PDA

Zobacz pełną wersję : w której warstwie instalacje ?



pawlok
18-11-2008, 18:09
Po dzisiejszej rozmowie z instalatorem co, hydraulikiem stwierdziłem, że wiem że nic nie wiem :-)
A konktretnie planujemy tradycyjne ogrzewanie grzejnikami z zastsowanie kotła kondensacyjnego, grzejniki będą odpowiednio przewymiarowane.
Instalator wszelkie instalacje czyli petle od rozdzielacza do kaloryferów oraz instalacje wodną chce poprowadzic "podłogą", stąd pytanie:
Jak powinien wyglądać układ warstw i ewentualnie dlaczego tak a nie inaczej?
wariant 1)
chudziak;
izolacja wilgociowa papa + folia;
rury od co i wody w peszlu;
styropian 2*10 cm lub 2*9cm;
folia budowlana,
warstwa jastrychu 5 cm

wariant 2
chudziak
izolacja wilgociowa papa + folia;
styropian 2*10 cm lub 2*9cm;
w górnej warstwie styropianu rury od co i wody w peszlu,
folia budowlana,
warstwa jastrychu 5 cm.

pozdrawiam
Pawlok

remx
18-11-2008, 18:14
Możesz zastosować na parterze ocieplenie rur i kłaść na chudziaku. Na piętrze mozna w peszlu też na chudziaku

pblochu
18-11-2008, 18:42
http://www.kisan.pl/page.php?action=325
instrukcja1 strona 34
Mniejsza o system - ale rysunek coś tam wyjaśnia
Pozdrawiam czytających

pawlok
18-11-2008, 20:23
http://www.kisan.pl/page.php?action=325
instrukcja1 strona 34
Mniejsza o system - ale rysunek coś tam wyjaśnia
Pozdrawiam czytających

Dziękuje slicznie - juz wiem ze rury na chudziaku w otulinie.
Troche na tych rysunkach w dziwnym miejscu narysowali izolacje wilgociową - przeciez ona musi byc połączona zizolacją poziomą fundamentów.
Pawlok

gonzo93
19-11-2008, 07:46
Witam
Mam dokładnie tak jak na rysunkach Kisana. Miałem mieć wg projektu (a właściwie moich zmian w projekcie) grubość styropianu w podłodze 2x10cm, ale ostatecznie jest 10+8cm, tak by wylewka była mocniejsza (miejscami zawiera podłogówkę). Rury od ciepłej wody, cyrkulacji i kaloryferów są w absurdalnie ;) grubych otulinach (grubość pianki 2cm) i położone na chudziaku. Początkowo chciałem je dać w górnej warstwie ocieplenia, ale po konsultacji z hydraulikiem i wylewkarzem dałem w dolnej. Za dolną przemawia uproszczenie wylewania wylewki - chodzi się po całych płytach i zwiększenie dokładności uszczelnienia przestrzeni przy rurach - można poupychać nawet małymi kawałkami.

Przy ustalaniu grubości styropianu warto spróbować "dowiązać się" nią do grubości rur w osłonach izolacyjnych, tak, by nie trzeba było dodawać styropianu nad rurami dla wyrównania poziomów.

Trochę mozna zobaczyć w moim dzienniku.

andre59
19-11-2008, 08:30
http://www.kisan.pl/page.php?action=325
instrukcja1 strona 34
Mniejsza o system - ale rysunek coś tam wyjaśnia
Pozdrawiam czytających

Dziękuje slicznie - juz wiem ze rury na chudziaku w otulinie.
Troche na tych rysunkach w dziwnym miejscu narysowali izolacje wilgociową - przeciez ona musi byc połączona zizolacją poziomą fundamentów.
Pawlok
Nawet jak rury dasz w otulinie to i tak będą grzać grunt.
Połóż je na pierwszej warstwie styropanu i okryj drugą warstwą, a straty ciepła będą mniejsze. Czyli wariant 2.
Rury c.o. w otulinie, rury ciepłej i zimnej wody wystarczą w peszlu.

P.S.Zajrzyj do mojego (nie)dziennika :wink: ,tam napisałem jak to zrobiłem.

majki
19-11-2008, 09:16
Połóż je na pierwszej warstwie styropanu i okryj drugą warstwą, a straty ciepła będą mniejsze. Czyli wariant 2.
Rury c.o. w otulinie, rury ciepłej i zimnej wody wystarczą w peszlu.

P.S.Zajrzyj do mojego (nie)dziennika :wink: ,tam napisałem jak to zrobiłem.

Dokałdnie tak mam zrobione, najpierw 10 styro, na tym rurki w peszlach, albo piankach i potem 5 styro.

