PDA

Zobacz pełną wersję : Kocioł węglowy KDO U Żywiec



Szwagier
19-11-2008, 14:16
Witam pilnie poszukuję opinii użytkowników kotła węglowego KDO U firmy Żywiec.
Jest to piec bez podajnika z sterownikiem i nadmuchem, z czymś w rodzaju przepustnicy umożliwiającej spalanie w trybie dolnym lub górnym.
Dzięki

Szwagier
06-12-2008, 17:54
Nikt takiego kotła nie użytkuje???

Trociu
07-12-2008, 08:33
myślę że w obecnych czasach mało osób decyduje się na piece bez podajnika

Szwagier
07-12-2008, 08:36
Kwestia wyboru:)
Pamiętam szał pał na piece olejowe i pamiętam jak ten szał pał się zakończył:)

lee28
07-12-2008, 19:53
Kwestia wyboru:)
Pamiętam szał pał na piece olejowe i pamiętam jak ten szał pał się zakończył:)

Różnica między ceną wegla sortymentu groszek i orzech to jakieś 50-70 zł na korzyść groszku. A komfort palenia piecem z podajnikiem jest nieporównywalnie większy niż zwykłym.

Szwagier
08-12-2008, 12:29
Całkowicie się zgadzam:)
Tyle że ja mam dostęp do dużej ilości drewna i brykietów więc taki piec ma sens.
Po za tym bardzo lubię palić w piecu (zadatki na piromana?):)

Piczman
08-12-2008, 13:10
Mam podobną sytuację i tez chcę palić drewnem i brykietem, poza tym też mam zadatki na piromana :o :wink:

Nie myślałeś o jakimś piecu typowo na drewno i biomasę?I nie mam na myśli tych zgazowujących drewno !
Ja przymierzam się do Moderatora z Hajnówki !
Maja olbrzymią komorę zasypową bo są przeznaczone właśnie pod drewno,brykiet i trociny ,,,

lee28
08-12-2008, 16:12
Ja wybrałem piec z podajnikiem na groszek głownie dlatego że mam doświadczenie z piecami,bo całe życie rodzice mają zwykły piec (obecnie KielarECO2 ze sterownikiem), ja teraz na budowie założyłem Zębca KP20 i już nigdy nie zamienie go na zasypowy a to dlatego że :
1) mam już dość czekania na ciepłą wode, bo akurat w piecu przygasło a ja chcę sie wykąpać,
2) dość marznięcia porankami bo nie rozpalone w piecu
3) latania do piwnicy 3-4 razy dziennie i dokładania do pieca
4) otwierania okien kiedy na dworze jest +8*C, a piec sie akurat rozbujał bo zapaliło się większośc opału w komorze spalania i jest na nim 70*C (tak są termostaty na grzejnikach ale tak sie dzieje)
5) wybierania codziennie hałdy popiołu z jakiś brykietów w których jest więcej piasku niż drewna, niedopalonego węgla, i innych śmieci (z pieca na ekogroszek mam ze 120kg węgla jakieś 10-12kg popiołu i wybieram go raz na 5-6 dni )

A najbardziej irytujące jest zadymianie całej okolicy, i wkurza mnie to niemiłosiernie.

No ale każdy wybiera kocioł jaki mu pasuje.

Piczman
08-12-2008, 20:11
Mnie się wydaje że trochę przesadzasz!
W nowo wybudowanym domu z dobrą izolacją cieplną palenie w zwykłym piecu nie jest takie złe :wink:
Ja mam taki dylemat że potrzebuje kocioł 5 KW albo nawet mniejszy a to już z ekogroszkiem nieciekawie wygląda :roll:
Takich małych niestety nie robią.
Dziś byłem u producenta pieców CO i na zamówienie zrobią 5 KW z tak dużą komorą zasypową jaką będe chciał, np. z pieca 32 KW :o :D
Zobaczymy,może i zamówię zamiast kupować gotowca ,,,
Co dziwne koszt to ok. 3 tyś !!! Szok, myślałem że u takiego rzemieślnika co spawa w garażu będzie to tańsze :-?

