PDA

Zobacz pełną wersję : kominek Spartherm, Sparke czy arysto



Rafal111
20-11-2008, 16:58
Skoro już zdecydowałem się na kominek stalowy z wkładem szamotowym to do wybrou zostały te 3 firmy ze względu na doprowadzenie powietrza z zewnątrz bezpośrednio do wkładu ( z tego co mówia sprzedawcy ).
Spartherma widzielismy ale co dziwne na internecie wkład Ambiente Bravo ma wkład szamotowy w całosci pionowe kawałki. A u sprzedawcy były takie małe kawałki poziome które nieładnie wyglądały. Czy to jakas kombinacja?
A do tego na stronie producenta wogóle nie ma takiego modelu.
Sparke wydaja sie tanśze. Może niewrto przepłacać?
A Arysto bardzo podobne i jescze tańsze.
Czy ktoś widział wszystkie trzy i może mi doradzić?

martadela
20-11-2008, 17:38
Ja też jestem na etapie wyboru wkładu i u mnie na placu boju zostały:
- spartherm
- mcz

Oglądałam oba, i uważam że nie ma porównania, spartherm jest naprawdę starannie wykonany - tylko ta cena....

listek
20-11-2008, 20:01
Hajduk to jest tańszym odpowiednik spartherma.
Poczytajcie.

martadela
20-11-2008, 20:18
http://www.komi.pl/pl/product/188

Hajduk Volcano D 9.650,- :-?

czyli różnica w stosunku do sparthermu Varia BH - ok 1000zł

Pytanie jeszcze jak jest wykonany.

listek
20-11-2008, 20:49
no to nie jestem na bieżąco :oops:

Sigurd
20-11-2008, 22:12
Ja na początku też brałem pod uwagę Sparke Varm, Spartherma odrzuciłem ze względu na cenę, hajduki malutkie strasznie, ostatecznie mam Arysto z pionową szybą i bardzo jestem z niego zadowolony. Powietrze od dołu można doprowadzać, wlot jest, ja nie wyprowadzałem na zewnątrz żadnej rury i pali się ładnie, ciąg jest odpowiedni.

małgosia2005
21-11-2008, 08:19
Sigurd a jak często w nim palisz?. My planujemy DGP czy li prawdopodobnie częste palenie :wink: .
Też myślałam o Arysto (ładnie wykonany) ale nie wiem jak się sprawuje przy częstym paleniu.

Sigurd
21-11-2008, 08:58
Ja palę okazjonalnie więc w kwestii ciągłego palenia nie podpowiem nic :)

Dodam jeszcze, że do końca zycia kupowałbym tylko pionowe, duze szyby: potęzny buchajacy płomień z palących się polan o dł 40 cm i więcej jest nieziemski. Piwo jakoś lepiej wtedy smakuje.

listek
21-11-2008, 09:00
Dodam jeszcze, że do końca zycia kupowałbym tylko pionowe, duze szyby: potęzny buchajacy płomień z palących się polan o dł 40 cm i więcej jest nieziemski. Piwo jakoś lepiej wtedy smakuje.

Czyli wkładasz pionowo polana?

Mozna tez szeroki-poziomy

Graczyk
21-11-2008, 12:10
Dodam jeszcze, że do końca zycia kupowałbym tylko pionowe, duze szyby: potęzny buchajacy płomień z palących się polan o dł 40 cm i więcej jest nieziemski. Piwo jakoś lepiej wtedy smakuje.

Czyli wkładasz pionowo polana?

Mozna tez szeroki-poziomy

Ja mam Arysto, do tego DGP i palę okazjonalnie bo mi isę nie bardzo chce. Co do wkładu to ponegocjowałbym i dopłacił za szybę piezocośtam i zrobiłbym dwa podejścia powietrzne. Jedno bezpośrednio na wkłąd a drugie zaopatrzone w przepustnicę w okolicę wkładu. Dzieki temu nie dymiło by się tak mocno na pokój przy otwieraniu drzwiczek.
Ogólnie jestem zadowolony i wybrałbym go ponownie.