Zajrzyj do mojego dziennika, to są zdjęcia jak jest zrobione :wink:

pozdrawiam, majki

pawlok
19-11-2008, 09:45
[quote=andre59]Połóż je na pierwszej warstwie styropanu i okryj drugą warstwą, a straty ciepła będą mniejsze. Czyli wariant 2.
Rury c.o. w otulinie, rury ciepłej i zimnej wody wystarczą w peszlu.

Dokałdnie tak mam zrobione, najpierw 10 styro, na tym rurki w peszlach, albo piankach i potem 5 styro.

Zajrzyj do mojego dziennika, to są zdjęcia jak jest zrobione :wink:

pozdrawiam, majki

No to zadaliscie mi klina.
Teraz mieszkam w domu gdzie czesc rur co przebiega przez nieogrzewany garaz - opatulone własnie w otuliny i dotykając otuline nie czuc ciepla - czy straty z rury opatulonej są wiec az tak duże?
Teraz co do wyrównywania warstw styropianu załózmu ze rura ma 3 cm czyli obrabiam ją wkolo styropianem 3 cm i na to kłade 7 cm by wyrównac warstwe do owych 10cm ?
I np na to kolejne 10 cm (gdyby kłaś rury na chudziaku)..czy w miejscu przebiegu rur - niepowstaną jakeiś ugięcia? Jak rozumiem jest to pewnie łatwiejsze rozwiązanie niż wydrazanie w płycie 10cm przestrzenii pod rury...
pozdrawiam
Pawlok

andre59
19-11-2008, 11:45
Wcale nie zajrzałeś do mojego (nie)dziennika, tam jest opis i fotki ułożenia rur c.o. i wody użytkowej. Jak przeczytasz i obejżysz będziesz wiedział jak to zrobić.

pawlok
19-11-2008, 12:48
Wcale nie zajrzałeś do mojego (nie)dziennika, tam jest opis i fotki ułożenia rur c.o. i wody użytkowej. Jak przeczytasz i obejżysz będziesz wiedział jak to zrobić.


Zajrzałem zajrzałem, masz trzeba przyznac porządeczek niesamowity - bardzo ładnei to wizualnie wygląda.
Pawlok

Hugo26
19-11-2008, 14:26
Wcale nie zajrzałeś do mojego (nie)dziennika, tam jest opis i fotki ułożenia rur c.o. i wody użytkowej. Jak przeczytasz i obejżysz będziesz wiedział jak to zrobić.

czyli opołozyłeś w sumie 5cm +3cm+2cm+5cm, czy dobrze zrozumiałem?
i jeszcze jedno pytanko, jaki piec gazowy dwufukcyjny z zasobnikiem posiadasz?

za info z góry dziekuje
pozdrawiam

andre59
19-11-2008, 16:24
Wcale nie zajrzałeś do mojego (nie)dziennika, tam jest opis i fotki ułożenia rur c.o. i wody użytkowej. Jak przeczytasz i obejżysz będziesz wiedział jak to zrobić.

czyli opołozyłeś w sumie 5cm +3cm+2cm+5cm, czy dobrze zrozumiałem?
i jeszcze jedno pytanko, jaki piec gazowy dwufukcyjny z zasobnikiem posiadasz?

za info z góry dziekuje
pozdrawiam
Niezupełnie,
pierwsza warstwa gr 5 cm, druga warstwa gr również 5cm, ale w miejscach przebiegu rur nie ma tej drugiej pełnej warstwy tylko obok rur leżą docięcte kawałki styro gr 3cm a na nie i na rury są połozone kawałki styro gr 2cm.
Całkowita grubość izolacji termicznej podłogi wynosi 10cm.

Mam kocioł gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem 60l Immergas Avio Maior.

pblochu
19-11-2008, 16:49
Ja robiłem troszkę inaczej
8cm styropianu na to rury PEX-AL-PEX następnie drugie 8cm styropianu
Styropian który leży na rurach ma wycięte bruzdy - łatwo je wyznaczyć - wystarczy położyć go na rurkach a następnie lekko oklepać - rury i spinki łatwo się odwzorowują na powierzchni - następnie przy pomocy patyka można wydłubać kanał
Myślę że peszel to jednak przerost formy
Lecz mogę się mylić :oops:

pawlok
20-11-2008, 16:50
Ja robiłem troszkę inaczej
8cm styropianu na to rury PEX-AL-PEX następnie drugie 8cm styropianu
Styropian który leży na rurach ma wycięte bruzdy - łatwo je wyznaczyć - wystarczy położyć go na rurkach a następnie lekko oklepać - rury i spinki łatwo się odwzorowują na powierzchni - następnie przy pomocy patyka można wydłubać kanał
:

Mylalem o takiej koncpepcji jak Twoja.
Dzis problem przedyskutowany z KB- i chyba bedzie chudziak, papa termozgrzewalna , folia na to rury instalacyjne w otulinie lub dla zimnej wody w peszlu na to styropian z wydrażonym miejscem na rurki i na to druga warstwa styropianu , folia , jastrych.
Pawlok

pblochu
20-11-2008, 17:13
A nie warto jednak położyć rurek na warstwie styropianu.
Te 9mm otuliny to jednak niewiele.
Wydaje mi się ze jest to sprawa do przemyślenia.
Pozdrawiam.

andre59
20-11-2008, 17:46
Ja robiłem troszkę inaczej
8cm styropianu na to rury PEX-AL-PEX następnie drugie 8cm styropianu
Styropian który leży na rurach ma wycięte bruzdy - łatwo je wyznaczyć - wystarczy położyć go na rurkach a następnie lekko oklepać - rury i spinki łatwo się odwzorowują na powierzchni - następnie przy pomocy patyka można wydłubać kanał
:

Mylalem o takiej koncpepcji jak Twoja.
Dzis problem przedyskutowany z KB- i chyba bedzie chudziak, papa termozgrzewalna , folia na to rury instalacyjne w otulinie lub dla zimnej wody w peszlu na to styropian z wydrażonym miejscem na rurki i na to druga warstwa styropianu , folia , jastrych.
Pawlok
Ech, szkoda było czasu na pisanie co i jak, widać kolega woli mieć zrobione gorzej zamiast lepiej.

pawlok
20-11-2008, 17:56
Ech, szkoda było czasu na pisanie co i jak, widać kolega woli mieć zrobione gorzej zamiast lepiej.

Nie nie szkoda czasu - gdyz cały czas sie zastanawiam i dziękuje za rady.
Tylko nikt mi tu jakos wprost nie potrafi napisac jakie straty ciepła moga byc w wyniku położenia ruru w otulinie na chudziaku, a nie na warstwie styropianu (np ile % enrgii potrzebnej na ogrzanei domu?)?
KB np dzisiaj przedstawił teze ze temperatura chudziaka przy ocieplonych scianach fundamentowych bedzie stała a rura w otulinie wytwarzac bedzie mało strat wiec nie jest koneicnze ładzenie ich na warstwie styropianu.
pozdrawiam
Pawlok

andre59
20-11-2008, 18:02
Na czymś takim można doktorat robić, a co najmniej magisterkę a Ty chcesz w jednym zdaniu mieć odpowiedź ile procent można zaoszczędzić :wink:
Ważne, że się zaoszczędzi, a koszty wykonania identyczne 8)

pblochu
20-11-2008, 18:51
Tylko nikt mi tu jakos wprost nie potrafi napisac jakie straty ciepła moga byc w wyniku położenia ruru w otulinie na chudziaku

Kolego przecież podałem linka do stron z wiedzą teoretyczną
W przypadku PEX-a współczynnik przewodności cieplnej to 0.45W/mK
Grubość otuliny 9mm współczynnik przewodności cieplnej to 0.040W/mK
DeltaK zależy od strefy podłogi i temperatury wody (pamiętaj o odkażaniu instalacji)
Miłego liczenia

Jareq
20-11-2008, 19:17
Ważne, że się zaoszczędzi, a koszty wykonania identyczne 8)
Bez zbędnego rozpisywania....

DOKŁADNIE TAK :wink:

pawlok
05-05-2009, 19:58
Witam.
Z racji że dużej mierze za waszą namową uparłem sie na kłądzenei rur co na warstwie styropianu - to poprosze o wyjasnienie mi bym mógł to jednozancznie zakopmunikować do wykonania instgalatorowi.
Czym mocowaliście rurki pex do styropianu?
Może jakieś www z instrukcją pokazująca tą technologie?
Jareq w innym wątku mi odpisał że szpilkami długimi od podłogówki.
Czy jakieś inne propozycje?

pozdrawiam
Pawlok

darekw127
05-05-2009, 20:25
U mnie były upinane spinkami do podłogówki, a gdzieniegdzie zostały przytrzaśnięte jakimiś cegłami i innymi ciężarkami, co by je ustabilizować. :-) Mój hydraulik był sceptycznie nastawiony do tego pomysłu, a jednak się udało. :-)

pawlok
28-06-2009, 15:34
Chciałbym wszystkim podziękować za rady udzielone w tym wątku.
Ostatecznie mam insatlacje otulone w warstwach styropianu z czego jestem zadowolony
Pawlok!