PDA

Zobacz pełną wersję : Czy pod?ogówk? w ?azience mo?na zasili? z obwodu grzejników?



_ZBYCH_
23-10-2003, 22:28
Witam,

Czy można zasilić ogrzewanie podłogowe w łazience z obwodu grzejników, stosując dodatkowy zawór termostatyczny zamontowany gdzieś na ścianie? Chcę uniknąć stosowania drogich, specjalnych zaworów stosowanych przy tego typu rozwiązaniach.
Chodzi o podłogówkę w łazience na poddaszu. Chcę uniknąć dociągania z dołu na górę osobno drugiego obwodu od podłogówki.
Jakie zagrożenie niesie ze sobą zasilenie podłogówki za gorącą wodą (woda "grzejnikowa")?

mieczotronix
23-10-2003, 22:38
ktoś gdzieś pisał, że da się to zrobić za pomocą zaworu typu "Ogranicznik temperatury powrotu" np. Danfoss FJVR. On nie jest drogi (gdzieś z 50 zł). I podłogówkę zasila się wtedy wodą wychodzącą z jakiegoś znajdujacego się nieopodal grzejnika, co by była zimniejsza. O ile dobrze to zczaiłem to ten zawór montuje się na wyjściu podłogówki. On się otwiera wtedy, gdy temperatura wody przy nim spadnie poniżej ustawionego progu (10-80 st. C) . Po jego otworzeniu się do podłogówki wpływa ciepła woda z wyjścia grzejnika. A zawór za chwilę się znowu zamyka.
Ściągnij sobie ze stron danfossa ulotkę pdf o ogrzewaniu podłogowym. Ja ją kiedyś ściągnąłem i tam to jest opisane (niestety nie pamiętam adresu).
Napisali że to zawór do ogrzewania podłogowego do pomieszczeń do 15 m2. Czyli jak znalazł do łazienki.

Peteros
23-10-2003, 23:38
W pełni zgadzam się z przedmówcą. Mam cos takiego w łazience na poddaszu - z tym że w terminologii moich miejscowych "grzenikowców" zawór ten nosi nawzwę "RTL". Montuje się go podtynkowo - wystaje tylko pokrętkło jak w głowicy przy kaloryferze.

Slawek :)
24-10-2003, 07:40
Świeta racja - u mnie też będą w przyszłym miesiącu robić małą podłogówkę w łazience podpiętą pod wyjście grzejnika-szuszarki z RTL-em pomiędzy.
Pozdrowienia

Szaruś
24-10-2003, 08:48
Mam podobne pytanie. Czy można podłączyć podłogówkę w łazience do obiegu cyrkulacji CWU? Będę miał ogrzewanie powietrzne, ale w łazience chciałbym mieć dodatkowo możliwość dogrzania (np. 30 minut przed kąpielą), a nie chcę robić całej instalacji grzewczej tylko z tego powodu.

Dave
24-10-2003, 09:40
Odradzam podlaczanie do cyrkulacji CWU - nie ten cel, nie ta pompa, nie ten obieg, za duze straty. Chcesz miec ciepla podloge w lazience i zimna wode w kranie ? A jesli chodzi o "podlogowke" na wyjsciu grzejnika - to oczywiscie mozna zawory RTL ale jak ktos ma cieply dom ze sterowaniem gdzie grzejniki czesto sie wylaczaja mozna to zrobic nawet bez zaworu puszczajac w podlodze odplyw rura bez zaworu.

D.

_ZBYCH_
24-10-2003, 10:49
Dziękuję za rady, ale chyba się źle wyraziłem. Ja myślę o podłączeniu rury ogrzewania bezpośrednio z rozdzielacza "grzejnikowego" (zasilanie i powrót) wstawiając w ten obwód zawór termostatyczny. To wszystko bez podłączania podłogówki do grzejnika.


VPS, Niezły - gdzie jesteście? Praktycy - pomóżcie proszę.

Szaruś
24-10-2003, 15:51
Chodziło mi o włączenie podłogówki (raz, dwa razy dziennie pół godziny przed kąpielą) na powrocie cyrkulacji CWU. Więc wodę w kranie miałbym ciepłą (bo podłogówką schładzałbym tylko powrót CWU, a na dolocie byłaby ciepła woda z zasobnika).

A co to znaczy pompa nie taka, nie ten cel, itp.?

Może problem zdefinuję inaczej. Mam ogrzewanie powietrzne i zasobnik z ciepłą wodą (podgrzewaną czymśtam, nie ważne). Mam cyrkulację CWU. Jak przy minimalnych kosztach zrobić ogrzewanie podłogowe w łazience, którym mógłbym od czasu do czasu dogrzewać łazienkę (dodatkowo do ogrzewania powietrzem). Czy jeżeli zrobię pętelkę w podłodze, i czasami na pół godzinki skieruje (ręcznie) powrót CWU przez tą pętelkę (po pół godzince z powrotem - ręcznie - przełączam na normalny powrót CWU z obejściem pętelki), to czy czymś mi to grozi?[/list]

niezły
24-10-2003, 18:27
Już biegnę :D
Przepraszam ale do nocy pracuję i brak czasu by śledzić wszystkie wątki

