Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Prawo Budowlane - Instalacja Gazowa! Pomocy!!!



marta ch
18-11-2008, 14:08
Witam Wszystkich!
W bloku wymieniaja instalacje gazowa, wywalaja z mieszkan na klatke liczniki. Mieli wymieniac u mnie juz dawno, ale mnie nie bylo... Biegam za nimi zeby zrobili to jak najszybciej ( juz 3 tygodnie nie mamy gazu). Laskawie przyszedl jeden z robotnikow i... stwierdzil ze trzeba zdemolowac cala kuchnie bo wszystko jest nie tak, jak powinno. Nie mam drzwi w kuchni, mam instalacje wodna w kuchni, elekrtyczny pochlaniacz, rury nie takie i grozi to wysadzeniem bloku w powietrze ( sufitu pani nie bedzie miec) etc etc etc...

Blagam o pomoc! Moze nie trzeba demolowac calej kuchni? Forum wie wszystko! A ja nigdzie w sieci nie moge znalezc odpowiedzi na nurtujace mnie szczegoly budowy instalacji gazowej.

Instalacja byla wymieniana dwa lata temu. Rury sa laczone ( nie spawane). Rura jest schowana za szafka ze zlewem, dalej biegnie pod blatem, przechodzi przez sciane do przedpokoju, idzie obok pralki, licznik i pionowa rura "glowna" do sasiada. Zawor jest w szafce pod zlewem.

Moje pytania:
Czy instalacja musi byc w calosci spawana?
Czy rura gazowa moze isc pod szafkami ( szafki bez plecow), blisko instalacji wodnej. Jakie odleglosci trzeba zachowac pomiedzy roznymi instalacjami?
Jak daleko od kuchenki moze byc zawor odcinajacy doplyw gazu? Moze byc wiecej niz 1m?
Czy zawor odcinajacy doplyw gazu musi byc na wierzchu? Czy moze byc schowany pod blatem ( nie w zadnej szafce, tylko pod blatem barku?
Czy faktycznie przy instalacji gazowej nie mozna miec elektrycznego pochalniacza/ wyciagu?

Kuchnia w mieszkaniu w ktorym mieszkam, jest otwarta, nowa ( ma dwa lata). Jesli wywala przez srodek rure gazowa, bedzie wygladalo to strasznie.
_________________

PavvelB
18-11-2008, 14:17
Nie odpowiem na wszystkie pytania, bo nie znam się aż tak dobrze.
Mam licznik na klatce, w miarę nowy blok. Rura idzie pod sufitem przez przedpokój (obudowana płytami rigipsu na stelażu), wchodzi przez ścianę do kuchni, schodzi w dół na "poziom roboczy", biegnie za lodówką i szafkami, w tym ze zlewem, do kuchenki. Zawór mam tak samo, w szafce pod zlewem, tyle że kuchenka stoi zaraz obok zlewu, więc od zaworu do kuchenki jest niecałe pól metra. Nad kuchenką mam elektryczny pochłaniacz, kuchnia bez drzwi, z dwoma przejściami do pokoju.
Ostatnią kontrolę instaslacji gazowej miałem jakieś trzy tygodnie temu. Nie było żadnych zastrzeżeń, zresztą tak samo jak przy wcześniejszych kontrolach.

gazio
19-11-2008, 07:31
Spróbuję opowiedzieć:
1. Instalacja powinna byc spawana (w przypadku stali) lub łączona na lut twardy w przypadku miedzi. Połączenia rozłączne powinny znajdować się tylko w miejscach podłączeń urządzeń. Stare instalacje często sa łaczone na gwint szczególnie na kolanach. Nowych tak sie nie wykonuje
2. może iść za szafkami, lecz powyżej innych instalacji. W tej chwili nie pamiętam, ale są to odległości rzędu kilku cm, ale istotne aby powyżej takaby ew. ulatniający się gaz nie miał styku np. z rurami kanalizacyjnymi, czy też instalacją elektryczną. Instalacja powinna być tak prowadzona aby był do niej dostęp i wentylowana.
3. Zawór powinien znajdować się jak najbliżej urządzenia, praktycznie przed samym urządzeniem i koniecznie w tym samym pomieszczeniu. Czy jeżeli zawór będzie pod blatem to możliwy będzie do niego dostęp bez demolowania kuchni???
4. Jeśli chodzi o pochłaniacz to już czepianie się gazowników - kiedyś już to przerabiałem. Teoretycznie pochłaniacz czy też wyciąg powinien znaleźć się w projekcie inst. gaz.

Inna sprawa,że na każdą przeróbkę instalacji gazowej konieczne jest opracowanie projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę, dlatego też (jeżeli robione tam były przeróbki) czepiają się.

Jeżeli instalacja była wymieniana i obecnie jest wykonana z rur stalowych łączonych na gwinty, to na pewno będą kazali to zmienić. Polecam miedź.

Killer_su
19-11-2008, 08:39
Jest dział prawny....

1950
19-11-2008, 19:23
Witam Wszystkich!
W bloku wymieniaja instalacje gazowa, wywalaja z mieszkan na klatke liczniki. Mieli wymieniac u mnie juz dawno, ale mnie nie bylo... Biegam za nimi zeby zrobili to jak najszybciej ( juz 3 tygodnie nie mamy gazu). Laskawie przyszedl jeden z robotnikow i... stwierdzil ze trzeba zdemolowac cala kuchnie bo wszystko jest nie tak, jak powinno. Nie mam drzwi w kuchni, mam instalacje wodna w kuchni, elekrtyczny pochlaniacz, rury nie takie i grozi to wysadzeniem bloku w powietrze ( sufitu pani nie bedzie miec) etc etc etc...