Rafal111
21-11-2008, 12:30
a ja dzisiaj dzwonie po firmach i każda mówi co innego.
Na zdjęciach w internecie i katalogach wszystkie wkłady maja szamot który wygląda ładnie, jest z całych pionowych kawałków. I tak mi wszyscy mówia. A w firmie jednej na żywo widziaem że ten szamot jest podzielony tzn 3 poziome kawałki co mi sie nie podaoba. Tylko jedna firma potwierdziła mi że tak akurat w Ambiente jest i koniec. To co mam zamówic w tej firmie co mówi że szamot jest z całości a potem nie odebrać jak będzie inny?

Graczyk
21-11-2008, 12:47
a ja dzisiaj dzwonie po firmach i każda mówi co innego.
Na zdjęciach w internecie i katalogach wszystkie wkłady maja szamot który wygląda ładnie, jest z całych pionowych kawałków. I tak mi wszyscy mówia. A w firmie jednej na żywo widziaem że ten szamot jest podzielony tzn 3 poziome kawałki co mi sie nie podaoba. Tylko jedna firma potwierdziła mi że tak akurat w Ambiente jest i koniec. To co mam zamówic w tej firmie co mówi że szamot jest z całości a potem nie odebrać jak będzie inny?

Zwracasz uwagę na sprawę którą w normalnym procesie eksploatacji kompletnie olejesz :lol: Ten szamot niestety nie będzie po odpaleniu tego kominka już tak ładny i tylko okazjonalnie będzie wię wypalał z sadzy. A tak na co dzień będzie raczej czarny no może miejscami jaśniejszy.
Naprawdę ważniejsze jest rozwiązaie dopływu powietrza, czystości szyby i obudowy.

Rafal111
21-11-2008, 12:51
no to wracając do szyby to który wybrac?

Graczyk
23-11-2008, 19:58
no to wracając do szyby to który wybrac?

Ja zainwestowałbym w pirolityczną czyli taką która wypala przynajmniej częsciowo zabrudzenia.

Forest-Natura
23-11-2008, 23:22
Zwracasz uwagę na sprawę którą w normalnym procesie eksploatacji kompletnie olejesz Ten szamot niestety nie będzie po odpaleniu tego kominka już tak ładny i tylko okazjonalnie będzie wię wypalał z sadzy. A tak na co dzień będzie raczej czarny no może miejscami jaśniejszy.
No nie masz racji.
Jeżeli szamot nie czyści Ci się we wkładzie to znak że nie potrafisz osiągnąć w nim odpowiedniej temperatury. Czyli masz albo zbyt mokre drewno albo palisz ze zbyt małą ilością powietrza. Popatrz jak powinien wyglądać szamot we wkładzie - w dziale Wnętrza i wątku Kominki nasze, w trzech ostatnich realizacjach zamieściłem też zdjęcia ognia w palących się wkładach. Tak jak powinno się palić we wkładach z wyłożeniami szamotowymi. Czysta szyba jest we wkładach takich rzeczą wtórną i wynika między innymi właśnie z nagrzania szamotu (wnętrza paleniska) do odpowiedniej temperatury, przy której zaczyna się spalać sadza (ok. 600 - 640 stopni). Wtedy temperatura ta odbijając się od szamotowego lub wermikulitowego deflektora powoduje również spalanie się sadzy na szybie.
Oczywiście odpowiednio ukształtowany dopływ powietrza i jego ilość też ma znaczenie.
Pozdrawiam.