Dla ZBYCHA
Jeżeli na górze masz rozdzielacz i chcesz zrobić jedną podłogówkę np. w łazience to możesz zrobić to na powrocie z grzejnika łazienkowego ale wówczas podłogówka będzie grzała razem z grzejnikiem lepszym rozwiązaniem jest pociągnąć dodatkowy obieg z rozdzielacza dając zawór termostatyczny na powrocie (Herz jednak lepiej wygląda od Danfossa) Zaletą tego rozwiązania jest to że oba obiegi grzejnik i podłogówka mogą działać niezależnie

Szaruś a nie lepiej dać matę grzewczą

_ZBYCH_
24-10-2003, 18:41
Już biegnę :D
Przepraszam ale do nocy pracuję i brak czasu by śledzić wszystkie wątki

Dla ZBYCHA
lepszym rozwiązaniem jest pociągnąć dodatkowy obieg z rozdzielacza dając zawór termostatyczny na powrocie (Herz jednak lepiej wygląda od Danfossa) Zaletą tego rozwiązania jest to że oba obiegi grzejnik i podłogówka mogą działać niezależnie

Dziękuję!!! Właśnie tego potwierdzenia oczekiwałem.

Czy Twoim zdaniem nic się nie stanie jak ktoś przez pomyłkę :wink: rozkręci zawór na full (no może poza popażeniem stóp :lol: )

niezły
24-10-2003, 19:00
Oczywiście ze nic, zadnych uszkodzeń materiałowych

_ZBYCH_
24-10-2003, 19:55
Oczywiście ze nic, zadnych uszkodzeń materiałowych

Jeszcze raz dziękuję. Tak właśnie zrobię!

Szaruś
27-10-2003, 07:32
(...)
Szaruś a nie lepiej dać matę grzewczą

Niby można. Ale jak już mam podgrzaną wodę, to po ci wydawać kasę na prąd do maty?

29-10-2003, 11:34
Chodziło mi o włączenie podłogówki (raz, dwa razy dziennie pół godziny przed kąpielą) na powrocie cyrkulacji CWU. Więc wodę w kranie miałbym ciepłą (bo podłogówką schładzałbym tylko powrót CWU, a na dolocie byłaby ciepła woda z zasobnika).

A co to znaczy pompa nie taka, nie ten cel, itp.?

Może problem zdefinuję inaczej. Mam ogrzewanie powietrzne i zasobnik z ciepłą wodą (podgrzewaną czymśtam, nie ważne). Mam cyrkulację CWU. Jak przy minimalnych kosztach zrobić ogrzewanie podłogowe w łazience, którym mógłbym od czasu do czasu dogrzewać łazienkę (dodatkowo do ogrzewania powietrzem). Czy jeżeli zrobię pętelkę w podłodze, i czasami na pół godzinki skieruje (ręcznie) powrót CWU przez tą pętelkę (po pół godzince z powrotem - ręcznie - przełączam na normalny powrót CWU z obejściem pętelki), to czy czymś mi to grozi?[/list]

Moim skromnym zdaniem są tu dwie kwestie. Pierwsza, to sens załączania podłogówki na pół godziny przed kąpielą. Ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność (jastrych) i nie zdąży się nagrzać w tak krótkim czasie. Musi mieć najmniej kilka godzin. Najlepiej jeśli grzeje stale ale delikatnie. Druga rzecz to zasilanie z powrotu grzejników. Problem w tym, że podłogówka będzie grzana tylko wtedy, gdy grzać będzie grzejnik. Mój hydraulik robi tak: RTL podłącza do wejścia grzejnika. Wtedy RTL steruje dokładnie temperaturą wody w układzie podłogówki (podłoga delikatnie ciepła cały czas), a grzejnik dogrzewa tylko wtedy, gdy temperatura w łazience spadnie poniżej zadanej na termostacie grzejnika.

Slawek :)
29-10-2003, 13:17
Robert,
a czy nie chciałeś czasem wstawić do łazienki grzejnika-drabinki, którego podstawową funkcją po połączeniu z małą podłogówką jest np. suszenie i ogrzewanie ręczników? - Ja traktuję w mojej łazience podłogówkę jako podstawowe źródło ogrzewania pomieszczenia, natomiast drabinkę (wybrałem taką mniejszą) w pierwszej kolejności jako suszarkę - która podobnie jak podłogówka musi cały czas grzać...
Trochę głupio kłaść ręczniki na podłodze w łazience :wink: - dlatego chcę mieć podłogówkę, aby nie było żadnych dywaników, których szczerze nienawidzę...
Pozdrowienia

29-10-2003, 19:28
jeśli chodzi o suszenie ręczników, to drabinki zasilane tylko tak jak kaloryfery, nie do końca się sprawdzają. Już to przetrenowałem.
Są okresy kiedy kaloryfery, no i ta drabinka są tylko letnie i ręczniki nie schną.

Obecnie używam grzejnika elektrycznego. Ale to kosztuje niestety :(

W budowanym domu zrobię za radą jednego ze sprzedawców.
Podłączę system podwójny ; obwód jak do kaloryfera + grzałka elektryczna włączana wedle potrzeby. Są takie specjalne trójnki do tych drabinek.

Cz.