Blagam o pomoc! Moze nie trzeba demolowac calej kuchni? Forum wie wszystko! A ja nigdzie w sieci nie moge znalezc odpowiedzi na nurtujace mnie szczegoly budowy instalacji gazowej.

Instalacja byla wymieniana dwa lata temu. Rury sa laczone ( nie spawane).



Rura jest schowana za szafka ze zlewem, dalej biegnie pod blatem, przechodzi przez sciane do przedpokoju, idzie obok pralki, licznik i pionowa rura "glowna" do sasiada. Zawor jest w szafce pod zlewem.

Moje pytania:
Czy instalacja musi byc w calosci spawana?

§ 163. 4. Przewody instalacji gazowej w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, a także w pozostałych budynkach za gazomierzami lub odgałęzieniami prowadzącymi do odrębnych mieszkań lub lokali użytkowych powinny być wykonane z rur, o których mowa w ust. 2, łączonych również z zastosowaniem połączeń gwintowanych bądź też z rur miedzianych łączonych przez lutowanie lutem twardym.

Czy rura gazowa moze isc pod szafkami ( szafki bez plecow), blisko instalacji wodnej.

może
§ 164.
3. Przewody instalacji gazowej, w stosunku do przewodów innych instalacji stanowiących wyposażenie budynku (ogrzewczej wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej, piorunochronnej itp.), należy lokalizować w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich użytkowania. Odległość między przewodami instalacji gazowej a innymi przewodami powinna umożliwiać wykonywanie prac konserwacyjnych.
4. Poziome odcinki instalacji gazowych powinny być usytuowane w odległości co najmniej 0,1 m powyżej innych przewodów instalacyjnych, natomiast jeżeli gęstość gazu jest większa od gęstości powietrza - poniżej przewodów elektrycznych i urządzeń iskrzących.
5. Przewody instalacji gazowej krzyżujące się z innymi przewodami instalacyjnymi powinny być od nich oddalone co najmniej o 0,02 m.


Jakie odleglosci trzeba zachowac pomiedzy roznymi instalacjami?
Jak daleko od kuchenki moze byc zawor odcinajacy doplyw gazu? Moze byc wiecej niz 1m?
Czy zawor odcinajacy doplyw gazu musi byc na wierzchu? Czy moze byc schowany pod blatem ( nie w zadnej szafce, tylko pod blatem barku?

§ 173. 1. Przy instalowaniu urządzeń gazowych należy spełnić następujące warunki:
1) urządzenia gazowe należy połączyć ze stalowymi lub miedzianymi przewodami instalacji gazowej na stałe lub z zastosowaniem elastycznych przewodów metalowych,
2) zawór odcinający dopływ gazu do urządzenia należy umieścić w pomieszczeniu, w którym jest zainstalowane urządzenie gazowe, w miejscu łatwo dostępnym, w odległości nie większej niż 1 m od króćca przyłączeniowego,
3) kuchnie i kuchenki gazowe należy instalować w odległości co najmniej 0,5 m od okien do boku urządzenia, licząc w rzucie poziomym,
4) ogrzewacze pomieszczeń, których temperatura osłon może przekroczyć 60°C, należy instalować w odległości co najmniej 0,3 m od ścian z materiałów łatwo zapalnych, otynkowanych oraz w odległości 0,6 m od elementów ścian z materiałów łatwo zapalnych, nieosłoniętych tynkiem,
5) grzejniki gazowe wody przepływowej należy instalować na ścianach z materiałów niepalnych bądź odizolować je od ściany z materiałów palnych płytą z materiału niepalnego.
2. Urządzenia gazowe, wymagające przemieszczania, takie jak palniki, kolby, lutownice, mogą być instalowane za pomocą przewodów elastycznych przeznaczonych do takich celów.

Czy faktycznie przy instalacji gazowej nie mozna miec elektrycznego pochalniacza/ wyciagu?

Kuchnia w mieszkaniu w ktorym mieszkam, jest otwarta, nowa ( ma dwa lata). Jesli wywala przez srodek rure gazowa, bedzie wygladalo to strasznie.
_________________

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

(Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r.)

jak chcesz mieć ich w szachu wydrukuj sobie akt prawny i punktuj ich jak przyjdą
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2002/0690.htm

gremlin1999
01-12-2009, 16:27
W jakiej odległości od budynku może przebiegać siec gazowa wysoko ciśnieniowa i na jakiej głębokości powinna się znajdować.

gazio
02-12-2009, 12:16
Zależnie od średnicy gazociągu wysokiego cisnienia (1,6 - 10,0 MPa) - nazwane jest to strefą kontrolowaną i jest to o ile dobrze pamiętam od 2 do 6 m. (strefy kontrolowane od 4,0 do 12 m gdzie gazociąg jest w osi strefy.
Odległości te zostały rozporządzeniem z 2001 roku znacznie zmniejszone. W praktyce projektancji starają się stosować odleglości wg. starego, bardziej rygorytyczngo rozporządzenia z 1995 r, ale jak się nie da ..... po nowemu.
Głębokość - w aktach prawnych ani normach nie podaje się wymaganej głębokości, wg. wytycznych 1,0 - 1,5 m przykrycia gazociągu.