chopinetka
24-11-2008, 04:02
Witam

Posiadam Spartherma i ogrzewam się dgp narazie jest super, ale zauważyłam że z tą czystością szyby różnie bywa - to chyba zależy od drewna jak długo jest sezonowane. Szamot przeważnie mam czysty czyli jasny :) ale na noc pakuję na full a rano mam żar i jest cieplutko w domu. Moje obawy w przypadku Spartherma, nocnego wstawania i dokładania drewna nie sprawdziły się z czego jestem bardzo zadowolona. Gość u którego kupowałam Sparherma przekonał mnie, że ten wkład jest mniej więcej na takim poziomie co mercedes wśród samochodów.

pozdrawiam

Graczyk
24-11-2008, 08:44
Zwracasz uwagę na sprawę którą w normalnym procesie eksploatacji kompletnie olejesz Ten szamot niestety nie będzie po odpaleniu tego kominka już tak ładny i tylko okazjonalnie będzie wię wypalał z sadzy. A tak na co dzień będzie raczej czarny no może miejscami jaśniejszy.
No nie masz racji.
Jeżeli szamot nie czyści Ci się we wkładzie to znak że nie potrafisz osiągnąć w nim odpowiedniej temperatury. Czyli masz albo zbyt mokre drewno albo palisz ze zbyt małą ilością powietrza. Popatrz jak powinien wyglądać szamot we wkładzie - w dziale Wnętrza i wątku Kominki nasze, w trzech ostatnich realizacjach zamieściłem też zdjęcia ognia w palących się wkładach. Tak jak powinno się palić we wkładach z wyłożeniami szamotowymi. Czysta szyba jest we wkładach takich rzeczą wtórną i wynika między innymi właśnie z nagrzania szamotu (wnętrza paleniska) do odpowiedniej temperatury, przy której zaczyna się spalać sadza (ok. 600 - 640 stopni). Wtedy temperatura ta odbijając się od szamotowego lub wermikulitowego deflektora powoduje również spalanie się sadzy na szybie.
Oczywiście odpowiednio ukształtowany dopływ powietrza i jego ilość też ma znaczenie.
Pozdrawiam.

Z cała pewnością masz rację że do wypalenia sadzy potrzeba zdecydowanie większej temperatury niż ja osiągam w palenisku. Aby osiągnąć taką temperaturę musiałbym palić na pełnym otwarciu powietrza co skutkuje takim przepałem że chyba taczkę drewna na wieczór bym zurzył. Dlatego też dopływ powietrza mam przeważnie otwarty w połowie, natomiast syber otwarty na maxa aby nie mieć dymu w palenisku. Być może jest to błąd i powiniemen palić z zamkniętym szybrem ale przeraża mnie ilość dymu w palenisku.
Dodatkowo moje palenisko jest wysokie i powiedzmy, że sadzę mam mniejwięcej od połowy wysokości, jednak nie jest to jakaś półpłynna maziaja a raczej suchy sypki nalot. Natomiast na dole gdzie leży żar lub popiół nie ma sadzy lub jest jej zdecydowanie mniej a niewyobrażam sobie załadować paleniska do pełna bo musiałbym wszadzić tam z >25 kg. drewna.
Palę 2,5 sezonowym dębem przechowywanym w przewiwnej drewutni.
Mam jeszcze jeden czynnik który poowstzymuje mnie od tak mocnego rozpalania a mianowicie turbina powietrzna umieszczona na strychu sterowana jest przez taki układ elektroniczny mierzący temperaturę na dystrybutorze GP. Im większa temp. tym szybciej sie turbina kręci, po osiągnięciu 100 st.C. jedzie na maxa. Jak dalej mocno chajcuje to faktycznie sadza sie wypala ale czujka zaczyna piszczeć i wskazuje uszkodzenie a pisk jest tak uciążliwy że nie idzie wyrobić.

Powiem że nie wyobrażam sobie przy moim wkładzie aby go załadowac do pełna, palić na mxa otwartym powietrzem i wypalać sadze na całych cegłach. Dlatego napisałem że ten szamot nigdy nie będzie taki czyściutki. Ja mam taki powiedzmy do półowy potem już robi się czarny. Dlatego też twierdzę że jest to element conajmniej drugorzędny. Być może mam za duży wkład do moich potrzeb ale to był majmniejszy jaki robi Arysto. czyli 10.

