp3.th.jpg (http://img89.imageshack.us/my.php?image=obraz035mp3.jpg)http://img89.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

magdadro
21-11-2008, 15:48
Wyglada ok, i ja tez na poczatku bylam zachwycona... do czasu jak zaczelam jej uzywac.
Nie zmienia to jednak moich podejrzen co do jakosci tej podlogi i moge tylko gdybac ile lat przelezala w jakims zagnilym magazynie, zamin trafila do mnie do domu...

Coz, ale skoro jako odpad nie moge tego reklamowac, pozostaje mi jedynie reklamacja samej uslugi parkieciarskiej i tak tez zrobie.
Dzieki za porady.

jarekkur
21-11-2008, 18:38
To ja jakis albo łoś jezdem albo co?? daję 36 miesiecy..na wszystko za wyjatkiem uszkodzen mechanicznych..

Rękojmia budowlana zdaje sie trwa 36miesiecy..??

Jesli jej lamelki odchodzą i klawiszują to powinien to wymienić w ramach gewarancji..bez gadania..
Rękojmia 3 letnia dotyczy budynków jako konstrukcji budowlanej a nie jego wykończenia-wyposażenia.
Ile średnio lat powinien wytrzymac lakier na parkiecie? 12,5 roku!
Przecież najlepiej wykonana praca, najdoskonalej przygotowane podłoże nic nie da, jezeli materiały których używamy nic nie mówią o latach wytrzymałości np. klej pod parkietem a lakier na jego wierzchu.
Kupuje się samochód to dają gwarancję 6 lat na przerdzewienie, 100,000 km na silnik itd.
A u nas nic absolutne nic. W razie kłopotów firmy sie wypinają.
Każdy z nas udziela swoje ostrożne gwarancje.
Chociażby ten teak. Gdyby nie udało się przekonac, że drewno jest o,key-parkieciarz musiałby się tłumaczyc za coś czemu wogóle nie jest winien.

ghost34
21-11-2008, 21:50
No fakt..ale..przecie ani żaden sąd ani nikt inny nie zmusiłby parkieciarza do wyczarowania twardszego teaku niż jest w rzeczywistości..nieprawdaż..?

Ja zawsze daje na 36 miesięcy..i się nie boje..jakoś.. 8)

jarekkur
21-11-2008, 23:35
No fakt..ale..przecie ani żaden sąd ani nikt inny nie zmusiłby parkieciarza do wyczarowania twardszego tealu niiz jest w rzeczywistości..nieprawdaż..?

Ja zawsze daje na 36 miesiecy..i sie nie boje..jakoś.. 8)

Zgadza się z tym teakiem!
ja również daję gwarancję nawet dłuższą na wyklejenie 5 lat przy poliuretanach. Na lakier 10-15 lat przy 3 warstwach nawierzchniowego poliuretanu. Oczywiście jest przy tym trochę papierków do podpisania.