PDA

Zobacz pełną wersję : kominki z wkładem szamotowym czy bez?



Rafal111
20-11-2008, 08:23
Czy są jakieś za i przeciw przy kominka z szamotem czy bez?
Zauważyłęm że te droższe/lepsze firmy maja kominki z wkładem szamotowym.

piotrek_w
20-11-2008, 08:42
Poszukaj na forum bo już było, jak ja szukałem kominka dla siebie. Obecnie mam taki wolnostojący, czyli po prostu kozę z kaflami ale palenisko ma od środka wyłożone szamotem. Bynajmniej nie narzekam. Podobno jest lepsze spalanie drewna bo szamot utrzymuje długo wysoką temp.

Marcin1978
20-11-2008, 09:54
Pozatym wkład z szamotem wyglada lepiej niz kawałek zeliwa. I jest to czesc wymienna w razie czego. A ze spalanie lepsze i toszke akumuluje cieplo to inna sprawa.

Ja u siebie mam wklad z szamotem i nie wyobrazam sobie innego. Jakos wkład bez tego wyglada szajsowato :)

Adamol
20-11-2008, 12:16
Ja mam kominek bez wkładu szamotowego. Szamotu tego zwykle jest niewiele, więc za dużo tego ciepła nie zakumuluje.
Poza tym szamot się wypala...
Kupiłem markowy, dobrej jakości wkład i świadomie zrezygnowałem z wkładki szamotowej...
Pozdrawiam

Jarzeb
20-11-2008, 12:49
Czy są jakieś za i przeciw przy kominka z szamotem czy bez?
Zauważyłęm że te droższe/lepsze firmy maja kominki z wkładem szamotowym.

z markowych popularnych to raczej tylko spartherm ma szamot a pozostałe czyli jotul, dovre i polskie tarnaw/vy nie.....

co do różnic - dyskutowalne - co się komu bardziej podoba
mnie akurat spartherm ;-)))

escape
20-11-2008, 13:16
Zdecydowanie stal+szamot lepsze spalanie,kumulacja ciepła znacznie dłużej niż żeliwo ,ładny wygląd .....na codzien palę w sklepie w Bodarcie i dla mnie osobiście niema lepszego wkładu i moge polecić kolejno Bodart&Gonay,Chazelles,MCZ (wkładka alutec tytan z aluminium),Fondis,Spartherm,Supra,Sparke....

Rafal111
04-12-2008, 14:09
Padło na Spartherma Bravo ale ... zostaliśmy oszukani przez firmę Aka z Częstochowy która od początku nie wiedziała co sprzedaje. Czy wkład jest z szamotem czy z vernikulitem. Zapłaciliśmy zaliczkę i po tygodniu czekania niby dostali wkład. Oglądamy i ... szczena mi opadła co chcieli nam wcisnąć: na dole pomarańczowy wkłada a z boków biały , widac jakby przedszkolak go właśnie poukładał - jakiś postrzepiony.
Wstrętnie to wygladało jak na niemieckie wykonanie. Pan zaczął ściemniać że taki dostali, że często są inne kolory na dole i boku.
Zadzwoniliśmy do Spartherma i okazało sie że Bravo nie ma wogóle z szamotem tylko vernikulitem. Gość z AKA sam widocznie zmienił vernikulit na szamot ( jesli to był szamot, ba sami nie wiedzą czym to się różni i w jakim kominku co jest) i chciał nam ten szajs wcisnąć. Z ponad 5000zł chcieli nas oszukać i wcisnąć badziewie. Ostrzegam przed tą firmą.

Ale teraz nadal zostaje z wyborem. Czas straciłem a kominka nadal nie mam, a zależy mi na kominku z szamotem i sztywnym doprowadzeniem powietrza. Cena wzrosła z 2000zł na początku ( te żeliwne z Obi odpuściłem już) do 5000zł i to jeszcze mało bo się okazuje że nie ma takiego kominka. I za 5000zł gotówką chcieli mnie oszukać - co za czasy :(

Marcin1978
04-12-2008, 14:30
Zobacz moze cos z Hajduka. Ja mam Prisme i pali sie az miło :)

escape
04-12-2008, 14:56
Padło na Spartherma Bravo ale ... zostaliśmy oszukani przez firmę Aka z Częstochowy która od początku nie wiedziała co sprzedaje. Czy wkład jest z szamotem czy z vernikulitem. Zapłaciliśmy zaliczkę i po tygodniu czekania niby dostali wkład. Oglądamy i ... szczena mi opadła co chcieli nam wcisnąć: na dole pomarańczowy wkłada a z boków biały , widac jakby przedszkolak go właśnie poukładał - jakiś postrzepiony.
Wstrętnie to wygladało jak na niemieckie wykonanie. Pan zaczął ściemniać że taki dostali, że często są inne kolory na dole i boku.
Zadzwoniliśmy do Spartherma i okazało sie że Bravo nie ma wogóle z szamotem tylko vernikulitem. Gość z AKA sam widocznie zmienił vernikulit na szamot ( jesli to był szamot, ba sami nie wiedzą czym to się różni i w jakim kominku co jest) i chciał nam ten szajs wcisnąć. Z ponad 5000zł chcieli nas oszukać i wcisnąć badziewie. Ostrzegam przed tą firmą.

Ale teraz nadal zostaje z wyborem. Czas straciłem a kominka nadal nie mam, a zależy mi na kominku z szamotem i sztywnym doprowadzeniem powietrza. Cena wzrosła z 2000zł na początku ( te żeliwne z Obi odpuściłem już) do 5000zł i to jeszcze mało bo się okazuje że nie ma takiego kominka. I za 5000zł gotówką chcieli mnie oszukać - co za czasy :(

To może zastanów się nad Sparke na 100% jest z szamotem i doprowadzenem powietrza a i wygląd ma bardzo ładny i dobrze wykonany

Rafal111
04-12-2008, 15:46
słyszałem ze Sparke to Spartherm kilka lat wczesniej czyli zacofany troszke wizualnie i technicznie

an-bud
04-12-2008, 17:21
słyszałem ze Sparke to Spartherm kilka lat wczesniej czyli zacofany troszke wizualnie i technicznie
jak zaczynali robili lepiej :wink: w sparke brakuje uszczelki, i tak bierze powietrze z pomieszczenia