Forest-Natura
24-11-2008, 16:33
Witam.
Duży wpływ na to co piszesz może mieć ukształtowanie samej komory spalania i sposobu dopływu powietrza. Firmy "bogate" (czytaj: niemieckie, austriackie i szwajcarskie) łożą bardzo duże nakłady na przeprowadzanie wszelkiej maści badań i symulacji zanim wypuszczą konkretny model wkładu na rynek. Posiadają też własne laboratoria badawcze (miałem przyjemność być w kilku z nich) gdzie są testowane wkłady. I tu właśnie może być "pies pogrzebany".
Ale spróbuj zrobić tak: naszykuj sobie 4 mniejsze porcje drewna i zamiast pakować wszystko na raz "odpal" je na maxa bezpośrednio po sobie. Zajmie Ci to około 2 godzin. Przy trzeciej porcji palenisko będzie nagrzane już porządnie i porcja czwarta będzie już tą właściwą, przy której będzie można przymknąć dopływ powietrza na połowę. Potem wystarczy dokładać już po 2-3 małe szczapki drewna.
Przy wysokich paleniskach jest to o wiele łatwiejsze do osiągnięcia bo odwzorowują one swą budową, bardzo dobrze faktyczny rozkład temperatur w płomieniu, gdzie najwyższą temperaturę osiągają dopiero gazy dopalane nad jego widoczną częścią. Być może w wkładach firmy której właśnie wkład posiadasz mają marnie rozwiązany dopływ powietrza w górną część paleniska i tam nie dopala się sadza.
Pozdrawiam.

coulignon
24-11-2008, 17:28
Foreście,
Co myslisz o czeskich wkładach Dynamic?

Nefer
24-11-2008, 17:37
Forest dobrze gada :) Mój szamot ( pionowe 3 klocki) na poczatku palenia potrafi sie osmalić ( tylko przy drewnie - nie przy brykiecie) ale potem jest jasny. Co mnie nie cieszty, bo wolę czarny :):):) Chyba sobie kupię mokre drewno :) Spartherm ma kurtynę powietrza - co nie oznacza , że szyba będize całe życie czysta. Ale mam w biurze kominek bez tej kurtyny i różnica jest diametralna.

Forest-Natura
24-11-2008, 20:47
Witam.
No i widzisz Nefer...jak byś nie kupowała swojego wkładu u przypadkowego sprzedawcy internetowego to mogła byś mieć ciemny (brązowy lub grafitowy) szamot... 8)
Pozdrawiam.

Nefer
24-11-2008, 20:51
Witam.
No i widzisz Nefer...jak byś nie kupowała swojego wkładu u przypadkowego sprzedawcy internetowego to mogła byś mieć ciemny (brązowy lub grafitowy) szamot... 8)
Pozdrawiam.


Nie kupowałam u przypadkowego internetowego sprzedawcy :) - po prostu w ogóle mi do głowy nie wpadło , że mogę mieć jakieś "ale" do szmotu :):) Generalnie zanim zobaczyłam mój kominek to moja wiedza o szamocie była ...zerowa ? :):) Spoko - ten też jest ładny :)

Forest-Natura
24-11-2008, 21:22
Witam.
Uwierz mi Nefer że pan DH jest na tyle przypadkowym sprzedawcą że w razie jakiejkolwiek reklamacji masz zapewnioną niezłą "bujankę". Myślisz że ktoś do Ciebie przyjedzie z Zielonej Góry zobaczyć co się stało?
To jest niestety podstawowy błąd wszystkich kupujących wkłady kominkowe czy piecowo-kominkowe z tzw. "górnej półki" bez montażu czyli wykonania całości kominka. Bo taniej...
Pozdrawiam.