lee28
08-12-2008, 20:17
Mnie się wydaje że trochę przesadzasz!
W nowo wybudowanym domu z dobrą izolacją cieplną palenie w zwykłym piecu nie jest takie złe :wink:
Ja mam taki dylemat że potrzebuje kocioł 5 KW albo nawet mniejszy a to już z ekogroszkiem nieciekawie wygląda :roll:
Takich małych niestety nie robią.
Dziś byłem u producenta pieców CO i na zamówienie zrobią 5 KW z tak dużą komorą zasypową jaką będe chciał, np. z pieca 32 KW :o :D
Zobaczymy,może i zamówię zamiast kupować gotowca ,,,
Co dziwne koszt to ok. 3 tyś !!! Szok, myślałem że u takiego rzemieślnika co spawa w garażu będzie to tańsze :-?

Nie przesadzam. Dodatkowo znajomy ma viadrusa chyba 25KW zasypowego w nowym domku i ma podobnie. A jeśli planujesz w domu podłogówkę, to z kotłem zasypowym wogóle ci sie nie sprawdzi.

Zębiec ma serię kotłów 19KW, widziałem takie na wiosnę w castoramie, malutkie i można sterować mocą w zakresie 2-19KW. A koszt wtedy był około 4,6 tyś zł.

Piczman
09-12-2008, 08:29
A jeśli planujesz w domu podłogówkę, to z kotłem zasypowym wogóle ci sie nie sprawdzi.

Mnie się wydaje że właśnie dzięki podłogówce ma to sens, rozgrzany beton długo oddaje ciepło i stabilizuje temp w domu, przestajesz palić w piecu a podłoga dalej grzeje a łącząc to z domem energooszczędnym może dać to efekt palenia po kilka godzin 2 razy w tygodniu :roll:

Kurde nie mogę się jakoś zdecydować co wybrać, jak się wkurzę to zrobię bufor 1000 L według przepisu Adama :evil:
Tylko to gadanie o tym że podłogówka to też bufor, zgłupiałem :evil:

lee28
10-12-2008, 05:28
A jeśli planujesz w domu podłogówkę, to z kotłem zasypowym wogóle ci sie nie sprawdzi.

Mnie się wydaje że właśnie dzięki podłogówce ma to sens, rozgrzany beton długo oddaje ciepło i stabilizuje temp w domu, przestajesz palić w piecu a podłoga dalej grzeje a łącząc to z domem energooszczędnym może dać to efekt palenia po kilka godzin 2 razy w tygodniu :roll:


Tak długo jak oddaje to i się nagrzewa, jak zapalisz rano w piecu to podłogówka ci sie nagrzeje dopiero po 3-5 godzinach, to nie kaloryfer że za 15 minut jest ciepły. Potem rzeczywiście tyle samo może oddaać ciepło. Ale na pewno nie będzie takiego efektu że zapalisz w piecu i do godziny masz w domu ciepło, no chyba że wstajesz o 3-4 rano i wtedy rozpalisz.

[quote]
Kurde nie mogę się jakoś zdecydować co wybrać, jak się wkurzę to zrobię bufor 1000 L według przepisu Adama :evil:
Tylko to gadanie o tym że podłogówka to też bufor, zgłupiałem :evil:

Z buforem to już ma wiekszy sens i faktycznie wtedy intensywne palienie w piecu kilka godzin może załadować wystarczająco bufor żeby podłogówka trzymała temperaturę cała dobę.

Piczman
10-12-2008, 08:22
Wczoraj ostro przerabiałem temat bufora, po raz 2 czy 3 z resztą ale pomierzyłem kotłownie i doszedłem do wniosku że nie mam na niego miejsca :evil:

Chyba jednak zrezygnuje z podłogówki, powieszę grzejniki i zamówię piec 5 KW z dolnym spalaniem!
To rozwiązanie będzie mnie kosztowało koło 8 tyś ( za całą instalację CO ) a wszystko zrobię sam ze szwagrem :roll:
Będzie tanio w inwestycji i tanio w użytkowaniu a minusy ??
Brak podłogówki i częste wizyty w kotłowni !
Piec będzie z dużą komorą zasypowa, może się uda uzyskać stałopalność na poziomie 6 godzin ,,,

Da się z tym żyć !? :-?