marcin_p72
24-11-2008, 21:56
Forest a co sądzisz o wymianie szamotu na wermikulit? Wermikulit lepszym jest izolatorem to chyba wyższa temperatura paleniska będzie i przez to czystsza szyba

Graczyk
25-11-2008, 10:43
Witam.
Duży wpływ na to co piszesz może mieć ukształtowanie samej komory spalania i sposobu dopływu powietrza. Firmy "bogate" (czytaj: niemieckie, austriackie i szwajcarskie) łożą bardzo duże nakłady na przeprowadzanie wszelkiej maści badań i symulacji zanim wypuszczą konkretny model wkładu na rynek. Posiadają też własne laboratoria badawcze (miałem przyjemność być w kilku z nich) gdzie są testowane wkłady. I tu właśnie może być "pies pogrzebany".
Ale spróbuj zrobić tak: naszykuj sobie 4 mniejsze porcje drewna i zamiast pakować wszystko na raz "odpal" je na maxa bezpośrednio po sobie. Zajmie Ci to około 2 godzin. Przy trzeciej porcji palenisko będzie nagrzane już porządnie i porcja czwarta będzie już tą właściwą, przy której będzie można przymknąć dopływ powietrza na połowę. Potem wystarczy dokładać już po 2-3 małe szczapki drewna.
Przy wysokich paleniskach jest to o wiele łatwiejsze do osiągnięcia bo odwzorowują one swą budową, bardzo dobrze faktyczny rozkład temperatur w płomieniu, gdzie najwyższą temperaturę osiągają dopiero gazy dopalane nad jego widoczną częścią. Być może w wkładach firmy której właśnie wkład posiadasz mają marnie rozwiązany dopływ powietrza w górną część paleniska i tam nie dopala się sadza.
Pozdrawiam.

Dzięki za radę być może się do niej kiedyś zastosuję jak przyjdzie straszliwy mróz tylko że 4 porcje porządnego drewna to dla mnie powiedzmy 4 szczapy każda a przy takiej ilości spalonej na pełen gwizdek czujka na 100% będzie wyła. Pozatym mnie nie przeszkadza czarny lub siwy szamot zato strasznie męczy mnie szyba która się brudzi i zasłania płomienie. Wiem że nie ma szyby idealnej ale chciałbym aby moja się mniej brudziła.
Mam jeszcze pytanie dotyczące preparatów wypalających sadzę w kominie. Co na ich temat sądzisz? Czy nie szkodzą? Czy są bezpieczne?

Graczyk
25-11-2008, 11:08
Tak dla jasności wklejam fotkę z jednej z wielu przykominkowych nasiadówek. Znajoma jak kot lubi wię solidnie wygrzać.

http://images46.fotosik.pl/34/d39c7e0f68022a5c.jpg (www.fotosik.pl)

Nefer
25-11-2008, 11:10
Witam.
Uwierz mi Nefer że pan DH jest na tyle przypadkowym sprzedawcą że w razie jakiejkolwiek reklamacji masz zapewnioną niezłą "bujankę". Myślisz że ktoś do Ciebie przyjedzie z Zielonej Góry zobaczyć co się stało?
To jest niestety podstawowy błąd wszystkich kupujących wkłady kominkowe czy piecowo-kominkowe z tzw. "górnej półki" bez montażu czyli wykonania całości kominka. Bo taniej...
Pozdrawiam.

Forest :) Mam umowę, panowie mi go montowali łacznie z kominem, mam faktury - więc raczej nie widzę sprawy :)
Zresztą czas pokaże. A panowie z Zielonej są w W-wie częsciej niż we własnym domu, więc jest nadzieja.

Rafal111
04-12-2008, 14:08
Padło na Spartherma Bravo ale ... zostaliśmy oszukani przez firmę Aka z Częstochowy która od początku nie wiedziała co sprzedaje. Czy wkład jest z szamotem czy z vernikulitem. Zapłaciliśmy zaliczkę i po tygodniu czekania niby dostali wkład. Oglądamy i ... szczena mi opadła co chcieli nam wcisnąć: na dole pomarańczowy wkłada a z boków biały , widac jakby przedszkolak go właśnie poukładał - jakiś postrzepiony.
Wstrętnie to wygladało jak na niemieckie wykonanie. Pan zaczął ściemniać że taki dostali, że często są inne kolory na dole i boku.
Zadzwoniliśmy do Spartherma i okazało sie że Bravo nie ma wogóle z szamotem tylko vernikulitem. Gość z AKA sam widocznie zmienił vernikulit na szamot ( jesli to był szamot, ba sami nie wiedzą czym to się różni i w jakim kominku co jest) i chciał nam ten szajs wcisnąć. Z ponad 5000zł chcieli nas oszukać i wcisnąć badziewie. Ostrzegam przed tą firmą.

Ale teraz nadal zostaje z wyborem. Czas straciłem a kominka nadal nie mam, a zależy mi na kominku z szamotem i sztywnym doprowadzeniem powietrza. Cena wzrosła z 2000zł na początku ( te żeliwne z Obi odpuściłem już) do 5000zł i to jeszcze mało bo się okazuje że nie ma takiego kominka. I za 5000zł gotówką chcieli mnie oszukać - co za czasy :(

Depi
04-12-2008, 23:21
Rafał111 - w ilu wątkach w sumie przykleiłeś ten sam post? O netykiecie kiedyś słyszałeś?

Moderatorzy?

Rafal111
05-12-2008, 07:40
chciałęm jak najwięcej osób ostrzec przed tą firmą co oszukuje ludzi

Forest-Natura
06-12-2008, 10:23
Witam.
Rafal111 - Ambiente Bravo jest w dwóch wersjach.
Albo z wyłożeniami wermikulitowymi (stosuje się dobrze np. przy zastosowaniu nakładek wodnych) - ten osiąga nico większe temperatury na wyjściu króćców dymowych wychodzących z wkładu. Lub z wyłożeniami szamotowymi.
Przy każdorazowym zamówieniu wkładu można sobie wybrać jaki ma być dostarczony :wink:
Aka - to dobra firma, dbająca o klienta i o to by dobrze wykonać swoją robotę (wiem co mówię). Może po prostu się nie "dogadaliście" że zależy Ci bardzo właśnie na wyłożeniach stricte szamotowych? A już na pewno nie wymieniali specjalnie wyłożeń żeby Cię oszukać :D.
Chcesz Ambienta z szamotem - napisz, przywiozę. Żeby imię marki "nie ucierpiało" :wink: W dziale wnętrza i wątku Kominki nasze !!! zamieściłem ostatnio zdjęcia kominka portalowego (z kafli i w obudowie szamotowej) z tym wkładem. Zobacz jak wygląda wnętrze po około 20-30 minutach palenia :D
Pozdrawiam.

Rafal111
06-12-2008, 13:11
to naprawde bardzo dziwne bo dzwoniliśmy do Spatherma, potem w innych salonach kominkowych też dzwonili i zawsze była odpowiedź że Bravo z szamotem nie ma !!!
a wracając do firmy AKA - ciekawy czy bys kupił(a) kominek za 5000zł który wygląda jak po wojnie, szamoty jakies powygryzana a do tego na dole pomarańczowy a na górze i bokach szary. Fabryka napewno takie szajsu nie wypusciła a ja nie mam zamiaru współpracować z firmą która mi w żywe oczy kłamie. A do tego z wersja Bravo czy to szamot czy wermikulit sami zmieniali zdanie kilka razy
podaj linka do zdjęcia tego Bravo z szamotem

gabba
06-12-2008, 14:13
Czy ktoś mógłby napisać, dlaczego (ewentualnie) Sparke jest be?

Wydaje się mieć rozsądną cenę, więc dlaczego nie :-? ?

Forest-Natura
06-12-2008, 14:40
Witam.

http://forum.muratordom.pl/post2901648.htm?highlight=#2901648

Może wydawało Ci się że dzwoniłeś do Sparthermu... :wink:
Ja w większości przypadków zamawiam dla swoich klientów tę wersję z szamotem. Bo jest lepsza, fajniejsza i ze szczelin powietrznych w wyłożeniu szamotowym wydobywają się imponujące i fantastycznie wyglądające "języki ognia".
Pozdrawiam.

Forest-Natura
06-12-2008, 14:48
Witam.
Ambiente z wyłożeniem szamotowym, podpięty do szamotowego bloku akumulacyjnego.

http://foto2.m.onet.pl/_m/3dbb399e00596c1f1bd893e69435925a,10,19,0.jpg

http://foto3.m.onet.pl/_m/99aabe53a53bd93510826f5905a66cd3,10,19,0.jpg

Na tym drugim zdjęciu widać dobrze kształtki szamotowe.
Pozdrawiam.

Rafal111
07-12-2008, 08:58
ok to żeby nie było że zmyślam powiem od początku
Firma Aka pokazała nam własnie ten wkład co na zdjęciu wyzej i pierwsza wersja była że to vermikulit. Potem przyszedł szef ( a wczesnioej jego żona) i powiedział że to szamot. A że nam sie nie podobały te szpary między tymi kawałkami skośnie dociętymi zaczeły sie telefony. I teraz niezły cyrk bo dzwoniliśmy do Spartherma do Strzelec i Krakowa i tez zależy z kim sie rozmawiało.
Skończyło sie na tym że Bravo jest tylko z verMikulitem i to samo potwierdzili w AKA - niezłe jaja bo mieli na wystawie ten ze zdjęcia z szamotem :)
Ale wymyślili że sprowadzą inna wersję bo jak teraz wiem ściemniali że za każdym razem inne dostaja z innymi wkładkami. Dostali 1000z zaliczki, czekaliśmy tydzień i zaprosili nas na pokaz. A przez ten tydzień poprostu zostały wyjete te pionowe kawałki szamotu, dolne pomoarańczowe ze zdjęcia zostawili. Włożyli pionowe, krzywe jasne kawałki i wciskali nam że taki dostali. Wg mnie za takie postepowanie Spartherm powiniem przestać im sprzedawac wkładay. Kłamią, nie znaja sie, zmieniają wersję i naciągają - straciliśmy tylko czas i nerwy. Ten wkład szamotowy-te kawałki nie podobają nam się a podobno innych nie ma. Na zdjęciach w katalogu Bravo sie z takimi pofalowanymi kawałkami ale to podobno verMikulit.
Ale skoro Aka podmieniała to moze inni tez moga włożyc szamot ale taki normalny, ładny w jednym kolorze itd :)

Forest-Natura
07-12-2008, 18:40
Witam.
No to Ci powiem że te kształtki są celowo tak skonstruowane, bo stanowię integralną cześć systemu doprowadzania powietrza do wnętrza wkładu poprzez właśnie te cztery szczeliny powietrzne na tylnej ścianie.
I sama ich konstrukcja jest o niebo lepsza od innych serii wkładów. Dla mnie jest po prostu "the best" - dopracowana pod względem technicznym, grubszy szamot, w mniejszych kawałkach o wiele dłużej wytrzymuje "walenie" po nim polanami drewna, lepiej "pracują" przy nagrzewaniu i stygnięciu. Same plusy.
Jeżeli nie podoba Ci się wnętrze wkładu to zafunduj sobie o 500 zł droższą Varię 1V z właśnie takimi "pionowymi" wręgami na szamocie. I będzie po problemie :D
Pozdrawiam.

Rafal111
07-12-2008, 20:57
i tak myślałem :)
ale nie wiem czy nie wybiorę jednak Hajduka Volcano - jest tańszy a teraz też ma wklejaną szybę i wygląda bardzo podobnie